ردیاب

جایگاه جی پی اس در پروژه‌های شهرسازی، راه سازی و عمران

جی پی اس در عمران
5
(3)

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، حضور ماهواره‌های مکان‌یاب در آسمان و خدماتی که با استفاده از آنها بر روی ماژول‌های جی پی اس ارائه می‌شود منجر به این شد که این تکنولوژی وارد دیگر کسب و کارها و نیازهای روزمره شود.

از کسب و کارهایی که این روزها از تکنولوژی جی پی اس استفاده می‌کنند، کسب و کارهای ساختمانی، شهرسازی، راه سازی و دیگر پروژه‌های عمرانی است.

در این مقاله ما نیز قصد داریم به جایگاه جی پی اس و ردیاب در این بیزینس ها بپردازیم و شما را با آنها آشنا کنیم.

جایگاه جی پی اس در پروژه‌های نقشه برداری و ساختمانی

جی پی اس که در واقع زیر مجموعه GNSS بیا سیستم ماهواره‌های موقعیت‌یابی جهانی است در پروژه‌های ساختمانی و نقشه برداری تاثیر بسیار بالایی دارد.

در ابتدایی‌ترین کاربردی که می‌توان به جی پی اس در کسب و کارهای نقشه برداری اشاره داشت این است که باعث می‌شود پیچیدگی در محاسبات و نقشه کشی ها از بین برود و کار را بسیار ساده کند.

گیرنده‌های جی پی اس در کسب و کار نقشه برداری با ارسال امواج ماهواره‌ای کمک می‌کند که نقشه به صورت آنلاین و سریع ترسیم شود و جزئیات موجود در محل نیز در این نقشه‌ها ثبت می‌گردد.

این نقشه‌های ثبت شده توسط گوشی‌های همراه و کامپیوترها قابل مشاهده و ویرایش است.

معمولا مهندسین شهرسازی و عمران این نقشه‌های استخراج شده را می‌توانند در نرم افزارهای دیگر نیز به کار ببرند و استفاده لازم را داشته باشند.

اکثر افراد بر این باور هستند که از جی پی اس تنها در ردیاب‌ برای ردیابی خودرو، ردیابی اشخاص، حیوانات و … استفاده می‌شود.

اما این‌طور نیست این تکنولوژی همانطور که مشاهده می‌فرمایید در کسب و کارها و محیط‌های زیادی استفاده می‌شود.

گرچه دقت داشته باشید گاهی از ردیاب برای جلوگیری از سرقت تجهیزات نقشه برداری، ماشین آلات ساختمانی و … نیز استفاده می‌شود اما جی پی اس خودرو و … با جی پی اس نقشه برداری از زمین تا آسمان متفاوت است و برای کاربردی متفاوت نیز طراحی شده‌اند که در ادامه برای شما این مورد را توضیح می‌دهیم.

عملکرد جی پی اس در پروژه‌های ساختمانی و نقشه برداری چگونه است؟

به صورت کلی عملکرد ماهواره‌های جی پی اس به این صورت است که فرکانس‌هایی را جهت موقعیت‌یابی و نقشه برداری در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

کاربر با توجه به دستگاهی که دارد و از آن برای دریافت سیگنال‌های ماهواره‌های مکان‌یابی استفاده می‌کند.

همچنین دستگاه‌های دریافت کننده فرکانس با توجه به کاربردی که دارند، در مصارف متنوع به کاربران خدماتی را ارائه می‌دهند منظور این است که ردیاب‌ها به یک شکل و دستگاه‌های نقشه برداری جی پی اس در پروژه‌های ساختمانی به شکلی دیگر خدماتی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند.

اما اگر بخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که جی پی اس در پروژه‌های ساختمانی و نقشه برداری چطور استفاده می‌شود، باید خدمت شما عزیزان عرض کنیم که اگر به دنبال نقشه برداری و استفاده از جی پی اس در کسب و کار هستید، این تکنولوژی در زمینه نقشه برداری همانطور که اشاره کردیم با استفاده از تجهیزات منحصر به فردی بسیار یاری دهنده مهندسین است.

در حال حاضر اکثر مهندسین از دستگاه‌های جی پی اس برای نقشه برداری استفاده می‌کنند و این کار بسیار مرسوم شده است.

اما اگر شما به دنبال افزایش امنیت تجهیزات خود در زمینه نقشه برداری هستید باز هم می‌توانید از جی پی اس استفاده کنید و این بار با خرید ردیاب می‌توانید منجر به افزایش امنیت تجهیزان خود شوید.

ردیاب ‌ها در شکل‌ها و مدل‌های متنوعی آماده ارایه خدمات به شما هستند که در ادامه به توضیحاتی در خصوص برخی از آنها و کاربردشان در صنعت راه سازی و شهر سازی می‌پردازیم.

کاربرد ردیاب در نقشه برداری ، ساختمان سازی ، پروژه‌های عمرانی و …

استفاده از ردیاب جهت افزایش امنیت ماشین آلات ساختمانی و بررسی کار کرد آنها

با توجه به بالا بودن ارزش ماشین آلات و وسایل نقلیه‌ای که در پروژه‌های عمرانی استفاده می‌شود شما می‌توانید برای افزایش امنیت آنها از ردیاب استفاده کنید.

ردیاب‌ها در مدل‌های متنوعی در بازار موجود هستند و شما کافیست با کاربرد آنها آشنا باشید.
به طور مثال شما با استفاده از ردیاب های خودرویی می‌توانید زمان روشن و خاموش شدن ماشین آلات، موقعیت مکانی آنها، بکسل شدن و … را مورد بررسی قرار دهید.

برای افزایش امنیت و بررسی موقعیت مکانی ماشین آلات ساختمانی می‌توانید از دو مدل ردیاب خودرو سیمی و جی پی اس آهنربایی استفاده کنید.

ردیاب خودرو سیمی در نصب پیچیدگی‌های بیشتری دارد اما به همان نسبت از لحاظ امنیتی در رده بالاتری قرار می‌گیرد اما اگر به دنبال راحتی در نصب هستید و می‌خواهید ردیابی را انتخاب کنید که در نصب آسان باشد از ردیاب آهنربایی می‌توانید استفاده کنید.

جی پی اس در راه سازی

استفاده از ردیاب جهت بررسی عملکرد کارمندان و متخصصین تیم نقشه برداری، عمران و …

از دیگر امکانات ردیاب این است که در مدل‌های شخصی نیز این دستگاه موجود و قابل استفاده است.

در این مدل معمولا اشخاص استفاده می‌کنند.

یکی از بزرگترین استفاده این ردیاب شخصی برای بررسی عملکرد کارکنان است.

می‌توانید از ردیاب شخصی برای کارگران، متخصصین عمرانی و … استفاده کنید تا علاوه بر افزایش امنیت آنها بتوانید عملکردشان و تاریخچه مسیر آنها را در طول روز بررسی کنید که در چه محیط‌هایی مشغول به کار هستند.

ردیاب ها علاوه بر حفظ مسائل امنیتی گزارشاتی حرفه‌ای در اختیار کاربران قرار می‌گیرد که با استفاده از آنها می‌توانند عملکرد کارکنان را مورد بررسی قرار دهند.

در برخی از کسب و کارها از ردیاب برای بررسی بازاریابان نیز استفاده می‌شود که برای پرزنت بررسی کنند چه مکان‌هایی رفتند و چقدر در آن محیط باقی ماندند و …

همچنین ردیاب شخصی معمولا یا دارای قابلیت مانیتورینگ صدا یا تماس دو طرفه است تا بتواند صاحب کسب و کار صدای اطراف را بررسی کند و همچنین با کارکنان از طریق ردیاب ارتباط بگیرد.

سوالات متداول

بیشترین استفاده جی پی اس در صنعت راه سازی، ساختمان سازی و کسب و کارهای مربوطه چیست؟

از جی پی اس در این کسب و کارها برای نقشه برداری در تجهیزات مخصوص نقشه برداری، افزایش امنیت و کارکرد کارمندان با استفاده از ردیاب و ... استفاده می‌شود.

آیا استفاده از جی پی اس در نقشه برداری و عمران مهم است؟

بله استفاده از جی پی اس در کسب و کارهای عمرانی به متخصصین کمک می‌کند که کار را تسهیل کنند و به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

آیا از ردیاب ها نیز در کسب و کارهای عمرانی استفاده می‌شود؟

بله، ردیاب‌ها نقش بسیار بالایی در افزایش عملکرد و امنیت ماشین آلات صنعتی، کارکنان و ... را در کسب و کارهای صنعتی، عمران، نقشه برداری و ... دارند.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 3

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *