خودرو

نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه و نحوه پاک کردن آن

نمره منفی گواهینامه
5
(1)

در این مقاله به طور کامل نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه توضیح داده شده و روش‌های حذف این نمره منفی نیز گفته می‌شود. در طی چند سال گذشته، علاوه بر خلافی خودرو، قانون جدیدی در راستای پیشگیری از جرایم رانندگی از طرف پلیس راهنمایی و رانندگی تصویب شده است که به گواهینامه افراد نیز نمره منفی تعلق می‌گیرد.

در واقع این نمره منفی جریمه شخص راننده است و او را از ادامه رانندگی منع خواهد کرد. از دلایل اصلی این قانون، عدم بازدارندگی جرایم قبلی است.

اجرای قانون نمره منفی گواهینامه بدین صورت است که در زمان تخلف حادثه‌ساز و خطرناک، به رانندگان نمره منفی تعلق گرفته و در گواهینامه آن‌ها ثبت می‌شود.

در صورتی که این نمره منفی از یک حد مشخص فراتر برود، گواهینامه افراد ضبط شده و راننده به مدت سه تا شش ماه از رانندگی محروم خواهد شد. هر یک از تخلفات حادثه‌ساز، نمره منفی مشخصی داشته و به نسبت میزان خطرناک بودن اتفاق، میزان نمره منفی افراد تغییر می‌کند.

نمره منفی گواهینامه چیست؟

به طور کلی جرایم رانندگی به سه دسته زیر تقسیم‌بندی می‌شوند؛

  • جریمه نقدی و مادی رانندگی
  • جریمه توقیف خودرو و اعزام به پارکینگ
  • جریمه نمره منفی رانندگی

یکی از انواع مختلف جریمه رانندگی، جریمه نمره منفی یا همان نمره منفی گواهینامه بوده که در قالب یک امتیاز منفی در سیستم راهنمایی و رانندگی بر روی گواهینامه افراد ثبت می‌شود. این نوع جریمه بسیار برای تنبیه رانندگان مفید بوده، به طوریکه به نسبت جریمه نقدی، سختگیرانه‌تر و پراهمیت‌تر است.

مقاله پیشنهادی: راهنمای انتقال سند خودرو

تعویض موتور خودرو

هر میزان از امتیاز منفی با سطح مشخصی از پیامدها همراه خواهد بود. به طور کلی این نوع جریمه برای وسیله نقلیه تعیین نشده، بلکه مختص به خود راننده است. با این نوع جریمه، احتمال رعایت قانون توسط رانندگان افزایش یافته است.

نمره منفی گواهینامه

برای چه تخلفاتی باید استعلام نمره منفی گواهینامه گرفت؟

در بین تمامی تخلفات رانندگی، تنها به سه دسته از آن‌ها نمره منفی تعلق گرفته و در نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه، این سه دسته ذکر می‌شوند. این سه دسته از تخلفات، دارای 20 زیرمجموعه پرخطر و موثر در تصادفات بوده که در نهایت منجر به آسیب به سرنشینان خودرو و خودروهای دیگر می‌شود. در جدول زیر 20 مورد تخلفات ذکر شده‌اند؛

ردیف عنوان تخلف رانندگی نمره منفی وسایل نقلیه شخصی نمره منفی وسایل نقلیه عمومی سنگین
1 انجام حرکات نمایشی مانند حرکت موتور سیکلت روی یک چرخ 8 10
2 عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی 5 10
3 سبقت غیر مجاز در راه‌های دو طرفه 5 10
4 م‍صرف روان‌گردان‌ها و رانندگی در مستی 10 20
5 ح‍رکت دنده عقب در آزادراه و بزرگراه‌ها 5 7
6 ت‍جاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت) 5 10
7 ت‍جاوز از سرعت مجاز (بیش از ۵۰ کیلومتر در ساعت)‍ 10 15
8 حرکت به طور مارپیچ 3 5
9 ع‍بور از محل ممنوع 4 6
10 ت‍جاوز به چپ از محور راه 5 9
11 ع‍بور وسایل نقلیه از پیاده‌رو 5 7
12 د‍ور زدن در محل ممنوع 3 5
13 ع‍دم رعایت حق تقدم عبور 4 6
14 ا‍ستفاده از تلفن همراه و وسایل مشابه در سرعت بالای ۶۰ کیلومتر بر ساعت 3 5
15 نقص فنی موثر یا نقص در سامانه روشنایی در شب 3 6
16 عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل جاده‌ای مواد خطرناک 8 8
17 رانندگی با وسایل نقلیه عمومی  بیشتر از زمان مجاز 7
18 عدم رعایت شرابط مندرج در گواهینامه مانند استفاده از عینک و غیره 3 7
19 عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیس مدرسه 3 5
20 عدم رعایت مقررات حمل بار 5 8

نحوه اعمال محدودیت‌های نمره منفی گواهینامه

قبل از بیان نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه باید به نحوه اعمال محدودیت‌ها اشاره کرد. هر سطح از نمره منفی، پیامدهای مشخصی را برای رانندگان به همراه خواهد داشت. مراحل اعمال این محدودیت‌ها و پیامدها در ادامه آمده است؛

· مرحله اول

مطابق با قانون پلیس راهور، در صورتی که نمره منفی راننده‌ای به 30 برسد، گواهینامه او به مدت 3 ماه ضبط خواهد شد. همانطور که مشخص است، نداشتن گواهینامه به معنی عدم امکان رانندگی و پشت فرمان نشستن است. اگر این رانندگان، پشت فرمان نشسته و از شانس بد، تصادف داشته باشند، بیمه هیچ‌گونه خسارتی پرداخت نخواهد کرد. بعد از پایان مدت توقیف گواهینامه، راننده با پرداخت مبلغ 60هزار تومان، می‌تواند گواهینامه خود را آزاد کند.

· مرحله دوم

اگر راننده خاطی، مجدداً 25 نمره منفی کسب کند، گواهینامه او به مدت 6 ماه ضبط و توقیف شده و دیگر امکان رانندگی ندارد. برای پس گرفتن گواهینامه بعد از گذشت مدت محرومیت، راننده باید مبلغ 90هزار تومان پرداخت نماید.

· مرحله سوم

بعد از اعمال محدودیت‌ها و محرومیت‌های مرحله اول و دوم، در صورت رسیدن نمره منفی راننده خطاکار به 20 امتیاز منفی، پیامد بسیار ناراحت‌کننده‌ای به همراه داشته و گواهینامه او به مدت یکسال توقیف شده و ابطال می‌گردد. فرد می‌تواند بعد از گذشت یکسال و گذراندن دوره‌های آموزشی، در آزمون‌های رانندگی شرکت کرده و با پرداخت مبلغ یک میلیون و 500هزار تومان، گواهینامه جدید خود را دریافت کند.

نمره منفی گواهینامه

نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه

نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه متنوع بوده که در ادامه این روش‌ها به طور کامل معرفی می‌شوند؛

1. نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق مراجعه حضوری

رانندگان و دیگر افراد دارای گواهینامه می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب پلیس راهور و یا دفاتر پلیس 10+ و با در دست داشتن کارت ملی خود، تقاضای استعلام نمره منفی گواهینامه کنند. البته بهتر است افراد علاوه بر کارت ملی، گواهینامه خود را نیز به همراه داشته باشند.

2. نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق پیامک

یکی دیگر از روش‎های بسیار پرکاربرد برای مشاهده میزان نمره منفی گواهینامه، استفاده از پیام کوتاه است. در این روش، برای اطلاع از میزان نمره منفی گواهینامه، راننده باید کد ملی خود را شماره 1101202020 ارسال کند. سپس پیامکی با این مضمون ” مشترک گرامی: شما درخواست سرویس خلافی و نمره منفی با تعرفه 3500 ریال را داده‌اید. برای تایید عبارت 7 را مجدداً به 1101202020  ارسال کنید” دریافت خواهد کرد. با ارسال عدد 7 به شماره پیامک گفته شده، نمره‌های منفی به تلفن همراه به صورت پیام کوتاه ارسال می‌شود.

  1. نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق تلفن

افراد و رانندگان می‌توانند با شماره‌گیری 88288888-021 از تعداد نمره منفی گواهینامه و همچنین میزان جرایم نقدی رانندگی خود اطلاع یابند.

  1. نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق اپلیکیشن

نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه تنها محدود به دو مورد گفته شده نبوده و روش‌های دیگری نیز در این رابطه وجود دارند. یکی دیگر از این روش‌ها استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل است. افراد می‌توانند با جستجو در برنامه بازار و گوگل پلی انواع برنامه‌هایی که امکان استعلام نمره منفی گواهینامه را به وجود می‌آورند را یافت کنند. با نصب چنین اپلیکیشن‌هایی، در هر لحظه و هر جا می‌توان از نمره منفی گواهینامه اطلاع یافت. یکی از برنامه‌های مطمئن در این زمینه، اپلیکیشن پلیس راهور است که از طریق آن، می‌توان با شماره گواهینامه، میزان نمره منفی را مشاهده نمود.

5. نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه از طریق سایت

در صورت تمایل افراد می‌توانند برای آگاهی از میزان نمره منفی گواهینامه خود، به صورت آنلاین و از طریق سایت پلیس راهور اقدام نمایند. در این حالت افراد باید به سایت راهور به نشانی rahvar120.ir مراجعه کرده و با انتخاب گزینه استعلام نمره منفی، وارد صفحه مربوط به سامانه خدمات الکترونیک انتظامی (سخا) می‌شود. ابتدا باید فرد در این سامانه ثبت نام کند و سپس با وارد کردن کد ملی و رمز عبور خود به صفحه اصلی سامانه وارد شود. در ادامه می‌توان به راحتی نمره منفی گواهینامه را جستجو نمود.

محدودیت های نمره منفی گواهینامه

نحوه پاک کردن نمره منفی گواهینامه

بعد از آشنایی با نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه باید به دنبال راهی برای پاک کردن آن بود. مطابق با قانون مسئولیت، مالک خودرو مسئول خودرو بوده و در صورت تخلف، جریمه برای او صادر می‌گردد. بر طبق این قانون، اگر تخلفی از طریق دوربین ثبت شود، شماره پلاک خودرو وارد سامانه شده و سپس نمره منفی گواهینامه برای مالک خودرو لحاظ می‌شود. گاهاً نیز پلیس راهور شماره گواهینامه را در سیستم وارد کرده و تخلفات را ثبت می‌کند. در این حالت جریمه نمره منفی، مستقیماً به فردی که پشت فرمان بوده است، تعلق می‌گیرد. در صورتی که راننده ثابت کند که تخلف مربوط به وی نبوده، یعنی شماره پلاک به اشتباه وارد شده و یا علت‌های دیگر، می‌تواند با مراجعه به واحد اجراییات سازمان راهنمایی و رانندگی، نمره منفی گواهینامه خود را پاک کرده و یا به راننده خاطی منتقل کند.

در صورتی که راننده دارای نمره منفی گواهینامه، هیچ‌گونه تخلفی در مدت 6 ماه مرتکب نشود و نمره منفی جدید به او تعلق نگیرد، تمامی نمرات منفی قبلی از سیستم برای او پاک خواهد شد. همچنین رانندگانی که گواهینامه آن‌ها دو بار به علت سقف نمره منفی، توقیف شده است و درصدد ابطال گواهینامه هستند، در صورتی که به مدت یکسال هیچ تخلفی به نام آن‌ها ثبت نشود، تمامی نمرات منفی برای آن‌ها پاک می‌شود. روال پاک و صفر شدن نمرات منفی نیز کاملاً سیستمی بوده و به صورت اتوماتیک صورت می‌گیرد. 

دلیل پاک نشدن نمره منفی بعد از استعلام مجدد

ممکن است برخی رانندگان با این مشکل مواجه شوند که بعد از آشنایی با نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه  و استعلام‌گیری بعد از گذشت یکسال و استعلام مجدد پاک نشده است. کارشناسان راهور در این خصوص می‌گویند که نمره منفی ثبت شده بعد از گذشت و عدم هیچ‌گونه تخلفی، بلااثر است، حتی اگر بعد از استعلام هنوز نمره منفی پاک نشده باشد. بنابراین جای نگرانی برای رانندگان نخواهد بود. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که به حد نصاب نرسیدن نمرات منفی گواهینامه در مرحله اول نیز اهمیت دارد، زیرا اگر نمرات منفی به حد نصاب محدودیت برسند، گواهینامه توقیف می‌شود.

نحوه اعتراض به نمره منفی گواهینامه

برخی از رانندگان بعد از آشنایی با نحوه استعلام نمره منفی گواهینامه و مشاهده نمرات منفی خود، به دنبال راهی برای اعتراض به تعداد نمره هستند. برای اعتراض به نمرات منفی ثبت شده باید به واحد اجراییات سازمان راهنمایی و رانندگی در سراسر کشور مراجعه نمود. کارشناسان این واحد بعد از تأیید مدارک و مستندات، به اعتراض رانندگان در جهت تعداد نمره منفی گواهینامه آن‌ها، رسیدگی خواهند کرد. مدارک مورد نیاز برای ثبت اعتراض به نمره منفی گواهینامه شامل موارد زیر می‌شود؛

  • اصل گواهینامه رانندگی اعتراض‌کننده
  • کارت مالکیت خودرو
  • سند و یا قولنامه محضری وسیله نقلیه و یا وکالت‌نامه نشان‌دهنده مالکیت خودرو
  • فرم تکمیل شده درخواست اعتراض به نمره منفی گواهینامه
  • مدارک و مستندات لازم در جهت اثبات اعتراض (ضروری نیست)

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *