اندروید

آموزش استفاده از اپلیکیشن Google Live Transcribe و Google Sound Amplifier

اپلیکشن google live transcribe
4.5
(4)

گوگل دو برنامه کاربردی و فوق العاده را برای استفاده ناشنوایان در دسترس عموم مردم قرار داده است و ما در این مقاله به آموزش استفاده از Google Live Transcribe و Google Sound Amplifier در گوشی‌های اندرویدی پرداخته‌ایم و پس از معرفی این دو اپلیکیشن کاربردی به نحوه چگونگی عملکرد آنها و نحوه استفاده بهینه از آنها خواهیم پرداخت.

با ما در این مقاله همراه باشید و به عزیزان کم شنوا یا ناشنوا این برنامه‌ها را معرفی کنید تا بتوانند بهتر با محیط خود ارتباط داشته باشند.

تصور کنید فردی نا شنوا یا کم شنوا هستید و در محیطی میان دیگران قرار گرفته‌اید و قصد برقراری ارتباط با دیگران را دارید در این زمان است که گوگل با استفاده از تکنولوژی به کمک شما آمده و ابزارهایی کاربردی را در اختیارتان قرار داده است.

google live transcribe

Google Live Transcribe چیست؟

اپلیکیشن Google live transcribe یکی از همین دو اپلیکیشن کاربردی است که می‌تواند به صدای اطراف گوش دهد و هم زمان به صورت آنلاین آن را به مخاطب نمایش دهد.

از قسمت‌های بسیار جالب این اپلیکیشن این است که می‌تواند صداهایی همانند صدای حیوانات، خودرو، موتور سیکلت و … را نیز شناسایی می‌کند. این قابلیت برای افرادی که ناشنوا هستند و در خیابان در حال قدم زدن هستند و محیط خطرناک است و صدایی را نمی‌شنوند بسیار کاربردی و مفید است و می‌تواند در حفظ امنیت آنها بسیار کمک کند.

همچنین از این اپلیکیشن به عنوان یک ابزار جهت رونویسی نیز می‌توان استفاده کرد.

این ابزار گفتار را توسط فرد گوینده دریافت می کند برای اینکه بدانید چطور … برنامه کار می‌کند ، این برنامه از ۷۰ زبان و گویش در حال حاضر پشتیبانی می‌کند و همچنین این ابزار قابلیتی تحت عنوان تایپ کردن برای افرادی را دارد که نمی‌توانند صحبت کنند. این برنامه از میکروفون خارجی موبایل اندروید شما استفاده می‌کند.

معمولا به صورت پیشفرض این اپلیکیشن در گوشی اندروید شما موجود است اما این امکان نیز وجود دارد که این اپلیکیشن قابل مشاهده نباشد که در ادامه به شما آموزش می‌دهیم که چطور اپلیکیشن Google Live Transcribe را بر روی گوشی اندروید خود فعال کنید و تنظیمات آن را بر روی گوشی اندروید خود انجام دهید.

این ابزار گفتار را توسط فرد گوینده دریافت می کند برای اینکه بدانید چطور … برنامه کار می‌کند ، این برنامه از ۷۰ زبان و گویش در حال حاضر پشتیبانی می‌کند و همچنین این قابلیت را دارد که برای افرادی که نمی‌خواهند صحبت کنند متن مورد نظر خود را تایپ کنند. این برنامه از میکروفون خارجی موبایل اندروید شما استفاده می‌کند.

پست‌های پیشنهادی: روش‌های جهت افزایش سرعت گوشی اندرویدی

آموزش افزایش سرعت انیمیشن در گوشی اندرویدی

چطور از اپلیکیشن Google’s Live Transcribe استفاده کنیم؟

1. امکان دارد که اپلیکیشن Google’s Live Transcribe غیر فعال شده باشد یا اینکه اصلا بر روی گوشی اندروید شما نصب نشده باشد برای همین توصیه می‌کنیم به قسمت سرچ اندروید اپلیکیشن‌های موجود در گوشی اندروید خود بروید و وارد برنامه اپ استور شوید.

google live transcribe دانلود اپلیکیشن

 

سپس در قسمت سرچ نام اپلیکیشن را جست و جو و سپس آن را نصب کنید. اگر غیر فعال بود آن را فعال کنید.

۲. پس از ورود به اپلیکیشن، از شما دسترسی‌های لازم را جهت عملکرد بهتر می‌خواهد که توصیه می‌شود دسترسی لازم را به آن بدهید.

دسترسی در اپلیکیشن google live transcribe

در ابتدا دسترسی به میکروفون گوشی اندروید شما می‌خواهد تا بتواند صدای اطراف را شنود کند و به شما گزارش دهد.

سپس دسترسی لازم به ناتیفیکیشن و ارسال هشدار را می‌خواهد تا در شرایط بحرانی بتواند شما را از این موضوع مطلع کند.

این اپلیکیشن در صورت شنیدن صدای آژیر یا هشدارهای مهم حتی از فلاش گوشی شما و ویبره نیز استفاده می‌کند تا این موضوع را به ناشنوایان عزیز اطلاع دهد.

۳. پس از فعال سازی Google’s Live Transcribe، این اپلیکیشن به صورت پیش فرض در بک‌گراند گوشی شما در حال اجرا است و صدای اطراف را شناسایی می‌کند و بلافاصله پس از شناسایی هر صدا آن را بر روی اپلیکیشن با حرف بزرگ به شما نمایش می‌دهد.

صفحه اصلی اپلیکیشن google live transcribe

صداهایی همانند سرفه، موتور سیکلت، باد شدید، آژیر و … همه این صداها را تشخیص می‌دهد.

گفتار را ضبط کنید و به آنها پاسخ دهید

اپلیکیشن به صورت پیش فرض هر صدایی را با توجه به زبانی که در پایین اپلیکیشن تعریف شده باشد تشخیص می‌دهد و ضبط می‌کند و برنامه آماده رونویسی است که شما می‌توانید با استفاده از آن متن مورد نظر خود را بنویسید.

فقط سعی کنید میکروفون گوشی اندروید خود را نزدیک صدای طرف مقابل یا محیطی که می‌خواهید صدا را شناسایی کند قرار دهید تا اپلیکیشن کار خود را با دقت بالاتری انجام دهد و پاسخ را در اختیار شما قرار دهد.

اگر قصد دارید به طرف مقابل خود با استفاده از نوشتن متن پاسخ دهید، صفحه کلید را در پایین اپلیکیشن کلیک کنید و سپس پاسخ خود را تایپ کنید.

هر بار که می‌خواهید پاسخ دهید باید متن مورد نظر را پاک کنید و سپس متن جدید را تایپ کنید.

همچنین می‌توانید با کلیک بر روی قسمت چرخ دنده و سپس در قسمت Search Transcription صداهای مد نظر خود را جست و جو و مشاهده کنید.

تنظیمات در برنامه رونویسی گوگل

برای اینکه به قسمت تنظیمات بروید همانطور که در بالا اشاره شد ابتدا بر روی شکل چرخ دنده کلیک کنید.

در بالای منو می‌توانید سایز نوشته را تغییر دهید.

در قسمت Open sound notification می‌توانید به گونه‌ای اپلیکیشن را تنظیم کنید که تا سه روز تاریخچه اتفاقات را در خود ذخیره کند و در زمان‌ مد نظر در اختیار شما قرار دهد.

در همین قسمت می‌توانید صداهایی که در اطراف تشخیص داده شده است و برخی از آنها با استفاده از ناتیفیکیشن به شما گزارش شده است را مشاهده فرمایید.

در قسمت More setting تنظیمات بیشتری در اختیار شما قرار گرفته است که در همین قسمت نیز می‌توان دو زبان را به عنوان زبان اصلی و زبان دوم تعیین کنید که در اپلیکیشن مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین برای آشنایی بیشتر با آن به صفحه Introducing Live Transcribe بروید.

این اپلیکیشن در حال حاضر بر روی اکثر نسخه‌های پیشرفته اندروید در سر تا سر دنیا قابل دسترس است.

تنظیمات زیاد دیگری نیز در این اپلیکیشن موجود است که می‌توانید از آنها استفاده کنید. این تنظیمات به شرح زیر هستند:

اندازه متن: با استفاده از این تنظیم می‌توانید جهت خوانش بهتر متن، اندازه آن را تغییر دهید.

تاریخچه و سابقه نرم افزار: به صورت پیش فرض اپلیکیشن قابلیت این را دارد که تا 24 ساعت اطلاعات را نگهداری کند که شما می‎‌توانید این زمان را تا 3 روز افزایش دهید.

باز کردن اعلان صداها: این اپلیکیشن می‌تواند صداهای مهمی همانند صدای آژیر، زنگ در، زنگ تلفن و … را با تعریف شما تشخیص دهد و در زمان وقوع به شما اطلاع دهد.

تم: بین حالت روشن، تاریک، یا حالت پیش فرض سیستم می‌توانید تم را تنظیم کنید.

آفلاین: می‌توانید از اپلیکیشن Live Transcribe به صورت آفلاین نیز استفاده کنید فقط قبل از آن حتما زبان مورد نظر خود را دانلود کنید.

کلمات سفارشی: می‌‎توانید از کلمات سفارشی در شرایط مورد نیازاستفاده کنید فقط قبلا باید آنها را به اپلیکیشن اضافه کرده باشید.

حذف تاریخچه: با استفاده از این گزینه می‌توانید تاریخچه اپلیکیشن را حذف کنید.

لرزش هنگام شنیدن نام: می‌توانید نام‌هایی را به آن اضافه کنید تا در صورت شنیدن آنها گوشی شما شروع به لرزش کند.

لرزش هنگام از سرگیری شدن گفتار پس از مکث طولانی: اگر صحبت کردن پس از مکث بیش از 10 ثانیه از سر گرفته شود، گوشی اندرویدی می لرزد.

نمایش برچسب‌های صدا: رونویسی توضیحات صوتی مانند خنده و تشویق را نشان می‌دهد.

اپلیکیشن Sound Amplifier چیست؟

گوگل علاوه بر اپلیکیشن Live Transcribe برنامه دیگری را تحت عنوان Sound Amplifier تولید کرده است که مکمل همین نرم افزار است و این نرم‌افزار نیز بسیار کاربردی است.

این اپلیکشن در محیط‌های پر سر و صدا این قابلیت را دارد که صداهای اضافی را فیلتر کند یا اینکه صداها را به صورت مجزا کم و زیاد کند. این اپلیکیشن برای افراد کم شنوا و همچنین افرادی که در محیط‌های پر سر و صدا هستند بسیار کاربردی است.

فقط دقت داشته باشید که در زمان استفاده از این اپلیکیشن باید هدفون شما به گوشی موبایل متصل باشد، اگر هدفون نداشته باشید اپلیکیشن Sound Amplifier ارور زیر را به شما می‌دهد.

برای دانلود تقویت کننده صدا به لینک زیر مراجعه فرمایید

با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید به راحتی صدای اطراف را کم یا زیاد کنید همچنین صدای فرد مورد نظر خود را در صدای اطراف جدا کنید و بهتر صدای او را بشنوید.

این اپلیکیشن در محیط های پر سر و صدا بسیار مفید است.

بلافاصله پس از اتصال میکروفون و ورود به اپلیکیشن می‌توانید این موارد را مشاهده کنید.

همچنین در قسمت source منبع صدا را مشخص کنید که صدای پخش شده بر روی موزیک گوشی همراه شما را تحت پوشش قرار دهد و فیلتر کند یا صدای اطراف شما را.

این تنظیمات در قسمت سورس آمپلیفایر انجام می‌شود.

سوالات متداول

بهترین اپلیکیشن‌های شرکت گوگل برای ناشنوایان و کم شنوایان چیست؟

اپلیکیشن‌های Google live transcribe و Google sound ampilifier بهترین ابزارهای Google برای ناشنوایان و کم شنوایان است که توسط شرکت گوگل توسعه پیدا کرده است.

آیا استفاده از Google live transcribe سخت است؟

خیر این اپلیکیشن رابط کاربری بسیار ساده و کاربر پسندی دارد و به راحتی می‌توان آن را آموزش دید و از آن استفاده کرد.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.5 / 5. شمارش آرا: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *