خودرو

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو | آشنایی اولیه با برق خودرو و آموزش اولیه

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو
3.7
(3)

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو می‌تواند در بسیاری از اوقات ما را از پرداخت هزینه‌های گزاف تعمیرگاه و البته اتلاف وقت نجات دهد. البته نباید فراموش کنید که سیستم الکتریکی ماشین شما یک شبکه پیچیده است که برای سرویس جامع به تجهیزات تشخیصی تخصصی نیاز دارد.

ما در این مقاله سعی داریم تا آشنایی اولیه با برق خودرو و آموزش اولیه برای مواجه با مشکلات که ممکن است به دلیل اختلال در برق خودروی شما به وجود بیاید را ارائه کنیم، پس با ما همراه باشید.

راهنمای تعمیر برق ماشین

سوالات مهم درباره نحوه ایجاد اختلال در برق خودر

شما در وهله اول در آموزش ابتدایی برق خودرو باید دلیل ایجاد اختلال در سیستم خود را بفهمید. در زمان مراجعه به تعمیرگاه اگر بتوانید اطلاعات بیشتری را در اختیار تعمیرکار برق خودرو قرار دهید، سریعتر قادر خواهد بود ماشین شما را تعمیر کند.

شما باید به زمان ظاهر شدن علائم خرابی در خودروی خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. همچنین دقت کنید زمانی که اولین بار ماشین شما دچار مشکلات الکتریکی شد، در چه شرایط رانندگی می‌کردید. شما باید دقت داشته باشید که در زمان باران، شتاب، ترمز، استفاده از لوازم جانبی مانند کولر گازی یا چراغ‌های داخلی ممکن است اختلالات مختلفی در خودرو ایجاد شود. از شما می‌خواهیم این سوالات اساسی را از خود بپرسید. 

  • این مشکل هر چند وقت یکبار رخ می‌دهد؟
  • این مشکل از کی شروع شده است؟

اختلال در برق خودروی شما می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله چراغ‌های داشبورد ساده، اختلال در سیستم‌های کامپیوتری پیچیده که ویژگی‌های ایمنی و امنیتی مانند سیستم ضد سرقت، سیستم ورود بدون کلید، سیستم ترمز اتوماتیک ABS، مانیتورهای فشار تایر، کیسه هوا، سیستم‌های کنترل احتراق، سیستم‌های سرگرمی، سیستم‌های روشنایی، کنترل کشش، تمام سیستم‌های AWD Wheel Drive، سیستم‌های گرمایش و تهویه مطبوع، و حتی فرمان برقی را کنترل می‌کنند؛ رخ داده باشد.

به همین دلیل ارائه اطلاعات مناسب می‌تواند به تعمیرکاران کمک کند تا علت اصلی مشکلات الکتریکی خودروی شما را در کوتاه‌ترین زمان بیابند.

راهنمای برق خودرو

سیستم برق خودرو

وجود سیستم الکتریکی برای عملکرد خودروها اساسی است و به مجموعه‌ای از قطعات از جمله دینام، استارت و باطری نیرو می‌بخشد. باید بدانید که سیستم برقی هر خودرو بر اساس سن، مارک و مدل آن دارای تفاوت‌های ظریفی است.

برخی از خودروهای جدیدتر دارای یک سیستم کامپیوتری پیچیده هستند که با عملکردهای خودرو از جمله سنسورها، ترمزها، فرمان و موارد دیگر تعامل دارند و عیب‌یابی این قطعات الکتریکی اغلب مستلزم استفاده از ابزارهای تشخیصی پیشرفته است.

اگر وسیله نقلیه شما دچار نقص یا نگرانی سیستم‌های الکتریکی یا الکترونیکی شود، قطعاً بسیار مفید است که این مشکل خیلی زود تعمیر شود. ممکن است وسیله نقلیه با مشکلات الکتریکی راه نیفتد یا هنگام رانندگی غیرفعال شود و حتی منجر به تصادف شود.

راهنمای نصب ردیاب خودرو و راهنمای نصب دزدگیر خودرو که در مقالات قبلی بررسی کردیم جز مواردی است که آشنایی به ابتدایی به برق خودرو را نیاز دارد.

چه زمانی باید سیستم برق اتومبیل شما سرویس شود؟

جدیدترین مشکلات موجود خودروها به دلیل بی‌توجهی به وجود می‌آیند. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم تا حتما در طول زمان مشخص خودروی شما سرویس شود تا مشکلات موجود در خودرو عیب‌یابی گردد. بنابراین بی‌راه نیست اگر بگوییم عیب‌یابی درست برق خودرو، بخشی از تعمیر خودرو به شمار می‌رود. در این مرحله از آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو می‌خواهیم به شما بگوییم که چه زمانی باید برای سرویس برق خودرو خود به تعمیرگاه مراجعه کنید. 

تعدادی چراغ قرمز کوچک بر روی داشبورد خودرو وجود دارد که نیاز به تعمیر و نگهداری سیستم برقی خودرو را نشان می‌دهد. زمانی که سعی می‌کنید ماشین خود را روشن کنید و صدای خرد شدن چیزی، کلیک یا حتی هیچ صدایی را نمی‌شنوید، وقت آن است که با یک تکنسین برق خودرو تماس بگیرید.

باید بدانید که عمر باتری خودرو به طور متوسط بین سه تا شش سال است. بنابراین، شما باید باتری اتومبیل خود را بعد از چهار سال تعویض کنید تا خودروی شما از ایمنی برخوردار باشد. اگر چراغ‌های داشبورد خودرو به درستی روشن نشوند، احتمالاً سیستم الکتریکی خراب است. یکی دیگر از نشانه‌های مشکل احتمالی سیستم الکتریکی این است که چراغ‌های جلو خودرو هنگام حرکت با سرعت پایین کم نور می‌شوند.

باتری ماشین

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو: مشکلات رایج

بسیاری از مشکلات الکتریکی را می‌توان با چراغ هشدار روی داشبورد متوجه شد و در صورت بروز مشکل این چراغ‌های هشدار ممکن است ما را از محل شروع مشکل آگاه کند. اگر هنگام رانندگی متوجه لامپ‌های هشدار دهنده‌ای در خط داشبورد شدید، فوراً به تعمیرگاه مراجعه کنید. 

سیستم الکتریکی ماشین شما نقش مهمی در نحوه عملکرد خوب خودرو شما دارد. سیستم الکتریکی خودرو شما از اجزای زیادی تشکیل شده است و همه چیز از پنجره‌ها و آینه‌ها تا شروع موتور و شارژ دستگاه‌های خودروی شما را کنترل می‌کند. به سختی می‌توان مشکل برق را مشخص کرد، بنابراین در اینجا برخی از مشکلات رایج رانندگان امروز ارائه شده است. در زمان آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو باید بدانید که با توجه به مشکلات الکتریکی خودرو، می‌توان تعیین کرد که خودرو چه نوع تعمیر سیستم برق خودرو را نیاز خواهد داشت.

هشدارهای موجود در داشبورد ماشین

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو: خدمات سیستم برق

سیستم‌های الکتریکی و الکترونیکی وسایل نقلیه تقریباً در هر سیستم خودروی شما جدایی ناپذیر هستند و با تکنولوژی پیشرفته پیچیده‌تر می‌شوند. آن‌ها مسئول مسیریابی قدرت، زمین، سیگنال‌ها، اطلاعات و ارتباط داده‌های سریال در سراسر سیستم‌های کنترل و دیگر سیستم‌های خودرو هستند.

سیستم‌های الکتریکی با سیم کشی، فیوز، قطع کننده مدار و رله به هم متصل می‌شوند. سیم کشی شل یا خراب، اتصالات ضعیف پین و خرابی اتصالات یا کلیدها ممکن است منجر به ایجاد جریان برق متناوب یا خرابی کامل و غیر فعال شدن سیستم شود. 

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو: باتری

باتری انرژی الکتریکی را تامین می‌کند و سیستم جرقه زنی، موتور استارت و چراغ‌های خودرو را تغذیه می‌کند. توصیه می‌کنیم با هر بار مراجعه به مکانیک خود، باتری خود را بررسی کنید. اگر لازم است خودرو را صبح زود راه اندازی کنید، ممکن است باتری شما خراب شود.

هنگامی که باتری شروع به خراب شدن می‌کند، می‌توان آن را تعویض یا تعمیر کرد، این موضوع بستگی به شدت آسیب دارد. حتی اگر تست باتری شما خوب باشد، ما همچنان توصیه می‌کنیم هر چهار سال یکبار آن را تعویض کنید تا از وضعیت اضطراری جلوگیری کنید. 

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو: استارت موتور

استارت یک موتور (برقی، هیدرولیک یا پنوماتیک) وظیفه دارد که موتور احتراق داخلی را بچرخاند تا عملکرد موتور آغاز شود. در واقع استارت خودرو انرژی الکتریکی ذخیره شده از باتری شما را به انرژی مکانیکی مورد استفاده برای چرخاندن موتور شما تبدیل می‌کند. همه چیز از آنجا شروع می‌شود که کلید جرقه زنی خود را بچرخانید یا دکمه استارت را فشار دهید، استارت موتور را روشن می‌کند تا خودرو شما روشن شود.

از آنجایی که استارت ماشین شما مقدار زیادی از انرژی باتری شما را می‌گیرد، اگر در زمان روشن کردن خودرو با صدای غیر عادی مواجه شدید به تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید. همچنین اگر اینگونه به نظر می‌آید که سرعت روشن شدن خودروی شما کندتر از حالت عادی است، فوراً به تعمیرگاه مراجعه کنید. 

در زمان آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو باید بدانید که استارت بخش مهم از خودروی شما است و خرابی آن به معنی خرابی خودرو شما خواهد بود.

استارت خودرو

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو: آلترناتور

هنگامی که موتور شما روشن شد، دینام شما کار می‌کند و شروع به جایگزینی قدرت از دست رفته از درگیری استارت می‌کند و به سیستم الکتریکی نیرو می‌دهد و باتری را شارژ می‌کند.

در واقع، دینام یک دستگاه خودرو است که انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی (ac) تبدیل می‌کند.

سیستم الکتریکی از چراغ‌های جلو، لامپ‌ها، رادیو و سایر لوازم الکتریکی استفاده می‌کند. آلترناتورها بخش‌های مهمی از موتور خودرو شما هستند و خرابی آن‌ها به معنی خرابی خودرو شما است.

آلترناتور ماشین

آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو: سیم کشی

در زمان آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو باید توجه داشته باشید که هر گونه اشتباهی در زمان عیب‌یابی یا تعمیر می‌تواند باعث ایجاد مشکلات بزرگتری در خودروی شما شود. 

سیم کشی در سیستم الکتریکی خودرو وسیع و پیچیده است زیرا باتری را به موتور استارت، دینام را به باتری و تجهیزات لازم خودرو را در راستای تغذیه در هر مدار الکتریکی متصل می‌کند.

کابل‌های بسیار بزرگ باتری چند صد آمپر جریان را منتقل می‌کند و کوچکترین سیم‌ها تنها میلی آمپر جریان را به سیستم‌ها و حسگرهای حساس رایانه منتقل می‌کنند. در زمانی که به سیم کشی خودروی خود توجه می‌کنید، احتمالا متوجه شده‌اید که سیم‌ها در حین خم شدن به نقاط مختلف خودرو متصل شده‌اند، مواظب باشید تا به طور تصادفی باعث قطع شدن سیم‌های خودرو نشوید. این امر باعث ایجاد مشکلات جدی در سیستم برق خودروی شما می‌شود. 

یک دینام بد

یکی از مهمترین مسائل سیستم برق خودرو، خرابی دینام است. دینام اتومبیل شما چیزی است که باتری شما را شارژ می‌کند و هنگامی که موتور در حال کار است سیستم الکتریکی شما را تغذیه می‌کند.

اصلی‌ترین نشانه برای اینکه بفهمید دینام خودروی شما به خوبی کار نمی‌کند، این است که چراغ‌های جلو هنگام رانندگی در جاده کم نور هستند. باید بدانید که اگر دینام شما به خوبی کار نمی‌کند، تعمیر سریع آن ضروری است. زیرا یک دینام بد از شارژ مجدد باتری جلوگیری می‌کند. 

باتری مرده

این یکی از رایج‌ترین مشکلات سیستم برق خودرو است. تشخیص این موضوع چندان دشوار نیست زیرا هنگام چرخاندن کلید خودرو موتور شما روشن نمی‌شود. البته ممکن است اجزای دیگر اتومبیل شما از جمله چراغ همچنان کار کنند. تعمیر باتری ماشین مرده آسان است. می‌توان باتری را دوباره شارژ کرد یا در صورت لزوم باتری را با داشتن گارانتی تعویض کرد. 

مشکلات شمع خودرو

اگر خودروی شما بعد از چند استارت روشن می‌شود، ممکن است یک شمع شل یا کثیف داشته باشید که نیاز به تعویض دارد. در زمان آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو باید بدانید که وجود مشکل در شمع خودرو، مشکل الکتریکی در خودرو به شمار می‌رود. 

تعویض شمع خودرو

فیوز خراب شده

این یکی دیگر از مشکلات رایج سیستم برق خودرو است که ممکن است با آن روبرو شوید. فیوز سوخته یک علامت سریع است و نشان دهنده این است که به تعمیر برق خودرو نیاز دارید. به شما توصیه می‌کنیم که قبل از تعویض فیوز سیستم برق خودرو خود، حتما با یک مکانیک مشورت کنید تا مطمئن شوید مشکل موجود در سیستم برق خودرو شما به دلیل خرابی فیوز است. 

کابل‌های باتری نیاز به تعویض دارند

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث شود که ماشین شما کار نکند یا روشن نشود، کابل‌های باتری شما است. کابل‌های باتری وسیله نقلیه شما برای سیستم الکتریکی شما مهم هستند، زیرا آن‌ها مستقیماً باتری شما را به سیستم الکتریکی شما متصل می‌کنند. ممکن است در پایانه‌های باتری خود دچار خوردگی شوید، یا اصلاً برق خودرو شما وجود نداشته باشد. 

کابل باتری خودرو

کویل

برق باتری برای استفاده شمع و ایجاد جرقه توسط کویل تقویت می‌شود. در زمان آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو باید بدانید که برق ایجاد شده در دینام یا آلترناتور معادل با ۱۲ ولت است و این مقدار ولتاژ برای ایجاد جرقه توسط شمع‌ها کافی نیست. شمع برای تولید جرقه به ۷۰۰۰ ولت برق نیاز دارند. 

کوئل به عنوان یک ترانسفورماتور فشار قوی، باعث تقویت برق باتری و دینام می‌شود تا برق مورد نیاز شمع‌ها تامین گردد. اگر بخواهیم ساختمان کویل را بررسی کنیم، باید بگوییم که کوئل دارای دو سیم‌پیچ اولیه و ثانویه است و بر اساس قانون القای الکترومغناطیس در فیزیک کار می‌کند.

اگر خودروی شما در زمان حرکت دارای لرزش بود یا درستی روشن نشد، ممکن است کوئل آن خراب شده باشد. علاوه بر این از جمله نشانه‌های خراب بودن کوئل می‌توان به ریپ زدن موتور و افزایش مصرف سوخت اتومبیل اشاره کرد.

سوکت‌ها

سوکت‌ها جز قطعات مهم خودرو به شمار می‌روند که اغلب توسط نادیده گرفته می‌شوند. وظیفه سوکت‌ها اتصال سیم‌های مدارهای مختلف به قطعات مصرف کننده برق خودرو است. در واقع آن‌ها باعث می‌شوند تا سیم‌ها به راحتی به قطعات مختلف وصل یا جدا شوند. احتمال خرابی در سوکت وجود دارد و با توجه به نوع آن‌ها و اینکه چند رشته سیم در داخل آن‌ها قرار می‌گیرد، باید تعویض گردند. 

دلکو

هر خودرو با توجه به تعداد سیلندر پیشرانه خود دارای چندین شمع است. به زبان ساده‌تر یک موتور ۶ سیلندر دارای ۶ شمع برای جرقه و احتراق در موتور خودرو است. دلکو قطعه‌ای است که باعث می‌شود تا برق با ولتاژ بالای تولید شده توسط کویل بین بین شمع‌ها تقسیم گردد. از دیگر وظیفه‌های‌های دلکو می‌توان به قطع و وصل کردن جریان برق کویل اشاره کرد. 

همچنین دلکو در سیستم برق وظیفه برق‌رسانی را بر عهده دارد. احتراق در موتور خودرو، ابتدا از سیلندر سپس با جرقه در شمع‌ها اتفاق می‌افتد. دلکو وظیفه. تقسیم برق بین شمع‌ها را به ترتیب احتراق در آن‌ها را بر عهده دارد. البته در زمان آموزش ابتدایی تعمیر برق خودرو باید بدانید که در ماشین‌های جدید قطعه دلکو حذف شده است.

آیا آشنایی با برق خودرو برای هر فردی لازم است؟

به صورت کلی بله برای هر فردی که رانندگی می‌کند و دارای خودرو است آشنایی ابتدایی با برق خودرو می‌تواند راه گشای او در شرایط حساس و اضطراری باشد.

در نگاه اول چطور مشکلات برق خودرو را متوجه شویم؟

اگر مسئله پیش آمده، مسئله‌ای بنیادی نباشد شما با استفاده از چراغ های موجود در داشبورد تا حدود زیادی به پاسخ خود پی می‌برید در غیر این صورت بهتر است از فردی متخصص در زمینه برق خودرو اطلاعات بگیرید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 3.7 / 5. شمارش آرا: 3

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *