خودرو

راهنما و آموزش نصب دزدگیر خودرو

راهنمای نصب دزدگیر خودرو
5
(2)

در این مقاله سعی داریم مقاله‌ای جذاب در خصوص راهنما و آموزش نصب دزدگیر خودرو در اختیار همراهان عزیز وب سایت ردیاب من قرار بدیم پس در ادامه با ما همراه باشید.

کاربرد دزدگیر خودرو چیست؟

دزدگیر خودرو یک وسیله الکترونیکی است که در خودرو نصب می‌شود تا از سرقت وسیله نقلیه و تجهیزات داخل آن یا هر دو مورد جلوگیری کند. زنگ هشدار دزدگیر خودرو، با انتشار صدایی با حجم بالا (اغلب به صورت آژیر، کلاکسون، هشدارهای مخصوص از قبل ضبط شده، بوق خود خودرو یا ترکیبی از این موارد) در هنگامی که شرایط لازم برای به صدا درامدن آن فراهم است، کار می‌کند.

هشدارهای خودرو در هنگام خطر ممکن است، باعث چشمک‌زدن چراغ‌های خودرو شوند، یا از طریق سیستم‌های صفحه‌بندی، صاحب خودرو را از وقوع حادثه مطلع کرده و یک یا چند مدار الکتریکی لازم برای روشن شدن خودرو را قطع کنند. اگرچه خرید و نصب این هشدارها نسبتا ارزان است، اما تأثیر چنین تجهیزاتی در جلوگیری از سرقت خودرو یا وسایل خودرو هنگام خطر الزامی به نظر می رسد.

توصیه می‌کنیم مقاله مقایسه ردیاب خودرو با دزدگیر خودرو را مطالعه فرمایید.

نصب دزدگیر خودرو در مشهد

دزدگیرهای خودرو از کجا آمدند

نسخه اولیه زنگ هشدار خودرو برای استفاده به عنوان عامل جلوگیری از سرقت، توسط زندانی ناشناسی از ایالت دنور در سال 1913 اختراع شد. این نسخه به صورت هشدار لمسی کار می‌کرد یعنی هنگامی که شخصی سعی می‌کرد دستگیره‌های موتور را بچرخاند، فعال می‌شد. زنگ هشدار بعدی در سال 1916 با الهام از نسخه اولیه به صورت فعال شونده از راه دور منتشر شد. در این نسخه صاحب خودرو گیرنده‌ای را حمل می‌کرد که در صورت دستکاری خودرو، سیستم هشدار آن به صدا در می‌آمد.

کارایی دزدگیر خودرو

هشدارهای خودرو را نباید با انواع سیستم‌های متوقف‌کننده اشتباه گرفت. اگرچه هدف هر دو، جلوگیری از سرقت خودرو است، اما هر دو آنها به شیوه‌ای متفاوت عمل می‌کنند.

یک سیستم متوقف کننده، به طور کلی هیچگونه هشداری به صورت شنیداری یا دیداری ارائه نمی‌دهد در حالی که انواع دزدگیر خودرو، باعث اطلاع راننده از خطر، با استفاده از هشدارهای صوتی (در بیشتر موارد) و هشدارهای دیداری و در انواع پیشرفته‌تر، توقف برخی از عملکردهای اتومبیل می‌شود.

انواع دزدگیر خودرو را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

OEM

داخل خودرو نصب می‌شود و ساخت و نصب آن در کارخانه تولیدکننده خود خودرو صورت می‌گیرد.

Aftermarket

غالبا پس از تحویل خودرو توسط مالک آن نصب می‌شود و در فروشگاه‌های لوازم جانبی خودرو خریداری می‌شود.

دزدگیرهای خودرو معمولاً شامل یک گیرنده رادیویی Radio receiver اضافی هستند که به مالک خودرو اجازه می‌دهند، تا زنگ هشدار اتومبیل را به صورت بی‌سیم از یک کلید اصلی کنترل کند. هشدارهای خودرو، همچنین در بیشتر موارد مجهز به مجموعه‌ای از سنسورهای immobilizers  و motion detectors هم هستند.

انواع هشدارهای اتومبیل معمولاً با استفاده از فاکتورهای زیر عمل می‌کنند:
  • Radio receiver(گیرنده‌های رادیویی)
  • Immobilizer(متوقف کننده)
  • Motion detector(ردیاب‌های حرکت)
  • Wireless USB

آموزش-نصب-دزدگیر-خودرو-در-مشهد

چگونگی قطع هشدارهای خودرو

از راه دور:

به طور معمول دزدگیرهای خودرو توسط ریموت کنترل می‌شوند. به تازگی سیستم‌های جدیدی برای کنترل از راه دور هشدارها به بازار آمده که با تشخیص برخی کدها از راه دور، تنظیم می‌شوند. البته برخی از دزدگیرهای سیم کارتی قابلیت پشتیبانی برد بیشتر را نیز دارند.

به صورت مستقیم:

تقریباً همه دزدگیرهای نصب شده، با ریموت‌ها و یا با سوییچ‌ خودرو کنترل می‌شوند. در بسیاری از خودروها، سیلندرهای کلید(جایگاه قفل) در درب راننده یا سرنشین جلو، دزدگیرها را فعال می‌کند، به طوری که وقتی از کلید برای باز و بسته کردن درب استفاده می‌شود، زنگ‌های هشدار فعال یا غیرفعال می‌شود.(هنگامی که درب سمت راننده باز می‌شود، هشدارها خاموش و زمانی درب‌ها قفل می‌شوند هشدارها روشن می‌شوند).

امروزه به دلیل وجود تعداد زیاد زنگ هشدارهای کاذب دزدگیر خودرو(که سارقان جهت پرت کردن حواس سوژه استفاده می‌کنند)، بسیاری از خودروسازان دیگر زنگ هشدارهای ساده ایجاد کننده صدا را در خودروها نصب نمی‌کنند و آن را با قفل‌های ضد سرقت جایگزین کرده‌اند. از طرف دیگر وجود یک سیستم ردیابی قوی ارائه شده در خدمات پس از فروش برای خودرو، می‌تواند به راحتی وسایل سرقتی را ردیابی کند.

در اکثر سیستم‌های ردیابی، پلیس از مالکان خودرو می‌خواهند هزینه‌های اضافی را برای خدمات به صورت دائمی بپردازد، درحالی که قیمت این ایموبیلایزرهای تولیدی در کارخانه در قیمت خرید خودرو لحاظ شده است. برخی از سیستم‌های موقعیت‌یابی GPS به صاحبان خودرو اجازه می‌دهد تا قفل و باز نمودن، ردیابی و غیرفعال‌کردن استارت خودرو را به صورت آنلاین انجام دهد.

توصیه می‌کنیم مقاله راهنمای خرید ردیاب خودرو را مطالعه فرمایید.

یکی دیگر از معایب این هشدارها این است که در اغلب موارد، ممکن است، هشدارهای کاذب رخ می‌دهد زیرا صاحبان خودرو از تنظیمات با حساسیت بالا استفاده می‌کنند. این مورد دلیل آن است که چرا رعد و برق، برخورد گربه با خودرو، موسیقی بلند و غیره می‌تواند زنگ هشدار خودرو را روشن کند. همچنین دومین دلیل احتمالی برای روشن شدن بی دلیل هشدارها می‌تواند این باشد که برخی از قسمت‌های سیستم دزدگیر خودرو به طور نامناسب نصب شده است.

دزدگیر خودرو

آموزش نصب دزدگیر خودرو

همانطور که پیشتر صحبت شد، نصب دزدگیرخودرو، روشی موثر برای بیمه شدن سرمایه‌ و آرامش‌تان در برابر سرقت است. در حالی که بسیاری از خودروها به طور استاندارد دارای نوعی سیستم هشدار هستند، برخی از آنها چنین ویژگی ندارند. جای تعجب نیست که بسیاری از مردم می‌خواهند سیستم هشدار را پس از فروش نصب کنند.

نصب این سیستم‌ها به دلیل مجهز نبودن خودرو به آن یا به دلیل احساس نیاز برای ارتقاء سیستم قدیمی، ممکن است کار دشواری به نظر برسد، اما با کمی آمادگی و اطلاعات، تبدیل به کاری بسیار راحت برای شما می‌شود.

نصب-دزدگیر-برای-جلوگیری-از-سرقت-خودرو

1- برنامه‌ریزی نصب و راه‌اندازی

برنامه‌ریزی نصب: برنامه‌ریزی پیش‌رو می‌تواند ساعت ها از زمان شما را بگیرد. به طور خاص، انواع راهنما و کتابچه‌هایی را که در خصوص سیم‌کشی، مکان نصب و اتصالات خودرو است را جمع‌آوری و آماده کنید.

دقت داشته باشید نقشه‌ هر دزدگیری امکان دارد متفاوت باشد و نمی‌‎توان به نقشه زیر استناد کرد و ما این نقشه را صرفا جهت مدل اولیه برای شما قرار دادیم تا با نقشه‌‍ها آشنا شوید.

نقشه نصب دزدگیر خودرو

2- درهای خودرو خود را بررسی کنید.

شما باید مطمئن شوید که نشانگر “درب باز شده” ، در صفحه نمایش خودرو نشان داده می‌شود.

در صورت عدم نمایش آن، یا در صورت دستکاری، زنگ هشدار به صدا در نمی‌آید.

اگر درب هنگام باز یا بسته شدن هیچ علامتی را فعال نکند، نصب دزدگیر خودرو برای اتومبیل شما موثر نخواهد بود.

اکثر زنگ هشدارها دارای سوئیچ پین اختیاری هستند که هنگام باز شدن درب، زنگ هشدار را فعال می‌کند. اگر درب‌های خودرو شما هنگام باز شدن باعث روشن شدن هشدار صفحه نمایش نمی‌شوند، سوئیچ پین می‌توانند جایگزین مناسبی باشند.

وصل شدن درب خودرو به دزدگیر

3- برای یافتن نقشه‌ی سیم‌کشی، دفترچه راهنمای سرویس را بررسی کنید

توجه داشته باشید که کدام پانل‌ها باید برداشته شوند و چه قطعاتی لازم است حذف شوند. از نقشه سیم‌کشی وسیله نقلیه خود اگاه باشید تا طرحی مناسب برای محل اتصال زنگ هشدار خودرو خود ترسیم کنید.

4- نصب دزدگیر خودرو

پانل‌های لازم را که درنقشه گفته شده، مشخص کنید. این به شما این امکان را می‌دهد که به سیم‌های موردنیاز برای وصل کردن زنگ هشدار خودرو خود دسترسی پیدا کنید. همچنین به شما امکان دسترسی به مکان‌های مخصوص نصب زنگ هشدار را می‌دهد. به طور معمول این مکان‌ها شامل، پانل‌های نزدیک مرکز رابط (center of the dash)در سمت راننده می‌شود. آنها اغلب در نزدیکی کف یا زیر فرمان قرار دارند. مکان این پانل‌ها برای هر خودرو متفاوت است. (برای یافتن مکان دقیق پانل‌های مناسب نصب می‌توانید به دفترچه راهنمای سرویس خودرو خود مراجعه کنید.)

5- دزدگیر خودرو را نصب کنید

 سعی کنید دزدگیر خودرو را در مکانی مخفی نصب کنید. در صورت امکان در اتاق خودرو و زیر یکی از صندلی ها یا مثل برخی از افراد آن را داخل پانل فعال کنید. فقط به خاطر داشته باشید که اگر مکان زنگ هشدار قابل مشاهده باشد، دزد می‌تواند آن را دستکاری کند. هرچه پیدا کردن زنگ هشدار سخت‌تر باشد، نصب آن موثرتر خواهد بود.

سیستم نصب را با پیچ و لوازم جانبی ارائه شده به همراه دزدگیر خودرو نصب کنید. اطمینان حاصل کنید که قبل از پیچ کردن به طور کامل محل مناسب آن را بررسی کرده باشید که به طور تصادفی سیم یا قطعات دیگری را پیچ نکنید.

6- از طریق Firewall سوراخ کنید

 اگر سیم زنگ هشدار خودرو را به سمت آژیر، از طریق سوراخ موجود در فایروال عبور دهید، می‌توانید از نصب صحیح آن اطمینان بیشتری داشته باشید. اغلب سیم را از کنار شیلنگ‌های بخاری(heater core hoses)، سیم برق آمپر، منبع تغذیه جرقه‌زنی یا کنار سایر سیم‌های دیگر که به طرف  فایروال می‌روند، عبور می‌دهند.

اگر مجبورید حفره جدیدی ایجاد کنید، حتماً به دو طرف فایروال نگاه کنید تا مطمئن شوید مکانی که می‌خواهید حفر کنید بی خطر است. حتما دقت کنید که مته به قسمت‌های مختلف حیاتی خودرو برخورد نکند.

فایروال دزدگیر خودرو

7- عبور سیم‌ها از فایروال برای نصب دزدگیر خودرو

این سیم زنگ هشدار اتومبیل را به آژیر متصل می‌کند. مهم است که این سیم را با لایه‌ی لاستیکی عایق کنید یا سوراخ عبور کننده را با سیلیکون پر کنید. این کار باعث می‌شود که سیم در اثر اصطکاک با لبه‌ها

 1-آتش نگیرد.

2- آسیب نبیند.

 3- کوتاه نشود.

 همچنین باید مکان قرار دادن سیم‌ها را در جایی تنظیم کنید که توسط شما یا مسافران شما تصادفا لگدمال یا کشیده نشود.

مقالات توصیه شده:

آموزش نصب ردیاب خودرو

مکان‌های مناسب برای نصب ردیاب خودور

8- هشدار آژیر را متصل کنید

می‌توانید مکانی را روی فایروال یا جایی دیگر در قسمت موتور انتخاب کنید که فضای کافی دارد. مهم است که دزدگیر خودرو را رو به پایین نصب کنید، تا از تجمع آب در سیم پیچ هشدار جلوگیری شود.

9- سیم کشی اتصالات دزدگیر خودرو

کلید Valet را نصب کنید. Valet یک سیم از ماژول هشدار خودرو است. این سوئیچ این امکان را به شما می‌دهد که زنگ هشدار را در حین فعال بودن، غیرفعال کنید. این امر باعث می‌شود که در صورت نیاز شخص دیگری نیز بتواند از ماشین شما استفاده کند، مانند زمانی که آن را به مکانیک می‌سپارید.

کلید valet دزدگیر خودرو

10- چراغ LED را نصب کنید

چراغ هشدار خودرو نشان می‌دهد که دزدگیر فعال است. این چراغ معمولاً با ایجاد یک سوراخ کوچک در محل رابط‌ها، با کمک سیم به ماژول دزدگیر خودرو نصب می‌شود. چراغ روی رابط، با چسب فوق العاده قوی، نصب می‌شود تا در جای خود محکم قرار گیرد. حتما در دو طرف پنل داشبورد آن را نگاه کنید تا مطمئن باشید که مته شما به هیچ قسمت دیگری برخورد نمی‌کند.

چزاغ هشدار دزدگیر خودرو

11- آنتن خارجی را متصل کنید

 اگر آنتن خارجی دارید، آنتن با دریافت سیگنال از بیرون خودرو و انتقال آن به ماژول هشدار خودرو، محدوده ریموت بی سیم یا keypad را افزایش می‌دهد. این بدان معنا است که شما یک گیرنده را در قسمت بیرونی شیشه خود و یک تکرار کننده repeater را در داخل همان شیشه نصب می‌کنید. سیگنال از طریق شیشه بدون نیاز به ایجاد حفره منتقل می‌شود و سیم تکرار کننده مستقیماً به سیم آنتن ماژول زنگ هشدار شما منتقل می‌شود. اکثر آنتن‌های خارجی آنتن‌های شیشه‌ای هستند.

آنتن خارجی دزدگیر خودرو

12- آژیر را وصل کنید

هشدار خودرو باید دارای دو سیم، یکی منفی و دیگری مثبت باشد. اکثر دزدگیرها آژیر مثبت تولید می‌کنند، پس زنگ هشدار را به سیم مثبت آژیر وصل کنید و سیم آژیر دیگر را، به کف ground متصل کنید.

13- سنسورهای زنگ هشدار را وصل کنید

سنسورها مسئول سیگنال دادن در زمانی هستند که چیزی خراب است و لازم است، هشدار به صدا درآید. برای اتصال، سیم‌های حسگر را از زنگ هشدار خودرو به سیم‌هایی متصل کنید که چراغ درب یا چراغ‌های داخل اتاق را نشان می‌دهند. همچنین می‌توانید بسته به ویژگی‌های موجود در سیستم هشدار دهنده، آن‌ها را به سنسورهای صندوق عقب، کاپوت و سوئیچ احتراق متصل کنید.

مقاله آموزش نصب شاسی لادری را حتما مطالعه فرمایید.

14- سیم برق را وصل کنید

شما باید سیم برق ماژول زنگ هشدار خودرو خود را به پانل یا منبع تغذیه ثابت وصل کنید. این امر باعث می‌شود، زنگ هشدار حتی زمانی که ماشین خاموش است فعال بماند.

*اکنون زنگ هشدار شما روشن و فعال است

اتصال سیم برق دزدگیر در خودرو

15- پنل‌های خودرو را در جای خود قرار دهید

مطمئن شوید که آنها را با ترتیب صحیح، تعویض می‌کنید تا همه صفحات به درستی در کنار هم قرار بگیرند. ایده خوبی است که برای این مرحله نیز از دفترچه راهنما سیستم هشدار خودرو استفاده کنید.

سخن آخر

در سال 2020، همه‌گیری کرونا باعث شده که همه افراد در خانه بمانند و اتومبیل‌های خود را در پارکینگ خود نگه دارند. این کاهش استفاده از وسایل نقلیه، سرقت خودرو را در سراسر جهان افزایش داده است. داشتن زنگ هشدار خودرو نصب شده، می‌تواند به ترساندن سارقان در حال سرقت کمک کند.

 ثابت شد که نصب انواع هشدارها برای امنیت خودرو و یا سایر وسایل الکتریکی گران قیمت الزامی به نظر می‌رسد. لازم است تاکید شود که قبل از نصب دزدگیر خودرو، حتما دفترچه راهنما مخصوص برند هشدار خودرو خود را مطالعه کنید، زیرا با پیشرفت علم انواع دزدگیرهای جدید ارائه می‌شوند که ضمن اینکه امکانات جدیدی را به شما می‌دهد، تنظیمات مخصوص خود را برای نصب و فعال شدن دارند. امیدواریم که از مقاله‌ی آموزش نصب دزدگیر خودرو لذت برده باشید و توانسته باشیم به خوبی شما را با لزوم نصب دزدگیر خودرو و شیوه‌ی نصب آن اشنا کرده باشیم.

برای افزایش امنیت خودروتان با ما در ارتباط باشید.

آیا نصب دزدگیر خودرو توسط هر فردی امکان پذیر است؟

ما به شما این مورد را توصیه نمی‌کنیم زیرا برای نصب تجهیزاتی همچون دزدگیر و ردیاب خودرو دانش ابتدایی در زمینه برق خودرو لازم است همچنین نصب هر دستگاهی قلق‌های خاص خودش را دارد.

مهم ترین توصیه در زمان نصب دزدگیر خودرو؟

حتما از تیم یا فردی متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید تا بهترین محل‌ها و بهترین روش را برای نصب دزدگیر به شما پیشنهاد بدهد تا به همان نسبت کارایی دستگاه شما بالاتر برود.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *