خودرو

آموزش نصب شاسی لادری خودرو (سنسور درب خودرو)

4
(6)

سارقین برای آنکه بتوانند درب یک خودرو را باز کنند، در اولین قدم درب کاپوت را باز کرده و برق باتری خودرو را کاملاً قطع می‌کنند یا به سراغ درب اصلی می‌روند و سعی می‌کنند آن را باز کنند. به عنوان صاحب خودرو که بزرگ‌ترین دغدغه‌اش سرقت خودرو در شهرهای بزرگ یا کوچه پس کوچه‌های خلوت شهر است، باید بدانید که بهترین راه برای اطلاع از باز شدن درب خودرو، نصب شاسی لادری یا سنسور درب خودرو و اتصال آن به سیستم ایمنی آن مانند دزدگیر یا ردیاب خودرو است. در این مقاله پس از آشنایی با این اجزا به آموزش نصب شاسی لادری خودرو می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مدل های شاسی لادری یا سنسور درب خودرو

معرفی سیستم الکتریکی خودرو

سیستم الکتریکی یک اتومبیل، محرک اصلی سنسور درب خودرو است. در این سیستم تعدادی سیم و حسگر تعبیه شده که به سرتاسر وسیله نقلیه متصل هستند و منشا آن‌ها باتری خودرو است. باتری، برق مورد نیاز را به یک جعبه اتصال مملو از فیوز و کلید می‌رساند و همه سنسورهای خودرو توسط یک سیم به این جعبه اتصال متصل می‌شوند.

تک تک این سنسورها با باز شدن یا بسته شدن مدار الکتریکی، یک سیگنال می‌دهند. سنسور درب خودرو نیز دقیقا بخشی از همین سیستم است. از جعبه اتصال سیمی به قسمت‌های مختلف ماشین کشیده می‌شود. به عنوان مثال ممکن است درب اصلی خودرو (سمت راننده) سنسورهای مختلفی داشته باشد و سیگنال‌های متفاوتی برای قفل شدن درب، باز شدن درب، فعال شدن قفل کودک، درب نیمه باز یا پایین بودن پنجره داشته باشد.

برق شاسی لادری خودرو

انواع شاسی لادری خودرو را بشناسیم

قبل از آنکه به آموزش نصب شاسی لادری خودرو بپردازیم، ببینیم که اصلاً شاسی لادری خودرو چیست؟ می‌دانیم که نحوه عملکرد سنسورهای اتومبیل می‌تواند با هم متفاوت باشد. برای سیگنال «درب خودرو باز است»، ممکن است یک حسگر مجاورتی تعبیه شده باشد. روی وسیله نقلیه یک نوار مغناطیسی با حلقه ویفر نازک وجود دارد. برای درب خودرو یک سیم از داخل درب به جعبه اتصال کشیده شده است. سپس از جعبه اتصال سیم دیگری به رایانه اتومبیل وصل شده که انشعابی از آن به یک بلندگوی کوچک روی داشبورد خودرو وصل می‌شود.

مادامی که درب خودرو بسته باشد، نوار مغناطیسی روی درب می‌تواند نوار مقابل را روی خودرو بخواند و مدار الکتریکی را بسته نگه دارد؛ اما اگر درب ماشین باز بود و آهن‌ربای درب با آهنربای ماشین خیلی فاصله داشت، مدار باز می‌شد. کامپیوتر خودرو متوجه می‌شود که مدار درب باز است و یک سیگنال برای بلندگوی ماشین ارسال می‌کند تا اعلام کند که درب ماشین باز است.

سایر انواع سنسور درب خودرو نیز بر همین اساس کار می‌کنند، با این تفاوت که ممکن است سیستم داخلی سنسور متفاوت باشد. قفل‌های صندوق عقب معمولاً یک سوئیچ فنری دارند که بسته به وضعیت درب، سیگنال الکتریکی را باز یا بسته می‌کند. اگر اتومبیل سیستم هشدار (دزدگیر) داشته باشد، ممکن است یک سنسور «ضربه» یا شوک سنسور داشته باشد که با لمس شدن اتومبیل، تکان می‌خورد. زمانی که سنسور ضربه تکان می‌خورد، به رایانه خودرو سیگنال می‌دهد تا بلندگوی کوچکی را روشن و صدای هشدار خطر را پخش کند. این سنسور همچنین می‌تواند چراغ‌های خودرو را خاموش و روشن کند.

با درک اصول و مبانی مربوط به سنسور درب خودرو، می‌توان با مطالعه آموزش نصب شاسی لادری خودرو و انجام برخی کارهای ساده مانند بررسی گیر بودن سنسورها، در زمان و هزینه صرفه جویی کرد.

آموزش نصب شاسی لادری خودرو

در حال حاضر تقریباً در تمام خودروهای جدیدی که تولید می‌شوند، سنسور درب خودرو به صورت پیش فرض تعبیه می‌شود و کافی است خودمان زحمت اتصال سنسور به دزدگیر یا ردیاب خودرو را بکشیم؛ اما در خودروهای قدیمی‌تر که این سنسور تعبیه نشده، لازم است خودمان آن را تهیه و نصب کنیم.

طراحی شاسی لادری به گونه‌ایست که با باز کردن درب خودرو، از بدنه خودرو فاصله می‌گیرد. بدنه خودرو برای این شاسی حکم زمین (Ground) را دارد، یعنی بار آن صفر مطلق است. در این حالت سنسور پس از تحریک شدن، پالسی به سوی دزدگیر یا ردیاب خودرو ارسال می‌کند و به آن اطلاع می‌دهد که درب باز شده است.

زمانی که قصد دارید سنسور درب خودرو را به دزدگیر یا ردیاب خودرو متصل کنید، این نکته را در نظر داشته باشید که پالسی که در برخی از اتومبیل‌ها ارسال می‌شود مثبت و در برخی دیگر منفی است. به هنگام خرید شاسی لادری با توجه به مدل خودروی خود باید این نکته را مدنظر قرار دهید. در ادامه آموزش نصب شاسی لادری خودرو آورده شده است:

مرحله اول: درآوردن سوییچ قدیمی

در مرحله اول لازم است پوشش پلاستیکی لای در را جدا کرده و پیچ زیر آن را باز کنید. می‌بینید که تنها یک سیم به آن متصل است. سیم را قطع کنید.

مرحله دوم: سوئیچ جدید را جاگذاری کنید

در این مرحله خیلی نیاز به فعالیت فیزیکی یا حتی ذهنی نیست. کافی است دقیقا عکس کاری که در مرحله اول انجام داده‌اید را تکرار کنید. این کار نهایتاً پنج دقیقه زمان می‌برد.

آموزش نصب شاسی لادری خودرو سنسور درب

بررسی ردیاب خودرو

ردیاب دستگاه کوچکی است که به خودرو متصل شده و از تکنولوژی GPS (سیستم موقعیت یابی جهانی) برای تعیین موقعیت مکانی خودرو استفاده می‌کند. این ردیاب بسته به نوع آن، در کنار ردیابی موقعیت مکانی خودرو، با پشتیبانی از یک سری ویژگی‌های دیگر، بر سلامت کلی و عملکرد خودرو نظارت می‌کند، سرعت و سایر عادات رانندگی فرد را پیگیری می‌کند و حتی در صورت جابجایی یا دست‌کاری خودرو، از طریق برنامه‌ای که بر روی تلفن همراه صاحب خودرو نصب شده، هشدارهایی برای فرد ارسال می‌کند. اگر بخواهیم به مزایای ردیاب خودرو اشاره کنیم، می‌توان گفت:

  • موقعیت مکانی خودرو در هر لحظه و هر مکان قابل ردیابی است.
  • می‌توان از آن برای درخواست کمک در مواقع ضروری استفاده کرد.
  • می‌توان از آن برای کنترل رفت و آمد فرزندان خود استفاده کرد.
  • این سیستم کمک می‌کند خودروی سرقتی خود را سریع‌تر بیابیم.
  • می‌توانیم به جزئیات و آمار مقدار مسیری که تاکنون طی شده دسترسی داشته باشیم.
  • عیب‌یابی خودرو تنها با چند کلیک در برنامه امکان‌پذیر است.
  • هرگونه دست‌کاری خودرو بلافاصله به شما (صاحب خودرو) اطلاع داده می‌شود.
  • سیستم ایمنی خودرو چندین برابر قدرتمند خواهد شد.

جهت بررسی دقیق تر این مباحث توصیه می‌کنیم مقالات راهنمای خرید ردیاب خودرو و راهنمای خرید ردیاب موتور سیکلت را مطالعه فرمایید.

اتصال شاسی لادری خودرو به ردیاب خودرو

یک نکته جالب و بسیار مهم در روند آموزش نصب شاسی لادری خودرو این است که می‌توان این سنسور را به ردیاب خودرو متصل کرد تا به محض آن که درب‌های خودرو یا کاپوت باز شد، سنسور تحریک شود و برای ردیاب سیگنال ارسال کند. در مرحله بعد اتفاقی که می‌افتد این است که ردیاب خودرو، از طریق پیامک یا نوتیفیکیشن نرم افزار ردیابی که بر روی تلفن همراه خود نصب دارید، شما را از وضعیت جدید خودرو (باز شدن درب‌ها) آگاه می‌کند. بدین ترتیب هر لحظه، هر کجا، هر زمان که بخواهید تنها با اتصال به اینترنت می‌توانید وضعیت باز بودن درب‌های خودروی خود را بررسی کنید.

در مقاله راهنمای نصب ردیاب خودرو در خصوص نصب ردیاب توضیحات لازم داده شده است.

اتصال تلتونیکا FMB920 به شاسی لادری

دزدگیر درب خودرو چگونه کار می‌کند؟

اساسی‌ترین عنصر در سیستم دزدگیر خودرو، دزدگیر درب است. وقتی کاپوت جلو، صندوق عقب یا هر در بسته یک خودرو را باز می‌کنید، سیستم هشدار می‌دهد. اکثر سیستم‌های دزدگیر خودرو از مکانیزم سوئیچینگ استفاده می‌کنند که درون درب تعبیه شده است. باز کردن درب خودرو یا صندوق عقب در خودروهای مدرن، باعث روشن شدن چراغ‌های داخلی خودرو می‌شود. عملکرد کلیدی که این کار را انجام می‌دهد، درست همانند مکانیزمی است که نور یخچال را کنترل می‌کند. هنگامی که درب خودرو بسته است، یک دکمه یا اهرم کوچک فنری را فشار می‌دهد و مدار را باز می‌کند. وقتی درب باز می‌شود، فنر باز می‌شود، مدار بسته می‌شود و برق لازم برای روشن شدن لامپ‌ها به سمت چراغ‌های داخلی جریان می‌یابد.

برای راه اندازی سنسورهای درب تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک عنصر جدید به این مدار اضافه کنید. با نصب سیم‌های جدید، باز کردن درب (بستن کلید) علاوه بر چراغ‌های داخلی، یک جریان الکتریکی به هسته سیستم می‌فرستد. هنگامی که این جریان فرستاده می‌شود، زنگ خطر یا همان دزدگیر به صدا در خواهد آمد.

سیستم‌های دزدگیر مدرن، ولتاژ کل مدار الکتریکی خودرو را به عنوان یک اقدام حفاظتی کنترل می‌کنند. روشن شدن چراغ (با باز کردن درب) یا خراب شدن سیم‌های برق زیر کاپوت افت ولتاژ را در پی دارند و در صورت افت ولتاژ در این مدار، سیستم می‌داند که فردی در سیستم الکتریکی نفوذ کرده است.

بررسی مقاله دزدگیر تصویری چیست و دزدگیر سیم کارتی چیست را به شما توصیه می‌کنیم.

نمی‌توان تأثیر دزدگیر در جلوگیری از سرقت را انکار کرد؛ اما این سیستم امنیت صددرصدی خودرو را تضمین نمی‌کند. راه‌های دیگری نیز برای ورود به خودرو (مانند شکستن شیشه) وجود دارد و سارقان برای دزدیدن یک خودرو لزوماً نیازی به باز کردن درب آن ندارند. پس بهتر است علاوه بر این سیستم، نکات امنیتی دیگر مانند استفاده از قفل پدال یا قفل فرمان را هم در نظر داشت.

کلام آخر

شنیده‌اید که می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است؟ نصب سنسور درب خودرو یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از سرقت خودرو است. در این مطلب به آموزش نصب شاسی لادری خودرو پرداختیم و دریافتیم که وجود آن، چه برای خودروهای قدیمی چه برای مدل‌های جدید و گران‌قیمت ضروری است. اگر شما نیز اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید یا تجربه عملی نصب شاسی خودرو را دارید، خواهشمندیم دانسته‌های خود را با ما و همراهانمان به اشتراک بگذارید.

 

شاسی لادری چه کاربردی در خصوص موارد امنیتی دارد؟

با اتصال شاسی لادری به ردیاب خودرو یا دزدگیر اگر سارقی اقدام به باز کردن درب خودرو کند ردیاب یا دزدگیر شما را از این موضوع مطلع می‌کنند.

آیا نصب شاسی لادری برای تمام خودروها امکان پذیر است؟

خیر، در واقع نصب سنسور درب بستگی به سیم کشی و برق خودرو شما دارد و بر روی هر خودرو جواب نمی‌دهد. مخصوصا خودروهایی که برق آنها اتصالی یا مشکل دارد.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4 / 5. شمارش آرا: 6

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *