خودرو

اعمال اشتباه در رانندگی که به خودروی شما آسیب می‌رساند!

اشتباه در رانندگی
5
(1)

رانندگی یکی از رایج‌ترین و معمول‌ترین مهارت‌هایی است که باید آن را آموخت. اما اگر شما حین انجام رانندگی هیچگونه مراقبتی از اعمال خود نداشته باشید ممکن است به خود یا ماشین‌تان آسیب بزنید. بعضا انجام اشتباهات احمقانه در جاده یا وجود عادت‌های بد رانندگی می‌توانند ایمنی شما یا خودرویتان را به خطر بیندازند و منجر به تصادف شوند. تصادفاتی که می‌توانند بسیار پرهزینه باشند. اما شما از طریق آشنایی با اعمال اشتباه در رانندگی می‌توانید از رخداد مشکلات بزرگ و کوچک احتمالی جلوگیری کنید.

اعمال اشتباه در رانندگی

همانطور که بالاتر به این موضوع اشاره کردیم برخی از اعمال اشتباه و یا عادت‌های نامناسب می‌توانند منجر به ایجاد خسارت‌هایی شوند. در ادامه به چند مورد از این کارهای اشتباه اشاره می‌کنیم:

مقاله پیشنهادی: فرهنگ لغات تخصصی مکانیک خودرو

رانندگی خیلی آهسته

بسیاری از مردم به دلیل اینکه از رانندگی ترس دارند، تصور می‌کنند باید به آهستگی رانندگی کنند. اما احتمالا همانطور که می‌دانید رانندگی با سرعت کم نیز در بعضی جاده‌ها غیر مجاز است. به همین علت، توصیه می‌شود در هر جاده‌ای با سرعت مجاز و مناسب رانندگی کنید. به این ترتیب، خودرو و جان خود و دیگر رانندگان را به خطر نخواهید انداخت.

رانندگی خیلی سریع

نقطه مقابل رانندگانی که به آهستگی رانندگی می‌کنند، رانندگانی هستند که با سرعت‌های سرسام‌آوری رانندگی می‌کنند. جریمه‌های سرعت یکی از رایج‌ترین جریمه‌ها در هر کشوری است. رانندگی با سرعت زیاد بسیار خطرناک است. در ضمن، اگر وسیله نقلیه دیگری به صورت ناگهانی ترمز کند یا اگر حیوانی در جاده جلوی شما بپرد، زمان کمتری برای توقف خواهید داشت. به این ترتیب، احتمال آسیب رساندنتان به خود و خودرو افزایش پیدا می‌کند.

شتاب زیاد در حین عبور از سرعت‌گیر

سرعت‌گیرها با هدف کاهش سرعت رانندگانی که در یک منطقه محدود مانند پارکینگ سریع رانندگی می‌کنند، لحاظ شده‌اند. پیشنهاد می‌شود، همیشه حین رانندگی در سرعت‌گیرها، (یا چاله‌های خیابانی) سرعت خود را کم نگه دارید. شتاب گرفتن از روی سرعت‌گیر یا چاله می‌تواند آسیب جدی به وسیله نقلیه شما وارد کند. این مسئله جزو اعمال اشتباه در رانندگی به صورت رایج است که باید آن را در زمستان بیش از تابستان رعایت کنید.

عدم استفاده از سوخت نامناسب برای خودرو

معمولاً، پمپ بنزین‌ها گزینه‌های مختلفی برای سوخت خودروها ارائه می‌دهند. اکثر خودروهای بازار از سوخت بدون سرب استفاده می‌کنند که ارزان‌ترین نوع سوخت است. اگر در این رابطه مطمئن نیستید دفترچه راهنمای خودرویتان را بررسی کنید. به این ترتیب، متوجه می‌شوید چه سوختی مناسب خودروی شما است. اگر به این موضوع توجه نکنید، باعث آسیب دیدن موتور وسیله نقلیه خود می‌شوید.

مقاله پیشنهادی: مکمل بنرین چیست؟

اشتباهات رانندگی

تنظیم جای نادرست صندلی

بسیاری از مردم تصور می‌کنند، نشستن نزدیک به فرمان به دلیل وجود کیسه هوا خطرناک است. اما، باید گفت تنظیم صندلی به سمت عقب هم می‌تواند خطرناک باشد. قرار گرفتن صندلی دور از چرخ ممکن است فضای بیشتری به پاهایتان دهد، اما می‌تواند باعث آسیب دیدگی و کاهش کنترل شما بر چرخ‌ها شود.

رانندگی با لاستیک کم فشار

یکی از نکات مهمی که باید قبل از رانندگی بررسی کرد، میزان باد لاستیک خودرو است. در واقع، شما به عنوان یک راننده باید وضعیت لاستیک وسیله نقلیه خود را به صورت مکرر بررسی کنید. رانندگی پرسرعت با فشار کم چرخ‌ها می‌تواند باعث انفجار و تصادفات مرگبار شود. پس حتما قبل از رانندگی فشار لاستیک خود را بررسی کنید.

اعمال اشتباه در رانندگی که جان شما را در معرض خطر قرار می‌دهد!

ما در این بخش به چندین نکته که ممکن است بیش از خودرو جان شما را در حین رانندگی به خطر بیندازد، اشاره می‌کنیم.

خوردن و یا نوشیدن در حین رانندگی

نوشیدن و خوردن در حین رانندگی یکی از اعمال اشتباه در رانندگی است که توسط رانندگان مکررا انجام می‌گیرد. این عمل می‌تواند جان شما و عزیزانتان را به خطر بیندازد. اگر گرسنه یا تشنه هستید ماشین خود را کناری پارک کنید. از هوای آزاد استفاده کرده و آب یا غذا مصرف کنید. به این ترتیب، با خیال راحت استراحتی کرده و مواد غذایی مورد نیاز مغزتان را هم به آن رسانده‌اید. به این ترتیب، به دور از هر گونه دغدغه‌ای راهی ادامه مسیرتان می‌شوید.

مصرف مواد مخدر یا الکل قبل از رانندگی

براساس، تحقیقات NHTSA مصرف الکل قبل از رانندگی باعث افزایش ۲۹ درصدی مرگ و میر رانندگان می‌شود. پس ترجیحا از مصرف این مواد خودداری کنید. یا در صورت مصرف سهوی این مواد حتما از آژانس یا اسنپ تاکسی بگیرید. به این ترتیب، جان خود را به خطر نخواهید انداخت. البته این مورد بیشتر در کشورهای اروپایی صدق می‌کند و در کشورهای مسلمان کمتر است.

مقاله پیشنهادی: عملکرد کیسه هوای خودرو

رانندگی در حالت خواب آلودگی یا حواس پرتی

از دیگر عواملی که می‌تواند بر رانندگی شما تأثیر بگذارد، خواب آلودگی یا حواس پرتی است. مخصوصا رانندگی در شب می‌تواند بسیار خطرناک باشد و جان شما را به خطر بیندازد. پس ترجیحا در روز سفر کنید. در صورتی که دچار حواس پرتی شده‌اید یا استرس شدیدی دارید به هیچ وجه رانندگی نکنید.

رانندگی بدون استفاده از کفش مناسب

نپوشیدن کفش نیز جزو یکی از عوامل خطرناک حین رانندگی است. قطعا رانندگی با دمپایی بسیار راحت تر از کفش است. مخصوصا اگر تابستان باشد و پاهایتان هم نیاز به خنک شدن داشته باشند، رانندگی با دمپایی یک گزینه عالی است. اما اگر کفش مناسب نپوشید، کنترل مناسبی روی پدال‌ها هم نخواهید داشت. بد نیست بدانید، برخی از ایالت‌های آمریکا رانندگی با پای برهنه یا دمپایی را جزو اعمال اشتباه در رانندگی لحاظ کرده‌اند.

با بررسی قیمت ردیاب و خرید این دستگاه نیز می‌توانید در برخی از اشتباهات رانندگی جلوگیری کنید، برای آشنایی بیشتر با این دستگاه به بررسی محصولات ما بپردازید.

جمع بندی اعمال اشتباه در رانندگی که به خودروی شما آسیب می‌رساند!

پیشنهاد می‌شود، قبل از رخداد هر گونه مشکلی در حین رانندگی برای خود یا وسیله نقلیه‌تان کلیه موارد را مدنظر داشته باشید. به این ترتیب، می‌توانید بدون هیچگونه ریسک و خطری به انجام رانندگی بپردازید و صحیح و سلامت به مقصد برسید.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *