خودرو

بررسی انواع بیمه بدنه خودرو در ایران، نحوه انتخاب بهترین

انواع بیمه بدنه خودرو
5
(3)

بیمه بدنه یکی از انواع بیمه‌هایی است که صاحبان خودرو به صورت اختیاری اقدام به تهیه آن برای اتومبیل خود می‌کنند. با استفاده از این نوع بیمه می‌توانید وسیله نقلیه خود را در برابر خطرات احتمالی با پرداخت هزینه‌ای (حق‌ بیمه) بیمه کنید.

از آنجایی که هر کدام از شرکت‌های بیمه‌گر خدمات متفاوتی را در رابطه با بیمه بدنه ارائه می‌دهند. در این مقاله سعی داریم که انواع بیمه بدنه خودرو را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم و همچنین نحوه انتخاب بهترین بیمه بدنه را نیز برای شما شرح دهیم.

پس قبل از هر اقدامی برای خرید بیمه بدنه فرصتی را برای مطالعه این مقاله اختصاص دهید تا با درک درست و آگاهانه از این پوشش بیمه‌ای برای وسیله نقلیه خود استفاده کنید.

بیمه بدنه خودرو چیست؟

بیمه بدنه خودرو در ایران برخلاف بیمه شخص ثالث، کاملا اختیاری است و این نوع بیمه‌ نامه، جزو یکی از انواع بیمه‌های اموال بوده که تنها مختص ‌وسیله ‌نقلیه است.

بنابراین بیمه‌گزار با پرداخت مبلغ مشخصی به عنوان حق‌بیمه به یک شرکت بیمه‌گر، خدمات متفاوتی را دریافت می‌کند. به عبارتی دیگر، با خرید بیمه بدنه به نوعی خسارت‌های وارد شده به خودرو را جبران خواهید کرد. البته امروزه با توجه به افزایش قیمت خودرو و قطعات آن، بهره‌مندی از خدمات پوششی بیمه بدنه یک ضرورت است.

بیمه بدنه خودرو

خرید انواع بیمه بدنه برای چه خودروهایی مناسب است؟

امروزه اهمیت پوشش انواع بیمه بدنه با توجه به احتمال وقوع هر نوع حوادث رانندگی در هر زمان و مکانی، همچنین افزایش سرقت خودرو با توجه به گران شدن وسایل نقلیه و قطعات یدکی آن، بر کسی پوشیده نیست. بنابراین خرید بیمه بدنه را به همه صاحبان خودروهای نامتعارف برای جبران خسارت توصیه می‌کنیم.

لازم به ذکر است، خرید بیمه بدنه برای خودروهایی مناسب است که قیمت و ارزش آنها بیش از نصف دیه کامل یا به عبارتی بیش از 400 میلیون تومان باشد. به این خودروها نامتعارف یا لوکس گفته می‌شود و بیمه شخص ثالث راننده مقصر در تصادف توانایی جبران خسارت آنها را ندارد.

مقاله پیشنهادی: انواع بیمه خودرو

در حالی که بیمه شخص ثالث به طور کامل خسارت خودروهای متعارف را به طور کامل پرداخت می‌کند. بنابراین بیمه بدنه برای جبران خسارت خودروهای نامتعارف بهترین انتخاب است.

انواع بیمه بدنه چه زمانی به کار می‌آید؟

با توجه به افزایش قیمت خودرو پرداخت هزینه‌های مربوط به خسارت اتومبیل بسیار کمرشکن شده است. بنابراین انواع بیمه بدنه در جریان تصادفات برای جبران خسارت مربوط به خودروی مقصر بسیار کاربرد دارد.

این در حالی است که بیمه شخص ثالث خسارات جانی و مالی مربوط به شخص ثالث را جبران می‌کند. پس اگر در شرایط زیر قرار بگیرید، بیمه بدنه، خسارت خودروی شما را پرداخت می‌کند:

 • اگر فرد بیمه‌گزار در وقوع تصادف مقصر باشد.
 • اگر فرد بیمه‌گزار در وقوع تصادف مقصر نباشد.
 • اگر راننده خودروی مقصر از صحنه تصادف فرار کند و دسترسی به آن برای دریافت خسارت امکان‌پذیر نباشد.
 • اگر خودروی شما نامتعارف و لوکس باشد و بیمه شخص ثالث راننده مقصر نتواند کل خسارت را جبران کند. در این شرایط بیمه بدنه خودروی نامتعارف کمک می‌کند.

بیمه بدنه برای رانندگان خودرو

بنابراین با درک درست از قوانین بیمه بدنه و جنبه‌های حمایتی آن در جبران خسارت، متوجه خواهید شد که خرید بیمه بدنه خودرو در ایران در شرایط کنونی دیگر اختیاری نیست و تهیه آن امری ضروری است. در این رابطه تنها باید بهترین شرکت بیمه را برای خرید انتخاب کنید.

بررسی انواع بیمه بدنه خودرو

انواع بیمه بدنه خودرو به طور کلی به دو دسته پوشش‌های اصلی و پوشش‌های اضافی بیمه بدنه تقسیم‌بندی می‌شود. بنابراین فرد بیمه‌گزار می‌تواند علاوه بر پوشش اصلی، با پرداخت حق بیمه ناچیزی از پوشش الحاقی نیز بهره‌مند شود.

جزئیات پوشش اصلی بیمه بدنه خودرو

مواردی که در اثر بروز حادثه رانندگی تحت پوشش بیمه اصلی بدنه خودرو قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر می‌شود:

 • آتش‌سوزی‌، صاعقه و انفجار: خسارت‌هایی که بر اثر آتش‌سوزی، وقوع صاعقه و انفجار به خودروی بیمه شده و یا لوازم یدکی آن وارد می‌شود.
 • سرقت: اگر خودروی تحت پوشش بیمه بدنه و سایر لوازم جانبی آن اعم از لاستیک و چرخ‌ها به سرقت برود و یا در اثر دزدی خسارتی به آن وارد شود، تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت.
 • واژگونی و سقوط خودرو: خسارت‌های ناشی از واژگونی و سقوط خودروی دارای بیمه بدنه حتی در صورت مقصر بودن در حادثه نیز پرداخت می‌شود.
 • برخورد خودرو با اجسام: خسارت‌هایی که در اثر برخورد خودروی بیمه شده با اجسام ثابت یا متحرک اتفاق بیفتد نیز در صورت مقصر بودن در حادثه پرداخت می‌شود.
 • خسارت‌های انتقال خودرو: خسارت‌هایی که در زمان نجات و انتقال خودرو به تعمیرگاه به آن وارد می‌شود.

این نوع خدمات مربوط به پوشش‌های اصلی بیمه بدنه است، در صورت نیاز به داشتن پوشش‌های کامل‌تر باید پوشش‌های اضافی بیمه بدنه را نیز خریداری کنید. در نظر داشته باشید با خرید ردیاب خودرو امکان دارد در بیمه خودرو تخفیف بگیرید.

انواع بیمه بدنه؛ جزئیات پوشش‌های اضافی بیمه بدنه خودرو

یکی دیگر از انواع بیمه بدنه مربوط به خطراتی است که مشمول پوشش اصلی بیمه بدنه خودرو نمی‌شود اما بیمه‌گزار مبلغ اضافی را بابت حق ‌بیمه پوشش‌های اضافی پرداخت می‌کند. این نوع پوشش بیمه فرعی که در تعیین و محاسبه نرخ بیمه بدنه مؤثر است، شامل موارد زیر می‌شود:

 • پوشش شکستن شیشه: خسارت شکسته شدن شیشه در اثر برخورد اشیا خارجی و غیره با داشتن این پوشش پرداخت می‌شود.
 • پوشش سرقت لوازم و سایر قطعات: برای جبران خسارت مربوط به سرقت لوازم خودرو از قبیل رینگ، لاستیک، چرخ و غیره می‌توانید این پوشش بیمه را تهیه کنید. البته سرقت کلی خودرو مربوط به پوشش‌ اصلی بیمه بدنه است.
 • پوشش بلایای طبیعی: خسارت‎‌هایی که به خودروی بیمه شده شما بر اثر سیل، زلزله و سایر بلایای طبیعی وارد می‌شود، در صورت نیز با داشتن پوشش اضافی بیمه بدنه قابل جبران خواهد بود.
 • پوشش پاشیده شدن رنگ و مواد شیمیایی: رنگ بدنه خودرو ممکن است بر اثر ریختن روغن ترمز و یا پاشیدن رنگ و مواد شیمیایی دچار آسیب شود که این پوشش این نوع خسارات را جبران می‌کند.
 • پوشش هزینه ایاب و ذهاب: اگر در اثر حوادث مختلف خودروی بیمه شده دچار آسیب شود، در صورت داشتن پوشش هزینه ایاب و ذهاب، روزانه مبلغی به عنوان ایاب و ذهاب جهت رفت و آمد به بیمه‌گزار پرداخت می‌شود.

گفتنی است، پوشش‌های دیگری برای پوشش بیمه بدنه اضافی وجود دارد که بیمه‌گزار برای بهره‌مندی از آنها باید حق بیمه جداگانه‌ای را پرداخت کند.

کدام خسارت‌ها تحت پوشش انواع بیمه بدنه قرار نمی‌گیرد؟

پوشش بیمه بدنه نیز مانند سایر بیمه‌نامه با اعمال محدودیت‌هایی برخی از خسارات را تحت پوشش قرار نمی‌دهد. بنابراین در انتخاب بهترین بیمه‌گر آگاهانه اقدام کنید و حتما در جریان شرایط عمومی بیمه بدنه آنها قرار بگیرید. برخی از خسارت‌هایی که زیر پوشش انواع بیمه بدنه قرار نمی‌گیرند شامل موارد زیر است:

 • خسارات مربوط به انفجار هسته‌ای
 • خساراتی که در اثر وقوع جنگ، اعتصابات، حمله و غیره رخ می‌دهد.
 • خسارات عمدی که توسط فرد بیمه‌گزار و سایر ذینفعان به خودرو وارد می‌شود.
 • خساراتی که در اثر مصرف برخی از مواد مخدر و مشروبات الکلی اتفاق می‌افتد.
 • خساراتی که در اثر فراز از دست پلیس به خودرو وارد می‌شود. (اگر این اتفاق بدون اجازه مالک خودرو رخ دهد مشمول پوشش بیمه بدنه خواهد شد)
 • خسارت وارد شده به خودرو در اثر رانندگی بدون گواهینامه یا گواهینامه نامعتبر قابل پرداخت نیست.
 • تمام خسارات مربوط به بکسل کردن وسیله نقلیه دیگر به خودرو وارد شود، قابل جبران و پرداخت است.

قیمت انواع بیمه بدنه چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت انواع بیمه بدنه به طور کلی توسط شرکت‌های بیمه‌گر تعیین می‌شود و برخلاف بیمه شخص ثالث نرخ ثابتی ندارد. بسیاری از شرکت‌های بیمه‌گر اعم از دولتی و خصوصی برای تعیین حق‌بیمه بدنه معیارهای مختلفی اعم از ارزش خودرو، تخفیفات بیمه و غیره را ملاک قرار می‌دهند. البته استفاده از پوشش‌های جانبی بیمه بدنه نیز در محاسبه نرخ نهایی مؤثر است.

هنگام خرید بیمه بدنه سعی کنید شرکتی را انتخاب کنید که علاوه بر قیمت ارزان، بهترین خدمات در پرداخت خسارت ارائه دهد.

مقاله پیشنهادی: راهنمای استعلام کارت خودرو

بیمه بدنه کدام شرکت بیمه‌ بهتر است؟

بسیاری از افراد بیمه‌گزار در نحوه انتخاب بهترین بیمه بدنه دچار سردرگمی می‌شوند. اما به طور کلی شرکت‌های بیمه‌گر را می‌توان از نظر سطح توانگری مالی، تعداد مراکز پرداخت خسارت، نحوه دریافت خسارت، ارائه پوشش‌های کامل و تخفیفات ویژه به دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد.

بنابراین طبق این فاکتورها و اولویت‌ها که در ادامه درباره آنها بیشتر توضیح خواهیم داد برای خرید بیمه بدنه از یک شرکت اقدام کنید.

بهترین بیمه بدنه از نظر قیمت

بهترین شرکت بیمه جهت خرید بیمه بدنه از نظر بیمه‌گزاران شرکتی است که ارزان‌ترین پوشش‌های آن را ارائه دهد. بر این اساس نرخ محاسبه بیمه بدنه در همه شرکت‌ها به عوامل متعددی همچون ارزش و قیمت خودرو، نوع و مدل خودرو، سال ساخت، نوع کاربری خودرو، پوشش‌های اضافی، داشتن تخفیف عدم خسارت و غیره است.

انواع بیمه بدنه؛ بهترین بیمه بدنه از نظر فروش بیمه نامه

یکی دیگر از مهمترین فاکتورها برای انتخاب بهترین شرکت بیمه بدنه، توجه به سهم فروش بیمه نامه و عملکرد آن شرکت بیمه در سال‌های گذشته است. این آمار همواره از طریق بیمه مرکزی منتشر می‌شود.

بهترین بیمه بدنه از نظر سطح توانگری مالی

توانگری مالی یک شرکت بیمه ارتباط مستقیمی با میزان توانایی مالی آن شرکت در پرداخت خسارت‌ خودروهای بیمه شده دارد. از آنجایی که هدف از خرید انواع بیمه بدنه، دریافت خسارت در مواقع ضروری است، پس سطح توانگری مالی از مهم‌ترین معیارهای برای انتخاب بهترین بیمه بدنه خودرو است.

بیمه مرکزی همواره میزان توانگری مالی شرکت‌های بیمه‌گر دولتی و خصوصی را در پنج سطح منتظر می‌کند. سطح نخست مربوط به شرکت‌های بیمه دارای توانگری مالی بالا است و هر چه به سطح‌های پایین‌تر سطح توانگری مالی شرکت‌های بیمه پایین می‌آید.

بهترین بیمه بدنه از نظر پرداخت خسارت

همه شرکت‌های بیمه در پرداخت خسارت عملکرد یکسانی ندارند. بخشی از آن مربوط به فرانشیز بوده که پرداخت آن بر عهده بیمه‌گزار است و در تعهد شرکت بیمه نیست. البته تعداد مراکز پرداخت خسارت نیز از دیگر فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین بیمه‌گر است.

انواع بیمه بدنه؛ بهترین بیمه بدنه از نظر صدور بیمه بدنه

همانطور که می‌دانید صدور بیمه بدنه منوط بر بازدید سلامت خودرو است. بنابراین جهت خرید بیمه بدنه جدید، خودروی شما باید توسط کارشناس بیمه مورد بازدید قرار گیرد و سلامت آن تایید شود. برخی از شرکت‌های بیمه در این رابطه محدودیت‌هایی اعمال کردند و خودرو‌های با سال ساخت بالای 10 تا 15 سال بیمه نمی‌کنند.

بهترین بیمه بدنه خودرو از نظر تخفیفات

تخفیفات بیمه بدنه خودرو در ایران نیز جزو دیگر معیارهایی است که در انتخاب بهترین بیمه بدنه نمی‌توان از آن به راحتی چشم‌پوشی کرد. هر شرکت بیمه تخفیفات متفاوتی را با عناوین مختلف به بیمه‌گزار خود ارائه می‌دهد. اما مجموع این تخفیفات نباید از 70 درصد بیشتر شود.

تخفیف بیمه بدنه چگونه محاسبه می‌شود؟

بیمه بدنه همواره شامل تخفیفات مختلفی می‌شود و هر شرکت بیمه‌ای در مناسبت‌ها و طرح‌های مختلف این تخفیفات را با تبلیغات گسترده ارائه می‌دهد. این تخفیفات شامل موارد زیر است:

 • اعمال تخفیف نقدی: این نوع تخفیف زمانی شامل می‌شود که شما به عنوان بیمه‌گزار تمام هزینه مربوط به حق بیمه را به صورت نقدی پرداخت کنید. سقف تخفیف نقدی در تمام شرکت‌های بیمه ۱۰ درصد در نظر گرفته می‌شود.
 • تخفیف عدم خسارت: میزان تخفیفات عدم خسارت در شرکت‌های بیمه با یکدیگر متفاوت است و براساس تعداد سال‌هایی که از بیمه بدنه خود استفاده نکرده باشید، محاسبه می‌شود.
 • تخفیف خودرو صفر کیلومتر: در تمام شرکت‌های بیمه‌گر اعم از دولتی و خصوصی تخفیف خودروی صفر کیلومتر بین ۲۰ تا ۳۰ درصد در نظر گرفته می‌شود.

لازم به ذکر است، برخی از شرکت‌های بیمه برای جذب مشتریان بیشتر، سایر تخفیف‌های انواع بیمه بدنه اعم از اعمال تخفیف بر اساس قیمت خودرو، تخفیف‌های گروهی بیمه بدنه، تخفیف خودروهای وارداتی، تخفیف برخی از مشاغل خاص، تخفیف طرح‌های تشویقی به مناسبت اعیاد و زمان‌های خاص و غیره را با تعرفه‌های مختلف در نظر می‌گیرند.

‌جمع‌بندی مبحث انواع بیمه بدنه

در این مقاله سعی کردیم که انواع بیمه خودرو در ایران را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین با بیان معیارهایی نحوه انتخاب بهترین شرکت بیمه‌گر برای خرید بیمه بدنه را برای شما آسان کردیم. با توجه به افزایش روز افزون قیمت خودرو برای محافظت از سرمایه خود و جلوگیری از افت قیمت آن حتما از پوشش‌های بیمه بدنه استفاده کنید. از طرفی دیگر بسیاری از خسارت‌های وارد شده به خودرو گران‌قیمت و لوکس شما از طریق بیمه بدنه قابل جبران است.

چه مواردی را در زمان خرید بیمه بدنه باید در نظر بگیریم؟

قیمت، فروش بیمه نامه، سطح توانگری مالی، از نظر پرداخت خسارت، نظر صدور بیمه بدنه، تخفیفات و ...

جزئیات پوشش اصلی بیمه بدنه خودرو چیست؟

مواردی همچون: آتش‌سوزی‌، صاعقه و انفجار، واژگونی و سقوط خودرو، رخورد خودرو با اجسام، خسارت‌های انتقال خودرو. موارد دقیق در مقاله ذکر شده است.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 3

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *