خودرو

8 دلایل اصلی روشن نشدن خودرو چیست؟

دلیل روشن نشدن خودرو
0
(0)

روشن نشدن خودرو یکی از مشکلات شایع است که اکثر رانندگان تقریباً با آن مواجه شده اند. از آنجا که خودروها دارای قطعات مختلفی هستند، علت روشن نشدن خودرو نیز می‌تواند به دلایل متفاوتی صورت گیرد. بنابراین لازم است که هر راننده‌ای با دلایل اصلی روشن نشدن خودرو آشنایی کافی کسب نماید تا در مواقع اضطراری عملکرد مناسبی را جهت رفع چنین مشکلاتی صورت دهد.

بررسی دلایل اصلی روشن نشدن خودرو

امروزه استفاده از خودرو به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی انسان‌ها تبدیل شده است از این‌رو خرابی خودرو می‌تواند باعث اختلال در زندگی شود. هر خودرویی ممکن است در زمان استفاده دچار مشکلات مختلفی شود که از روشن شدن آن جلوگیری نماید.

برخی مواقع پیش می‌آید که نیاز فوری به خودروی خود داشته و روشن نشدن آن باعث کلافگی و اختلال در امور زندگی‌مان خواهد شد. این امر ضرورت شناخت و آگاهی از دلایل متعدد روشن نشدن خودرو را برای ما یادآوری می‌نماید. از این‌رو در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی دلایل اصلی روشن نشدن خودرو بپردازیم.

کمبود بنزین در باک ماشین

شایع‌ترین دلیل روشن نشدن خودرو مربوط به خالی شدن و یا کمبود بنزین در باک خودرو است. به طور قطع هر خودرویی برای حرکت نیاز به سوخت کافی داشته و لازم است که همواره باک خودرو را از نظر سوخت مورد نیاز چک نمایید. بنابراین در صورت روشن نشدن خودرو قبل از هرگونه اقدامی، ابتدا از وجود بنزین کافی در باک ماشین اطمینان کسب کنید.

مقاله پیشنهادی : مبدل گشتاور گیربکس چیست؟

قیمت ردیاب خودرو

اختلال در بخش سوخت‌رسانی

دلایل مختلفی باعث ایجاد اختلال در بخش سوخت‌رسانی خودرو می‌گردند که در نهایت باعث جلوگیری از روشن شدن آن نیز خواهند شد. بنابراین در رابطه با دلایل اصلی روشن نشدن خودرو از چک کردن بخش سوخت رسانی ماشین غافل نشوید. برخی از مهم‌ترین دلایل این نقص به شرح ذیل است:

● گرفتگی در بخش فیلتر بنزین که معمولا ناشی از رسوب چربی‌ها و گردو‌غبار است.

● وجود خرابی در انژکتور و یا منیفولد ورود هوا باعث ایجاد اختلال در انجام سوخت رسانی مناسب خودرو می‌گردد.

دلایل اصلی روشن نشدن خودرو

کارکرد نامناسب سیستم برقی در خودرو

برخی اوقات موتور خودرو در نتیجه کارکرد نامناسب سیستم برقی خودرو آن روشن نمی‌شود. بنابراین حتماً کلیه سنسورهای خودرو را از نظر سلامت بررسی نمایید. برای بررسی سنسورهای برقی توصیه ما این است که به یک متخصص یا مکانیک کار را بسپارید یا اطلاعات لازم را در این زمینه کسب کنید.

نقص در سنسورهای خودرو

هر خودرویی دارای سنسورهای مختلف بوده و وجود نقص در آنها ممکن است از روشن شدن خودرو جلوگیری کند. از این‌رو حتماً کلیه سنسورها مانند سنسور دور موتور، سنسور دمای هوا، سنسور فشار هوا و سنسور موقعیت میل لنگ را چک کنید.

خرابی دینام و باتری خودرو

خراب شدن دینام و باتری نیز از مهم‌ترین دلایل اصلی روشن نشدن خودرو است. در صورتی که قطعه مربوط به تقویت ولتاژ باتری دچار مشکل شود باعث خالی شدن باتری شده و کیلومتر شمار خودرو نیز روشن نخواهد شد. اما در صورت روشن شدن و خاموش شدن مجدد کیلومتر شمار احتمال به ضعیف شدن و خرابی باتری ماشین است. در چنین مواقعی ممکن است کیلومتر شمار خودرو روشن شده اما ضعیف بودن باتری مانع از روشن شدن موتور خودرو گردد.

خرابی سوئیچ خودرو از دلایل اصلی روشن نشدن خودرو

با خراب شدن سوئیچ خودرو علاوه بر روشن نشدن ماشین، لوازم دیگری مانند رادیو، چراغ قوه و سیستم تهویه نیز روشن نخواهد شد. در صورت بروز این مشکل منبع تغذیه از باتری جهت استارت خودرو و کلیه لوازم الکتریکی آن قطع می‌گردد. برای رفع چنین مشکلی انجام دیاگ راه حل مناسبی بوده و بعد از آن می‌توانید خودرو خود را روشن نمایید.

وجود نقص در اتصالات فیزیکی خودرو

اگر تمامی مواردی را که ذکر شد چک کردید و همچنان موتور خودرو روشن نشده است بهتر است به بررسی اتصالات و اجزای فیزیکی خودرو بپردازید. عدم تنظیم موتور، وجود خرابی در سوپاپ‌ها، استفاده از روغن موتور باکیفیت و ایجاد اشکال در سیستم روان‌کاری آن به خصوص در فصول سرد سال نیز می‌تواند از دلایل اصلی روشن نشدن خودرو باشد.

وجود اشکال در استارت خودرو

وجود اشکال در استارت خودرو می‌تواند به دلایل مختلفی صورت گیرد. مثلاً قطعات متحرک خودرو و یاتاقان ها خراب گردند و یا زغال این بخش تمام شود. وجود نقص در هر بخشی از مجموعه استارت، از روشن شدن خودرو جلوگیری می‌کند.

همچنین مشکلات مربوط به استارت خودرو می‌تواند از خرابی شمع‌ها و کویل بوده که این امر باعث اختلال در زمان‌بندی شده و خرابی ولتاژ را نیز به دنبال خواهد داشت. البته بهتر است در مواقعی که استارت خودرو به خوبی انجام نمی‌شود با نشان دادن شمع‌های آن به مراکز معتبر ارایه خدمات خودرو، از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری نمایید.‌ ضعیف و یا نیم سوز شدن اتومات استارت و شکسته شدن چرخ دنده‌های آن از دلایل مهم بد استارت خوردن است.

جمع‌بندی دلایل اصلی روشن نشدن خودرو

خودرو از مهم‌ترین ملزومات زندگی انسان در عصر حاضر به شمار آمده و همین امر ضرورت آشنایی با دلایل اصلی روشن نشدن خودرو را به ما یادآوری می‌نماید. نبود بنزین در باک خودرو، وجود اختلال در بخش سوخت رسانی، نقص در سیستم برقی خودرو، خرابی سنسورها، دینام و باتری خودرو، خراب شدن سوئیچ و اشکالات متعدد در رابطه با استارت خودرو می تواند از مهم‌ترین دلایل مربوط به روشن نشدن خودرو به شمار آید. ردیاب من شما را در شناخت دلایل فوق و عیب‌یابی صحیح خودرو در مواقع ضروری کمک می‌نماید.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. شمارش آرا: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *