خودرو

بررسی شرایط و مراحل گرفتن گواهینامه پایه یک

گواهینامه پایه 1
5
(2)

طبق گفته پلیس راهنمایی و رانندگی کشور، گواهینامه رانندگی پایه یک به منظور اجازه رانندگی با خودروهای سنگین صادر می‌شود. منظور از خودروهای سنگین در این جا خودروهای باربری بیش از 6 تن و خودروهای مسافربری بیش از 26 نفر هستند. به همین دلیل قوانین و شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک نسب به گواهینامه پایه دو سخت‌تر است و برای دریافت آن باید مراحل پیچیده‌تری را طی کنیم. برای اخذ گواهینامه پایه یک ابتدا باید آزمون آیین نامه نسبتا سختی را بگذرانید.

در نهایت به آزمون عملی می‌رسید که این بخش هم به مراتب سخت‌تر از آزمون عملی گواهینامه پایه دو خواهد بود. اگر شما هم قصد دریافت گواهینامه پایه یک را دارید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی شرایط، مراحل دریافت و هزینه آن بپردازیم.

گواهینامه رانندگی پایه یک

با توجه به قوانین راهنمایی و رانندگی کشور، گواهینامه‌های رانندگی به سه دسته عمده تقسیم می‌شوند. افرادی که برای اولین بار برای دریافت گواهینامه اقدام می‌کنند، گواهینامه پایه سه می‌گیرند.

گواهینامه پایه سه در ابتدا اعتبار یک‌ساله دارد اما با رعایت اصولی و درست قوانین به مدت 10 سال تمدید می‌شود. این نوع از گواهینامه‌ها برای رانندگی با وسایل نقلیه سبک مانند انواع خودروهای سواری کاربرد دارد. بعد از اخذ گواهینامه پایه سه می‌توان برای دریافت گواهینامه پایه دو اقدام کرد.

گواهینامه‌های پایه دو برای اتومبیل‌های نیمه سنگین کاربرد دارند. پس از گذشت 2 سال از تاریخ دریافت گواهینامه پایه سه می‌توان برای گرفتن گواهینامه پایه یک اقدام کرد. گواهینامه پایه یک برای رانندگی با انواع اتومبیل‌های سنگین مانند تریلی و اتوبوس کاربرد دارد.

ماشین سنگین شامل خودروهایی می‌شود که ظرفیت باربری بیش از 6 تن را دارند و یا اتوبوس‌هایی که بیش از 26 نفر مسافر سوار می‌کنند، به این گونه خودروها ماشین سنگین گفته می‌شود. در ادامه مطالب به برخی از شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک اشاره می‌کنیم.

گواهینامه پایه یک

بررسی شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک

شرایط کلی دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک به شرح زیر است:

 • اولین و مهم‌ترین شرط دارا بودن حداقل سن ۲۵ سال تمام و بالاتر از آن است که متقاضی حتماً باید آن را رعایت کند.
 • کسب نمره قبولی در آزمون آیین نامه راهنمایی رانندگی یکی دیگر از شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک است. بدون کسب نمره قبولی در این آزمون دریافت گواهینامه پایه یک غیر ممکن خواهد بود.
 • از دیگر شرایط دریافت گواهینامه پایه یک می‌توان به کسب قبولی در آزمون عملی رانندگی با خودروهای بزرگ مانند اتوبوس و کامیون اشاره کرد. این آزمون بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از آزمونی است که برای دریافت گواهینامه پایه سه می‌دهید. در نتیجه از اهمیت بالایی برای اخذ گواهینامه برخوردار است.
 • داشتن اطلاعات فنی در مورد خودروهای سنگین از دیگر شرایط مهم دریافت گواهینامه پایه یک است. البته این موضوع برای اخذ گواهینامه پایه سه هم صدق می‌کند اما اطلاعات فنی اتومبیل‌های سنگین به مراتب بیشتر و سخت‌تر است.
 • یکی دیگر از شرایط دریافت گواهینامه پایه یک، گذشتن 2 سال تمام از تاریخ اخذ گواهینامه پایه دوم است. همچنین برای دریافت گواهینامه پایه دو نیز باید از تاریخ صدور گواهینامه پایه سه، 2 سال گذشته باشد.

مقاله پیشنهادی: ردیاب خودرو سنگین

مدیریت ناوگان چیست؟

مدارک مورد نیاز جهت اخذ گواهینامه پایه یک

همانطور که گفتیم مراحل و شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک به مراتب سخت از گواهینامه پایه دو و سه است. در نتیجه مدارک بیشتری هم برای دریافت آن لازم است. لیست مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه پایه یک به شرح زیر است:

 • ارائه اصل گواهینامه رانندگی پایه دو یکی از مدارک مهم برای دریافت گواهینامه پایه یک است.
 • ارائه اصل کارت ملی هوشمند یا تأییدیه اداره ثبت احوال به همراه یک برگ کپی از کارت ملی جزو مدارک الزامی است.
 • اگر گواهینامه دیگری مانند گواهینامه موتورسیکلت یا ویژه دارید، ارائه آن هم الزامی است.
 • برای دریافت گواهینامه پایه یک ارائه اصل شناسنامه عکس دار به همراه یک برگ کپی از صفحه اول ضروری است. البته در صورت داشتن توضیحات در شناسنامه یک برگ کپی هم از صفحه توضیحات آن لازم است.
 • آخرین مدرک مورد نیاز جهت دریافت گواهینامه پایه یک، ارائه 8 قطعه عکس سه در چهار تمام رخ با زمینه روشن و لباس تیره است. توجه داشته باشید که زمینه روشن عکس اهمیت بسیاری دارد و اگر عکس با زمینه تیره ارائه شود، قابل قبول نیست و باید تعویض گردد.

گواهینامه پایه یک

نکات مهم برای ارائه عکس

 • عکس ارائه شده برای گواهینامه باید بدون عینک گرفته شده باشد. تا صورت شخص متقاضی کاملاً واضح در عکس دیده شود.
 • عکس آقایان باید بدون کلاه، کروات و لباس نظامی باشد.
 • عکس بانوان نیز باید به صورتی باشد که ضمن رعایت کامل حجاب، گردی صورت شخص در عکس کاملاً واضح و مشخص باشد.

هزینه دریافت گواهینامه پایه یک

در این بخش به بررسی دقیق و محاسبه قیمت دریافت گواهینامه پایه یک میپردازیم. طبق بررسی ها هزینه تمام شده گواهینامه پایه یک در سال 1401 تقریبا 2 میلیون تومان می‌شود. البته اغلب افرادی که به دنبال اخذ این گواهینامه هستند، میخواهند شغل رانندگی را برای خود انتخاب کنند و در نتیجه هزینه ثبت نام گواهینامه پایه یک به عنوان مجوز اصلی برای شروع کار آن ها زیاد هم پر هزینه و گران نیست.

مقاله پیشنهادی: آشنایی با انواع بیمه خودرو

 • برای اخذ گواهینامه پایه یک مانند سایر گواهی نامه های پایه دو و سه، باید برای معاینات پزشکی به پزشک مخصوص مراجعه کنید. هزینه معاینات بین 35 الی 55 هزار تومان می‌شود.
 • یکی از مدارک مهم، برگه تست عدم اعتیاد است که هزینه آن معادل 50 هزار تومان می‌شود.
 • برای دریافت گواهینامه پایه یک باید 34 تومان جهت صدور کاردکس و 20 تومان بابت کتاب هزینه کنید.
 • آزمایش تعیین گروه خون هم هزینه ای معادل 150 هزار تومان دارد.
 • یکی دیگر از هزینه‌های لازم برای ثبت نام و دریافت گواهینامه پایه یک هزینه تمبر نیروی انتظامی است که تقریباً 40 تومان می‌شود.
 • اما بخش اصلی و مهم برای اخذ گواهینامه، هزینه کلاس‌های تئوری و عملی است که تقریباً یک میلیون و پانصد هزار تومان می‌شود. البته این قیمت برای سال جدید است و هر سال تغییر می‌کند.
 • برای صدور گواهینامه شما باید هزینه پست ارسال آن را به آموزشگاه پرداخت کنید که بین 20 الی 40 هزار تومان می‌شود.
 • لازم به ذکر است که مبلغ آزمون دادن مجدد برای آیین نامه 5 هزار تومان و برای آزمون عملی 50 هزار تومان است که متقاضی دریافت گواهینامه پایه یک باید پرداخت کند.

گواهینامه پایه یک

پاسخ به سوالات متداول در خصوص اخذ گواهینامه پایه یک

پس از بررسی شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک در این قسمت از مقاله به برخی از سؤالات متداول شما عزیزان پاسخ می‌دهیم تا هیچ گونه ابهاماتی برای شما در این زمینه ایجاد نگردد.

آیا برای دریافت گواهینامه پایه یک، کارت پایان خدمت الزامی است؟

با توجه به قوانین جدید راهنمایی و رانندگی کشور، نیازی به ارائه کارت پایان خدمت برای اخذ گواهینامه پایه یک نیست. البته در گذشته یکی از مدارک مورد نیاز برای دریافت هرگونه گواهینامه رانندگی بود اما قانون آن اصلاح شد و به این شکل در آمد. در نتیجه افرادی که هنوز دوران خدمت خود را نگذرانده‌ باشند، می‌توانند برای گرفتن گواهینامه اقدام کنند و مانعی از این بابت وجود ندارد.

آیا برای دریافت گواهینامه رانندگی پایه یک، داشتن گواهینامه پایه دو الزامی است؟

همانطور که گفتیم یکی از مهم‌ترین شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک، داشتن گواهینامه پایه دو است. در حقیقت اخذ گواهینامه هر پایه‌ای نیازمند داشتن گواهینامه پایه قبل است. هنگامی که برای گرفتن گواهینامه پایه یک اقدام می‌کنید، باید گواهینامه پایه دو را داشته باشید و زمانی که برای اخذ گواهینامه پایه دو اقدام می‌کنید، داشتن گواهینامه پایه سه ضروری خواهد بود. البته توجه داشته باشید که باید از داشتن هر یک از گواهینامه‌‌های پیش زمینه، حداقل 2 سال گذشته باشد.

آیا برای اخذ گواهینامه پایه یک، داشتن مدرک دیپلم ضروری است؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که برای دریافت گواهینامه پایه یک داشتن مدرک دیپلم ضروری نیست. در حقیقت شما بدون داشتن دیپلم هم می‌توانید برای دریافت این گواهینامه اقدام کنید و تنها سواد خواندن و نوشتن کافی است. این مورد دریافت گواهینامه را برای تمام افراد میسر می‌کند.

جمع بندی شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک

ما در این مقاله به بررسی شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک و مدارک لازم برای آن پرداختیم. همانطور که گفتیم میزان حساسیت شغلی که رانندگان خودروهای سنگین دارند، بسیار بیشتر از بقیه لوازم نقلیه است و همین امر موجب شده تا شرایط و قوانین ویژه‌های برای دریافت آن وضع کنند.

 گواهینامه پایه یک مخصوص خودروهای سنگین باربری و مسافربری مانند تریلی و اتوبوس است. شرایط دریافت گواهینامه پایه یک، از لحاظ آزمون آیین نامه و آزمون عملی آن به مراتب سخت‌تر و دشوارتر از اخذ گواهینامه پایه دو و سه است. برای گرفتن گواهینامه پایه یک حتماً باید 2 سال از تاریخ صدور گواهینامه پایه دو شما گذشته باشد تا بتوانید برای دریافت آن به آموزشگاه‌ها مراجعه کنید.

 در متن مقاله ما به طور کامل شرایط گرفتن گواهینامه پایه یک را بررسی کردیم. حال لازم است بدانید که فقط دارا بودن یک الی دو شرط کافی نیست و شما باید تمام شرایط ذکر شده را داشته باشید تا بتوانید برای اخذ گواهینامه پایه یک اقدام کنید. در غیر این صورت شما مجاز به دریافت این گواهینامه نمی‌شوید. از جمله شرایط مهم دریافت گواهی نامه پایه یک می‌توان به محدودیت سنی آن، کسب نمره قبولی در آزمون آیین نامه و آزمون عملی یا به اصطلاح تو شهری و داشتن اطلاعات فنی کافی از خودروهای سنگین اشاره کرد.

گواهینامه پایه یک شامل چه خودروهایی می‌شود؟

گواهینامه خودرو پایه یک شامل تمامی خودروهای سنگین همانند تریلی ها که قابلیت باربری چند تنی را دارند و همچنین اتوبوس‌هایی با بیش از 20 سرنشین می‌شود.

آیا برای داشتن گواهینامه پایه یک باید شرایط خاصی داشته باشیم؟

برای اینکه بتوانید گواهینامه خودرو سنگین بگیرید باید برخی مراحل را پشت سر بگذارید که در این مقاله به ترتیب به صورت مفصل توضیح داده شده است و اولین آن اخذ گواهینامه رانندگی خودروهای عادی است.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *