ردیاب

GIS یا سامانه اطلاعات جغرافیایی چیست؟

سامانه اطلاعات جغرافیایی GIS چیست
5
(2)

در ابتدا باید خدمت شما عزیزان بگوییم که GIS Geographic Information System یا سامانه اطلاعات جغرافیایی یک سیستم اطلاعاتی، فضایی که انواع داده ها را ایجاد، مدیریت، تجزیه و تحلیل و نقشه برداری می کند، است.

GIS در واقع داده‌ها را به نقشه مورد نظر متصل می‌کند و داده‌های مکانی را با انواع اطلاعات توصیفی یکپارچه می‌کند. این سامانه، پایه ای را برای نقشه برداری و تجزیه و تحلیل مورد استفاده در علم و تقریباً هر صنعتی فراهم می کند. GIS به کاربران کمک می کند تا الگوها، روابط و زمینه جغرافیایی را درک کنند. از مزایای آن می توان به بهبود ارتباطات و کارایی و مدیریت و تصمیم گیری بهتر اشاره کرد.

برای اینکه ساده تر خدمت شما عزیزان توضیح دهیم در واقع جی آی اس اطلاعات جغرافیایی را پس از استخراج به صورت لایه لایه  و تفکیک شده و جهت کنترل بهتر داده‌های توصیفی و مکانی، آنها را به صورت بسیار کاربر پسند به شما نمایش می‌دهد.

با استفاده از سیستم اطلاعات جغرافیایی یا GIS شما دسترسی سریع و بی نقصی به اطلاعات مورد نیاز پیدا می‌کنید و همچنین امکان ارائه و نمایش اطلاعات مکانی و توصیفی در قالب‌های متفاوتی همچون: نقشه‌ها، جداول و نمودارهای متنوع دارد. از سامانه اطلاعات جغرافیایی برای نمایش و معرفی قابلیت‌ها و پتانسیل‌های متعدد و همچنین بررسی خلا‌های مطالعاتی جغرافیایی استفاده می‌شود.

GIS سامانه اطلاعات جغرافیایی چیست؟

GIS یا سامانه اطلاعات جغرافیایی چطور مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

معمولا اکثر سازمان‌هایی که اطلاعات جغرافیایی محیط برایشان مهم است برای ایجاد نقشه از این GIS استفاده می‌کنند و با استفاده از آن داده‌ها را تحلیل می‌کنند و در اختیار دیگران قرار می‌دهند. این سامانه پس از ایجاد کمک بسیار زیادی به محققان رسانده است.

شناسایی مشکلات

از سامانه اطلاعات جغرافیایی می‌شود برای روشن کردن مسائلی که توسط جغرافیا ایجاد می‌شود استفاده کرد. GIS توانایی نمایش الگوهای جغرافیایی را دارد.

نظارت بر تغییر

اگر یک تصویر هزاران کلمه را در خود قرار می‌دهد، یک نقشه نیز بیانگر هزاران تصویر است. نقشه‌ها به طور مثال می‌توانند به وضوح میزان عقب نشینی یخچال های طبیعی در نیمکره جنوبی را نشان دهند.

مدیریت و پاسخگویی به رویدادها

GIS انسان‌ها را از موقعیتی که در آن قرار دارند در زمان مناسب مطلع کند. به طور مثال در نقشه‌ای می‌تواند طوفان و تأثیر بالقوه آن بر مردم و مشاغل، مسیر احتمالی طوفان ها و موج طوفان را نشان دهد.

پیش بینی

از GIS برای پیش بینی ترافیک استفاده نیز استفاده می‌شود. به طور مثال همانند نقشه‌های گوگل می‌توان میزان ترافیک محیطی را با استفاده از GIS مشخص کرد.

اولویت ها را تعیین کنید

GIS به تعیین اولویت ها بر اساس تحلیل فضایی کمک می کند. با تجزیه و تحلیل الگوهای جرم و جنایت، مقامات ایمنی عمومی می توانند مناطق هدف را شناسایی کرده و افسرانی را در آن مناطق قرار دهد.

روندها

با استفاده از GIS می‌شود داده‌هایی را در یک نقشه نمایش داد و با استفاده از آنها بینشی نسبت که عملیات مورد نیاز کسب کرد. به طور مثال می‌شود نقشه رشد یا از دست دادن شغل در صنایع مختلف را اندازه‌گیری کرد و مزیت رقابتی آن را نیز نمایش داد.

GIS چگونه کار می کند؟

فناوری جی آی اس یا سامانه اطلاعات جغرافیایی، با استفاده از دانش محققین در زمینه جغرافیا و با استفاده از ابزارهایی برای درک بهتر ایجاد شده است. این دانش به مردم کمک‌ می‌کند تا به یک هدف مشترک برسند. به دست آوردن هوش علمی از انواع داده‌ها.

اپلیکیشن‌ها

این برنامه‌ها بهترین حالت را برای نمایش اطلاعات جغرافیایی GIS فراهم می‌کند. برنامه‌های GIS تقریبا در همه جا کاربرد دارند.

این اپلیکیشن‌ها قابلیت راه اندازی بر روی گوشی موبایل، تبلت، مرورگرها و … را دارند.

تحلیل و بررسی

تجزیه و تحلیل فضایی به شما این امکان را می‌دهد که تناسب و توانایی ارزیابی، تخمین زده و پیش‌بینی شود. با استفاده از این تحلیل و بررسی تفسیر و درک عمیق تری نسبت به اطلاعات جغرافیایی پیدا می‌کنیم و با دیدگاهی جدید و بینشی تازه تصمیم می‌گیریم.

داده ها

سامانه اطلاعات جغرافیای از لایه‌ها متفاوتی از داده‌ها با استفاده از موقعیت مکانی استفاده می‌کند. بیشتر این داده‌ها جزء اطلاعات جغرافیایی هستند. داده‌های GIS شامل تصاویر، ویژگی‌های خاص، نقشه‌های پایه و مرتبط با صفحات گسترده و جداول می‌شود.

 

نقشه ها

از نقشه‌ها معمولا برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود و همچنین نمایش مواردی خاص. نقشه‌های GIS به راحتی در اکثر برنامه‌ها قابل استفاده استفاده و به اشتراک گذاری هستند و تقریبا همه جا قابل دسترس هستند.

منبع: esri

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *