ردیاب خودرو

چرا نصب ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی، ضروری است؟

ردیاب آتش نشانی
5
(1)

در هنگام ایجاد یک آتش‌سوزی، هر ثانیه برای نجات جان انسان‌ها مهم است. در این شرایط، آتش‌نشانان باید فوراً نزدیک‌ترین وسیله نقلیه پزشکی، آتش‌نشانی و امداد و نجات را پیدا کنند و راننده باید در سریع‌ترین زمان ممکن بدون ثانیه‌ای اتلاف وقت و یا گم شدن یا انحراف، شروع به حرکت به سمت محل حادثه نماید.

امروزه برای تسریع در فرآیند امداد و کمک رسانی خودروهای امداد، از ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم تا با ردیاب‌های خودرو که می‌تواند یک وسیله لازم و ضروری برای خودروهای امدادی از جمله خودروهای آتش‌نشانی باشد، صحبت کنیم. در ادامه نیز با کاربردها و مزایای این فناوری‌ها برای این گونه از خودروها بیشتر آشنا خواهیم شد.

GPS چیست و چگونه کار می‌کند؟

سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) یک سیستم ناوبری است که از ماهواره‌ها، گیرنده و الگوریتم‌هایی برای همگام سازی داده‌های مکانی، سرعت و زمان برای سفرهای هوایی، دریایی و زمینی استفاده می‌کند. از این سیستم همچنین می‌توان برای ردیابی بر روی زمین استفاده نمود. این سامانه ماهواره‌ای از مجموعه‌ای از 24 ماهواره تشکیل شده است که در 20000 کیلومتری بالای زمین می‌چرخند و با سرعت 14000 کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند.

کارکرد GPS

در حالی که ما فقط به سه ماهواره برای مکان‌یابی روی سطح زمین نیاز داریم، ماهواره چهارم اغلب برای اعتبارسنجی اطلاعات سه ماهواره دیگر استفاده می‌شود. ماهواره چهارم نیز ما را به بعد سوم می‌برد و به ما امکان محاسبه ارتفاع یک دستگاه را می‌دهد.

مقاله پیشنهادی: خرید ردیاب برای سازمان شهرداری

اجزای سامانه جی پی اس

دستگاه‌های ردیاب مانند ردیاب خودرو بر روی خودرو آتش نشانی، از سیستم جهانی جی پس اس برای مکان‌یابی استفاده می‌کنند. سیستم GPS از سه جزء مختلف تشکیل شده است که با هم کار می‌کنند تا اطلاعات مکانی را به ما ارائه دهند. این سه بخش GPS عبارتند از:

• ماهواره‌هایی که دور زمین می‌چرخند و سیگنال‌هایی را در موقعیت جغرافیایی و زمان به کاربران ارسال می‌کنند.

• بخش کنترل ایستگاه‌های مانیتور زمینی که از ایستگاه‌های کنترل اصلی و آنتن زمینی تشکیل شده است. فعالیت‌های کنترلی شامل ردیابی و بهره برداری از ماهواره‌ها در فضا و نظارت بر انتقال داده‌ها است. تقریباً در تمام قاره‌های جهان از جمله آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا، اروپا، آسیا و استرالیا ایستگاه‌های نظارتی وجود دارد.

‌ تجهیزات کاربران مانند گیرنده‌ها و فرستنده‌های GPS از جمله مواردی مانند ساعت، تلفن‌های هوشمند و دستگاه‌های ردیاب

استفاده از ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی

در امداد و کمک رسانی در حوادث، زمان پاسخگویی و رسیدن به محل حادثه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. امروزه برای کم و کمتر کردن این زمان از فناوری‌ها و ترفندهای گوناگونی استفاده می‌شود.

یکی از این فناوری‌ها، استفاده از ردیاب‌های مجهز به سیستم جی پی اس جهانی است. این امر مستلزم استفاده از یک سیستم ردیابی GPS خودرو در سراسر ناوگان حمل و نقل آتش‌نشانی است که می‌تواند با ارائه مکان واقعی هر وسیله نقلیه در ناوگان به صورت 24 ساعته و در هر 7 روز هفته، اعزام و پاسخ اضطراری به حوادث را تسریع بخشد.

نصب ردیاب خودرو بر روی ماشین آتش نشانی

 

این فناوری همچنین می‌تواند مسیریابی و مدیریت ارسال خودرو به محل ماموریت را بهبود بخشد، زمانی که بتوان از سوابق تاریخی برای تعیین اینکه کدام مسیرها کارآمدتر هستند، استفاده کرد.

نصب ردیاب به مدیر ناوگان آتش نشانی کمک می‌کند که مدیریت بهتری نسبت به پرسنل و عزیزان زحمت کش آتش نشان داشته باشد. برای مدیریت از سیستم مدیریت ناوگان استفاده می‌شود که شامل یک اپلیکیشن ردیابی نیز می‌شود.

مزایای استفاده از ردیاب بر روی ماشین آتش نشانی چیست؟

استفاده از دستگاه‌های ردیاب می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای افراد فعال در حرفه آتش‌نشانی باشد. همان طور که گفتیم، زمان در این حرفه حرف اول را می‌زند. فقط چند ثانیه تاخیر و یا دیر رسیدن خودرو آتش‌نشانی بر سر صحنه حادثه ممکن است آثار جانی و یا مالی و اقتصادی جبران ناپذیری را رقم بزند. در ادامه بررسی خواهیم کرد که استفاده از فناوری‌های مبتنی بر جی پی اس مانند ردیاب‌ها، در ماشین‌های آتش‌نشانی چه کمک بزرگی به این حوزه خواهد کرد.

استفاده از ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی باعث نجات جان انسان‌ها می‌شود

آتش نشانی یک شغل خطرناک است و آتش‌نشانان برای جلوگیری از فاجعه و به خطر افتادن جان انسان‌های دیگر کار می‌کنند. هنگام مبارزه با آتش و یا دیگر حوادث در میدان، ارتباطات ضعیف می‌تواند منجر به آسیب جدی و حتی مرگ شود و ردیابی ناوگان با استفاده از فناوری GPS می تواند به محدود کردن این خطر کمک کند.

این خطر به ویژه در هنگام مشاهده آتش سوزی مشهود است. هنگامی که یک بخش برای مبارزه با آتش سوزی جنگلی یا آتش سوزی شهری اعزام می‌شود، شرایط برای گم شدن آتش نشانان فراهم است.

دود غلیظ دید را تحت تأثیر قرار می‌دهد و دید ضعیف در میدان، بدون نشانه منجر به گم شدن پرسنل امداد و یا خودروهای آتش‌نشانی می‌شود. به همین دلیل، تلفات آتش نشانان در طول آتش سوزی‌های جنگلی خطر بالایی دارد.

ردیابی ناوگان حمل و نقل آتش‌نشانی، با استفاده از فناوری GPS می‌تواند در این مورد کمک کند. با استفاده از ردیاب‌های GPS بر روی خودروهای آتش‌نشانی و خود آتش‌نشان‌ها، همراه با فناوری نقشه‌برداری زنده، خدمه آتش نشانی می‌توانند پرسنل خود را تحت نظر داشته باشند.

ردیاب شخصی برای آتش نشان ها

در این صورت اگر آتش از کنترل خارج شود یا یک متخصص امداد و نجات در دود و مه گم شود، شانس موفقیت برای نجات افزایش پیدا می‌کند. اطلاعات موقعیت مکانی دقیق از طریق ردیابی آتش نشان نیز به ارتباطات درون گروهی بهتر منجر می‌شود و ارتباط بهتر، باعث نجات جان افراد می‌شود.

در این مواقع هر آتش نشان اگر از ردیاب شخصی استفاده کنند بقیه افراد می‌توانند او را پیدا کنند و مدیر مسئول نیز از وضعیت سلامتی آنها آگاه باشد.

مسیریابی بهتر برای رسیدن سریعتر به صحنه حادثه

ردیابی ماشین آتش نشانی همچنین به خدمه آتش نشانی کمک می‌کند تا تجهیزات خود را بهتر به محل حادثه اعزام کنند. وقتی صحبت از آتش‌سوزی می‌شود، رسیدن سریع به صحنه، اغلب به معنای تفاوت بین یک تراژدی و یک نجات موفق است. سیستم‌های ردیابی ناوگان جی‌پی‌اس یا ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی می‌توانند به خدمه آتش نشانی کمک کنند تا کارآمدترین مسیر را به یک مکان انتخاب کنند.

این سیستم همچنین داده‌هایی درباره زمان‌های پاسخ در ماموریت‌های قبلی را نیز به کاربران ارائه می‌دهند تا تیم بتواند در صورت نیاز تلاش کند تا زمان‌ پاسخ در حوادث را بهبود بخشد.

با داشتن داده‌های ردیابی دقیق در مورد گزینه‌های مسیر، ایستگاه‌های آتش نشانی می‌توانند تصمیمات بهتری برای برنامه‌ریزی مسیرهای آینده بگیرند. اگر داده‌ها نشان دهند که یک مسیر خاص معمولاً شلوغ است و باعث تأخیر می‌شود، تیم می‌تواند دفعه بعد که تماسی در آن منطقه از شهر برقرار می‌شود، برنامه‌های جایگزین انجام دهد و مسیر بهینه‌تری را انتخاب نماید.

ردیابی زمان پاسخگویی خودکار

ردیابی مبتنی بر سیستم GPS علاوه بر کمک به خدمه آتش نشانی در یافتن مؤثرترین مسیرها، به ردیابی در زمان پاسخگویی کمک می‌کند. یک خدمه آتش نشانی باید با کمترین تأخیر در شرایط اضطراری واقعی آتش‌سوزی در صحنه حضور داشته باشند و نرم افزار مدیریت ناوگان به ردیابی در زمان پاسخ‌دهی کمک می‌کند.

داده‌های دقیق درباره زمان حضور در صحنه

هنگام استفاده از ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی، علاوه بر ردیابی، ارزیابی و نیز بررسی مدت زمانی که طول می‌کشد تا به محل حادثه برسند، نیز اهمیت بالایی دارد. گروه‌های آتش نشانی باید بدانند که پس از رسیدن به صحنه چه مدت طول می‌کشد تا آتش را متوقف کنند. این داده‌ها برای کمک به خدمه آتش نشانی در تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد تمرکز آموزشی و بهبود تلاش‌ها در آتش‌سوزی بعدی مهم هستند.

ردیاب آتش نشانی

ردیاب بر روی ماشین آتش نشانی، به طور خودکار زمان لازم برای رسیدن به آتش سوزی و زمان حضور خدمه در محل را ردیابی می کند. مدیر ایستگاه آتش نشانی به طور خودکار این داده‌ها را دریافت می‌کند. با استفاده از این داده‌ها، او می‌تواند تیم خود را از همه لحاظ ارزیابی نماید.

ارسال کمک بیشتر در صورت نیاز

در صورت نیاز به تماس با آتش نشانان برای کمک بیشتر، انواع ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی، می‌توانند به سرعت مکان مناسب را برای آنها ارسال کنند و موقعیت‌های خدمات اورژانس را مخابره کنند.

ردیاب‌ها موقعیت‌های جغرافیایی واقعی خودروهای آتش‌نشانی را ارسال کرده و به اعزام‌کننده‌ها کمک می‌کنند تا تشخیص دهند کدام خدمه نزدیک‌تر به موقعیت قرار دارند و می‌توانند خود را زودتر به موقعیت مورد نظر برسانند.

دستگاه ردیاب جی پی اس چیست؟

دستگاه ردیاب GPS یک دستگاه کوچک قابل حمل است که به کاربران امکان نظارت و ردیابی موقعیت خودروها مانند خودروها و کامیون‌های آتش‌نشانی را می‌دهد. این دستگاه‌ها بیشتر در وسایل نقلیه عمومی مانند خودروهای امداد، کامیون‌ها و حتی خودروهای شخصی به عنوان سیستم های ردیابی خودرو استفاده می شوند.

در حالی که دستگاه‌های ردیابی شبیه به سیستم‌های ناوبری داخل خودرو هستند، چند تفاوت کلیدی بین آن‌ها وجود دارد. سیستم‌های ناوبری GPS موقعیت مکانی رانندگان را بر روی نقشه دیجیتال نشان می‌دهد و سپس دستورالعمل های رانندگی را برای رسیدن به نقطه تعیین شده ارائه می‌دهد. اما ردیاب‌های GPS از فناوری GPS برای ردیابی موقعیت فعلی خودرو و تاریخچه سفر آن استفاده می‌کنند. سپس داده‌های GPS به رایانه، تلفن هوشمند یا تبلت ارسال می‌شود.

دستگاه‌های ردیاب‌های GPS چگونه کار می‌کنند؟

ردیاب های GPS مانند ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی، برای تعیین موقعیت مکانی به یک سری از ماهواره‌ها متصل می‌شوند. این ردیاب ‌ها از موقعیت سه یا چند ماهواره از شبکه جهانی سیستم ناوبری ماهواره‌ای (GNSS) و فاصله از آن‌ها برای تعیین عرض، طول جغرافیایی، ارتفاع و زمان استفاده می‌کند.

ردیاب خودرو آتش نشانی

یادگیری نحوه کار با ردیاب GPS ساده است. در خودرو، ردیاب معمولاً توسط کانکتور عیب یاب داخلی، سوکت لوازم جانبی یا باتری داخلی تغذیه می‌شود. سپس اطلاعاتی که جمع آوری می‌کند به نرم افزاری که بر روی سیستم مرکزی ناوبری و یا هر وسیله دیگر مانند گوشی تلفن همراه و یا تبلت، منتقل می‌شود که به کاربر اجازه می‌دهد داده‌ها را جمع آوری و تجزیه و تحلیل کند.

دستگاه‌های ردیاب GPS چگونه استفاده می‌شوند؟

ردیاب‌های GPS توسط مدیران ناوگان و صاحبان وسایل نقلیه برای ردیابی مکان وسایل نقلیه استفاده می‌شود. سیستم های ردیابی GPS می توانند اطلاعات مفیدی را برای مدیران ناوگان فراهم کنند. این ردیاب‌ها شامل یک سخت افزار کوچک و جمع و جور هستند که بر روی خودرو نصب می‌شوند و اطلاعات کاملی از حرکت و فاصله را به مرکز کنترل، مانند پایگاه آتش‌نشانی ارسال می‌کنند. این ردیاب‌ها نصب آسان و نیز نگهداری بی‌درسری دارند و در انواع خودروها از کوچک تا بزرگ قابل استفاده هستند.

ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی چه امکاناتی ارائه می‌کنند؟

خودروهای آتش‌نشانی اهمیت زیادی در سیستم اطفای حریق و در دیگر حوادث بازی می کنند. نصب کردن این گونه از دستگاه‌های ردیاب که با استفاده از سیستم جی پی اس کار می‌کنند، می‌تواند به بالا بردن کارایی حمل و نقل نیروها و انجام وظایف آنان در کمترین زمان تاثیر زیادی داشته باشد. در ادامه برخی از اطلاعاتی که نرم افزار این ردیاب‌ها در اختیار کاربر قرار می‌دهد را با هم بررسی خواهیم کرد:

• تاریخچه مسیر یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی است که یک سیستم ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی ذخیره می‌کند. کاربر می‌تواند لیست کاملی از مسیرهای طی شده با این خودروها را با استفاده از فیلترهای سفارشی در اختیار داشته باشد.
• بررسی سرعت حرکت خودرو
• ورود و خروج از محدوده مورد تعریف توسط کاربر
• تنظیم هشدار برای خاموش و یا روشن شدن خودرو
• ثبت کامل رویدادهایی که برای یک خودرو در مدت زمان تعریف شده ایجاد می‌شود.
• خاموش کردن خودرو از طریق نرم افزار و سیستم کنترل در صورت سرقت و یا استفاده غیر مجاز

سخن آخر

ردیاب‌های خودرو یکی از ابزارهای مفید برای کنترل مکان و حرکت انواع خودروها هستند. این ابزارهای مفید از فناوری جی پی اس برای کار استفاده می‌کنند و از یک سخت افزار کوچک به علاوه یک اپلیکیشن و یا نرم افزار تشکیل شده‌اند. این گونه از ردیاب‌ها به راحتی بر روی انواع خودرو مانند خودروهای آتش‌نشانی نصب می‌شوند و اطلاعات ارزشمندی را به مرکز کنترل ارسال می‌کنند. اپراتورهای مرکز کنترل با استفاده از این اطلاعات می‌توانند خدمات خود را بهبود بخشیده و از کارایی روش‌های خود اطمینان حاصل نمایند. استفاده ردیاب بر روی خودرو آتش نشانی می‌تواند فرآیند امداد رسانی را تسهیل کرده و از زمان مورد نیاز برای رسیدن به محل حادثه بکاهد.

بهترین ردیاب برای خودروهای آتش نشانی چیست؟

بستگی به درخواست آتش نشانان عزیز دارد اگر به دنبال ردیابی خودرو هستد می‌توانند از ردیاب‌های سیمی و آهنربایی استفاده کنند.
این ردیاب ها اطلاعات ارزشمندی در اختیارشان قرار می دهند.

آیا ردیاب برای ماشین های آتش نشانی باید مقاوم و قوی باشد؟

قطعا بدنه ردیاب مخصوص ماشین های آتش نشانی باید قدرت بالایی در مقابله با آتش و آب داشته باشد و بتواند در شرایط اضطراری در برابر این موارد مقاوت نشان دهد و از کار نیافتد. توصیه می شود قبل از تهیه ردیاب با مشاوران تخصصی ردیاب من در ارتباط باشید تا در زمان خرید ردیاب شما را یاری کنند.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *