خودرو

استعلام کارت خودرو – 3 روش‌ مهم پیگیری کارت خودرو

استعلام کارت خودرو
5
(2)

استعلام کارت خودرو موضوع اصلی این محتواست. کارت خودرو به مانند شناسنامه خودروی ما عمل می‌کند و می‌توان گفت که هویت خودرو به آن وابسته است. پس از این که خودرو خریداری شد یا پلاک آن متناسب با مالکیت خودرو تغییر کرد، کارت خودرو برایمان صادر خواهد شد ولی کارت خودرو هم مانند سایر مدارک شناسایی همان لحظه به دستمان نخواهد رسید.

از آن جا که ممکن است فرایند رسیدن کارت خودرو به دست ما طولانی شود نیاز است تا با روش‌هایی بتوانیم استعلام کارت خودرو را انجام دهیم. اگر شما هم منتظر هستید کارت خودرویتان به دستتان برسد، با ادامه متن همراه باشید.

کارت خودرو چیست؟

همان طور که بیان شد، کارت خودرو مثل شناسنامه خودرو عمل می‌کند و اطلاعات زیر در آن نوشته شده است:

– نام و کد ملی مالک

– شماره شناسایی خودرو (VIN) و شماره پلاک

– مشخصات عمومی خودرو

کارت خودرو یکی از سه مدارکی است که موقع توقف خودرو توسط پلیس بایستی به آن‌ها ارائه شود (دو مدرک دیگر، گواهینامه راننده و بیمه‌نامه شخص ثالث هستند).

پیگیری کارت خودرو

پیگیری کارت خودرو

در واقع باید در نظر داشت همان گونه که شخصی بدون شناسنامه به‌خاطر نبود دلیل محکمی بر هویتش ممکن است از خیلی از خدمات عمومی محروم شود، در مورد خودرو هم این مسئله صادق است و داشتن کارت خودرو بسیار ضروری است و در صورتی که علی‌رغم درخواست پلیس کارت خودرو با ما نبود جریمه‌های سنگین و تبعات جدی در انتظار ما خواهد بود.

به‌طور خلاصه باید گفت که این کارت خودرو مثل یک سند کوچک خودرو است که با آن می‌تواند مالکیت خودرویتان را ثابت کنید.

از کارکردهای دیگر کارت خودرو می‌توان به انجام معاینه فنی، تعویض‌های آتی پلاک، ترخیص خودرو از پارکینگ‌های نیروی انتظامی، صدور کارت سوخت و… اشاره نمود.

در زیر توضیحات موارد گفته شده در کارت ماشین آورده شده است:

نام و کد ملی مالک

همان طور که هر دارایی مالکی دارد، خودرو هم به تملک یک شخص در می‌آید. شاید بتوان گفت که راحت‌ترین راه اثبات مالکیت خودرویتان از طریق کارت خودرو است که نام مالک و کد ملی شما روی آن نوشته شده است.

یکی از مواقعی که این راحتی اثبات مالکیت به کار می‌آید هنگامی است که برای استعلام کارت خودرو و دریافت آن به شکل حضوری مراجعه می‌کنید و باید اثبات کنید که مالک خودرو هستید تا کارت خودرو را به شما بدهند.

کارت خودرو - شناسنامه خودرو

شماره شناسایی خودرو و شماره پلاک

برای جفت کردن خودرو با مالک آن بایستی از تطابق مشخصات خودرو با مالکیت آن اطمینان کسب کرد. پلاک خودرو شاید بیش از سایر اجزای خودرو برای شناسایی آن در چشم باشد و صدور آن برای مالک صورت می‌گیرد.

ولی شماره شناسایی خودرو یا VIN (Vehicle Identification Number) مثل اثر انگشت خودرو عمل می‌کند و خودروی بدون مالک هم آن را دارد. همان طور که اثر انگشت بین دو نفر مشابه نیست، این شماره بین دو خودرو نیز مشابه نیست.

در زمان پیگیری و استعلام کارت خودرو باید بدانید با این شماره می‌توان به امکانات خودرو، مشخصات آن و مشخصات شرکت سازنده پی برد.

مقاله پیشنهادی: استعلام خلافی خودرو با استفاده از پلاک

مشخصات عمومی خودرو | استعلام کارت خودرو

هنگامی که برای سرویس خودرو اقدام می‌کنید، اگر به نمایندگی‌های مجاز که قرار است خودرو ثبت شود مراجعه کنید، خواهید دید که برای ثبت موتور و شاسی به مشخصات عمومی خودرو روی کارت خودرو مراجعه می‌کنند.

پس می‌توان گفت اهمیت کارت خودرو برای انجام چنین کارهایی بیشتر حس می‌شود. این به معنی ضرورت استعلام کارت خودرو در شرایطی است که هنوز به دست ما نرسیده.

صدور کارت خودرو

پس از خریدن خودرو یا تعویض پلاک، کارت خودرو به محل سکونت پست می‌شود. دلیل پست شدن کارت خودرو به محل سکونت احراز محل سکونت مالک خودرو است.

پیگیری کارت خودرو از پست

ارسال کارت خودرو با پست

زمانی که صدور کارت خودرو طول می‌کشد ممکن است از چند روز تا چند ماه باشد و پس از ارسال به محل سکونت اگر مالک کارت خودرو را دریافت نکند، کارت خودرو برگشت می‌خورد.

برگشت کارت خودرو

در مجموع سه بار کارت خودرو به محل سکونت آورده می‌شود و اگر هر سه دفعه برگشت بخورد، کارت خودرو به اداره پست رفته و تا سه ماه در آن جا می‌ماند.

چنانچه در مدت زمان سه ماه مالک خودرو برای دریافت کارت خودرو مراجعه نکند، کارت خودرو به مرکز تعویض پلاک واقع در مجموعه پلیس راهور برگشت خواهد خورد.

پس از گذشت سه ماه از برگشت به پلیس راهور مالک خودرو می‌تواند به مراکز پلیس+10 رجوع کند. در نهایت اگر اقدامی صورت نگیرد مراحل صدور کارت خودرو بایستی از اول و از طریق مراکز تعویض پلاک تکرار شود. در هر حال استفاده از یکی از روش‌های استعلام کارت خودرو (که در ادامه می‌آید) در چنین شرایطی می‌تواند راه‌گشا باشد.

استعلام کارت خودرو

همان طور که پیش از این بیان شد، با توجه به ضرورت کارت خودرو نیاز است تا هر چه سریع‌تر به کارت خودروی خود دسترسی پیدا کنیم. چنان چه کارت به دست ما نرسد ممکن است مشکلاتی برایمان ایجاد شود که کم‌ترین این مشکلات شاید استرس ناشی از نرسیدن کارت به دست ما باشد!

پیگیری وضعیت کارت خودرو هم مانند پیگیری وضعیت هر چیز دیگری نیازمند ورود اطلاعات است تا متناسب با آن اطلاعات از وضعیت آگاهی یابیم. در ادامه خواهیم دید که اطلاعات مناسب برای آگاهی از وضعیت کارت خودرو شماره پلاک و کد مرسوله پستی است و هنوز امکان پیگیری با کمک مواردی مثل کد ملی مالک خودرو وجود ندارد.

به طور خلاصه برای آگاهی از وضعیت کارت خودرو می‌توان از هریک از روش‌های زیر استفاده نمود:

– از طریق مراجعه به سایت رهگیری مرسولات سازمانی ناجا

– از طریق اداره پست

رجوع به سایت رهگیری مرسولات سازمانی ناجا

اگر کلید واژه استعلام کارت خودرو را در گوگل جست‌وجو کنید، اولین سایت پیشنهادی سایت پیگیری مرسولات سازمانی ناجا به آدرس najatracking.post.ir است.

در این سایت ابتدا نوع سندی که قرار است پیگیری شود را انتخاب کرده (که در این مورد کارت خودرو است) و اطلاعات بعدی که بایستی وارد شود، شماره پلاک خودرو است. شاید بتوان گفت که راحت‌ترین راه پیگیری مرسوله حاوی کارت خودرو همین سایت است.

1- در ابتدا به وب سایت سامانه رهگیری مرسولات پستی که در بالا ذکر شد وارد شوید، پس از آن می‌توانید استعلام کارت خودرو را بگیرید، کافیست بر روی زبانه کلید کنید و کارت خودرو را انتخاب نمایید.

پس از آن پلاک خودرو را وارد کنید و وضعیت آن را مورد بررسی قرار دهید.

سامانه رهگیری کارت خودرو

سامانه رهگیری مرسولات پستی

از طریق اداره پست | استعلام کارت خودرو

از آن جا که شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران وظیفه رساندن مرسولات سازمانی ناجا را بر عهده دارد، باید روشی هم برای رهگیری کارت خودرو به‌عنوان یک مرسوله پستی از سمت ناجا وجود داشته باشد که بتوان وضعیت این مرسوله را در هر لحظه پیگیری نمود.

اگر به کد 20 یا 24 رقمی پستی دسترسی وجود دارد، وضعیت مرسوله را می‌توان هم از طریق سایت یا پیامک از اداره پست دریافت و هم از طریق تماس با واحد مشتریان شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران.

اهمیت بالای وجود این سامانه پیامکی وقتی روشن می‌شود که ممکن است به اینترنت دسترسی نداشته باشیم که در این صورت از سامانه پیامکی شرکت ملی پست استفاده خواهیم نمود. بهترین سامانه پیامکی در دسترس، همین سامانه پیامکی شرکت ملی پست است که آن هم با کد 20 یا 24 رقمی پستی عمل می‌کند.

برای پیگیری از طریق سامانه پیامکی شرکت ملی پست، کد مرسوله را می‌توان با گذاشتن یه حرف R در ابتدای آن به شماره 2000441 پیامک کرد تا بتوان از وضعیت مرسوله اطلاع یافت.

ولی اگر دسترسی به اینترنت مشکلی نداشت، استعلام کارت خودرو از طریق سایت سامانه رهگیری مرسولات شرکت ملی پست هم ممکن است. به این منظور باید به سایت post.ir مراجعه کرد و کد مرسوله را وارد کرد تا از وضعیت کارت خودرو اطلاع حاصل کنیم.

راه دیگری هم وجود دارد که می‌توانیم آن را در صورتی که نخواهیم از سایت شرکت ملی پست یا سامانه پیامکی‌اش استفاده کنیم، انجام دهیم. واحد ارتباط با مشتریان شرکت ملی پست به شماره تلفن 84470000-021 می‌تواند این امکان را برایمان مهیا کند.

در مواردی که هم دسترسی به اینترنت مقدور نیست و هم نخواهیم از تماس تلفنی یا پیامک استفاده کنیم، کد دستوری USSD یه یاری ما می‌آید. این روش علاوه بر موارد گفته شده، از مزیت سادگی بالا هم برخوردار است.

کد مورد استفاده در گذشته، #100* بود که هم‌اکنون این کد غیرفعال است و بایستی از کد جایگزینی که برای شرکت پست است و می‌توان به رهگیری مرسولات پستی پرداخت استفاده کنیم.

کد USSD مورد استفاده در این حالت، #193* است. با انتخاب گزینه رهگیری مرسوله، کد رهگیری مرسوله خود را وارد می‌کنیم. اطلاعات مربوط به رهگیری مرسوله توسط شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران به گوشی شما پیامک خواهد شد.

حرف آخر

کارت خودرو به‌عنوان یک مدرک شناسایی مهم برای خودرو که مشخصات مالک و وسیله نقلیه روی آن درج شده است اهمیت زیادی دارد. پس از خریدن ماشین یا تعویض پلاک خودرو کارت خودرو به محل اقامت صاحب وسیله نقلیه پست می‌شود. از آن جا که ممکن است زمان صدور و به دست رسیدن کارت خودرو زمانی طولانی ببرد نیاز است تا از مرحله‌ای که کارت خودرو در آن قرار دارد اطلاع کسب کنیم.

در متنی که آورده شد، به معرفی کارت خودرو و عملکرد و ضرورت آن، زمانی که صدور کارت خودرو به طول می‌انجامد و استعلام کارت خودرو پرداخته شد. اگر بخواهید از وضعیتی که کارت خودرویتان در آن قرار دارد آگاه شوید، کدام یک از روش‌های گفته شده را مناسب‌تر می‌دانید؟ آیا روش دیگری در ذهن دارید که برای آگاه شدن از وضعیت کارت خودرو بتوان استفاده کرد؟

 

بهترین روش برای پیگیری کارت سوخت چیست؟

در صورتی که دسترسی به اینترنت دارید بهترین روش استفاده از وب سایت najatracking.post.ir است که در این مقاله روش را نیز خدمتتان توضیح داده‌ایم.

به صورت کلی با استفاده از گوشی همراه چطور می‌توان کارت خودرو را پیگیری کرد؟

با استفاده از وب سایت سامانه رهگیری مرسولات پستی، سامانه پیامکی 2000441 و کد دستوری #193*

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *