اندروید

12 راه کار برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی جهت عملکرد بهتر

افزایش سرعت گوشی اندرویدی
5
(4)

در این مقاله قصد داریم با ارائه راه کارهایی به شما کمک کنیم تا منجر به افزایش سرعت گوشی اندرویدی و بهبود در آن شوید. توصیه می‌‌کنیم اگر سوالاتی از قبیل:

سرعت گوشی اندرویدی من پایین آمده است چطور آن را بهبود دهم؟ – چه روش‌های برای افزایش سرعت گوشی اندروید وجود دارد؟ – گوشی اندرویدی من مدام هنگ می‌کند، چه کار کنم؟ و …

دارید، در این مقاله به این سوالات پاسخ‌هایی شفاف و دقیق خواهیم داد.

زمانی که یک گوشی اندرویدی جدید می‌خرید و آن را جعبه گشایی (آنباکس) می‌کنید، گوشی شما با سرعت بسیار بالایی روشن و راه اندازی می‌شود.

اما هر چه از عمر دستگاه می‌گذرد با عملیات شما همانند نصب انواع اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها، استفاده روزمره از مرورگرها و … سرعت دستگاه به سمت کم شدن می‌رود و اگر در این مرحله اقدامی در راستای افزایش سرعت گوشی اندرویدی خود انجام ندهید در ادامه آزار دهنده خواهد بود.

نکات مهم در ابتدای مسیر افزایش سرعت گوشی اندرویدی

شماره 1: توصیه ما این است که نوع گوشی همراه اندرویدی خود و عملیات را در نظر داشته باشید زیرا امکان دارد با استفاده از کاربری هر گوشی، عملیات افزایش سرعت گوشی اندرویدی متفاوت باشد.

شماره 2: البته  معمولا در تمام گوشی‌های اندرویدی این عملیات یکسان است اما نیاز بود که این مورد را خدمت شما خاطر نشان کنیم.

شماره 3: لطفا توقع نداشته باشید پس از این عملیات گوشی شما تبدیل به روز اول شود که خرید کرده بودید.

شماره 4: پس از این عملیات سرعت گوشی شما بهبود پیدا می‌کند اما با توجه به افزایش عمر گوشی و دیگر موارد، معمولا سرعت گوشی به حالت اولیه باز نمی‌گردد.

بهبود سرعت گوشی اندرویدی

1. بررسی حجم فضای داخلی گوشی و پاک‌کردن فایل‌های غیر ضروری

در صورتی که فضای ذخیره سازی (Storage Space) در گوشی شما افزایش پیدا کند به همان نسبت دیگر تجهیزات گوشی همانند CPU و RAM نیز باید عملکرد بیشتری را از خود نشان دهند.

شرکت گوگل نیز مدعی است اگر فضای ذخیره سازی شما بیش از ۹۰‌ درصد پر شده باشد مشکلاتی را در عملکرد و سرعت گوشی اندرویدی ایجاد می‌کند.

توصیه ما این است که در مرحله اول سعی کنید همیشه فایل‌ها و اطلاعات غیر ضروری که در گوشی خود نگهداری می‌کنید به یک هارد اکسترنال یا بر روی یک فضای ابری و … انتقال دهید یا اگر فکر می‌کنید دیگر استفاده‌ای از آن اطلاعات ندارید فایل‌های غیر ضروری را حذف کنید.

معمولا در گوشی‌های اندرویدی مختلف این مسیر متفاوت است.

روش حذف فایل‌های غیر ضروری در گوشی اندرویدی

توصیه ما این است در ابتدا برای حذف فایل‌های اضافی به قسمت جست و جو در setting بروید و عبارت storage را تایپ کنید.

در گوشی‌های شیائومی پس از این کلیک‌ می‌توانید حافظه اشغال شده و خالی را در گوشی مورد نظر مشاهده فرمایید.

تنظیمات گوشی اندرویدی XIAOMI

در گوشی‌های سامسونگ نیز با مراجعه به قسمت Device Care می‌توانید عملیات مورد نظر را انجام دهید.

نکته جالب اینجاست که در برخی از گوشی‌های اندرویدی امروزی قسمتی وجود دارد که فایل‌های غیر ضروری و تکراری را تشخیص می‌دهد و به شما معرفی می‌کند تا به راحتی با یک یا دو کلیک آنها را حذف کنید و حافظه را آزاد سازید.

همچنین می‌توانید از اپلیکیشن Files by google نیز برای مدیریت حجم فضای داخلی گوشی اندرویدی خود استفاده کنید.

 

2. سیستم عامل گوشی خود را جهت بهبود سرعت گوشی اندرویدی به روزرسانی کنید

همانطور که اکثر اپلیکیشن‌های موجود در بازار گوگل استور به صورت منظم آپدیت‌هایی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند و گوگل با استفاده از پلی استور این موضوع را به شما یاد آوری می‌کند.

به روز رسانی گوشی اندرویدی جهت افزایش سرعت

عملیات لازم جهت بروزرسانی و آپدیت سیستم عامل اندروید

1. کافیست به قسمت جست و جو در settings گوشی اندرویدی بروید و عبارت about phone را تایپ کنید.

2. در این صورت به صفحه‌ای هدایت می‌شوید، در آن صفحه بر روی software update و سپس check for updates کلیک‌کنید.

3. اگر آپدیت برای سیستم عامل گوشی اندرویدی شما موجود باشد به شما پیشنهاد می‌دهد.

نکته: این مورد شاید تاثیر چندانی در افزایش سرعت گوشی اندرویدی شما نداشته باشد اما در عملکرد بهتر گوشی، افزایش امنیت و موارد دیگر بسیار حائز اهمیت است.

3. غیر فعال کردن و حذف کردن اپلیکیشن‌های غیر ضروری بر روی گوشی اندرویدی

مورد سوم که در افزایش سرعت گوشی اندرویدی شما تاثیر زیادی دارد این است که اپلیکیشن‌های غیر ضروری را که استفاده نمی‌کنید از گوشی به صورت کامل پاک کنید.

برخی از اپلیکیشن‌ها به صورتی هستند که گوشی اندرویدی اجازه حذف آنها را به شما نمی‌دهد.

توصیه ما این است در برابر این اپلیکیشن‌ها، آنها غیر فعال کنید.

راهنمای غیر فعال سازی اپلیکیشن‌های اندرویدی

1. کافیست به قسمت جست و جو بروی و عبارت apps را تایپ کنید.

2. پس از کلیک بر روی آن به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که می‌توانید اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی گوشی اندروید را مشاهده فرمایید.

3. از همان جا با کلیک بر روی هر اپلیکیشن می‌توانید نسبت به حذف کردن یا غیر فعال کردن آنها اقدام فرمایید و با این کار منجر به افزایش سرعت گوشی اندرویدی خود شوید.

4. تغییر در سرعت انیمیشن در گوشی‌های اندرویدی

تغییر سرعت انیمیشن در گوشی‌های اندرویدی تاثیر مستقیمی بر افزایش سرعت گوشی اندرویدی شما ندارد اما ظاهر را به این‌صورت نمایش می‌دهد.

افزایش سرعت انیمیشن در گوشی‌های اندرویدی منجر می‌شود سرعت اجرای عملکرد گرافیکی موجود بر روی صفحه نمایشگر بالا برود و به همان نسبت این تفکر ایجاد شود که سرعت گوشی بالا رفته است.

شما حتی برای افزایش سرعت بیشتر می‌توانید به صورت کامل انیمیشن‌های اندرویدی گوشی همراه خود را غیر فعال کنید.

این مورد برای افرادی توصیه می‌شود که سرعت را به گرافیک و زیبایی ترجیح می‌دهند.

در آموزشی تحت عنوان چطور سرعت انیمیشن گوشی اندرویدی را افزایش دهیم این مورد را خدمت شما عزیزان توضیح داده‌ایم.

بهبود در سرعت گوشی اندرویدی

5. کاهش سطح دسترسی اپلیکیشن‌ها جهت بهبود سرعت گوشی اندرویدی

مورد دیگری که تاثیر بسیار زیادی بر افزایش سرعت گوشی‌های اندرویدی دارد این است که اگر قصد حذف کردن یا غیر فعال کردن برخی از اپلیکیشن‌ها را ندارید.

دسترسی آنها را به برخی موارد همانند موقعیت مکانی، دسترسی به شماره‌ها، دسترسی به دوربین و … را لغو کنید.

با این کار شما باعث بهبود در عملکرد RAM رم گوشی می‌شوید. زیرا اگر تمام برنامه‌ها به تمامی دسترسی‌ها برسند گوشیی شما مجبور است در یک گراند هر چند دقیقه آنها را فراخوانی و اطلاعات آنها را جمع آوری کند.

این مسئله منجر به کاهش سرعت گوشی اندرویدی شما می‌شود و عملکرد رم را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهد.

نحوه تنظیم دسترسی‌‌ها در گوشی‌های اندرویدی

برای تغییر در سطح دسترسی‌ها در گوشی‌های اندرویدی کافیست مراحل زیر را طی کنید:

به قسمت setting بروید و پس از آن به قسمت APP info مراجعه فرمایید معمولا برای هر اپلیکیشن به صورت مجزا قسمتی تحت عنوان app permissions وجود دارد که شما یا کلیک بر روی آن می‌توانید دسترسی‌های گوشی اندرویدی خود را به آنها محدود کنید.

۶. هر چند وقت گوشی اندرویدی خود را ریست کنید

زمانی که گوشی شما مدت زیادی را بدون ریست شدن کار کند معمولا برنامه‌هایی را در پس زمینه خود در حال اجرا ممکن است که نگه داشته باشد که این مورد در سرعت گوشی اندرویدی تاثیر به سزایی دارد.

برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی شما می‌توانید با نگه داشتن دکمه پاور و سپس کلیک بر روی عبارت Restart گوشی همراه خود را مجدد راه اندازی کنید.

در برخی از گوشی‌های اندرویدی دیگر همانند شیائومی این عبارت Reboot است.

ریست کردن گوشی اندرویدی

توصیه می‌شود که هر از چند گاهی حتما این عملیات را برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی خود انجام دهید.

شما می‌توانید راه اندازی خودکار را نیز در گوشی اندرویدی خود تنظیم کنید تا هر چند وقت یکبار به صورت خودکار این عملیات انجام شود.

۷. پاک کردن کش و دیتا از روی اپلیکیشن‌ها

اکثر مرورگرها و اپلیکیشن‌ها تمایل دارند عملیات شما، مراجعه به سایت‌ها و دیگر فعالیت‌ها را  درحافظه کش‌ خود نگه داری کنند.

اما به مرور زمان حجم این حافظه کش افزایش پیدا می‌کند و تاثیر مستقیم بر کاهش سرعت گوشی اندرویدی می‌گذارد.

شما باید هر چند وقت نسبت به پاکسازی حافظه کش اقدام کنید همچنین اگر اطلاعات قبلی اپلیکیشن برای شما مهم نیست می‌توانید پاک سازی اطلاعات را انجام دهید.

نکته: دقت داشته باشید شما با clear data اپلیکیشن یا مرورگر خود را به حالت اولیه نصب بر می گردانید و تمامی اطلاعات قبلی شما پاک می‌شود.

آموزش پاک کردن کش اپلیکیشن‌ها از روی گوشی اندرویدی

1. یرای پاک‌کردن حافظه کش به قسمت setting مراجعه فرمایید و پس از آن به قسمت app info بروید.

2. در این قسمت شما می‌توانید به صورت مجزا حافظه کش هر اپلیکیشن را پاک کنید.

3. کلیک‌مد نظر clear cache است.

8. از ورژن‌های سبک تر اپلیکیشن‌ها استفاده کنید

معمولا اکثر اپلیکیشن‌های کاربردی و حرفه‌ای نسخه‌ای سبک تر از اپلیکیشن‌ خود برای استفاده گوشی‌هایی با RAM کم تر و قدیمی تر ارائه می‌دهند.

استفاده از اپ اندرویدی

این اپلیکیشن‌ها معمولا منابع کم‌تری را استفاده می‌کنند که همین مسئله منجر به افزایش سرعت در گوشی‌های اندرویدی می‌شود.

توصیه می‌شود اگر گوشی اندرویدی شما قدیمی است از ورژن limited edition اپلیکیشن‌ها استفاده کنید.

۹. پاک کردن فایل‌های دانلود شده اضافی در اپلیکیشن‌های پیام‌رسان

اپلیکیشن‌ها پس از نصب بر روی گوشی همراه به مرور زمان چاق می‌شوند یعنی اینکه اطلاعات آنها بر روی حافظه گوشی اندرویدی افزایش پیدا می‌کند.

این اطلاعات شامل: ویدیوها، فایل‌ها، عکس‌ها و حتی پیام‌های ارسالی میان شما و مخاطبان است.

توصیه ما این است که جهت افزایش سرعت گوشی اندرویدی، پس از مدتی حتما این فایل‌‌ها را از روی پیام رسان‌ها همانند تلگرام و واتس اپ حذف کنید تا باعث بهبودی در سرعت گوشی اندرویدی و اجرای فایل‌ مدیاهای دیگر شوند. همچنین پیام‌های متنی ارسالی خود را پس از مرور زمان پاک کنید، زیرا آنها نمایش داده نمی‌‍شوند در قسمت دانلودها اما فضایی را برای خودشان اشغال می‌کنند.

10 – تنها از یک home screen استفاده کنید

معمولا برخی از افراد در صفحه اصلی گوشی همراه خود صفحات، والپیپرهای متحرک، ویجت‌ها و ابزارهای متفاوتی را راه اندازی می‌کنند و با استفاده از آنها منجر به کاهش سرعت و عملکرد در گوشی اندرویدی می‌شوند.

بک گراند بهینه در گوشی اندرویدی

توصیه ما به افرادی که سرعت پایینی در گوشی اندرویدی خود هستند این است که از یک home screen با صفحه نمایشی ساده استفاده کنند. این عملیات باعث بهبود سرعت و عملکرد ram در گوشی اندرویدی شما می‌شود.

11- برگرداندن به تنظیمات کارخانه دستگاه

این راه‌کار معمولا به عنوان آخرین راه کار و کاربردی ترین ره کار است. با استفاده از این روش تمام اطلاعات موجود در دستگاه پاک می‌شود و گوشی اندرویدی شما به تنظیمات اولیه کارخانه برمی‌گردد. همانند روزی که آن را تازه خرید کرده و آنباکس کرده بودید.
دقت داشته باشید قبل از این عملیات حتما از اطلاعات موجود در گوشی همراه خود بک آپی را تهیه کنید تا پس از راه افتادن مجدد دستگاه بتوانید اطلاعات و فایل‌های آن را برگردانید

12- از آنتی ویروس‌ها استفاده نکنید

اگر گوشی اندرویدی شما، دستگاهی سبک و قدیمی است توصیه ما این است که جهت افزایش سرعت گوشی اندرویدی از آنتی ویروس استفاده نکنید زیرا اکثر اپلیکیشن‌‎ها قبل از نصب توسط پلی استور گوگل مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرند و اگر این اپ ها دارای ویروس باشند گوگل جلوی پخش آنها را می‌گیرد.

پس برای کشتن ویروس اپلیکیشن‌های موجود در پلی استور گوگل از آنتی ویروس استفاده نکنید.

تنها در شرایطی از آنتی ویروس برای گوشی‌های قدیمی با سرعت پایین استفاده کنید که حجم فایل‌های دانلودی و خارجی دیگر در آنها زیاد باشد. این توصیه قطعا در بهبود سرعت گوشی اندرویدی به شما کمک می‌کند.

البته توصیه ما این است که اگر از مارکت‌های ایرانی و یا مکان‌های متفاوت اپلیکیشن دانلود و نصب می‌کنید از آنتی ویروس استاندارد استفاده کنید.

13- با یک رام کاستوم، سخت افزارهای قدیمی اندرویدی را ارتقا دهید

این روش جهت افزایش سرعت گوشی اندرویدی بسیار تخصصی است و توصیه می‌کنیم برای این کار حتما با فردی کار آزموده و استاد مشورت کنید.

اگر ارائه دهنده خدمات گوشی شما ارائه خدمات را متوقف کند یا مواردی همانند کم شدن سرعت بیش از اندازه در گوشی همراه اندرویدی شما پیش بیاید استفاده از custom rom می‌تواند بهترین گزینه باشد. دقت داشته باشید که این کاستوم رام ها غیر رسمی هستند و استفاده از آنها به صورت کلی گارانتی دستگاه شما را از بین می‌برد.

اگر ارائه دهنده خدمات گوشی شما ارائه خدمات را متوقف کند یا مواردی همانند کم شدن سرعت بیش از اندازه در گوشی همراه اندرویدی شما پیش بیاید استفاده از custom rom می‌تواند بهترین گزینه باشد. دقت داشته باشید که این کاستوم رام ها غیر رسمی هستند و استفاده از آنها به صورت کلی گارانتی دستگاه شما را از بین می‌برد.

لطفا اگر روش دیگری را می‌شناسید حتما با ما در میان بگذارید تا این مقاله را با کمک شما همراهان عزیز تقویت کنیم.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *