خودرو

نحوه تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو

تشخیص دستکاری شدن کیلومتر خودرو
0
(0)

مقدمه تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو – میزان کارکرد هر خودرو را باتوجه ‌به کیلومتر سنج آن می‌یابند. این میزان کارکرد بر روی قیمت خودرو تأثیر چشمگیری دارد. به‌طور میانگین، هر خودرو سالانه حدود ۲۰ هزار کیلومتر کارکرد دارد. درصورتیکه میزان کارکرد هرساله از این مقدار بیشتر باشد خودرو پرکار و درصورتیکه کمتر باشد خودرو کم‌کار است.

برخی از افراد متاسفانه برای فروش ماشین خود با قیمت بالاتر کیلومتر سنج خودرو را دست‌کاری کرده و آن را خودرویی کم کارکرد جلوه می‌دهند؛ اما راه‌های مختلفی برای تشخیص دست‌کاری کردن کیلومتر خودرو وجود دارد. در این مقاله همراه ما باشید تا با تمامی این روش‌ها آشنا شوید.

آیا کیلومتر سنج خودرو قابل دست‌کاری است؟

امروزه با پیشرفت فناوری انوع کیلومتر سنج ها تبدیل به کیلومتر سنج آنالوگ شده‌اند اما با وجود این برخی افراد کیلومتر سنج خودرو را بدون توجه به خطرات آن دستکاری کرده و خودرو را با قیمت بالاتر می فروشند. این عمل نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر به وفور دیده می‌شود.

در صورت دستکاری کیلومتر سنج خودرو فرد با جان خریدار خودرو بازی می‌کند، چون ممکن است کیلومتر سنج عدد پایینی نشان دهد و فرد نسبت به سرویس خودرو و تعویض برخی قطعات آن بیخیال باشد. در اینصورت، خطر، جان فرد خریدار را تهدید خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی: چراغ خودرو چه هشداری را به ما می‌دهد؟

ترفند تمیز کردن خودرو

راه‌های تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو

برای تشخیص دست‌کاری کردن کیلومتر خودرو چندین راهکار کاربردی وجود دارد که در صورت توجه کردن و رعایت آنها به‌راحتی می‌توانید تشخیص دهید که آیا کیلومتر سنج دست‌کاری شده است یا خیر؟ این روش‌ها عبارت‌اند از:

چک کردن رادیات ماشین

شما اگر اتصالات رادیات خودرو و لوله‌های آن را بررسی کنید به‌راحتی به میزان کارکرد و فعالیت خودرو پی خواهید برد. معمولاً با افزایش کارکرد خودرو فاصله‌هایی که در رادیاتور وجود دارند به دلیل گردوغبار و برخورد حشرات افزایش می‌یابند. هرچه میزان این فاصله بیشتر باشد، میزان کارکرد خودرو نیز بالا می‌رود. شما می‌توانید با مقایسه کردن کیلومتر سنج با این فاصله به‌صورت منطقی به دستکاری یا عدم دست‌کاری کیلومتر سنج پی ببرید.

تست دیاگ برای تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو

یکی از راه‌های تشخیص کارکرد ماشین استفاده از دیاگ است. در این دستگاه به طور کامل میزان کارکرد خودرو نمایش داده می‌شود. یکی از ایرادات عمده این روش این است که در صورتی که فرد حرفه‌ای باشد به‌راحتی می‌تواند ecu خودرو را تغییر داده و کاری کند که با دیاگ نیز تشخیص مقدار درست عدد کیلومترسنج و کارکرد خودرو امکان‌پذیر نباشد.

برای این مورد می‌توانید از ردیاب دیاگی خودرو نیز استفاده کنید که اطلاعات کاربردی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دیسک و صفحه خودروها دارای کارکرد پایین

دیسک صفحه‌هایی که کارکرد بیشتر از ۷۰ کیلومتر داشته باشند لبه‌های تیزی خواهند داشت. اگر دیسک و صفحه دارای لبه تیز باشد، اما کیلومتر سنج عددی کمتر از ۷۰ را نمایش دهد نشان‌دهنده دست‌کاری شدن کیلومترسنج است. بهتر است برای چک کردن دیسک و صفحه در این روش از افراد متخصص و مکانیک کمک بگیرید.

شکل ظاهری خودرو و سال تولید آن

شما به‌راحتی می‌توانید باتوجه ‌به سال تولید ماشین و شکلی که خودرو دارد، به طور تقریبی میزان کارکرد آن را تخمین بزنید و نظر خود را با عددی که کیلومتر سنج نشان می‌دهد، مقایسه کنید. در صورت وجود اختلاف زیاد بین این دو عدد، متوجه می‌شوید که کیلومتر سنج دست‌کاری شده است.

بررسی تاریخچه سرویس خودرو

برای تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو به تاریخچه سرویس آن توجه کنید. شما می‌توانید با بررسی کامل تاریخچه سرویس خودرو و توجه به قطعات تعویض شده اطلاعاتی در زمینه میزان کارکرد خودرو به دست آورید؛ اما توجه داشته باشید که بعضی از افراد حتی تاریخچه سرویس و اطلاعات مربوط به آن را جعل می‌کنند. برای محاسبه دقیق تاریخچه سرویس خودرو می‌توانید از ردیاب خودرو استفاده کنید.

در صورت دست‌کاری بودن کیلومتر سنج چه باید کرد؟

درصورتیکه اطمینان کامل پیدا کردید که کیلومترشمار خودرو دست‌کاری ‌شده است، می‌توانید از راه قانونی وارد عمل شوید. اما این راه بسیار طولانی بوده و برای شما دردسرساز است. شما می‌توانید به‌منظور جلوگیری از این اتفاقات از کارشناسان خودرو کمک بگیرید. با اینکار با خیالی آسوده پس از بررسی کامل ماشین توسط کارشناسان می‌توانید آن را خریداری کنید.

دلیل دست‌کاری کردن کیلومتر خودرو توسط بعضی از افراد

با بالارفتن قیمت خودرو در ایران، بازار خریدوفروش خودروهای دست دوم بسیار داغ است. درصورتیکه میزان کارکرد هر خودرو پایین‌تر باشد، قیمت آن بالاتر می‌رود؛ به همین خاطر فرد فروشنده برای بالاتر بردن قیمت خودرو خود کیلومتر سنج آن را دست‌کاری می‌کند.

آیا دست‌کاری کردن کیلومتر خودرو جرم محسوب می‌شود؟

دست‌کاری کردن کیلومتر سنج خودرو می‌تواند خطرات مالی و حتی جانی برای فرد خریدار داشته باشد، به همین خاطر این کار جرم محسوب شده و مجازاتی برای مجرم در نظر گرفته می‌شود. توجه کنید که گاهی ممکن است شما زود قضاوت کرده و دلیل اشتباهات کیلومتر سنج، دست‌کاری شدن آن نباشد. درصورتیکه کیلومتر سنج دیجیتالی باشد در صورت خراب‌شدن و تعویض آن، کیلومترشمار دوباره از صفر شروع به شمارش می‌کند. در این حالت این عمل جرم محسوب نمی‌شود.

سخن آخر تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو

تشخیص دستکاری کردن کیلومتر خودرو امر بسیار مهمی است؛ چراکه همین اعداد نشان‌دهنده کارکرد ماشین اطلاعات بسیار زیادی در مورد خودرو و قطعات آن در اختیار خریدار می‌گذارد. در گذشته احتمال دست‌کاری خودروهایی که دارای کیلومتر سنج دیجیتالی نبودند بسیار بیشتر از کیلومتر سنج‌های دیجیتالی بود، اما با دیجیتالی شدن کیلومترسنج‌ها کمتر کسی این عمل را انجام می‌دهد.
شما می‌تواند با به جاگیری چندین روش به‌راحتی از دست‌کاری بودن یا نبودن کیلومتر سنج اطلاع پیدا کنید و با خیالی آسوده خرید خود را انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سایت ردیاب من مراجعه کنید.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. شمارش آرا: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *