ردیاب خودرو

آموزش استفاده از سنسور دما در ردیاب خودرو و کاربرد آن

اتصال سنسور دما به ردیاب خودرو
4.8
(6)

همه سرویس‌های تحویل کالا، نیازمند برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و اجرای صحیح هستند؛ همچنین محصولات باید درست طبق شرایط ذکر شده تحویل داده شوند. کاربرد دستگاه‌های ردیابی اغلب گسترده‌تر از آن چیزی است که اکثر مشاغل تصور می‌کنند یا انتظار دارند، از جمله این کاربردهای مهم، می‌توان به قابلیت همکاری آن با سنسور دما جهت اطمینان از عملکرد مطلوب انواع وسایل حمل و نقل یخچال دار اشاره کرد. در این مطلب قصد داریم ببینیم که چگونه استفاده از سنسور دما در ردیاب خودرو منجر به عملکرد بهتر سیستم ردیابی آن خواهد شد. با ما همراه باشید.

استفاده از سنسور دما در کنار ردیاب خودرو

نظارت بر دمای خودرو با سنسور دما

وسایل نقلیه یخچال‌دار که کالاهای حساس به دما مانند دارو، قرص، واکسن، غذا و غیره را حمل می‌کنند، نیاز دارند که داده‌های دمای آن‌ها به طور مداوم در زمان واقعی کنترل شوند. کارکرد این سیستم ترکیبی از حالت‌های ردیابی GPS و GPRS است. چنانچه دمای این یخچال‌ها به شکل درست مدیریت نشود و محصولات فاسد و نیمه فاسد به دست مشتریان برسند، شرکت پخش موردنظر هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ حیثیتی خسارات جبران‌ناپذیری را متحمل خواهد شد.

در حال حاضر نظارت بر دمای خودرو یک بخش جدایی‌ناپذیر در صنعت حمل و نقل و باربری کالاهای سردخانه‌ای تبدیل شده است. همه اپراتورها و مالکان باربری‌ها، عملاً برای ردیابی وسیله نقلیه خود به هنگام حمل کالاهای منجمد، به سنسور دما نیاز دارند؛ زیرا ممکن است قرار باشد کالاهای فاسدشدنی به مکان‌های دورتری منتقل شوند، در این صورت نظارت و بر دما و ثابت نگه داشتن آن برای حائز اهمیت فراوان است.

باید بدانید که با هیچ دستگاهی نمی‌توان دما را کنترل کرد. برای این کار باید یک سیستم هوشمند وجود داشته باشد تا دما را دقیقاً در سطحی که باید نگه دارد و کالاهای فاسدشدنی تازه بمانند. در همه مشاغل رضایت مشتری مهم‌ترین مؤلفه پیشرفت و موفقیت کسب و کار است و مشتریان تنها زمانی راضی هستند که محصولات یا خدمات را به نحوی که انتظار دارند، دریافت کنند.

برای نصب ردیاب خودرو و سنسور دما توصیه می‌کنیم حتما از یک متخصص برق خودرو راهنمایی لازم را دریافت کنید.

تلتونیکا با سنسور دما

کاربرد ردیاب با سنسور دما در انواع خودروها

احتمالاً تاکنون هر بار که سنسور دما در ردیاب خودرو را شنیده‌اید، پشت‌بند آن نام کامیون یخچال دار آمده و باعث شده تصور کنید که سنسور دما فقط برای این دسته از وسایل نقلیه کاربرد دارد، در حالی که این باور کاملاً اشتباه است. ردیاب سنسور‌دار در هر نوع وسیله نقلیه‌ای که فکرش را بکنید، به‌کار برده می‌شود. از جمله:

 • ماشین‌های شخصی و سواری
 • موتورسیکلت‌های حامل مواد غذایی مانند پیک‌های رستوران
 • ماشین‌های مخصوص حمل گوشت، مرغ و سایر مواد غذایی
 • ماشین‌های حامل گل و گیاه طبیعی
 • ماشین‌های مخصوص حمل جوجه زنده
 • تانکرهای حمل‌کننده سوخت و مایعات و …

سنسور دما به عنوان یک عامل پیشگیری‌کننده، اجازه نمی‌دهد مواد غذایی در اثر کاهش یا افزایش درون کانتینر خراب شوند یا افزایش دما در ماشین‌های حامل سوخت منجر به خسارت شود. هرگونه تغییرات مهم در وضعیت وسیله نقلیه فورا به راننده و مدیریت ناوگان اطلاع داده می‌شود.

کامیون یخچال دار (چیست؟)

یکی از مهم‌ترین موارد استفاده سنسور دما در ردیاب خودرو، کامیون‌های باربری یخچال‌دار است. البته برای درک بهتر نحوه عملکرد آن، ابتدا باید به این پرسش پاسخ دهیم که چرا سنسور دما و رطوبت بخش مهمی از سیستم ردیابی وسیله نقلیه به شمار می‌آید؟

استفاده از سنسور دما در ردیاب خودرو می‌تواند عملکرد مشاغلی که از کامیون یخچال‌دار استفاده می‌کنند را بهبود بخشد. تریلی‌های یخچال دار، ون‌های یخچال دار و … همگی از انواع مختلف وسیله نقلیه‌ای هستند که به سنسور کنترل دما نیاز دارند و طراحی و ساخت آن‌ها مشابه یکدیگر نیست.

 به همین ترتیب روش‌های متفاوتی برای سرد نگه داشتن مواد در این وسایل نقلیه وجود دارد، مثل نیتروژن مایع، یخ خشک، خشک‌کن تحت خلأ (وکیوم درایر)، که همگی روش‌های رایج حمل و نقل کالاهای سرد و منجمد هستند.

سنسور دما در کامیون یخچال دار

کامیون‌های یخچال دار چگونه کار می‌کنند؟

بسیاری از متداول‌ترین کامیون‌های یخچال‌دار از کمپرسور یخچال استفاده می‌کنند که با نیروی تولید شده توسط کامیون کار می‌کند. این سیستم معمولاً از سه بخش تشکیل می‌شود:

 • یک کمپرسور، کندانسور و اواپراتور که می‌توانند یا توسط خود کامیون (هنگامی که کامیون در حال کار است) و یا یک ژنراتور دیگر تغذیه شوند.
 • یک ژنراتور که به کمپرسور را در مواقعی که کامیون خاموش است، تغذیه می‌کند.
 • یک جعبه محفظه عایق که توسط کمپرسور، کندانسور و سیستم اواپراتور خنک نگه داشته می‌شود.

برخی از مدل‌های جدیدتر ممکن است علاوه بر ژنراتور یا به جای آن، از پنل خورشیدی استفاده کنند. در هر صورت ایده کلی آن‌ها یکی است.

مزایای تعبیه ردیاب در خودروها

توصیه میکنم قبل از خواندن این قسمت حتما محتوای راهنمای خرید ردیاب خودرو را مطالعه فرمایید.

سیستم ردیابی خودرو می‌تواند به سنسورهای مختلفی از جمله حسگر دی‌اکسید کربن، سنسور دما، رطوبت و سنسور کنتاکتی مجهز شود. از مهم‌ترین مزایای استفاده ردیاب خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

حصار جغرافیایی

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از ردیاب در وسایل نقلیه باری، اطمینان از درست بودن مسیری است که آن خودرو می‌پیماید. نرم افزار ردیاب خودرو زمانی که وسیله نقلیه از مسیر تعیین شده خارج می‌شود، هشدار می‌دهد. سیستم ردیابی اطمینان حاصل می‌کند که کامیون یخچال‌دار در محدوده تحویل خود بوده و جهت خنک نگه داشتن بار برای مدت‌زمان بیشتر، انرژی به هدر نمی‌رود.

هشدار سرعت

ردیاب اطمینان می‌دهد که سرعت راننده از حد مجاز بیشتر نمی‌شود و سوخت مصرفی تحت کنترل خواهد بود.

مدیریت مسیر

نرم‌افزارهای ردیابی علاوه بر اینکه مسیر رانندگان را طوری انتخاب می‌کنند که کمترین میزان ترافیک و تردد به وجود آید، همچنین با استفاده از داده‌های سنسور دما مسیرهایی را انتخاب می‌کنند که برای خنک ماندن بار به انرژی کمتری نیاز باشد.

بهره‌وری بیشتر

شرکت‌ها با مدیریت بهتر و بهینه‌سازی مسیر، می‌توانند عملکرد خود را تا حد زیادی بهبود بخشند. بر اساس برخی از تخمین‌ها، میزان بهره‌وری 20 الی 30 درصد افزایش خواهد یافت. شرکت‌هایی که برای کامیون‌های یخچال‌دار خود از نرم افزار ردیابی خصوصاً در کنار سنسور دما استفاده می‌کنند، به راحتی می‌توانند از رقبای خود پیشی بگیرند.

کاهش هزینه‌های کار

با مدیریت بهینه مسیرها و زمان‌بندی بهتر، رانندگانی ساعات کمتری کار می‌کنند، در نتیجه طی یک بازه زمانی مقدار کار بیشتری انجام خواهند داد. در نتیجه هزینه کلی نیروی کار تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.

محدوده دمای سنسور دما در ردیاب خودرو برای کامیون‌های یخچال‌دار

به طور کلی محموله این وسایل نقلیه باید در دمای 37 الی 41 درجه فارنهایت نگهداری شوند تا نه بیش از حد یخ بزنند و نه ذوب شوند. بدیهی است که برای مواد منجمد دمای پایین‌تری مورد نیاز است. این همان جایی است که سنسور دما برای اطمینان از فعال بودن کمپرسور و حفظ دمای داخل یخچال در محدوده مناسب، نقش مهمی ایفا می‌کند.

تمامی این امکانات را ردیاب خودرو با استفاده از اپلیکیشن ردیابی و سامانه وب ردیابی در اختیار شما قرار می‌دهد.

مزایای خرید ردیاب خودرو به غیر از سنسور دما

سنسور دما چیست و چگونه کار می‌کند؟

دستگاه ردیابی عموماً در کابین راننده نصب می‌شود و از این دستگاه می‌توان چند سنسور را به بخش یخچال خودرو وصل کرد. بسته به اندازه وسیله نقلیه، برای جمع‌آوری داده‌ها حداکثر 4 سنسور را می‌توان در وسایل نقلیه یخچال‌دار تعبیه کرد. سنسور دما نیز در هر بخشی از خودرو که نیاز است دمای آن سنجیده شود نصب شده و توسط یک کابل به ردیاب متصل می‌شود. این سنسور با برق خودرو کار می‌کند و برای انتقال داده‌های پیوسته مانند دما، رطوبت و غیره، سرویس عمومی بسته‌های رادیویی (GPRS) از طریق شبکه GSM مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک سنسور دما در ردیاب خودروهای یخچال‌دار فواید زیادی دارد. این سنسور با اندازه‌گیری دمای خروجی ترموستات موتور یا خود مایع خنک‌کننده کار می‌کند. سپس سنسور داده‌ها را به سیستم کنترل ارسال کرده تا در صورت لزوم از این اطلاعات برای تنظیم عملکرد موتور (از جمله روشن کردن فن خنک‌کننده یا تغییر مخلوط سوخت) جهت بهینه نگه داشتن دمای موتور استفاده می‌کند. اگر سنسور دمای خودرو خراب شود، ممکن است با مشکلاتی مانند داغ شدن موتور مواجه شویم. در بیشتر مواقع اگر سنسور دما کار نکند، چراغ چک موتور روشن می‌شود. با این حال، همیشه این‌طور نیست.

سر فلزی سنسور دما به محیطی که سنجش دمای آن مورد نیاز است، وصل می‌شود و سر دیگر آن به یک دستگاه کاملاً دیجیتال مثل ردیاب خودرو وصل می‌شود. به این ترتیب اطلاعات مربوط به محیط که از سر فلزی دریافت می‌شود، به راحتی بر روی سرور ثبت شده و قابل مشاهده خواهد بود. معمولا تمامی اطلاعات را سنسور دما برای نرم افزار مدیریت ناوگان ارسال می‌کند.

تعریف سنسور دما

آیا راه حلی وجود دارد که پیچیدگی‌های ردیابی دما را برطرف کند؟

بهترین راه ممکن، استفاده از سیستم ردیابی وسایل نقلیه است. این دستگاه‌ها نه تنها برای نظارت و مدیریت فعالیت‌های وسایل نقلیه مجهز شده‌اند؛ بلکه قادرند دمای داخل خودرو را حس کرده و آن را دقیقاً در مرز آستانه از پیش تعیین حفظ کنند.

 تعبیه سنسور دما در ردیاب خودرو، کمک می‌کند دمای وسیله به صورت لحظه‌ای نظارت شود و همچنین از اطلاعات سیستم ردیابی در جهت اهداف کنترل دما استفاده می‌کند. سنسور دما در ردیاب خودروهای باربری به مدیران اجازه می‌دهد تا دما، موقعیت مکانی، وضعیت وسیله نقلیه و انواع گزارشات را در لحظه دریافت کنند.

ردیابی آتش نشانی و استفاده از سنسور دما

قابلیت‌های سنسور دما در ردیاب خودرو

گفتیم که وجود ردیاب خودرو برای موقعیت‌یابی وسیله نقلیه، کنترل وضعیت آن و طبیعتاً پیشگیری از سرقت مفید است و ریشه این فواید به قابلیت‌های منحصر‌‌به‌فرد دستگاه‌های GPS برمی‌گردد. حال فرض کنید در کنار سیستم ردیاب GPS، حسگر دما نیز تعبیه شده باشد.

 تاکنون گفتیم که این سنسور با کنترل دمای محفظه از فاسد شدن مواد غذایی، خراب شدن گیاهان طبیعی یا خطراتی مانند انفجار مخازن سوخت پیشگیری می‌کند؛ اما امکانات و قابلیت‌های فوق‌العاده ردیاب مجهز به سنسور دما به مراتب بیشتر از این‌هاست که اگر بخواهیم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم، باید بگوییم:

 • می‌تواند به اینترنت و شبکه LAN متصل شود.
 • می‌تواند اطلاعات ضروری را از طریق پیامک و اینترنت سیم‌کارت ارسال و دریافت کند.
 • می‌تواند به کمک GPS خودرو را ردیابی کند.
 • می‌تواند میزان رطوبت را بین ۰ تا ۱۰۰ درصد اندازه‌گیری کند.
 • می‌تواند درجه حرارت را بین 40- تا 125+ سانتی‌گراد اندازه‌گیری کند.
 • می‌تواند میزان دی‌اکسید کربن را اندازه‌گیری کند.
 • خراب شدن فن کولر یخچال را اطلاع می‌دهد.
 • با افزایش یا کاهش دمای یخچال هشدار می‌دهد.

یکی از ردیاب‌های بسیار پرکاربرد که سنسور دما را نیز پشتیبانی می‌کند ردیاب تلتونیکا FMB202 است که می‌توانید از ردیاب من تهیه کنید همچنین ردیاب خودرو تلتونیکا FMB920 نیز از سنسور دما بلوتوث پشتیبانی می‌کند.

مزایای تعبیه سنسور دما در ردیاب خودرو

 • هنگامی که درجه حرارت درون محفظه از مقدار آستانه فراتر رود و یا زمانی که خودرو از مسیر تعیین شده منحرف شود، بلافاصله روی نرم افزار ردیابی نوتیفیکیشن ارسال خواهد شد.
 • در صورت باز شدن درب کانتینر و توقف وسایل نقلیه در محل‌های غیرمجاز، هشدار می‌دهد.
 • ردیابی موقعیت مکانی وسایل نقلیه با استفاده از نقشه‌های دیجیتالی و نظارت بر فواصل از پیش تعیین شده.
 • گزارش سفر و جزئیات مسیرهای طی شده، شامل توقف‌ها و توقف‌های برنامه‌ریزی نشده.

کلام آخر

در این مقاله به‌طور کامل با کاربرد سنسور دما در ردیاب خودرو آشنا شدیم و دیدیم که وجود آن به خصوص برای حمل و نقل کالاهای فاسد شدنی، خراب شدنی یا هرچیز دیگری که تغییر شرایط محیطی منجر به خراب شدن آن می‌شود، خصوصاً در دنیایی که همه صنایع روز به روز در جهت فناوری‌های تازه قدم برمی‌دارند، ضروری است. توجه داشته باشید که تقاضای روزافزون این سنسورها، موجب تزریق بی‌شمار ردیاب تقلبی و غیر استاندارد به بازار شده که شناسایی آن‌ها نیازمند دقت و تحقیق فراوان است.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

 

سنسور دما آیا در ردیابی خودرو مسئله مهمی است؟

ردیابی دما در واقع فقط برای مدیران ناوگان که باری را در یخچال خودرو ارسال می‌کنند یا اینکه باری که ارسال می‌کنند دمای آن مهم است، استفاده می‌شود و در خودروهای شخصی بسیار کم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا برای اتصال سنسور دما به ردیاب خودرو نیاز به مشاور فنی و متخصص داریم؟

بله، برای نصب سنسور دما و اتصال آن به ردیاب خودرو باید دانش لازم و کافی برای اتصال این دو دستگاه به یکدیگر را داشته باشید و بتوانید اطلاعات تولید شده توسط سنسور دما و تحویل آن به ردیاب را بررسی فرمایید.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.8 / 5. شمارش آرا: 6

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *