خودرو

LBS در ردیاب خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

LBS در ردیاب خودرو
5
(2)

مقدمه LBS در ردیاب خودرو : در دنیای امروز، ردیاب‌ها نقش چشمگیری در زندگی شخصی و حرفه‌های مختلف ایفا می‌کنند. محدوده‌ی کاربردی ردیاب‌ها بسیار وسیع است تا آنجا که شاید دیگر نتوان دنیای بدون وجود آن‌ها را تصور کرد.

از سوی دیگر محدوده‌ی استفاده از ردیاب‌ها روز‌به‌روز در حال گسترش است. با توجه به اهمیت کاربرد سیستم‌های ردیاب و وسعت دامنه‌ی کاربردی آن‌ها، این سیستم‌ها و تجهیزات جانبی آن‌ها به طور روزافزون در حال  ارتقا و پیشرفت هستند تا جوابگوی نیاز و کاربردهای بسیار گسترده‌ در موقعیت‌های مختلف باشند.

برخی از موقعیت‌ها و شرایط، بسیار حساس و کلیدی هستند و نیاز مبرم به ردیاب با عملکرد و دقت بسیار بالا دارد. از جمله‌ی این پیشرفت‌ها که با توجه به این نیاز انجام شده، ظهور LBS در ردیاب خودرو است. LBS مخفف Location-based services به معنای خدمات موقعیت محور است. در این مطلب پس از مرور کوتاهی بر اهمیت ردیاب‌ها به صورت کلی، به LBS خواهیم پرداخت و با نحوه‌ی کارکرد آن آشنا خواهیم شد.

ال بی اس ردیاب‌ها

اهمیت ردیاب خودروها

ردیاب‌ها نقش چشمگیری در بسیاری از مشاغل و نیز حفظ امنیت جان افراد به همراه دارند. (توصیه می‌کنم مقاله راهنمای خرید ردیاب خودرو را مطالعه فرمایید.) از جمله مزایای سیستم‌های ردیاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

قابلیت کنترل پرسنل و وسیله‌ی نقلیه: وقتی خودروها و وسایل نقلیه دارای سیستم‌های ردیاب باشند، مانند این است که از راه دور هر لحظه به پرسنل و خودرو امکان دسترسی وجود دارد.
در صورت تخطی از وظایف محوله می‌توان به افراد اخطار داد و مانع از انجام کارهایی خارج از حیطه‌ی وظیفه‌شان شد.

کمک در حفظ امنیت کالا: شرکت‌های حمل‌ونقل با ردیابی خودروها می‌توانند گامی مهم در اعتمادسازی مشتریان خود بردارند تا در هر لحظه از موقعیت و مکان کالای خود اطلاع یافته و نگرانی بابت آن وجود نداشته باشد.
از طرفی ردیابی و اطلاع از زمان دقیق موقعیت کالا سبب می‌شود تا مشاغل بر اساس آن برنامه‌ریزی کنند که سبب بالا رفتن راندمان کاری آن‌ها خواهد شد.
شرکت‌های مدیریت ناوگان نیز در این زمینه فعالیت دارند.

جلوگیری از اتلاف وقت: ردیابی خودرو کمک می‌کند تا صاحبان مشاغل و کسب‌وکارها با برنامه‌ریزی دقیق از اتلاف وقت خود جلوگیری کرده و وظایف خود را به صورت دقیق برنامه‌ریزی کنند. این کار باعث بازدهی بالاتر در حرفه‌های مختلف خواهد شد.

کمک به یافتن خودرو در صورت به سرفت رفتن: در صورتی که خودرویی به سرقت رود، ردیاب‌ها به نوعی به عنوان دستیار پلیس وارد عمل شده و با عملکرد خود به عنوان مدرکی قابل قبول به یافتن آن کمک خواهند کرد.

امنیت جانی افراد به ویژه کودکان: شاید درباره‌ی حوادث ناگواری در اخبار شنیده باشید که  والدین کودک خود را در ماشین گذاشته و خود به دنبال کارهای شخصی رفته و سارقان با استفاده از این موقعیت خودرو و کودک را به سرقت برده‌اند.
در چنین مواقعی ردیاب‌های خودرو باعث حفظ امنیت جانی کودکان خواهند شد و با کمک آن‌ها می‌توان به موقع وارد عمل شد و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کرد.

مقاله پیشنهادی: 8 دلیل مهم برای خرید ردیاب کودک

امنیت جانی راننده: شرکت‌های حمل‌نقل یا صاحبان خودرو و وسایل نقلیه، گاه خودرو خود را به دست افراد دیگری می‌سپارند.
در چنین مواقعی عبور و مرور در جاده‌های خلوت خطراتی را به همراه دارد. در این صورت وجود ردیاب‌ها بسیار کاربردی است و در صورت بروز حوادث غیرمترقبه می‌توان به راحتی از موقعیت و وضعیت اطلاع حاصل کرد.

حال که اهمیت ردیاب‌ها مشخص شد می‌توان به بررسی تجهیزات خاص و به طور دقیق،  LBS در ردیاب خودرو پرداخت.

اهمیت LBS در ردیاب خودرو

LBS در ردیاب خودرو چگونه کار می‌کند؟

در ردیابی خودرو یا به طور کلی مکان‌یابی چندین شیوه وجود دارد که شناخته شده‌ترین آن جی‌پی‌اس است. این تکنولوژی با استفاده از ماهواره‌ها و شکبه‌های تلفن همراه عمل می‌کند و می‌تواند از این طریق موقعیت‌یابی را انجام دهد. این شیوه می‌تواند بسیار دقیق باشد و بنا به تجهیزات مورد استفاده، تا حدود فاصله‌ی 5 متری متحرک مورد نظر را ردیابی می‌کند.

با این وجود گاه پیش می‌آید که سیگنال‌های ماهواره‌ای قابل ارسال نیستند یا بسیار ضعیف‌اند؛ به عنوان مثال در پارکینگ‌های زیرزمینی. اما با توجه به وابستگی بالا به ردیاب‌ها نمی‌توان از هیچ موقعیتی صرف‌نظر کرد و لزوم وجود این سیستم‌ها در هر موقعیتی به خوبی مشهود است.

در این شرایط تکنولوژی LBS در ردیاب خودرو به کمک ما آمده و این نقص را جبران می‌کند. نحوه‌ی عملکرد این تکنولوژی به این صورت است که داده‌ها را از نزدیک‌ترین دکل مخابراتی در اطراف خود دریافت می‌کند. به طور معمول این دستگاه نزدیک‌ترین دکل مخابراتی نسبت به خود را یافته و موقعیت خود را در حوالی آن اعلام می‌کند.

این سیستم در جلوگیری از سرقت خودرو و امنیت کودکان نقش به‌سزایی دارد. با توجه به ویژگی‌ها و عملکرد سیستم‌های GPS و LBS جهت موقعیت‌های خاص، برای دستیابی به بهترین نتیجه جهت حفظ امنیت به طور معمول از ترکیب هر دو سیستم استفاده می‌شود. به عنوان مثال هنگام ورود خودرو به پارکینگ زیرزمینی و قطع سیگنال‌های ماهواره‌ای، ناظر می‌تواند از موقعیت دقیق خودرو تا قبل از ورود به پارکینگ مطلع شده و سپس با استفاده از ردیاب LBS حوالی محدوده‌ی آن را شناسایی کند.

تفاوت بین gps و lbs

تکنولوژی‌های موقعیت‌یابی داخلی

به طور کلی تکنولوژی‌های موقعیت‌یابی داخلی را می‌توان به دو دسته‌ی اصلی تقسیم‌بندی کرد: تکنولوژی مبتنی بر فرکانس رادیویی (FR) و تکنولوژی مبتنی بر فرکانس غیر رادیویی (NRF). تکنولوژی RF شامل شبکه‌ی بی‌سیم محلی (WLAN)، بلوتوث و سامانه‌های بازشناسی با امواج رادیویی (RFID) می‌شود، البته تنها به این موارد محدود نیست. تکنولوژی NRF شامل امواج فراصوت، میدان‌های مغناطیسی و سامانه‌های دیدمحور است. پژوهشگران با استفاده از این سنسورها و تکنولوژی‌ها، به پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه‌ی موقعیت‌یابی داخلی و نیز LBS در ردیاب خودرو دست یافته‌اند. به دلیل محبوبیت و کاربرد گسترده‌ی تکنولوژی‌های RF در اینجا تنها به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

WLAN: سیستم‌های موقعیت‌یابی که از زیرساخت‌های WLAN استفاده می‌کنند، به طور معمول مقرون به صرفه و برای میحط‌های داخلی کاملاً کاربردی هستند. شبکه‌های WLAN به طور گسترده در بسیاری از انواع شبکه‌های داخلی ساختمان‌ها و جود دارند  و معمولاً نقاط دسترسی بی‌سیم، در موقعیت خاصی ثابت هستند. با استفاده از این نقاط دسترسی، دستگاه‌های بی‌سیم چون ردیاب‌ها می‌توانند با استفاده از تکنولوژی وای‌فای به شبکه‌ی سیم‌کشی شده متصل شوند.

 در این تکنولوژی فاصله‌ی نسبی میان دستگاه‌های بی‌سیم و نقاط دسترسی را بر اساس قدرت سیگنال و با استفاده از مدل‌های انتشار می‌توان تخمین زد. کاملاً مشخص است که دقت ردیاب LBS جهت موقعیت‌یابی داخلی تحت تأثیر عوامل بسیار زیادی قرار دارد؛ از جمله دیوارها، درها، تنظیمات نقطه‌ی دسترسی و عوامل دیگر.

بلوتوث: تکنولوژی بلوتوث برای مصارف با توان پایین طراحی شده و قادر است چندین دستگاه الکترونیکی را بدون استفاده از سیم یا کابل به یکدیگر متصل کند. شیوه‌ی عمل در این تکنولوژی با استفاده از فرکانس رادیویی 2.4 GHZ است که به عنوان وای‌فای عمل می‌کند. میزان فاصله‌ی قابل دستیابی در این روش می‌تواند تا اندازه‌ی 10 متر برسد.

RFID: در واقع RFID یک اصطلاح عمومی است که به سیستم‌های ارتباطی اتلاق می‌شود که با استفاده از امواج رادیویی میان یک دستگاه بازخوان و یک تگ که به یک شیء الصاق شده، برقرار می‌شود. سیستم‌های RFID در مقایسه با تکنولوژی بلوتوث شامل بازخوان و تگ‌هایی هستند که اطلاعات نسبتاً محدودی چون موقعیت را بر روی خود ذخیره می‌کنند. این تگ‌ها در صورت دریافت سیگنال از بازخوان RFID از فاصله‌ای مشخص، می‌توانند فعال شوند و اطلاعات ذخیره شده بر روی خود را ارسال کنند. در نتیجه موقعیت‌ نسبی بازخوان قابل تخمین است. در حال حاضر LBS در ردیاب خودرو مبتنی بر تکنولوژی RFID به طور گسترده در ردیابی محموله‌ها و حمل‌نقل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از آنجا که در تکنولوژی سنسورها تنوع زیادی وجود دارد و ردیابی در نقاط کور و داخلی ساختمان با چالش‌های فراوانی مواجه است، استقبال چشمگیری در تلفیق و ترکیب شبکه‌های سنسور برای دسترسی به پوشش ردیابی و موقعیت‌یابی دقیق با استفاده از یک منبع اطلاعاتی شده است. 

تکنولوژی موقعیت یابی داخلی

مزایا و معایب LBS  در ردیاب خودرو

مزایای موقعیت‌یابی با استفاده از LBS در ردیاب خودرو کاملاً کاربردی است. در این تکنولوژی با استفاده از شبکه‌ی تلفن همراه موقعیت‌یابی انجام می‌شود که اهمیت بسیار زیادی از نظر مصرف انرژی دستگاه و نیز زمان استندبای طولانی آن خواهد داشت. با توجه به فرمول‌ها و محاسبات تئوری زمانی که دستگاه در فاصله‌ی موثر از شبکه‌ی ارتباطی تلفن همراه قرار گیرد، موقعیت دستگاه قابل شناسایی است.

این قابلیت صرف‌نظر از تأثیر شرایط آب‌وهوایی، ساختمان‌های بلند و موقعیت، قابل انجام است و هیچ یک از این موارد بر عملکرد آن اثر نخواهند گذاشت. این مزیتی بسیار چشمگیر است و باعث شده که افراد زیادی به استفاده از این تکنولوژی روی آورند. با این وجود ردیاب LBS در خودرو دارای محدودیت‌های مهمی است.

یکی از محدودیت‌های این دستگاه دقت بسیار پایین‌تر آن نسبت به GPS  است. با توجه به اساس عملکرد این شیوه، دقت آن بین 500 تا 5000 متر متغیر است. بنابراین هنگام استفاده از آن در کاربری‌ها و اهداف مورد نظر باید این نکته را مد نظر قرار داد. در صورت حساسیت و لزوم دستیابی به دقت‌های بالاتر، لازم است از تجهیزات و دستگاه‌های دقیق‌تری استفاده کرد تا بیشترین میزان دقت را در نوع خود به دست دهند.

محدودیت مهم دیگر مربوط به دامنه‌ی آن است. درست است که این سیستم تحت تأثیر هوا، ساختمان‌های بلند یا دیگر مواردی که عملکرد GPS را مختل می‌کنند، قرار ندارد، اما اگر از محدوده‌ی شبکه‌ی تلفن همراه خارج شود و یا اینکه ایستگاه‌های مخابراتی به تعداد کافی وجود نداشته باشد، سیستم LBS در ردیاب خودرو کارایی نخواهد داشت. بنابراین در هنگام استفاده از این فناوری باید این موضوع را مد نظر قرار داد و از وسعت دامنه‌ی کاربری آن اطمینان حاصل کرد. اطلاع از این موقعیت‌ها می‌توان در انتخاب و تصمیم‌گیری برای تجهیز سیستم‌های ردیاب راهگشا باشد.

در این صورت می‌توان گفت که این نوع دستگاه‌ها برای محدوده‌های وسیع بیرونی قابل استفاده نیستند. این نوع دستگاه‌های ردیاب مبتنی بر ایستگاه‌های شبکه‌ی ارتباطاتی تلفن همراه هستند که کاملاً تحت تآثیر محیط قرار دارند. در این صورت لازم است از ترکیب هر دو تکنولوژی GPS  و LBS برای دستیابی به اهداف مورد نظر استفاده کرد. زیرا هر یک از این دو روش محدوده‌ی خاصی را پوشش داده و قابلیت خاصی را دارند که دیگری قادر به تأمین آن نیست، بنابرین با استفاده از هر دو شیوه می‌توان به نتیجه‌ی قابل قبولی دست یافت.

جمع‌بندی

در این مطلب به طور خلاصه LBS در ردیاب خودرو مورد بحث قرار گرفت. اهمیت حمل‌ونقل در دنیای امروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست. شرکت‌های زیادی امروز مسئولیت جابه‌جایی بار و کالا را به نقاط مختلف بر عهده دارند. انجام این فعالیت به شیوه‌ای موفق اثر چشمگیری در موفقیت و بازدهی بالای دیگر مشاغل به صورت زنجیروار خواهد داشت. در این بین افرادی هم مالک خودرو و وسیله‌ی نقلیه هستند که آن را برای استفاده به اشخاص دیگری می‌سپارند.

 به عبارت دیگر در این شرایط، دارایی و کالاهای ارزشمند در موقعیتی دور از دسترس قرار دارند. حتی می‌توان به موقعیت‌های سرقت خودرو اشاره کرد و یا شرایطی که خودرو به همراه کودکان سرقت می‌شود که دشواری این وضعیت بغرنج قابل تصور نیست. در اینصورت اهمیت ردیاب‌ها بیشتر مشخص می‌شود. با توجه به نقایص تکنولوژی و سیستم‌های مختلف این حوزه به طور مدام در حال رشد و گسترش است. گاه یک سیستم جوابگوی نیاز ما نیست و ترکیبی از تکنولوژی‌ها برای دستیابی به بهترین نتیجه به کار گرفته می‌شود.

همانطور که در این مطلب اشاره شد ممکن است موقعیت‌هایی از نظر دسترسی سیگنال‌های ماهواره‌ای نقاط کور باشند، نقاطی چون ساختمان‌های بلند، کوهستان‌ها حتی شاخ‌وبرگ متراکم درختان و یا پارکینگ‌های زیرزمینی مانع از ارسال سیگنا‌ل‌های ماهواره‌ای دقیق خواهند شد. در چنین شرایطی سیستم‌های LBS راهگشا بوده و می‌توانند این مشکل را رفع کنند.

 در صورت اطمینان از دسترسی به خودرو در زمان‌ها و موقعیت‌های مختلف، تأثیر چشمگیری هم در موفقیت و اعتمادسازی مشاغل و کسب‌وکارها خواهد داشت و هم امنیت راننده‌ها از نظر در دسترس بودن آن‌ها در موقعیت‌های مختلف و همچنین کودکان تأمین خواهد شد. بحث LBS در ردیاب خودرو شامل موارد بسیار گسترده‌ای است که در اینجا به طور خلاصه مورد مطالعه قرار گرفت. شما می‌توانید با ارائه‌ی نظرات خود ما را در بالا بردن کیفیت مطالب یاری کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *