خودرو

همه چیز در مورد بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن

بیمه شخص ثالث
5
(1)

بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن چه می‌دانید؟ بهتر است که بدانید بیمه شخص ثالث در ایران یکی از پرمخاطب‌ترین انواع بیمه است. می‌توان گفت دلیل این میزان استقبال از این بیمه به اجباری بودن تهیه آن ربط دارد. باید دقت کنید اگر وسیله نقلیه شما تحت پوشش بیمه شخص ثالث نباشد در آینده موجب ایجاد مشکلات و عواقب سنگینی برای شما خواهد شد.

حال سؤالی که ایجاد می‌شود این است که بیمه شخص ثالث چیست و چه عواملی بر قیمت آن مؤثر است؟ بهترین شرکت بیمه در ایران کدام است؟ برای یافتن پاسخ سؤالات خود در زمینه بیمه بهتر است با ما همراه باشید.

نگاهی کلی به بیمه شخص ثالث

مهم‌ترین زیرمجموعه بیمه ماشین بیمه شخص ثالث است که به‌عنوان یک بیمه اجباری برای همه وسایل نقلیه زمینی موتوری محسوب می‌شود. این بیمه درواقع به قراردادی گفته می‌شود که شرکت بیمه و خریدار با هم برای جبران خسارات جانی و مالی که برای اشخاص ثالث به وجود می‌آید، منعقد می‌شود. به این معنا که در این قرارداد کسی که به‌عنوان مالک وسیله نقلیه شناخته می‌شود، شخص اول یا بیمه‌گزار محسوب می‌شود.

مقالات پیشنهادی: آشنایی با انواع بیمه خودرو

استعلام نمره منفی گواهینامه

شرکت بیمه‌کننده، به‌عنوان شخص ثانی یا بیمه‌گر بوده و باید در مقابل گرفتن مبلغ حق بیمه شخص ثالث تعهد بدهد که هزینه‌های انواع حادثه را بر اساس قرارداد بر عهده بگیرد.

حال منظور از شخص سوم یا ثالث در بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن، همه افرادی هستند که در حادثه‌ای که با خودرو پیش آمده، زیان جانی یا مالی داشته و تحت پوشش این بیمه قرار می‌گیرند. البته بیمه شخص ثالث پوششی هم برای خسارت‌های جانی راننده مقصر حادثه در نظر گرفته است که به آن بیمه حوادث راننده میگویند و به همراه بیمه‌نامه شخص ثالث برای راننده صادر خواهد شد.

بررسی و محاسبه بیمه شخص ثالث

محاسبه بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن در سال ۱۴۰۱ چگونه است؟

تعیین حق بیمه شخص ثالث بر اساس چند اساس معیار مشخص می‌شود. مسائل مختلفی هم بر قیمت نهایی این بیمه تأثیر خواهند گذاشت. در ادامه به شرح هر یک از این مسائل خواهیم پرداخت.

1. بیمه مرکزی، تعیین‌کننده حق بیمه پایه

میزان مبلغ اعلامی برای دیه کامل انسان در ماه حرام، حق بیمه در بیمه شخص ثالث و تعهدات این بیمه برای پوشش مسائل و خسارت‌های جانی و مالی را تعیین خواهد کرد. قوه قضاییه به‌صورت سالانه نرخ دیه را اعلام می‌نماید. به‌عنوان نمونه میزان دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۱ در ماه‌های حرام ۸۰۰ میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

طبق تقویم قمری ماه‌هایی که حرام هستند عبارت‌اند از ذی‌القعده (۱۱ خرداد تا ۹ تیر)، ذی‌الحجه (۱۰ تیر تا ۷ مرداد)، محرم (۸ مرداد تا ۶ شهریور) و رجب (۳ بهمن تا ۲ اسفند).

این مسئله برای بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن به این معنا است که اگر شخصی در هرکدام از این چهار ماه براثر تصادف رانندگی جان خود را از دست بدهد، مقدار دیه‌ داده شده به خانواده او، ۸۰۰ میلیون تومان و در سایر ماه‌ها ۶۰۰ میلیون تومان خواهد بود. باید متوجه شده باشید که نرخ بیمه شخص ثالث بر اساس نرخ دیه تعیین می‌شود.

کمترین میزان پوشش مالی در سال ۱۴۰۱ برای بیمه شخص ثالث یک‌چهلم دیه کامل انسان در ماه‌های حرام یعنی ۲۰ میلیون تومان محسوب می‌شود. بیمه مرکزی بر اساس این مبلغ، به محاسبه کمترین و بیشترین حق بیمه پایه پرداخته و به شرکت‌های بیمه‌گر اعلام خواهد کرد.

2. عدم خسارت بیمه شخص ثالث و تخفیف‌های مربوط به آن

این عامل که به‌اختصار «ت ع خ» (=تخفیف عدم خسارت) در بیمه‌نامه‌ها ذکر شده است، به‌عنوان تخفیفی است که شرکت‌های بیمه‌گزار با عدم استفاده از مزایای بیمه شخص ثالث، رانندگان را از آن بهره‌مند می‌کند. هر چقدر میزان سال‌هایی که به‌صورت پی‌درپی بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن را مورد استفاده قرار نداده باشید، بیشتر باشد تخفیف بیشتری به شما تعلق می‌گیرد. به‌عنوان نمونه اگر به مدت چهار سال بیمه شخص ثالث خود را مورد استفاده قرار نداده باشید، زمانی که برای تمدید بیمه‌نامه خود به شرکت بیمه مراجعه کردید، می‌توانید از 10% تخفیف از سال بعد استفاده کنید و پول کمتری به شرکت بدهید.

3. نوع کاربری وسیله نقلیه و بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن

به دلیل این‌که مقدار ریسک محاسبه شده در بیمه برای شرکت‌های بیمه‌گر یکی از مهم‌ترین عواملی است که حق بیمه را تعیین می‌کند، نوع کاربری که وسیله نقلیه دارد نشانگر آن است که شرکت بیمه شما تا چه مقدار می‌تواند متقبل ریسک و هزینه‌های پیش‌بینی‌شده در تصادفات رانندگی شود.

به‌عنوان نمونه حق بیمه اتومبیل‌هایی که کاربری تاکسی دارند و بیشتر از سایر وسایل نقلیه تردد می‌کنند ۲۰% بیشتر است. همچنین ماشین‌های مخصوص آموزش رانندگی که راننده احتمال خطای بیشتری در آن دارد، بیمه شخص ثالث باید برای آن‌ها ۱۵% حق بیمه بیشتری پرداخت نماید. ازلحاظ کارشناسی، سایر کاربری‌ها مثل آمبولانس، بارکش، سازمانی و… هم تعریف شده‌اند که هر یک وضعیت ویژه خود را دارند.

4. بیمه شخص ثالث و جریمه دیرکرد

همان‌طور که قادر هستید برای «ت ع خ» از مزایای تخفیف حق بیمه استفاده کنید در نقطه مقابل درصورتی‌که تمدید بیمه شخص ثالث شما با دیرکرد همراه باشد و یا به هر علتی وقفه‌ای در آن به وجود بیاید، باید حق بیمه بیشتری را به شرکت پرداخت کنید. این قانون به دلیل اجباری بودن بیمه شخص ثالث برای رانندگان تصویب‌شده است.

به‌صورت روزانه و بر اساس تعداد روزهایی که در تمدید بیمه دیرکرد داشته‌اید میزان جریمه بیمه شخص ثالث محاسبه خواهد شد و تنها برای ۳۶۵ روز دیرکرد محاسبه می‌شود؛ یعنی دیرکرد به میزان یک سال با دو سال فرقی ندارد و همان یک سال به‌عنوان دیرکرد حساب خواهد شد.

بررسی بیمه شخص ثالث

5. سقف تعهدات مالی شرکت بیمه در سال ۱۴۰۱

کمترین و بیشتری میزان پوشش مالی بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن در سال ۱۴۰۱ مساوی با ۲۰ و ۴۰۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود.

6. تخفیف شرکت‌های بیمه

بیمه مرکزی، به‌صورت سالیانه که کمترین و بیشترین حق بیمه را اعلام می‌کند. شرکت‌های بیمه بر اساس میزان خدماتی که دارند و سیاست‌های به خصوصی که استفاده می‌کنند، مبلغ حق بیمه را در همین بازه مشخص خواهند کرد. دلیل متفاوت بودن حق بیمه شرکت‌ها با هم در همین مسئله است.

هر یک میزان مبلغ مشخصی را به‌عنوان تخفیف مجاز در نظر خواهند گرفت تا به جلب بیشتر رضایت مشتریان بیانجامد. ولی درنهایت با وجود تخفیف‌ها، حق بیمه نباید از کمترین میزان بیمه‌ای که بیمه مرکزی اعلام نموده است، پایین‌تر باشد.

7. مدت اعتبار بیمه‌نامه‌ها برای بیمه شخص ثالث

میزان اعتباری که برای بیمه شخص ثالث در نظر گرفته شده است، فرق دارد و قابلیت تغییر از چند روز تا یک سال را دارد.

به همین دلیل است که بعضی از شرکت‌ها، بیمه شخص ثالث را به‌صورت روزانه عرضه می‌کنند. با وجود این تهیه بیمه شخص ثالث به شکل سالانه برای رانندگان به‌صرفه‌تر است. دلیل این مسئله این است که ریسک استفاده از بیمه‌های کوتاه‌مدت بالاتر است و به همین علت قیمت یک بیمه‌نامه سه‌ماهه، قیمت بیشتری از یک‌چهارم میزان قیمت بیمه‌نامه سالانه دارد.

مقالات پیشنهادی: بهترین ردیاب خودرو

لیست قیمت ردیاب خودرو

معیارهای مهم برای بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن

معیارهای بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن بستگی به درخواست شما به‌عنوان استفاده‌کننده از این را خدمات دارد. بعضی افراد برای خرید بیمه‌های ارزان‌تر تمایل دارند و می‌خواهند بیمه‌شان تنها حداقل‌ها را پوشش داده باشد.

این مسئله به نظر و خواسته شما وابستگی دارد. برخی افراد هم می‌خواهند بیمه‌شان تحت پوشش‌های مالی بیشتری قرار بگیرد؛ بنابراین بهتر است بر اساس خدمات تحت پوشش هر بیمه و اولویت‌هایتان دست به انتخاب بین شرکت‌های مختلف بزنید.

ولی به‌صورت کلی، معیارها و مسائلی نیز وجود دارد که می‌توانید در نظر بگیرید:

8. تعداد شعبه‌های شرکت بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن

هرچقدر که یک شرکت بیمه شعب بیشتری داشته باشد، کارتان با روند سریع‌تری پیش می‌رود. البته باید دقت داشته باشید که ممکن است فرایند پرداخت خسارت‌ها کمی طول بکشد ولی اگر شعب یک شرکت بیمه زیاد باشند، دیگر معطلی زیادی نخواهید داشت.

· پوشش مالی شرکت بیمه

میزان پرداختی برای قیمت بیمه شخص ثالث در تمام شرکت‌ها به یک صورت است ولی پوشش مالی‌این شرکت‌ها با هم تفاوت دارد. همان‌طور که گفتیم بیمه مرکزی به‌صورت سالیانه، کف و سقفی برای پوشش دهی مالی شرکت‌ها مشخص خواهد کرد.

هر شرکت بر اساس میزان توانایی مالی‌ای که دارد خسارات مختلف را پوشش می‌دهد. اگر فقط قصد دارید که حداقل خدمات را دریافت کنید که هیچ، ولی اگر پوشش دادن موارد مختلفی از خدمات را در نظر دارید، باید بین شرکت‌های بیمه مختلف بیشتر جستجو کنید.

· سهم بازار بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن

سهم بازار بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن چگونه است؟ مجموع فروش بیمه‌های صادرشده برای ماشین‌ها تعیین‌کننده سهم بازار هر شرکت است. هر چه میزان سهم بازار یک شرکت بالاتر باشد، به این معنا است که مشتریان بیشتری دارد و احتمالاً کارش بهتر خواهد بود.

· پرداخت خسارت سیار

پرداخت خسارت سیار چگونه انجام می‌شود؟ اگر شرکت بیمه‌ای این‌گونه خدمات را ارائه کند، در زمان تصادف کارشناسی را به محل حادثه خواهد فرستاد. کارشناس اعزامی باید میزان خسارت واردشده را ارزیابی نماید و این مسئله موجب سرعت بخشیدن به روند کار خواهد شد.

· تخفیف شرکت بیمه

اگر در مدتی که بیمه شخص ثالث اعتبار دارد، مشکلی پیش نیاید و اتفاقی نیفتد یا خدمات بیمه‌تان را مورد استفاده قرار ندهید، تخفیفی به نام تخفیف عدم خسارت به شما تعلق خواهد گرفت. بیمه مرکزی به شرکت‌های بیمه این اجازه را خواهد داد که تا ۲.۵ درصد سقف تخفیف برای بیمه خود در نظر داشته باشند. البته شرکت‌های بیمه‌ای هم وجود دارند که علاقه‌ای به ارائه این تخفیف به کاربرانشان ندارند.

· تنوع در مدت اعتبار بیمه

این شرکت‌ها طبق احتیاجات افراد دست به ارائه خدمات در بازه‌های زمانی گوناگون خواهند زد. به‌عنوان نمونه می‌توانید بیمه را به‌صورت روزشمار، ماه شمار یا سال‌شمار بخرید. قیمت بیمه‌ها هم بر اساس مدت اعتبارشان با یکدیگر فرق دارد.

· ارائه خدمات آنلاین بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن

به کار بردن خدمات آنلاین بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن موجب خواهد شد که کار شما در راه به کار بردن خدمات بیمه بسیار ساده‌تر شود. به همین خاطر، شرکتی که خدماتش را از طریق وب‌سایت و اپلیکیشن‌ها عرضه می‌کند، انتخاب بسیار جذاب‌تری در مقایسه با هم‌رده‌هایش خواهد بود.

سخن آخر

در این مطلب به بیمه شخص ثالث و انتخاب بهترین آن پرداختم. گفتیم که قیمت بیمه خودرو هم مانند تمام محصولات و خدمات به‌صورت سالانه افزایش می‌یابد. قیمت این بیمه نیز به نرخ دیه کامل هر فرد به‌صورت سالانه بستگی دارد. میزان دیه کامل انسان در سال 1401 در مقایسه با سال گذشته 25 درصد بالاتر رفته است. ولی بیمه مرکزی برای سال 1401 میزان قیمت پایه بیمه شخص ثالث را فقط 21 درصد بالاتر برده است.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *