خودرو

بهترین روش های بالا بردن امنیت خودرو

بهترین روش های بالا بردن امنیت ماشین
5
(4)

همه ما بخش زیادی از عمر و حجم زیادی از سرمایه خود را به خرید و نگهداری خودروهای خود اختصاص می‌دهیم. هرچه خودروهای ما گران‌تر باشند، احتمال اینکه در پارکینگ‌های شلوغ یا حتی کوچه‌های خلوت به سرقت بروند، بیشتر است.

مشکل بزرگ‌تر این است که امروزه سارقان خودرو با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته به راحتی فرار می‌کنند و دست هیچ‌کس به آن‌ها نمی‌رسد. با توجه به این شرایط، انجام اقدامات امنیتی جهت بالا بردن امنیت خودرو در برابر سارقان بیش از پیش حائز اهمیت است.

هر بار که ماشین را جایی پارک می‌کنید، اولویت شماره یک شما باید تضمین ایمنی آن باشد. در ادامه برای پیشگیری از دردسرها و ناراحتی‌های مربوط به سرقت خودرو، چند راهکار امنیتی را معرفی می‌کنیم که به نظر ما بهترین روش‌های بالا بردن امنیت خودرو هستند. با ما همراه باشید.

بهترین روش های افزایش امنیت خودرو

سوئیچ خودرو را سفت بچسبید

تحت هیچ شرایطی کلید خودرو را در معرض دید قرار ندهید، حتی کلید یدک را هم قایم کنید. شاید در ابتدا بدیهی به نظر برسد، اما فرض کنید با عجله کنار سوپرمارکت پارک می‌کنید و قصد دارید فوراً برگردید، سوئیچ خود را کجا می‌گذارید؟ در دستتان است، مگر نه؟ کافی است سارق خود را محکم به شما بکوبد و سوئیچ را فوراً از روی زمین بقاپد.

همان‌قدر که در روز مراقب دسته کلید خودروی خود هستید، در طول شب هم مراقب آن باشید. از گذاشتن آن در نزدیکی درب ورودی یا پنجره‌ها اجتناب کنید و آن‌ها را در ظرف فلزی قفل‌دار قرار دهید.

امنیت کلید خودرو

اشیای ارزشمند را روی صندلی ماشین رها نکنید

رها کردن تلفن همراه، عینک آفتابی، کیف پول، کیف‌دستی یا حتی ابزار و وسایل گران‌قیمت روی صندلی مسافر یا داشبورد خودرو نه تنها برای دزدان باتجربه فرصت خوبی برای ابراز وجود است، بلکه حتی دله دزدهایی که ناخواسته چشمشان به لوازم ارزشمند درون ماشین افتاده را هم قلقلک می‌دهد. امکان سرقت خودرو در چنین وضعیتی به مراتب بیشتر است. پس هر زمان که ماشین را جایی پارک می‌کنید، هر چیزی که فکر می‌کنید نظر دیگران را به خود جلب می‌کند را از ماشین خارج کنید.

حتی اگر نتوانستید همه آن‌ها را با خود حمل کنید، زیر صندلی‌ها، صندوق عقب، داشبورد ماشین، کنسول و … همه این‌ها مکان‌های مناسبی برای پنهان کردن اشیاء ارزشمند هستند. فقط مراقب باشید که حین این عملیات تحت نظر سارق نباشید! یکی دیگر از نکات بسیار ارزشمند ضمن بالا بردن امنیت خودرو، محافظت از اسناد مهم مانند گواهینامه رانندگی یا کارت ماشین است. این مدارک را هم تا حد امکان از نظر پنهان کنید.

امنیت وسایل داخل خودروها

خودروی خود را ردیابی کنید و با استفاده از ردیاب خودرو امنیت را بالا ببرید

برای پیشگیری از هرگونه احتمال سرقت خودرو، به ویژه اگر در محله‌ای پرخطر با آمار سرقت بالا زندگی می‌کنید، رعایت اقدامات احتیاطی فوق‌الذکر بسیار مهم است. با این حال نمی‌توان انکار کرد که بهترین راهکار ممکن جهت بالا بردن امنیت خودرو، نصب ردیاب GPS بر روی ماشین است. این سیستم ترکیبی از سیستم ردیابی GPS و یک سیستم هشدار (آلارم دزدگیر) است که در صورت تلاش برای نفوذ به خودرو یا کشیدن آن، راه‌اندازی می‌شود.

برای آشنایی با این سیستم حرفه‌ای که می‌شود گفت جز قوی ترین سیستم‌های امنیتی خودرو است مقاله راهنمای خرید ردیاب خودرو را مطالعه فرمایید.

امروزه ردیاب‌های پیشرفته با یک سیستم هشدار روی تلفن همراه تلفیق می‌شوند که در صورت تشخیص هرگونه ارتعاش و لرزش روی وسیله نقلیه، بلافاصله روی اپلیکیشن مالک خودرو نوتیفیکیشن ارسال می‌کنند.

امنیت ماشین با ردیاب خودور

دزدگیر خودرو نصب کنید

دزدگیر خودرو عملاً سیستم ضد سرقت ماشین است و طراحی شده تا هر زمان که غریبه‌ای تلاش کرد وارد خودرو شود، هشدار دهد. با نصب دزدگیر خودرو که دستگاهی همیشه فعال است و به محض آنکه صاحب خودرو درب ماشین را باز کند، غیرفعال می‌شود.

برخی از دزدگیرهای پیشرفته به امکانات بیشتری مانند هشدار از طریق تلفن همراه مجهز هستند و هر بار که یک فعالیت غیرمعمول در رابطه با خودرو شناسایی می‌شود، فوراً روی برنامه نوتیفیکیشن ارسال می‌کنند.

سیستم دزدگیر بسیاری از خودروهای مدرن در روند تولید بر روی آن‌ها نصب می‌شود و زمانی که به دست مالک خودرو می‌رسد، قابل استفاده است؛ اما بسیاری از خودروهای قدیمی دزدگیر سرخود ندارند و نیاز است جهت بالا بردن امنیت خودرو، بر روی آن‌ها نصب شود.

نصب دزدگیر خودرو برای بالا بردن امنیت خودرو

استفاده از قفل فرمان

قفل فرمان یکی از ساده‌ترین سیستم‌های پیشگیری از سرقت و همچنین یک وسیله ایمنی نسبتاً قابل دسترسی است. از آنجا که قفل فرمان مستقیماً روی فرمان قرار می‌گیرد، از حرکت خودرو و در نتیجه احتمال سرقت آن جلوگیری می‌کند. معمولاً کارخانه سازنده، این ابزار ضد سرقت را به رنگ‌های روشن تولید می‌کند که در صورت نصب بر روی فرمان، از بیرون قابل مشاهده باشد.

به همین سادگی تنها با استفاده از یک وسیله ساده، سارق از نفوذ به خودرو منصرف خواهد شد. از آنجا که بیشتر روش‌های سرقت امروزی با سیستم الکترونیکی خودرو سروکار دارند، سارقان دیگر تجهیزات سنگینی که برای شکستن یا برداشتن قفل فرمان موردنیاز است را با خود حمل نمی‌کنند.

امنیت خودرو با قفل فرمون

استفاده از سیستم ضد سرقت ایموبلایزر (خصوصاً اگر ماشین قدیمی دارید)

ایموبلایزر یک وسیله الکترونیکی ضد سرقت است که تا وقتی قفل مرکزی خود را با کلید مخصوص آن باز نشود، اجازه روشن شدن و حرکت خودرو را نمی‌دهد. این دستگاه فوق پیشرفته، سیستم‌های ضروری برای راه‌اندازی خودرو (معمولاً سیستم سوخت و احتراق) را غیرفعال می‌کند و بدین ترتیب مانع از سرقت آن می‌شود.

ایموبیلایزرها در اکثر خودروهایی که پس از 1998 تولید شدند، به عنوان تجهیزات استاندارد نصب شده‌اند. با این حال برخی از شرکت‌ها ایموبیلایزر را به صورت جداگانه تولید می‌کنند که می‌توان آن‌ها را بر روی خودروهای قدیمی نصب کرد. اگر یک ماشین کلاسیک دارید (که قطعاً قیمت آن بالاست)، مطمئناً باید یک ایموبیلایزر خوب تهیه کنید. بسیاری از سارقان فرصت طلب عمداً خودروهای قدیمی را هدف قرار می‌دهند؛ زیرا احتمال آنکه سیستم ضد سرقت مناسبی بر روی آن‌ها نصب نشده باشد، بیشتر است.

توجه داشته باشید که ایموبلایزر از ورود سارق به خودرو جلوگیری نمی‌کند، بلکه اجازه روشن کردن اتومبیل و حرکت را به او نخواهد داد. این یعنی لوازمی ارزشمندی که درون خودروی خود جا گذاشته‌اید، کماکان در معرض خطر خواهند بود!

ایموبیلایزر ماشین

در مناطق امن و مطئمن پارک کنید

در راستای بالا بردن امنیت خودرو، راهی ساده‌تر این وجود دارد که جای امنی برای پارک کردن خودروی خود انتخاب کنید؟ بهترین گزینه ممکن پارک کردن خودرو در پارکینگ‌های مسقف است، مخصوصاً در طول شب که خیابان‌ها تاریک و خلوت بوده و به سارقان این امکان را می‌دهد تا بدون خطر شناسایی شدن، دست به کار شوند. مزیت دیگر پارکینگ‌های سرپوشیده، محافظت از خودرو در برابر هرگونه آسیب احتمالی ناشی از شرایط محیطی مانند بارش تگرگ یا ریختن شاخ و برگ درختان بر روی بدنه ماشین است.

چنانچه هیچ راهی ندارید جز اینکه ماشین خود را در خیابان پارک کنید، محلی پر رفت و آمد با نور زیاد، ترجیحاً نزدیک مکان‌های عمومی را انتخاب کنید. این یک استراتژی امنیتی عالی است؛ زیرا رهگذران به راحتی هرگونه سرقت را شناسایی می‌کنند و به احتمال زیاد یکی از آن‌ها نیز آن را به پلیس گزارش می‌دهد. در ضمن می‌توانید موقعیت دوربین‌های نظارتی شهر را یاد بگیرید و هر بار خودروی خود را در مقابل آن‌ها پارک کنید. به این ترتیب حتی اگر خودروی شما به سرقت برود، پیدا کردن سارق بیشتر از چند ساعت طول نخواهد کشید.

فراموش نکنید که درب خودرو را قفل کنید

شاید باورتان نشود، اما بسیاری از سرقت‌ها در اثر باز ماندن درب خودرو اتفاق می‌افتد. حتی اگر نیاز دارید برای مدت زمان کوتاهی در مقابل یک خواربار فروشی توقف کنید، فراموش نکنید که برای بالا بردن امنیت خودرو، درب خودرو را حتماً قفل کنید.

عجیب‌تر و نگران‌کننده‌تر از این داستان، زمانی است که راننده سوئیچ را روی ماشین می‌گذارد و می‌رود. درب خودرو تحت هر شرایطی باید قفل بماند، حتی اگر در محله‌ای به ظاهر دوستانه و بی‌خطر پارک شده باشد؛ زیرا ممکن است دزدان از اعتماد شما سوءاستفاده کرده و منتظر بهترین فرصت برای ربودن اتومبیل شما باشند. هر بار که ماشین را قفل می‌کنید، حتی اگر «صدای قفل» را شنیدید، بازهم دستگیره‌های درب‌ها را دستی امتحان کنید تا ببینید دربی باز مانده یا نه.

توجه داشته باشید که بستن سقف ماشین و پنجره‌ها به اندازه قفل کردن درب‌ها حائز اهمیت است. شاید با خودتان فکر کنید بد نیست پنجره‌ها را کمی پایین بیاورید تا طی مدت زمانی که خودرو پارک است، هوای داخل آن عوض شود؛ اما آیا می‌دانید که همین کار چند برابر احتمال سرقت خودرو را افزایش می‌دهد؟

حکاکی شماره شناسایی خودرو بر روی بدنه

کم‌خرج‌ترین راه بالا بردن امنیت خودرو، حکاکی شماره VIN (کد شناسایی خودرو) بر روی بدنه است که حتی اگر به طور پیش‌فرض در کارخانه انجام نشده باشد، به راحتی می‌توان آن را انجام داد. در این فرایند کد شناسایی خودرو بر روی چندین قسمت مختلف از جمله پنجره‌ها، آینه‌ها یا حتی بدنه خودرو حکاکی می‌شود تا بتوان آن را فورا تشخیص داد و فروش را برای سارق سخت کرد.

اگر سارقان دریابند که کد VIN بر روی بدنه یک خودرو درج شده، به احتمال فراوان از آن می‌گذرند و به سراغ ماشین دیگری می‌روند. هرچند هیچ تضمینی وجود ندارد که این کار از سرقت خودرو جلوگیری کند؛ اما این تکنیک حداقل می‌تواند در شناسایی خودروهای سرقتی به پلیس کمک کند. به محض سرقت یک خودرو، مالک خودرو باید با پلیس تماس گرفته و در کنار سایر اطلاعات مهم، کد شناسایی خودرو را تحویل پلیس دهد.

استفاده از قفل لاستیک

گیره چرخ یا به عبارت دیگر قفل لاستیک به عنوان یک سیستم امنیتی از سرقت خودرو جلوگیری می‌کند. این ابزار ضمن اینکه گران نیست و هرکسی می‌تواند آن را تهیه کند، آرامش خاطری که مالک خودرو به آن نیاز دارد را برای او فراهم می‌کند. درست مانند دیگر موانع فیزیکی ضد سرقت (قفل فرمان، قفل پدال و … )، حتی اگر سارق به دسته کلید اصلی خودرو دسترسی پیدا کرده باشد، این آخرین خط دفاعی برای جلوگیری از راه‌اندازی خودرو است. گیره‌ها به شکل حرف انگلیسی Y روی چرخ قفل شده و تا زمانی که باز نشوند، لاستیک خودرو نمی‌چرخد.

نصب این ابزار زمان‌بر نیست و فقط چند دقیقه طول می‌کشد. با این حال، اگر ابزار مناسب وجود نداشته باشد، باز کردن آن (آن‌هم بدون سر و صدا) غیر ممکن است. هرچه گیره سنگین‌تر باشد، ایمنی آن بیشتر خواهد بود.

رنگ قفل لاستیک معمولاً روشن بوده و از مسافت دور قابل تشخیص است؛ بنابراین به وضوح به سارق می‌گوید که باید به سمت ماشین بعدی حرکت کنند. به علاوه، گیره‌ها مهره‌های چرخ را کاملاً می‌پوشانند و از باز کردن و سرقت چرخ‌های خودرو توسط سارقان جلوگیری می‌کنند. به هنگام خرید قفل لاستیک اطمینان حاصل کنید که گیره‌ها روی چرخ‌های ماشین محکم چفت شوند.

مقاله افزایش امنیت موتور سیکلت نیز به شما توصیه می‌شود.

بالا بردن امنیت خودرو با قفل لاستیک

استفاده از قفل پدال

قفل پدال مانند قفل فرمان و قفل لاستیک یک ابزار ضد سرقت مکانیکی است که نمی‌توان آن را به طور پیش‌فرض بر روی خودرو نصب کرد. هر بار که خودروی خود را جایی پارک می‌کنید، با قفل پدال، پدال‌های کلاچ و ترمز را قفل کنید تا حتی در صورت باز کردن درب ماشین و روشن کردن آن، حرکت دادن خودرو برای سارق ممکن نباشد. این ابزار ساده تنها با یک کلیک از خودروی شما در برابر سارقان محافظت می‌کند.

امنیت خودرو با قفل پدال

کلام آخر

هرچند بیمه خودرو هرگونه خرابی و سرقت خودرو را پشتیبانی می‌کند، با این حال بازهم استفاده از آن باعث ناراحتی و سرخوردگی است و بر روی مقدار حق بیمه هم تأثیر می‌گذارد. چه بهتر خودمان دست به کار شویم و با در نظر داشتن نکات امنیتی و بالا بردن امنیت خودرو، جلوی سرقت را بگیریم یا حداقل آن را دشوارتر کنیم. امروزه سارقان ابزارها و تکنیک‌هایی دارند که نفوذ آنان به وسایل نقلیه را به راحتی آب خوردن کرده است؛ با این حال برگ برنده ما این است که بدانیم «سارق عجله دارد»، او نمی‌خواهد برای مدت زمان طولانی در اطراف یک خودرو دیده شود، بنابراین هرچه بیشتر از گزینه‌های امنیتی خودرو استفاده کنیم و اصطلاحاً غل و زنجیر را بیشتر کنیم، احتمال سرقت کمتر خواهد شد.

اگر تنها یک روش را برای امنیت خودرو بخواهید بیان کنید آن یک روش چیست؟

بدون شک تیم ردیاب من، نصب ردیاب خودرو را به شما توصیه می‌کند تا مکملی از امنیت، مدیریت و نظارت را در کنار هم داشته باشید.

آیا استفاده از تمامی روش‌ها الزامی است؟

خیر اما توصیه ما این است از چند روش مکمل استفاده کنید تا خاطر خودتان جمع تر باشد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 4

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *