مدیریت ناوگان, ردیاب خودرو

سیستم مدیریت ناوگان (Fleet Management System) چیست؟ – 5 وظیفه اصلی مدیر ناوگان

مدیریت ناوگان
4.3
(3)

مدیریت ناوگان چیست؟ سوالی که اولین محرک تولید این مقاله بوده است. ما در این مقاله سعی داریم به تمامی مواردی که در زمینه ردیابی و مدیریت خودروهای سازمانی برای مخاطبین پیش می‌آید پاسخ دهیم تا راهنمایی برای همکاران و مدیران ناوگان عزیز باشد.

ابزارهای بررسی ناوگان می‌توانند به مدیران خودروهای سازمانی کمک کنند تا عملکرد دقیق‌تری را عین داشتن رضایت رانندگان در سازمان یا شرکت ایجاد کنند.

کاهش مصرف سوخت، پیش بینی و تحلیل بهترین مسیرها برای راننده، حفظ سلامتی راننده‌ها، مدیریت دقیق کالاها، بررسی دمای داخل کابین خودرو و … از جمله عواملی است که مدیران سازمان را ملزم به استفاده از نرم افزارهای مدیریت ناوگان و ردیاب خودرو می‌کند.

مدیریت ناوگان (Fleet Management) چیست؟

هر سازمانی که برای فعالیت به وسایل نقلیه جهت حمل بار، رساندن محصول، رانندگی و … احتیاج داشته باشد به نوعی با مدیریت ناوگان ،ردیابی و مدیریت خودروهای سازمانی درگیر است.

مدیریت ناوگان یعنی نظارت، مدیریت، تعمیر و نگهداری کلیه ناوگان(وسایل نقلیه) به منظور افزایش بهره‌وری و کمک به فعالیت هرچه بهتر یک تجارت است.

هدف اصلی از مدیریت ناوگان سازمان‌ها و شرکت‌ها کنترل کل چرخه عمر وسایل نقلیه تجاری در کنار کاهش خطر‌های مرتبط که برای وسایل نقلیه پیش می‌آید، بهبود کارایی سیستم و وسایل نقلیه، افزایش بهره وری و اطمینان از انطباق با قوانین است.

وسایل نقلیه کارمندی که برای اهداف کاری سازمان و شرکت استفاده می شوند، به عنوان ناوگان شناخته می شوند و باید در این روند جهت مدیریت و نظارت دقیق مدیران گنجانده شوند.

همچنین سازمانی را در نظر بگیرید که تعداد زیادی تاکسی دارد و با استفاده از ردیاب تاکسی می‌خواهد مدیریت ناوگان انجام دهد.

مدیران ناوگان چه اشخاصی هستند؟

مدیران ناوگان مسئول عملیات وسایل نقلیه هستند و ممکن است وظایفی شامل: تعمیر و نگهداری خودرو، نظارت بر مصرف سوخت و هزینه‌های سوخت، مدیریت راننده‌ها، استفاده از دارایی‌ها، برنامه‌ریزی مسیر و اجرای هرگونه برنامه‌ای که منجر به افزایش بهره‌وری شرکت می‌شود باشند.

همچنین مدیران ناوگان در بلند مدت باید منجر به بالارفتن کارایی و کم تر شدن استهلاک وسایل نقلیه شوند.

شرکت‌ها و سازمان‌هایی که مدیریت وسایل نقلیه برایشان مهم است معمولا برای افزایش کارایی ناوگان از ردیاب خودرو و نرم افزارهای ردیابی و مدیریت مانند سامانه ردیابی ردیاب من استفاده می‌کنند.

همچنین باید در نظر داشته باشید ردیاب‌های خودرویی شخصی در برخی مواقع با ردیاب‌های خودرویی سازمانی متفاوت هستند.

ردیابی خودروهای سازمانی در ایران

تجهیزات مورد استفاده

سخت افزار و نرم افزار مدیریت ناوگان

برای اینکه اطلاعات دقیقی از خودرو به دست مدیران ناوگان برسد باید سخت افزاری جهت ردیابی بر روی آنها نصب شود.

این سخت افزار که معمولا دارای سیم کارت هستند اطلاعات مهمی را از قبیل مکان حضور خودرو، تاریخچه مسیر، میزان سوخت مصرفی، میزان دمای داخل کابین، گزارش‌هایی کاربردی و … را در اختیار مدیران قرار می‌دهند.

اطلاعات را معمولا با استفاده از ماژول جی پی اس دریافت می‌کنند و در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با ردیاب خودرو توصیه می‌کنیم مقاله راهنمای خرید ردیاب خودرو را مطالعه فرمایید.

این سخت افزار معمولا با استفاده از نرم افزار ردیابی اطلاعات را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و خود به تنهایی فقط از طریق پیامک می‌تواند اطلاعات را منتشر کند.

برای بهره وری بیشتر از ردیاب توصیه می‌شود از یک اپلیکیشن و سامانه وب استفاده کنید.

نرم افزار مدیریت ناوگان چیست؟

نرم افزار مدیریت ناوگان ، هر زمان که بخواهید تمام اطلاعات مربوط به عملکرد ناوگان شما را در اختیارتان قرار می دهد.

در واقع، این نرم افزار یک پایگاه داده پیچیده با برنامه های متعدد است که شما را قادر می سازد ویژگی های کلیدی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

این ویژگی‌ها می توانند با کاهش زمان خرابی و بهبود بهره وری به بهبود کارایی و کاهش هزینه ها کمک کنند.

به طور خلاصه ، استفاده از یک سیستم نرم افزاری در مدیریت ناوگان ، مدیریت موارد زیر را بهبود می بخشد:

امنیت وسایل نقلیه ، دارایی ها و تجهیزات

تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه

بررسی مصرف سوخت

بررسی رانندگان از جمله چک گواهینامه رانندگی کارگاه ها و برنامه ریزی، بازرسی، گزارش نقص و ممیزی

بررسی قطعات و موجودی کالا 

بررسی بودجه و پیش‌بینی روال

با استفاده از نرم افزار مدیریت ناوگان، مدیران نظارتی دقیق و منحصر به فرد نسبت به وسایل نقلیه پیدا می‌کنند. همچنین سلامتی رانندگان در این نظارت‌ها بالاتر می‌رود.

از مسائل مهم دیگر در مدیریت ناوگان بررسی وزن بار با استفاده از ردیاب خودرو و بررسی دمای داخل کابین با استفاده از ردیاب خودرو است.

ردیاب‌های خودرویی ضد آب نیز بسیار در سازمان‌ها مورد استفاده قرار میگیرد.

به شما توصیه می‌کنیم نرم افزار مدیریت ناوگان ردیاب من را بررسی فرمایید که در هدر وب سایت موجود است.

جهت دریافت دمو با ما در ارتباط باشید.

یک مدیر ردیابی خودروهای سازمانی وظایف زیر را دارد:

1- ایمنی راننده در مدیریت ناوگان

یک چالش بزرگ برای شرکت‌هایی که وسایل نقلیه دارند یا هر مدیر ناوگان، ایمن نگه داشتن رانندگان است.

اطمینان از رفتار ایمن و استاندارد راننده ممکن است دشوار باشد، به ویژه هنگامی که مدیران ناوگان صدها کیلومتر از وسیله نقلیه در حال حرکت فاصله داشته باشند.

ابزارهای مفیدی وجود دارد که مدیران خودروهای سازمان می‌تواند از آنها استفاده کنند همانند ردیاب‌های خودرو، سیستم گزارش گیری پیشرفته از رانندگان و … که قابلیت مشاهده خودروها به صورت زنده را برای مدیران فراهم می‌کند.

2- ماندگاری راننده در کسب و کار

کمبود راننده مطمئن موضوعی رو به رشد در صنعت حمل و نقل است. ایجاد ثبات و نگهداری رانندگان قدیمی و قابل اعتماد برای مدیران بسیار مهم است.

با ایجاد برنامه‌های مشاوره، بهبود شرایط کار و محیط کاری، ایجاد اعتماد بیشتر بین راننده‌ها و مدیران و مسائل این چنینی می‌تواند رضایت رانندگان را جلب کند تا همکاری طولانی مدتی با سازمان داشته باشند.

3- ردیابی ناوگان

برای اطمینان از ایمنی راننده، مدیران ناوگان باید در جریان باشند که وسایل نقلیه در هر زمان دقیقاً در چه مرحله و موقعیتی هستند.

گرچه این ممکن است ساده به نظر برسد، اما ردیابی خودرو می تواند یک چالش مهم مدیریتی باشد چه یک ناوگان شامل 5 وسیله نقلیه باشد چه شامل 5000 وسیله نقلیه.

مدیران ناوگان اغلب به فناوری GPS و سایر سیستم های ردیابی GPS متکی هستند تا بدانند وسایل نقلیه آنها در کجا قرار دارند و باعث افزایش مشرف بودن و دقت مدیریتی در عملیات ناوگان و ایمنی خودرو می شوند.

دلیل دیگر ردیابی ناوگان بررسی مسیرها، توقفات و میزان کیلومتر طی شده توسط رانندگان می‌تواند باشد.

4- کاهش هزینه‌های سازمان

چه در مدیریت سوخت خودروها و چه کاهش هزینه‌های عملیاتی، از مدیران ناوگان انتظار می رود هرگونه هزینه های غیرضروری را برای کمک به ایجاد عملیات مقرون به صرفه و کارآمدتر ناوگان شناسایی کنند و از بین ببرند.

هزینه‌های غیر ضروری، مصرف بی‌رویه سوخت و نگهداری وسایل نقلیه می تواند به سرعت از بین برود.

5- انتخاب بهترین وسیله نقلیه

برای مدیریت موثر ناوگان، یک مدیر باید پیش بینی کند که ناوگان چند و چه نوع وسایل نقلیه ای نیاز دارد تا بتواند به طور موثر کار کند.

ممکن است خرید وسایل نقلیه جدید در صورت نیاز ساده باشد، اما درک صحیح و پیش بینی استفاده از وسایل نقلیه ناوگان در تعیین استراتژی درست خرید از اهمیت بالاتری برخوردار است.

واجد شرایط بودن رانندگان برای کلاس خودرو، چرخه حیات خودرو و حتی وضعیت بازار همه از عوامل مهمی هستند که به یک استراتژی صحیح خرید خودرو کمک می کنند.

سیستم ردیابی و مدیریت خودروهای سازمانی

مزایای مدیریت ناوگان چیست؟

این سیستم صرف نظر از اندازه ناوگان می تواند به مدیران ناوگان کمک کند تا عملکرد واقعی خود را در عین افزایش رضایت راننده و کاهش مصرف سوخت از طریق تجزیه و تحلیل پیش بینی آمار و گزارشگرهای دقیق به دست آورند.

بهترین نرم افزار مدیریت ناوگان چیست؟

ردیاب من سیستمی است که با امکانات و کاربردهای ویژه‌ای که دارد به مدیران ردیابی وسایل نقلیه سازمان‌ها کمک می کند تا کارایی، ایمنی و کیفیت عملیات ناوگان خود را بهبود بخشند.

گزارش دهی دقیق آمار سیستم مدیریت ناوگان ردیاب من می تواند به شما کمک کند تا دقیق‌تر باشید و عملیات ناوگان خود را به سادگی دنبال کنید.

برای دریافت یک نسخه تست جهت بررسی سامانه ردیابی ردیاب من همین امروز به ما پیام دهید.

یکی از منابع

chevinfleet

سوالات مهم و کاربردی در خصوص مدیریت ناوگان

منظور از مدیریت ناوگان چیست؟

هر سازمانی که برای فعالیت به وسایل نقلیه تجاری احتیاج داشته باشد ، به نوعی عملیات ناوگان و مدیریت ناوگان را نیاز دارد. هدف از مدیریت ناوگان نظارت بر کلیه عملکرد ناوگان و تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه به منظور افزایش بهره وری و کمک به فعالیت هر چه بهتر یک تجارت است.

سیستم مدیریت ناوگان چگونه کار می کند؟

پس از نصب یک ردیاب جی پی اس بر روی وسایل نقلیه ، سیستم به لطف فناوری GPS ، اطلاعات کاربردی از قبیل مکان ، جهت ، سرعت ، داده ها را از وسایل نقلیه جمع آوری می کند و در اختیار مدیران قرار می‌دهد.

سیستم اطلاعات مدیریت ناوگان چیست؟

نرم افزار مدیریت ناوگان (FMS) نرم افزار مدیریت ناوگان پیکربندی شده است تا به افراد و سازمان‌ها کمک کند تا با کنترل کامل مدیریت فعالیتهای وسایل نقلیه، ابزارهای تحلیلی تجزیه ای و گزارش دهی اطلاعاتی، در هزینه‌های وسایل نقلیه خود صرفه جویی کنند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.3 / 5. شمارش آرا: 3

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *