خودرو

راهنمای خرید و فروش خودرو | آموزش معامله کردن خودرو

راهنمای خرید و فروش خودرو
5
(1)

امروزه با توجه به افزایش روز افزون معاملات خودرو در سطح کشور و اهمیت این موضوع برای مردم، بهتر است قبل از اقدام به معامله اطلاعات خود را در زمینه خرید و فروش خودرو و معامله کردن خودرو کامل کنید.

قوانین و مقررات بسیاری در مورد خرید و فروش خودرو وجود دارد که برای داشتن معامله‌ای ایمن باید آن‌ها را رعایت کنید. در غیر این صورت احتمال این که دچار ضرر مالی شوید بسیار است. در نتیجه باید قبل از معامله، راهنمای خرید و فروش خودرو را مطالعه کنید. در ادامه این مقاله ما به بررسی این مسئله مهم در جامعه می‌پردازیم و با تمام نکات ریز و درشت آن آشنا می‌شویم.

راهنمای خرید و فروش خودرو

برای انجام معامله‌ای ایمن و مطمئن باید راهنمای خرید و فروش خودرو را به طور کامل مطالعه کنید. در غیر این صورت حتماً دچار مشکل جدی در این مسیر خواهید شد. اولین قدم برای معامله خودرو مذاکره اولیه و بازدید خودرو است. یعنی خریدار به همراه کارشناسان مورد اعتماد خود برای بازدید خودرو به فروشنده مراجعه می‌کنند و ماشین و مدارک آن را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهند.

سپس اگر خودرو مورد پسند خریدار بود و صحت و سلامت آن توسط کارشناسان تأیید شد، می‌توانید برای خرید و نوشتن قولنامه اقدام کنید. در قولنامه باید تمام اطلاعات مربوط به طرفین معامله و مورد معامله یعنی خودرو، بدون هیچ کم و کاستی درج شود. در هنگام نوشتن قولنامه دو نسخه از آن تهیه می‌شود که طرفین معامله آن را در اختیار داشته باشند.

بعد از نوشتن قولنامه نوبت به تعویض پلاک خودرو می‌رسد. تعویض پلاک یکی از مهم‌ترین بخش‌های راهنمای خرید و فروش خودرو است که باید دقت کافی در آن داشته باشید و تمام مراحل را به درستی انجام دهید.

یکی از اشتباهات رایج در بین مردم، واگذاری خودرو به خریدار بدون فک پلاک است. زیرا در این صورت خریدار هر تخلفی با خودرو انجام دهد به نام شما ثبت می‌شود. در نتیجه حتماً بعد از نوشتن قولنامه تعویض پلاک خودرو را انجام دهید. بعد از اتمام مراحل تعویض پلاک بهتر است مستقیماً به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید و سند را به نام خریدار بزنید. روند ثبت سند در دفترخانه تقریباً 40 دقیقه طول می‌کشد.

احتمالا مقالات بررسی صفر تا صد انتقال سند خودرو و بررسی مراحل تعویض پلاک نیز برای شما مفید خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای معامله خودرو

برای انجام معامله خودرو شما به مدارک متعددی نیاز دارید تا بتوانید تمام مراحل را به درستی انجام دهید. توجه داشته باشید که مدارک خودرو را در گام اول یعنی بازدید اولیه خودرو، کاملاً بررسی کنید و از صحت و درستی آن مطمئن شوید تا در ادامه راه به مشکل برنخورید. مهم‌ترین مدارک درج شده در راهنمای خرید و فروش خودرو شامل موارد زیر می‌شود:

برگ سبز و کارت خودرو

مهم‌ترین و اصلی‌ترین مدارک معامله خودرو برگ سبز و کارت ماشین است. زیرا مالکیت خودرو عملاً متعلق به کسی است که برگ سبز به نام او باشد؛ بنابراین تنها در صورتی می‌توانید ادعای مالکیت خودرو را داشته باشید که برگ سبز آن به نام شما باشد. در نتیجه معامله زمانی قطعی می‌شود که برگ سبز و کارت خودرو به نام خریدار ثبت شود. در ضمن تغییرات مهم خودرو از جمله تعویض موتور در برگ سبز آن درج می‌شود.

برگ کمپانی

طبق راهنمای خرید و فروش خودرو، برگ کمپانی فاکتور فروش ماشین است و نشان می‌دهد که ماشین در چه تاریخی تولید و با چه قیمتی به فروش رسیده است. در برگه کمپانی خودروهای لیزینگی قید می‌شود که سند در رهن کمپانی است و مالک حق فروش آن را بدون تسویه حساب ندارد. در نتیجه یکی از مهم‌ترین مدارک برای خرید یا فروش خودرو برگه کمپانی است.

سند قطعی

در اولین معامله هر خودرو یعنی زمانی که شخص مستقیم خودرو را از خودروساز خریداری می‌کند، سند وجود ندارد. اما برای معامله‌های بعدی وجود سند قطعی خودرو الزامی است. این سند دارای سربرگ قوه قضاییه و مهر برجسته است که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود. اگر اسم قید شده بر روی برگه کمپانی با برگ سبز یکی باشد، نیازی به سند قطعی نیست. اما در غیر این صورت سند قطعی باید وجود داشته باشد تا معامله به صورت کاملاً قانونی انجام شود.

بیمه شخص ثالث

قطعاً یکی دیگر از مهم‌ترین مدارک برای خرید و فروش خودرو بیمه است، بدون بیمه، خودرو حتی یک سانتی‌متر هم نباید جابه‌جا شود. در نتیجه انجام معامله خودرو بدون بیمه ثالث غیر ممکن است.  

مقاله بررسی انواع بیمه خودرو به شما همراهان عزیز توصیه می‌شود.

مدارک شناسایی

طبق راهنمای خرید و فروش خودرو، لازم است توجه داشته باشید که فروشنده در لحظه بازدید باید کارت ملی خود را ارائه دهد و اگر شخصاً مالک خودرو نیست باید وکالت تام محضری از مالک خودرو داشته باشد. این وکالت معمولاً شامل دو بخش شماره گذاری و تنظیم سند قطعی است. برای افرادی که خارج کشور زندگی می‌کنند، وکالت‌نامه باید مهر وزارت امور خارجه را نیز داشته باشد.

راهنمای معامله خودرو

برگ عدم خلافی خودرو

یکی دیگر از مهم‌ترین مدارک که باید در زمان معامله خودرو ارائه شود، برگ عدم خلافی ماشین است. مالک پلاک فعلی خودرو یا فروشنده باید تمام خلافی ثبت شده را پرداخت کند و برگه عدم خلافی را ارائه دهد. برای دریافت این برگه تنها لازم است که به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنید و برگه خلافی خودرو خود را دریافت کنید. اگر جریمه‌ای ثبت شده بود پرداخت می‌کنید و فیش آن را به برگه خلافی پیوست می‌کنید. بدون برگه عدم خلافی امکان خرید و فروش خودرو وجود ندارد.

جمع بندی راهنمای خرید و فروش خودرو

همانطورکه در مطالب به آن اشاره کردیم مهم‌ترین قسمت پیش از معامله خودرو، مطالعه راهنمای خرید و فروش خودرو است که در این مقاله ما به بررسی کامل و جامع آن پرداختیم. برای انجام معامله ماشین مانند هر کار دیگری قوانین و مقررات خاصی در کشور وجود دارد که بدون اطلاع از آن‌ها نمی‌توانید خرید و فروش انجام دهید. به طور مثال بهتر است در زمان فروش خودرو از نرم‌افزار ردیاب من استفاده کنید تا خیالتان از بابت امنیت ماشین زمانی که در دسترس شما نیست، آسوده گردد.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *