خودرو

راهنمای کامل گرفتن گواهینامه موتور سیکلت

5
(1)

یکی از راه‌حل‌های آسان برای رهایی از ترافیک شهرهای بزرگ و شلوغ، استفاده از موتور سیکلت است. برای فرار از ترافیک‌های شهری می‌توان رانندگی با موتور سیکلت را جایگزین رانندگی با خودرو کرد. علاقه به موتور سواری و سریع رسیدن به مقصد نیز وسوسه‌ای برای عاشقان موتور خواهد بود. در زمان استفاده از موتور سیکلت، در مقایسه با خودرو، خطای انسانی امکان بروز بیشتری دارد.

به طوری‌ که این وسیله می‌تواند به همان اندازه که مفید است، تهدیدی برای جان موتورسوار باشد. در چنین شرایطی، گرفتن گواهینامه موتور سیکلت، جزو ضروریات خواهد بود، زیرا استفاده از موتور بدون گواهینامه می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به دنبال داشته باشد. در ادامه راهنمای کاملی از اخذ گواهینامه موتور سیکلت آورده می‌شود.

مقاله پیشنهادی: خرید ردیاب موتور سیکلت

ردیاب موتور سیکلت چیست

مراحل گرفتن گواهینامه موتور سیکلت

مراحل و شرایط گواهینامه موتور همانند گواهینامه رانندگی پایه 3 است. البته خانم‌ها نمی‌توانند برای گرفتن این نوع گواهینامه اقدام کنند و فقط برای آقایان بالای 18 سال این امکان وجود دارد. در ادامه تمامی مراحل به ترتیب عنوان می‌شوند.

1. ثبت‌نام گواهینامه موتور سیکلت

در زمان ثبت‌نام، افراد باید مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشند. شرایط و مدارک لازم برای ثبت‌نام گواهینامه موتور سیکلت به شرح زیر خواهد بود:

 • حداقل سن برای گرفتن گواهینامه موتور سیکلت، 18 سال است.
 • به همراه داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی برای آقایان. البته مطابق با قوانین جدید این شرط حذف شده و الزامی ندارد.
 • شرایط سلامت کامل جسمی و روحی برای راندن موتور سیکلت
 • به همراه داشتن اصل و کپی مدارک شناسایی از جمله کارت ملی و شناسنامه عکس دار
 • به همراه داشتن 8 قطعه عکس 3 در 4 با پس زمینه روشن
 • داشتن آدرس و کد پستی دقیق از محل سکونت برای ارسال گواهینامه
 • به همراه داشتن سایر گواهینامه‌های اخذ شده
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به ثبت‌نام گواهینامه موتور سیکلت

کلاس آیینامه موتور سیکلت

2. شرکت در کلاس‌های آیین‌نامه

مرحله دوم اخذ گواهینامه موتور سیکلت، شرکت در کلاس‌های آیین‌نامه است که برای همه اجباری خواهد بود. افراد باید به مدت 7 جلسه در کلاس‌های آیین‌نامه شرکت کنند تا با تمامی قوانین راهنمایی و رانندگی در خصوص استفاده از موتور سیکلت آشنا شوند. از مباحث کلاس و کتاب آموزشی آیین‌نامه در امتحان سوال پرسیده شده و باید تمامی مطالب یاد گرفته شود.

3. شرکت در کلاس‌های آموزش عملی موتور سیکلت

در صورتی که افراد مهارت کافی در راندن موتور ندارند و یا احساس می‌کنند که برای قبولی در آزمون عملی، نیاز به تمرین بیشتر با موتور سیکلت دارند، می‌توانند در کلاس‌های آموزش عملی شرکت کنند. این کلاس‌ها در شهرک آزمایش برگزار شده و در همان مکان نیز، آزمون عملی گرفته می‌شود. البته افراد قبل از آزمون عملی باید مدارک را تحویل داده باشند.

مقاله پیشنهادی: افزایش امنیت موتور سیکلت

4. آزمون اصلی آیین‌نامه موتور سیکلت

آزمون آیین‌نامه اصلی برای گرفتن گواهینامه موتور سیکلت، توسط راهنمایی رانندگی برگزار می‌شود. در این آزمون، افراد باید به سوالات آیین‌نامه به صورت حضوری پاسخ دهند. برای پاسخ به سوالات آزمون اصلی آیین‌نامه و گرفتن نمره قبولی، باید کتاب آموزشی و سوالات مشابه را به طور کامل مطالعه کرده و آشنایی نسبی نسبت به قطعات فنی موتور سیکلت و نحوه راندن آن داشت.

5. آزمون اصلی عملی گواهینامه موتور سیکلت

بعد از قبولی در آزمون اصلی آیین‌نامه، باید در امتحان عملی موتور سیکلت شرکت کرد. این آزمون فقط یک بخش دارد و باید از میان سه مانع به صورت زیگزاگ و بدون برخورد با موانع عبور کرد. آزمون عملی با استفاده از موتور سی جی 125 گرفته شده و بهتر است قبل از امتحان عملی، با این موتور کمی تمرین کرد. فاصله این موانع در زمان امتحان، کمتر از طول موتور بوده و باید یک دور از سه مانع گذشته و بعد از گذشت از مانع سوم دور زده و برگشت. در این امتحان، کار کردن با کلاچ و ترمز بسیار دارای اهمیت است.

گواهینامه موتور سیکلت

هزینه ثبت نام برای گرفتن گواهینامه موتور سیکلت

به طور کلی، هزینه ثبت‌نام و قیمت کلی گرفتن گواهینامه موتور سیکلت از گواهینامه پایه 3 خودرو کمتر است. اما باید توجه داشت که هزینه آموزشگاه‌های مختلف ممکن است متفاوت باشد. هزینه‌های مربوط به گواهینامه موتور سیکلت به شرح زیر است:

 • هزینه شرکت در کلاس‌های تئوری و آیین‌نامه به مدت 17 ساعت: 75 هزار تومان
 • هزینه شرکت در کلاس‌های آموزشی عملی به مدت 24 ساعت: 430 هزار تومان
 • هزینه‌های اضافی ثبت‌نام شامل هزینه بینایی ‌سنجی، آزمایش خون، عکس گرفتن و غیره: 180 هزار تومان
 • قیمت کتاب آموزشی آیین‌نامه موتور سیکلت: 20 هزار تومان

(این قیمت‌ها ممکن است بر حسب زمان تغییر کند و این مقاله صرفا جنبه آموزشی دارد.)

در مجموع باید در حدود 685 هزار تومان برای ثبت‌نام گواهینامه موتور سیکلت، پرداخت کرد. باید توجه داشت که شرکت در 24 ساعت کلاس‌های آموزش عملی اجباری نیست و تنها ساعات معدودی اجباری و باقی ساعات اختیاری است. بخشی از هزینه پرداختی، صرف تشکیل پرونده و تکمیل بخش‌های مختلف آن می‌شود. بهتر است برای اطلاع از جزئیات کلاس‌های عملی و امکان عدم شرکت در آن‌ها با پلیس 10+ مشورت کرد.

پیگیری ارسال گواهینامه موتور سیکلت

بعد از گرفتن گواهینامه موتور سیکلت، این گواهینامه به آدرس موجود در پرونده ارسال خواهد شد. برای پیگیری ارسال گواهینامه می‌تواند از سایت www.najatracking.post.ir استفاده کرد. این سایت مربوط به رهگیری مرسولات سازمانی شرکت پست بوده و با انتخاب نوع مرسوله و ورود کد ملی می‌توان از وضعیت ارسال گواهینامه مطلع شد. همچنین در سایت ردیاب من، روش‌های دیگری نیز برای پیگیری ارسال گواهینامه آورده شده که با مطالعه این مقالات می‌توان اقدامات بهترین انجام داد.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *