ردیاب خودرو

تجهیزات جانبی که به ردیاب خودرو متصل می‌شوند

تجهیزات جانبی در ردیاب خودرو
5
(2)

انواع ردیاب خودرو در سال‌های اخیر بسیار در توجه عموم مردم قرار گرفته و محبوب شده‌اند، از طرفی دیگر تعداد افراد بیشتری نسبت به مزایایی که ردیاب‌ها قابلیت ارائه ارائه آنها را دارند آشنا شده اند. جی پی اس ماشین به شما این امکان را می دهد که موقعیت مکانی وسیله نقلیه خود را در زمان واقعی ردیابی کنید. این موضوع برای افراد و اقشار مختلف مانند مدیریت ناوگان، ردیابی خودرو شخصی و امنیت بسیار مفید است.

با این حال، بسیاری از افراد از لوازم جانبی مختلفی که می توان به ردیاب خودرو متصل کرد تا عملکرد آن را افزایش داد، اطلاعی ندارند. در این مقاله به برخی از محبوب ترین لوازم جانبی قابل اتصال به ردیاب جی پی اس خودرو پرداخته و نحوه عملکرد آنها را توضیح خواهیم داد.

کانکتور OBD-II (On-Board Diagnostics)

البته این مورد بیشتر در خصوص ردیاب دیاگی صدق می‌کند که به پورت OBD-II خودرو متصل می شود و به ردیاب اجازه می دهد به اطلاعات مهمی جهت تشخیص همانند سرعت پردازش موتور خودرو، مصرف سوخت، سرعت خودرو و … دسترسی داشته باشد. این اطلاعات می تواند برای نظارت بر عملکرد وسیله نقلیه شما، شناسایی مشکلات احتمالی و بهبود بهره وری سوخت مصرفی خودرو، مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، می توان از آن برای نظارت بر رفتار راننده، مانند سرعت بیش از حد یا رانندگی خطرناک استفاده کرد، همچنین این دستگاه به دلیل نصب آسانی که دارد برای مدیران ناوگان نیز بسیار مفید و کاربردی است. در محصولات ردیاب من ردیاب دیاگی متفاوتی را برای ارائه خدمت به شما همراهان عزیز داریم.

باتری پشتیبان قوی | تجهیزات جانبی ردیاب خودرو

معمولا اکثر ردیاب‌های خودرویی مخصوصا شرکت‌های مهمی همچون تلتونیکا، کوبان، کانکاکس و … دارای باتری داخلی هستند اما این باتری به اندازه کافی قوی نیست اما با این حال کاملا کار شما را راه می‌اندازد مگر اینکه استفاده خاصی از ردیاب داشته باشید و بدون منبع تغذیه قصد روشن نگه داشتن ردیاب را در مدت زمان طولانی داشته باشید که می توان در این صورت یک باتری پشتیبان قوی تهیه کرد و  آن را به ردیاب جی پی اس متصل کرد تا در زمانی که باتری خودرو از قطع شد این باتری پشتیبان تضمین می کند که ردیاب همچنان به کار خود ادامه دهد و داده های موقعیت مکانی را به سرور اپلیکیشن جی پی اس ماشین منتقل می کند این موضوع حتی زمانی که خودرو خاموش است اتفاق می‌افتد پس دیگر جای نگرانی نیست. نصب ردیاب پشتیبان قوی می تواند به ویژه برای خودروهایی که در گاراژهای زیرزمینی یا سایر مناطق با دید ضعیف ماهواره ای پارک شده اند مفید باشد، زیرا تضمین می کند که ردیاب GPS همچنان به عملکرد خود ادامه می دهد و داده های موقعیت مکان را حتی زمانی که وسیله نقلیه در حال استفاده نیست بررسی و ارسال می‌کند.

در نظر داشته باشید اگر شما اقدام به نصب باتری پشتیبان داشته باشید معمولا ردیاب از گارانتی خود خارج می‌شود زیرا شما به برد سخت افزاری دست زده و آن را دستکاری کرده اید برای همین این مورد فقط در شرایط خاص توصیه می‌شود نه در حالت  عادی نصب ردیاب.

 

دکمه SOS در ردیاب خودرو

دکمه SOS یا هشدار اضطراری دکمه‌ای است که می توان آن را به ردیاب جی پی اس متصل کرد و در مکانی مناسب و پنهان در داخل خودرو قرار داد. هنگامی که این دکمه فشار داده شود، یک سیگنال اضطراری به ردیاب خودرو GPS ارسال می کند و به مالک یا یک سرویس نظارتی همانند سرورهای سامانه ردیابی خودرو از یک مشکل احتمالی هشدار می دهد. این مسئله می تواند به ویژه در صورت سرقت خودرو مفید باشد، زیرا در خصوص مکان یابی سریع وسیله نقلیه و بازیابی آن قبل از هر گونه آسیب کمک کننده است. علاوه بر این، می‌توان از آن برای هشدار به مالک یا سرویس نظارتی در مورد مشکل احتمالی خودرو، مانند خرابی یا تصادف استفاده کرد به طور مثال تصادفی پیش آمده و سرنشینان نمی‌توانند از خودرو خارج شوند از این دکمه استفاده می‌کنند.

آنتن خارجی در ردیاب خودرو

آنتن خارجی جز تجهیزات جانبی ردیاب خودرو است که می تواند به ردیاب GPS متصل شود تا دریافت سیگنال آن را بهبود بخشد البته اکثر ردیاب‌های حرفه‌ای و قوی همانند تلتونیکا FMB920 دارای آنتن داخلی قوی هستند و نیاز به این ابزار ندارند. این آنتن بیشتر مخصوص ردیاب‌های قدیمی موجود در بازار است که آنتن داخلی ندارند و با استفاده از آنتن خارجی سیگنال مناسب را دریافت و ارسال می‌کنند.

سنسور دما ردیاب خودرو

سنسور دما ردیاب خودرو سنسوری است که با اتصال به ردیاب خودرو می توان دمای داخل خودرو را به کاربر نمایش دهد. این می تواند برای نظارت بر دمای کالاهای فاسد شدنی در حین حمل و نقل یا برای اطمینان از اینکه حیوان خانگی یا کودک در ماشین داغ باقی نمی ماند مفید باشد از سنسور دما معمولا برای یخچال‌های وانتی که بار ارسال می‌کنند نیز استفاده می‌شود. علاوه بر این، می توان از سنسور دمای ردیاب خودرو برای نظارت بر دمای تجهیزات حساس مانند دستگاه های الکترونیکی یا تجهیزات پزشکی که ممکن است به دماهای شدید حساس باشند استفاده کرد.

تجهیزات جانبی ردیاب خودرو

سنسور بررسی سطح سوخت با استفاده از ردیاب

سنسور سوخت از تجهیزات جانبی ردیاب خودرو است که با اتصال به ردیاب GPS می توان میزان سوخت  مصرفی خودرو را کنترل کرد. این ابزار می تواند برای نظارت بر مصرف سوخت و جلوگیری از سرقت سوخت مفید باشد. علاوه بر این، می توان از سنسور سوخت برای نظارت بر سطح سوخت مصرفی وسایل نقلیه در یک ناوگان استفاده کرد، استفاده از این سنسور باعث می‌شود خیال مدیر ناوگان راحت باشد که راننده آنها همیشه سوخت کافی برای تکمیل سفر خود دارد.

مقاله پیشنهادی : نرم افزار مدیریت ناوگان چیست؟

اتصال تجهیزات جانبی به بلوتوث ردیاب خودرو

یکی از امکانات کاربردی که انواع ردیاب خودرو دارند همین بلوتوث است که با استفاده از آن ردیاب می‌تواند به انواع سنسور متصل شود و اطلاعات کاربردی را در اختیار کاربران قرار دهد. مزیت استفاده از بلوتوث در ردیاب خودرو این است که دیگر نیاز به سیم کشی های طولانی و زمان بر نیست بلکه با اتصال بلوتوث ردیاب به سنسور بلوتوثی دما، رطوبت و … به راحتی این مسئله قابل اندازه گیری و بررسی است. معمولا ردیاب‌های تلتونیکا سری B دارای بلوتوث هستند که در محصولات ردیاب من موجود است.

جمع بندی تجهیزات جانبی که به ردیاب خودرو متصل می‌شوند

یک ردیاب ماشین جی پی اس می تواند به انواع تجهیزات جانبی متصل شود تا عملکرد بیشتری را برای کاربران فراهم کند. برخی از نمونه‌های تجهیزات جانبی که می‌توانند به ردیاب ماشین GPS متصل شوند عبارتند از: سنسور دما، سنسور رطوبت، باتری پشتیبان، سنسور وزن، گوشی هوشمند و … که برخی از آنها در مقاله توضیح داده شده است.

کدام تجهیزات جانبی بیشترین کاربرد را در ردیاب خودرو سازمانی دارد؟

معمولا سنسورهایی همانند سنسور دما، رطوبت، سوخت و ... بیشترین کاربرد را برای مدیران ناوگان دارد.

آیا استفاده از تجهیزات جانبی در کنار ردیاب خودرو مهم و ضروری است؟

پاسخ به این سوال وابسته به نیازهای شما است اما به صورت کلی ردیاب خودرو امکانات کاربردی زیادی دارد و نیازی نیست حتما تجهیزات جانبی را در کنار آن استفاده فرمایید.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *