خودرو

گرمکن صندلی خودرو چیست و چطور کار می‌کند؟

گرمکن صندلی خودرو چیست
5
(1)

گرمکن صندلی خودرو وسیله ای است که برای تامین گرمای صندلی‌های خودرو طراحی شده است. حتما برای شما هم پیش آمده است که در فصل سرما وارد ماشین شوید و صندلی‌ها انقدر سرد باشد که بیشتر یخ کنید. این بخاری ها را می توان در خود صندلی یا به عنوان یک واحد جداگانه که در زیر صندلی قرار می گیرد نصب کرد یا این که به صورت پیشفرض خودروهای پیشرفته صندلی گرم کن دارند. هدف از بخاری صندلی ماشین، ایجاد راحتی و گرما برای فردی است که روی صندلی می نشیند، به خصوص در هوای سرد.

گرمکن صندلی یا بخاری صندلی چیست | نحوه عملکرد آن چگونه است؟

گرمکن صندلی ماشین یک راه عالی و کاربردی برای اضافه کردن راحتی و گرما به وسیله نقلیه شما، به خصوص در ماه های سردتر سال است. این دستگاه با استفاده از عناصر گرمایش مقاومتی که انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می‌کنند، یا با گردش مایع گرم شده از طریق لوله در صندلی کار می کنند.

به صورت کلی دو نوع بخاری صندلی ماشین وجود دارد: 1- برقی و 2-مایع. بخاری های برقی صندلی از عناصر گرمایش مقاومتی استفاده می کنند که انرژی الکتریکی را به گرما تبدیل می‌کند. این بخاری ها را می توان توسط ترموستات یا سوئیچ کنترل کرد و معمولاً دارای طیفی از تنظیمات کم، متوسط ​​و زیاد هستند. گرم کن های برقی صندلی رایج ترین نوع بخاری صندلی ماشین به شمار می‌روند و اغلب در وسایل نقلیه لوکس و پیشرفته مشاهده می‌شوند.

از طرف دیگر گرمکن های مایع صندلی از مایعی مانند گلیکول یا آب برای انتقال گرما به صندلی استفاده می کنند. مایع توسط یک عنصر الکتریکی گرم می‌شود و سپس از طریق لوله در صندلی به گردش در می آید. این بخاری ها معمولاً در وسایل نقلیه قدیمی یافت می شوند و ممکن است به اندازه بخاری های برقی صندلی رایج نباشند.

در هر دو نوع گرمکن صندلی خودرو، گرما از طریق یک سری مواد رسانا همانند فلز یا سیستم انتقال گرمایشی به صندلی منتقل می‌شود. پس از این انتقال گرما به طور مساوی در سرتاسر صندلی پخش شده و منجر به گرم شدن صندلی که فرد بر روی آن نشسته است می‌شود.

گرمکن صندلی خودرو را می توان بر روی هر دو صندلی جلو و عقب خودرو نصب کرد. این دستگاه را بیشتر بر روی صندلی‌های جلو می‌توان یافت، زیرا راننده و سرنشین جلو کسانی هستند که معمولاً بیشترین نیاز را به گرما دارند و بیشتر در خودرو حضور دارند. با این حال، برخی از خودروها دارای گرمکن صندلی‌های عقب نیز هستند که می‌تواند راحتی را برای مسافرانی که در عقب نشسته‌اند نیز فراهم کند.

مقالات پینشهادی برای فصل سرما: نکات کلیدی برای رانندگی در زمستان

زمانی که بخاری باد سرد می دهد چه کنیم؟

گرمکن برقی خودرو چیست

نصب گرمکن صندلی بر روی خودرو چگونه است؟

نصب بخاری صندلی ماشین بسته به نوع صندلی و وسیله نقلیه می تواند متفاوت باشد. گرم کن های برقی صندلی را می توان به عنوان لوازم جانبی پس از فروش نصب کرد و معمولاً شامل سیم کشی از باتری به صندلی است. از طرف دیگر، گرمکن های مایع صندلی ممکن است نیاز به نصب گسترده تری داشته باشند، زیرا مایع باید از طریق لوله های موجود در صندلی به گردش درآید که توصیه نمی‌شود.

گرمکن صندلی ماشین می تواند مزایای زیادی را برای دارندگان وسایل نقلیه فراهم کند. آنها می توانند به گرم نگه داشتن راننده و سرنشینان در هوای سرد کمک کنند، که منجر به بهبود رانندگی نیز می‌شود. علاوه بر این، آنها می توانند به بهبود گردش خون و تسکین درد و سفتی عضلات کمک کنند. این مسئله برای افرادی که درد مفاصل، عضله یا استخوان دارند بسیار کمک کننده است.

دقت داشته باشید که گرمکن های صندلی خودرو نیز در صورت عدم استفاده صحیح می توانند خراب شوند و در بلند مدت حتی خطرناک باشند. اگر برای مدت طولانی روشن باشند و دمای بالایی را تامین کنند باعث سوختگی می‌شوند. این مهم است که همیشه دستورالعمل های گرمکن صندلی خودرو را بررسی کرده باشید و هرگز هنگام خروج از خودرو بخاری صندلی را روشن نگذارید.

جمع بندی

در انتها جهت جمع بندی مطلب باید خدمت شما سروران عزیز بگویم که، گرمکن صندلی ماشین وسیله ای است که گرما را به صندلی‌های یک وسیله نقلیه می‌رساند. بخاری صندلی خودرو دو نوع برقی و مایع دارد و هر دو از روش های مختلفی برای انتقال گرما به صندلی استفاده می کنند. آنها می توانند در هر دو صندلی جلو و عقب نصب شوند و در هوای سرد می توانند، راحتی و گرما را برای راننده و سرنشینان فراهم کنند. با این حال، استفاده ایمن از آنها و پیروی از دستورالعمل های سازنده بخاری خودرو بسیار مهم است.

سوالات متداول

انواع گرمکن صندلی ماشین چیست؟

دو نوع اصلی بخاری صندلی ماشین وجود دارد: برقی و مایع. بخاری های صندلی برقی از عناصر گرمایش مقاومتی برای تبدیل انرژی الکتریکی به گرما استفاده می کنند، در حالی که گرم کن های صندلی مایع از مایعی مانند گلیکول یا آب برای انتقال گرما به صندلی استفاده می کنند.

بخاری صندلی ماشین چگونه کار می کند؟

بخاری صندلی ماشین از یک عنصر گرمایش یا مایع مقاومتی برای انتقال گرما به صندلی استفاده می کند. سپس گرما از طریق مواد رسانا مانند فلز یا پدهای گرمایشی به طور مساوی در سرتاسر صندلی توزیع می شود.

آیا می توان گرمکن صندلی ماشین را هم در صندلی جلو و هم در صندلی عقب خودرو نصب کرد؟

بله، گرمکن صندلی ماشین را می توان در هر دو صندلی جلو و عقب خودرو نصب کرد. آنها بیشتر در صندلی های البته نصب می‌شوند، زیرا راننده و سرنشین جلو کسانی هستند که معمولاً بیشترین نیاز را به گرما دارند و بیشتر از دیگران در خودرو حضور دارند.

چگونه دمای بخاری صندلی ماشین را کنترل می کنید؟

گرمکن های صندلی ماشین را می توان توسط ترموستات یا سوئیچ کنترل کرد و معمولا دارای طیفی از تنظیمات کم، متوسط ​​و زیاد است.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *