ردیاب خودرو

راهنمای خرید ردیاب خودرو – ردیاب خودرو چیست؟

راهنمای خرید ردیاب خودرو
4.7
(14)

در این مقاله با عنوان راهنمای خرید ردیاب خودرو قصد داریم شما را راهنمایی کنیم تا با توجه به نیاز خود بهترین خرید را در بازار آنلاین ردیابی داشته باشید و به اکثر سوالات ذهنی شما همانند:

 ردیاب خودرو چیست و چه کاربردهایی دارد؟ چطور ردیاب مورد نیاز خود را پیدا کنید؟ اصلا ویژگی‌های یک ردیاب خودرو حرفه‌ای و مناسب چیست؟ و کلی سوالات دیگر پاسخ ‌می‌دهیم، پس تا انتهای مقاله راهنمای خرید ردیاب خودرو با ما همراه باشید.

ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب خودرو یا به طور کلی یک سخت افزار ردیابی GPS از شبکه Global Navigation Satellite System (GNSS) برای نمایش مکان خود استفاده می‌کند.

این شبکه طیف وسیعی از ماهواره‌ها را شامل می‎‌شود که از سیگنال‌هایی استفاده می‌کنند تا اطلاعاتی همچون مکان، سرعت خودرو، زمان و … را به سرور ارائه دهند.

اطلاعاتی که اشاره شد از طریق آنتن مخابراتی GSM ردیاب، اغلب توسط یک سیم کارت به سمت سرور ارسال می‌شود.

بارزترین فایده ردیاب خودرو این است که شما را در هر زمان که اراده کنید از وضعیت خودرو آگاه می‌کند و یکی از بهترین اقدامات جهت افزایش امنیت، نصب ردیاب خودرو است.

در نظر داشته باشید که ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو و با دزدگیر خودرو عملکرد متفاوتی دارد.

چرا به ردیاب خودرو، GPS خودرو نیز می‌گویند؟

همانطور که در متن بالا اشاره شد ردیاب از ماژولی با نام GNSS استفاده می‌کند که ماهواره‌های زیادی را شامل می‌شود. این ماهواره‌ها به ترتیب عبارتند از سامانه موقعیت‌یاب جهانی جی پی اس (GPS) که متعلق به کشور آمریکا است و در ابتدا کاربردهای نظامی داشت و پس از مدتی توسعه پیدا کرد و در اختیار مردم نیز قرار گرفت، ماهواره‌های گلوناس (GLONSS) که متعلق به کشور روسیه است، سیستم موقعیت یاب BAIDU چین که قرار است با سیستم ناوبری جهانی آنها یعنی COMPASS ترکیب شود، سیستم ناوبری اتحادیه اروپا با نام گالیلئو (Galileo)، سیستم ماهواره Quasi-Zenith ژاپن که یک سیستم تقویت ماهواره ای مبتنی بر GPS آمریکا است و همچنین سیستم ماهواره ای ناوبری منطقه ای هند (IRNSS) و…

اما اینکه چرا می‌گویند GPS خودرو می‌شود دلیل را بر این گذاشت که تا امروز ماهواره‌های جی پی اس نسبت به دیگر ماهواره‌ها مرجع تر و دقت بالاتری داشته‌اند و این اسم متداول شده است.

همچنین در همین جا ذکر می‌کنیم که یکی از نکات در هنگام خرید ردیاب خودرو می‌تواند این باشد که برخی از دستگاه‌های ردیابی تنها از ماهواره‌های GPS پشتیبانی می‌کنند و برخی دیگر تمام ماهواره‌ها را با تنظیماتی خاص در بر می‌گیرند. مقاله راهنمای پیدا کردن ردیاب خودرو را به شما توصیه می‌کنیم.

توصیه می‌شود دستگاهی را تهیه کنید که تعداد ماهواره مکان یاب بیشتری را در یک زمان واحد پشتیبانی کند.

البته کیفیت بالای ماژول جی پی اس می‌تواند منجر شود از حساسیت در خصوص این مورد صرف نظر کنید.

راهنمای خرید ردیاب خودرو

ردیاب خودرو چگونه کار می‌کند؟ (عملکرد ردیاب خودرو)

ردیاب خودرو معمولا اطلاعات مکانی خود را با استفاده از ماژول GPS یا GNSS دریافت و در حافظه خود ذخیره می‌کند سپس با توجه به تنظیمات اعمال شده توسط کاربر با استفاده از سیم کارت و شبکه GPRS اقدام به ارسال سمت اپلیکیشن یا سامانه ردیابی می‌کند.

البته اگر سامانه یا اپلیکیشن نداشته باشید می‌توانید این اطلاعات را به صورت پیامکی اما با محدودیت بیشتر از ردیاب دریافت کنید.

دقت داشته باشید ردیاب‌های خودرو به دو دسته آنلاین و آفلاین تقسیم می‌شوند:

ردیاب‌های آنلاین

اطلاعات را بلافاصله پس از ذخیره در سیستم به صورت آنلاین برای شما ارسال می‌کنند و شما در هر زمان که اراده کنید می‌توانید با توجه به تنظیمات خود با ردیاب‌ها ارتباط بگیرید.

ردیاب‌های آفلاین

سیم کارت ندارند و اطلاعات را در حافظه جانبی خود ذخیره می‌کنند و شما برای استخراج اطلاعات باید حافظه را از ردیاب جدا کرده و به کامپیوتر متصل کنید.

در خصوص راهنمای خرید ردیاب خودرو باید به شما بگوییم که استفاده از ردیاب‌های آنلاین متداول‌تر است و امکانات بسیار بیشتری را به کاربران ارائه می‌دهند.

ردیاب‌‌های آنلاین خودرو اطلاعات بسیار مفید دیگری هم به شما می‌دهند که در هنگام خرید باید با عنوان امکانات این دستگاه به این موارد دقت کنید. امکاناتی شامل:

  • نمایش روشن و خاموش شدن خودرو
  • قطع و وصل برق خودرو
  • هشدار باز شدن درب خودرو
  • هشدار سرقت باتری و خودرو
  • نمایش توقف‌ها
  • نمایش کاردرجا
  • نمایش ورود و خروج به محدوده جغرافیایی
  • و…
خرید ردیاب آنلاین و آفلاین خودرو

چرا باید ردیاب خودرو یا GPS برای ماشین خود تهیه کنیم؟

اگر می‌خواهید از این پس با خیالی راحت ماشین خود را در مکان‌های متفاوت پارک کنید این خرید را به شما توصیه می‌کنیم. GPS از چندین طریق به طور قابل توجهی زندگی شما را تغییر می‌دهد.

جی پی اس ماشین تنها برای امنیت نیست بلکه خرید ردیاب خودرو به شما کمک می‌کند مدیریت بهتر و دقیق‌تری نسبت به خودرو خود داشته باشید. به طور مثال مسیر‌های رفت و آمد خود را بررسی کنید و در سری بعد مسیرهای بهتری را برای تردد انتخاب کنید، مدیریتی نسبت به تعویض روغن، واسکازین، تسمه تایم و … جهت حفظ سلامتی خودرو داشته باشید، مدیریت قوی نسبت به راننده و سرنشینان در شرایطی که خودتان حضور ندارید داشته باشید همچنین هزینه مصرف سوخت را به حداقل برسانید.

با خرید این دستگاه اگر وسیله نقلیه شما خدای ناکرده به سرقت رفته باشد می‌توانید آن را ردیابی کنید گرچه ردیاب خودرو این امکان را به شما می‌دهد حتی قبل از سرقت در زمان باز شدن درب خودرو، سرقت باتری خودرو، سرقت ردیاب و … نیز متوجه شوید و به سمت خودرو خود بروید.

اما در ردیاب‌ها مدل‌های متنوعی در بازار دیده می‌شود که با راهنمای خرید ردیاب خودرو می‌توانید انتخاب بسیار دقیق تری داشته باشید.

راهنمای جامعی برای خریداران ردیاب خودرو

دسته بندی اصلی در خصوص راهنمای خرید ردیاب خودرو

جدا از مبحث آنلاین و آفلاین بودن ردیاب، این دستگاه‌ها به دسته بندی دیگری نیز تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

ردیاب‌های GPS دارای باتری قوی

این مدل ردیاب‌ها با استفاده از باتری داخلی قوی کار می‌کنند و به صورت آهنربایی یا کوچک شخصی استفاده می‌شوند و با توجه به حجم نگهداری شارژ قبل از استفاده باید بررسی دقیق شوند.

این ردیاب‌ها کاربردهای دیگری نیز دارند به طور مثال از ردیاب‌های آهنربایی برای موارد نظامی، ردیابی کالا و اموال نیز استفاده می‌شود همچنین به دلیل آهنربایی بودن و قدرت آنها در ردیابی می‌توانید برای مکان یابی نیز از آنها استفاده کنید.

از ردیاب‌های شخصی یا پرسونال نیز اغلب برای ردیابی کودکان، ردیابی سالمندان ، ردیابی حیوانات و … استفاده می‌شود اما به دلیل کاربردی بودن آنها و جمع و جور بودنشان اغلب در خودرو نیز به صورت مخفی نیز می‌توانند استفاده شوند.

البته این مسئله را در نظر داشته باشید که این ردیاب‌ها نسبت به ردیاب‌هایی که مختص ردیابی خودرو تولید می‌شوند امکانات کمتری در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

ردیاب‌های خودرویی پلاگین

این ردیاب‌ها با استفاده از درگاه OBDII خودرو متصل می‎‌شوند همانند ردیاب خودرو B001 تلونیکا و منبع تغذیه خود را از باطری 12 ولتی ماشین تامین می‌کنند در اینصورت هیچ زمان نگران خاموش شدن آنها نباشید.

این دستگاه‌ها به دلیل اطلاعات ارزنده‌ای که در اختیار کاربر قرار می‌دهند کاربرد بسیار زیادی دارند اما یکی از معایب این دستگاه‌ها این است که نمی‌توانید آنها را از دید سارقین یا دیگران قایم کنید و اگر سارق محل اتصال به دیاگ خودرو را بلد باشد می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.

همچنین در هنگام استفاده از آنها میزان حجم مصرفی از باتری خودرو را بررسی کنید تا فشار زیادی بر باتری خودرو نیاورد.

مقاله پیشنهادی: خرید ردیاب موتور سیکلت

ردیاب‌های سیمی خودرو

این مدل ردیاب‌های سبک و کاربردی مهم‌ترین و متداول‌ترین مدل‌های ردیاب خودرو هستند همچنین می‌توان گفت این مدل از پرفروش‌ترین ردیاب‌های خودرو در ایران است.

این دستگاه‌ها با سیم به صورت مستقیم به باتری خودرو وصل می‌شوند و انرژِی خود را از باتری خودرو تامین می‌کنند البته در شرایطی که باتری خودرو قطع شود دارای باتری داخلی هستند و تا چند ساعت خود را روشن نگه می‌‍دارند تا با خیال راحتی مدیریت خودرو خود را داشته باشید. ردیاب خودرو تلتونیکا FMB920 از این مدل دستگاه‌ها به شمار می‌رود و نکته جالب اینجاست که میتوانید برخی از ردیاب خودرو را به دزدگیر متصل کنید.

اگر مصرف خاصی را در نظر ندارید به صورت کلی ما بیشتر این مدل از ردیاب را برای خودروهای شخصی و سازمانی توصیه می‌کنیم زیرا کاربرد و امکانات بیشتری نسبت به دو مدل دیگر دارند.

ویژگی‌های یک ردیاب خودرو عالی و مناسب در هنگام خرید

در ابتدایی ترین مرحله راهنمای خرید ردیاب خودرو دقت کنید دستگاهی که تهیه می‌کنید از شرکتی معتبر، خوش نام و جهانی باشد

زیرا شرکت‌های بین المللی موظف به گرفتن گواهینامه و تائیدیه‌های متعددی هستند که اطمینان شما را از کارکرد صحیح ردیاب کامل می‌کند. همچنین شرکت‌های معتبر به شدت مراقب اعتباری که سالیانی دراز برای به دست آوردن آن تلاش کرده‌اند هستند. (در فروشگاه ردیاب من، سعی ما بر این است که بهترین محصولات را از بهترین شرکت‌های جهانی تهیه کنیم و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم)

ردیاب را از شرکتی متعهد خریداری کنید

یکی از موارد بسیار مهمی که تعهد فروشنده ردیاب را به شما نشان می‌دهد گارانتی محصولات است دقت کنید گارانتی ردیاب شامل چند ماه و چه مواردی است.

مورد دیگری که تعهد فروشنده را نشان می‌دهد خدمات پس از فروش و پاسخگویی به مسائل پشتیبانی است.

شرکت مد نظر شما باید بتواند شما را در موارد و پروژه‌های خاص یاری کند تا بهترین عملکرد را داشته باشید.

پس از مشاوره در خصوص راهنمای خرید ردیاب خودرو ما در ردیاب من سعی داریم تا بهترین دستگاه‌ها را با گارانتی تقدیم شما عزیزان کنیم.

به دنبال ردیابی با توجه به نیاز خود باشید

به طور مثال ردیابی که بر روی تریلی یا کامیون نصب می‌شود در برخی شرایط خاص با ردیاب خودروی شخصی متفاوت است.

به همین دلیل سناریو خرید خود را در نظر بگیرید یعنی اگر برای امنیت ردیاب را تهیه می‌کنید ردیاب باید کوچک و با آنتن‌های داخلی باشد، اگر برای نظارت و مدیریت ناوگان ردیاب را تهیه می‌کنید باید به خروجی‌های گزارش محور ردیاب بیشتر توجه کنید و …

امکان قطع برق خودرو از راه دور

یکی از فاکتورها در هنگام خرید ردیاب خودرو، قطع برق خودرو توسطه رله قطع کن متصل به ردیاب است. معمولا ردیاب خودرو دارای سیمی است که اتصال آن به خودرو  و رله قطع کن این امکان را برای شما ایجاد می‌کند تا از طریق پیامک یا اپلیکیشن ردیابی اقدام به قطع برق در شرایط حساس داشته باشید.

باتری خارجی ردیاب

باتری خارجی ردیاب در شرایط حساس که برق خودرو قطع شده است ردیاب را روشن نگه می‌دارد و باعث می‌شود ردیاب برای شما اطلاعات خود را حتی زمانی که از منبع تغذیه جدا شده است ارسال کند.

به طور مثال امکان دارد باتری و برق خودرو توسط سارق قطع شود، در این هنگام ردیاب با استفاده از باتری خودش به شما اطلاع رسانی می‌کند و خاموش نمی‌شود.

در هنگام خرید ردیاب خودرو به باتری اکسترنال توجه کند

حافظه خارجی دستگاه

در هنگام خرید ردیاب خودرو دقت داشته باشید ردیاب دارای حافظه خارجی باشد تا در زمانی که آنتن‌های مخابراتی از دسترس خارج شدند بتواند اطلاعات لازم را در خود ذخیره کند و در زمانی که در دسترس قرار گرفتند، ردیاب داده‌های ذخیره شده را به سمت سرور نرم افزاری ارسال کند.

سیستم ضد سرقت و بکسل خودرو

در خصوص راهنما خرید ردیاب باید به شما اعلام کنیم که دقت داشته باشید ردیاب دارای سیستم اعلام سرقت و بکسل باشد تا در زمانی که سارق نسبت به سرقت اقدام کرد شمارا مطلع کند و همچنین اگر خودرو حمل با جرثقیل شد بلافاصله به شما پیام دهد.

اعلام بکسل خودرو با ردیاب

هشدار SOS و درخواست کمک در زمان تصادف

یکی دیگر از امکانات این دستگاه می‌تواند در زمانی باشد که خدای ناکرده سرنشینان دچار تصادف شوند.

در این زمان ردیاب خودش این موضوع را تشخیص می‌دهد و با استفاده از هشدار شماره‌ای که بعنوان مسئول خودرو ثبت شده است را آگاه می‌کند.

قابی مطمئن جهت مقابله با گرد و غبار و رطوبت

بهتر است ردیابی که تهیه می‌کنید دارای IP53 یا IP54 به بالا باشد تا در برابر گرد و غبار و پاشش آب مقاوم باشد.

اگر IP67 باشد که عالی است، زیرا این ردیاب دیگر ضد آب نیز به شمار می‌رود.

فیکس شدن آنتن GNSS یا GPS ردیاب

GPS چیست؟! و منظور از فیکس شدن GPS چیست؟

در هنگام خرید ردیاب خودرو فیکس شدن سریع آنتن مکان‌یاب بسیار موضوع مهمی است، به طور مثال اگر ردیاب حرفه‌ای باشد در کمتر 60 ثانیه فیکس می‌شود.

البته دقت داشته باشید که ردیاب را باید در زیر سقف قرار ندهید زیرا فیکس شدن آن زمان می‌برد و نمی‌تواند ماهواره‌های GNSS را پیدا کند.

برخی از ردیاب‌ها دارای LBS هستند، با استفاده از LBS در صورتی که ماهواره‌ها در دسترس نباشند با استفاده از آنتن‌های مخابراتی ردیاب‌ها خودشان را فیکس می‌کنند و موقعیت خود را ارسال می‌کنند البته در نظر داشته باشید که دقت GNSS را نخواهند داشت.

مقاله نرم افزار مدیریت ناوگان مقاله ای مناسب برای علاقمندان به حوزه ردیابی خواهد بود.

پشتیبانی از پیامک SMS

ردیاب باید به گونه‌ای طراحی شود که در شرایط عدم پشتیبانی از GPRS جهت ارسال داده بتواند اطلاعات را با استفاده از پیامک برای کاربر ارسال کند.

تنظیمات با استفاده از پیامک

البته اغلب ردیاب‌ها این امکان را دارند و با استفاده از پیامک قابل تنظیم هستند اما برخی ردیاب‌ها علاوه بر پیامک با کامپیوتر نیز پیکربندی می‌شوند که مزیت آنها را دو چندان می‌کند.

پشتیبانی از هشدارهای مهم

هشدارهای مهمی از قبیل سرعت غیر مجاز، ورود و خروج به محدوده جغرافیایی تعریف شده و … را پشتیبانی کند.

برخی دیگر از ردیاب‌ها شامل خدماتی همچون بلوتوث، پشتیبانی از دو سیم کارت، 3g و… نیز هستند که موارد بسیار مهمی در زمان خرید نیست اما می‌توانید آنها را نیز مورد بررسی قرار دهید.

با توجه به اینکه این مقاله با موضوع راهنمای خرید ردیاب خودرو تهیه شده است در انتها به چند سوال متداول جواب می‌دهیم و در کامنت‌ها پاسخگوی سوالات شما هستیم.

خصوصیات دیگر ردیاب‌های خودرویی که در سازمان‌ها بیشتر استفاده می‌شود می‌توان به مواردی همچون پشتیبانی از سنسور وزن، سنسور دما و … نیز اشاره کرد.

همچنین مقاله‌هایی تحت عنوان بهترین ردیاب خودرو و راهنمای خرید ردیاب موتور سیکلت تولید شده است که توصیه می‌کنیم حتما مطالعه فرمایید.

راهنمای خرید ردیاب خودرو در ایران

سوالات متداول در خصوص راهنمای خرید ردیاب خودرو

آیا خرید ردیاب خودرو واجب است؟

اگر به دنبال بالا بردن امنیت خودرو خود هستید و می‌خواهید مدیریت و نظارتی عالی نسبت به خودرو خود داشته باشید. نصب ردیاب خودرو بهترین کار است.

ردیاب خودرو بهتر است یا دزدگیر خودرو؟

به صورت کلی اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم مطمئنا با توجه به امکانات می‌گوییم ردیاب خودرو اما شما باید بدانید که این دو دستگاه مکمل یکدیگر هستند و در کنار یکدیگر تجربه‌ای بینظیر از امنیت را برای شما فراهم می‌کنند.

ابعاد ردیاب خودرو چه اندازه است؟

معمولا ابعاد و اندازه‌های ردیاب خودرو به دلیل راحتی در نصب کوچک است و همچنین از وزن پایینی برخوردار هستند.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.7 / 5. شمارش آرا: 14

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *