خودرو

مدارک لازم جهت تمدید گواهینامه رانندگی

تمدید گواهینامه رانندگی
4.4
(34)

در قدیم اعتبار گواهینامه‌های رانندگی پنج سال بود. اما امروزه اعتبار آن‌ها افزایش پیدا کرده و به ده سال رسیده است. پس از گذشت ده سال از تاریخ صدور، باید نسبت به تمدید گواهینامه رانندگی اقدام کنید. رانندگی بدون داشتن گواهینامه معتبر کار بسیار پرریسکی است.

اگر پلیس شما را در حین رانندگی با گواهینامه غیرمعتبر بگیرد، جریمه خواهید شد و اگر تصادفی رخ دهد، شما مقصر تشخیص داده می‌شوید. پیشنهاد می‌کنیم اگر اعتبار گواهینامه شما رو به اتمام است، هرچه سریع‌تر آن را تمدید کنید و این کار را به عقب نیندازید.

در این مقاله قصد داریم مدارک لازم برای تمدید یا تعویض گواهینامه را بررسی کنیم. اگر گواهینامه‌تان در حال منقضی شدن است و قصد تمدید آن را دارید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا با تمامی مدارک لازم آشنا شوید.

نکته مهم: 

این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و تلاش ما در بروز نگهداشتن آن می‌باشد اما همراهان عزیز ردیاب من با شماره تماس موجود در وب سایت فقط در خصوص خرید ردیاب و مشاوره خرید ردیاب در ارتباط باشید، سوالات در خصوص مقالات عمومی را پاسخگو نیستیم. با تشکر 

در چه شرایطی می‌توانیم گواهینامه خود را تمدید یا تعویض کنیم؟

برای تمدید و تعویض گواهینامه شرایطی لازم است. اگر گواهینامه شما به دلایلی که در زیر نام برده شده غیرقابل استفاده است، می‌توانید برای تمدید گواهینامه خود اقدام کنید. در غیر این‌ صورت بهتر است با گواهینامه فعلی‌تان به رانندگی ادامه دهید.

 • تاریخ اعتبار گواهینامه به پایان رسیده باشد.
 • قسمت‌های مهم و بااهمیت گواهینامه از بین رفته یا مخدوش شده باشد. اگر اطلاعات مربوط به هویت که روی گواهینامه درج شده، غیرقابل تشخیص باشد به راحتی خوانده نشود، باید گواهینامه را تعویض کنید.
 • اطلاعات مربوط به هویت شما مانند نام یا نام خانوادگی تغییر کرده باشد.
 • گواهینامه مفقود شده یا به سرقت رفته باشد. در این صورت باید ابتدا به دفتر خدمات الکترونیک نظامی مراجعه کرده و استعلام اولیه را انجام دهید. پس از اینکه ثابت شد سابقه ندارید، می‌توانید به راهنمایی و رانندگی بروید و درخواست خود را ثبت کنید.

لازم به ذکر است که اگر هر نوع گواهینامه قدیمی اعم از پایه یک، پایه دو، ب۱ و ب۲، پ۱ و پ۲، موتورسیکلت تراکتور چرخ لاستیکی و موارد دیگر را دارید، می‌توانید زودتر از موعد پایان اعتبار آن برای تعویض اقدام کرده و درخواست تعویض دهید.

مقاله پیشنهادی: انواع بیمه خودرو

انواع بیمه بدنه

تمدید گواهینامه رانندگی

چه مدارکی برای تمدید گواهینامه رانندگی لازم است؟

بهتر است قبل از مراجعه برای تمدید گواهینامه رانندگی، از مدارک لازم برای انجام این کار مطلع باشید. ما مدارک مورد نیاز برای درخواست تمدید یا تعویض گواهینامه را برای شما جمع‌آوری کرده‌ایم.

 • اصل شناسنامه و کپی آن. اگر شناسنامه دارای توضیحات نیز است، باید صفحه توضیحات با مهر ثبت‌احوال را هم کپی بگیرید.
 • اصل کارت ملی به همراه کپی از پشت و روی آن.
 • نشانی دقیق محل زندگی دائمی.
 • کد پستی ده رقمی.
 • اگر قصد تمدید یا تعویض گواهینامه را دارید، باید اصل گواهینامه فعلی خود را به همراه داشته باشید. اگر گواهینامه‌تان مفقود شده و در دسترس نیست باید استعلام نیروی انتظامی را به همراه داشته باشید.
 • عکس بیومتریک که از چهره شما در پلیس +۱۰ گرفته می‌شود (در دفاتر پلیس کیوسک‌های مختص به عکس‌برداری بیومتریک چهره و اثر انگشت وجود دارد) یا به همراه داشتن سه قطعه عکس سه‌درچهار با پس‌زمینه سفید بدون کراوات یا آرایش.
 • یک مدرک معتبر مانند کارت پایان خدمت به همراه برگه آزمایشگاهی که در آن گروه خونی شما مشخص شده است. اگر برگه آزمایشگاهی را ندارید می‌توانید فرم خوداظهاری را پر کنید و در آن گروه خونی خود را مشخص کنید. اگر گروه خونی به اشتباه وارد شود، در صورت بروز هر مشکلی مسئولیتش بر عهده خودتان است.
 • همراه داشتن گواهی عدم اعتیاد. برای تعویض یا تمدید گواهینامه پایه یک باید گواهی عدم اعتیاد را به همراه داشته باشید. در این حالت پس از دریافت معرفی‌نامه، به بیمارستان یا درمانگاه مشخص شده مراجعه کنید.

مراحل تمدید گواهینامه

برای ثبت کردن درخواست خود برای تمدید یا تعویض گواهینامه رانندگی باید ابتدا مدارک گفته‌شده را به پلیس +۱۰ ارائه دهید. سپس برگه معاینه چشم را از آن‌ها دریافت کرده و به پزشک مورد اعتماد پلیس ناجا برای معاینه چشم مراجعه کنید. برای معاینه چشم باید چند نکته که در زیر آورده شده است را در نظر بگیرید.

 • اگر در عکس گواهینامه قبلی خود با عینک بوده‌اید و اکنون عمل لیزیک انجام داده‌اید، دیگر به عینک نیازی ندارید. ولی پزشک مورد اعتماد ناجا باید تأییدیه پزشکی صادر کند. داشتن این تأییدیه ضروری است.
 • اگر در گواهینامه قبلی با لنز بوده‌اید و اکنون می‌خواهید گواهینامه را با همان شرایط قبلی تمدید و دریافت کنید، فقط باید توسط پزشک مورد اعتماد ناجا معاینه شوید و به تأیید کاردان فنی احتیاجی ندارید.
 • اگر قصد دارید گواهینامه موقت گروه ب را تعویض کنید، احتیاجی به معاینه چشم ندارید و فقط باید یک قطعه عکس ارائه دهید.
 • اشخاصی که گواهینامه قبلی آن‌ها با لنز طبی بوده است، برای تمدید گواهینامه رانندگی خود پس از حضور در دفتر خدمات الکترونیک نظامی باید به کاردان فنی راهنمایی و رانندگی در شهرک آزمایش مراجعه کنند.

در مواردی که در زیر نام برده شده است، متقاضی باید پس از انجام معاینه فنی به کاردان فنی مراجعه کند. کاردان فنی راهنمایی و رانندگی توانایی وی را می‌سنجد و تأییدیه صادر می‌کند.

 • افرادی که هنگام دریافت گواهینامه قبلی دچار نقص عضو بوده‌اند و شرایط جسمانی آن‌ها تغییر کرده است، باید پسا از انجام معاینات پزشکی نظر کاردان فنی شهرک آزمایش را نیز دریافت کنند.
 • متقاضیانی که بالای ۷۰ سال سن دارند، پس از انجام معاینات چشم‌پزشکی باید به دفاتر خدمات الکترونیک و سپس کاردان شهرک آزمایش مراجعه کنند. این افراد برای تمدید گواهینامه و یا تعویض آن احتیاج دارند سایر آزمایش‌ها (مانند تست شنوایی) را نیز انجام بدهند. پس از انجام این آزمایش‌ها و تأیید سلامت جسمی، گواهینامه جدید به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

پس از اینکه متقاضی تمام مراحل را انجام داد و درخواست خود برای تمدید یا تعویض گواهینامه را ثبت کرد، رسیدی به او داده می‌شود که می‌تواند این رسید را به مأموران راهنمایی و رانندگی نشان دهد. حداکثر تا ۱۰ روز پس از ثبت درخواست و ارائه مدارک در دفتر پلیس +۱۰، گواهینامه جدید برای متقاضی صادر می‌شود.

گواهینامه رانندگی

هزینه تمدید یا تعویض گواهینامه چقدر است؟

هنگام ثبت درخواست و ارائه مدارک به دفاتر خدمات الکترونیک، متقاضی باید هزینه‌های جانبی مانند هزینه مربوط به ارسال پستی گواهینامه را با استفاده از کارت‌خوان پرداخت کند. هزینه‌های تمدید گواهینامه به طور کلی در زیر آورده شده است.

 • هزینه تمدید یا تعویض گواهینامه و صدور گواهینامه هوشمند.؛
 • هزینه تمبر؛
 • هزینه ارسال گواهینامه صادر شده توسط شرکت پست به نشانی که متقاضی به عنوان محل سکونت دائمی ثبت کرده است؛
 • هزینه تصویربرداری بیومتریک چهره؛
 • هزینه آزمایش‌ها و معاینات پزشکی که توسط خود متقاضی پرداخت می‌گردد. این معاینات و آزمایش‌ها شامل مواردی مانند آزمایش خون، چشم‌پزشکی، دریافت گواهی عدم اعتیاد و موارد دیگر می‌شود.

اگر دیر اقدام به تمدید یا تعویض گواهینامه کنید، جریمه می‌شوید. جریمه دیرکرد پس از گذشت یک‌سال کامل از تاریخ گواهینامه لازم به ذکر است که آپدیت قبلی این مقاله هزینه ها را قرار داده بودیم اما ترجیحا به دلیل امکان تغییر قیمت ها از قرار دادن هزینه معذوریم اما لیست هزینه های پیش رو را برای شما سروران گرامی قرار دادیم.

چه زمانی برای تمدید گواهینامه رانندگی باید اقدام کرد؟

بهترین زمان معمولا 1 ماه قبل از انقضای کامل کارت گواهینامه است. در این زمان کارت در حالت انقضا قرار گرفته است.

آیا می‌توان به صورت آنلاین گواهینامه را تمدید کرد؟

در حال حاضر امکان تمدید یا تعویض گواهینامه به صورت آنلاین وجود ندارد. چراکه شخص متقاضی باید در دفاتر پلیس +۱۰ انگشت‌نگاری و احراز هویت شود و این موضوع مستلزم حضور خود فرد است. اما پس از ارائه مدارک و ثبت درخواست، می‌توانید به صورت اینترنتی، تلفنی یا پیامکی فرایند صدور و تمدید گواهینامه رانندگی جدید خود را پیگیری کنید. همچنین اگر تصمیم دارید گواهینامه بین‌المللی دریافت کنید و یا گواهینامه خود را از زبان فارسی به زبان انگلیسی ترجمه کنید، می‌توانید این کار را به‌صورت آنلاین انجام دهید.

نکات مهم در زمان تمدید گواهینامه رانندگی چیست؟

حضور فرد برای ثبت اثر انگشت در دفاتر پلیس + 10 الزامی است – افرادی که در گواهینامه آنها رانندگی به همراه عینک ذکر شده است، حتما باید برگه معاینه چشم توسط چشم پزشک معتمد و معرفی شده را داشته باشد – اگر بعد از دریافت گواهینامه وضعیت سلامتی جسمانی شما تغییر کرد این مورد نیاز به بررسی مجدد دارد. – متقاضیانی که سن آنها بالای 70 سال است نیاز به بررسی‌‎های دیگر پزشکی نیز دارند.

برای کسانی که در گواهینامه آنها رانندگی با عینک قید شده باشد، برگه معاینه چشم صادر می شود که توسط پزشکان معتمد ناجا این کار انجام می گیرد.

رانندگی

چگونه گواهینامه بین‌المللی دریافت کنیم؟

اگر تمایل دارید با ماشین شخصی خود به کشورهای دیگر سفر کنید و یا در کشوری به‌جز ایران اجازه رانندگی را داشته باشید، باید نسبت به اتخاذ گواهینامه بین‌المللی اقدام کنید. برای دریافت گواهینامه بین‌المللی باید مدارک لازم را به کانون اتومبیل‌رانی ارائه دهید. این کانون در اکثر شهرهای ایران دارای نمایندگی است. علاوه‌بر این می‌توانید به صورت آنلاین درخواست دریافت گواهینامه آنلاین دهید. این روش نیز از داخل کشور و با مراجعه به وب‌سایت کانون اتومبیل‌رانی جمهوری اسلامی ایران است. مدارک لازم برای دریافت گواهینامه بین‌المللی در زیر آورده شده است. البته در مقاله ای دیگر به صورت کامل به این موضوع پرداختیم.

 • یک قطعه عکس سه‌درچهار با حجاب اسلامی.
 • اصل گواهینامه جمهوری اسلامی با حداقل یک سال و سه روز اعتبار برای گواهینامه بین‌المللی یک ساله و اعتبار حداقل سه سال برای گواهینامه بین‌المللی سه ساله
 • اصل گذرنامه یا کپی صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل کردن فرم درخواست
 • پرداخت هزینه‌های لازم

چگونه گواهینامه بین‌المللی را تمدید کنیم؟

لازم به ذکر است که گواهینامه بین‌المللی را نمی‌توان تمدید کرد، پس از پایان اعتبار گواهینامه بین‌المللی باید گواهینامه جدید دریافت کنید. برای تمدید گواهینامه و اخذ گواهینامه جدید باید گواهینامه قبلی خود را به همراه داشته باشید.

برای دریافت گواهینامه بین‌المللی جدید پس از انقضای گواهینامه قبلی، باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • اصل گواهینامه جمهوری اسلامی که حداقل تا یک ‌سال و یک روز دیگر اعتبار داشته باشد.
 • کپی پاسپورت
 • کپی کارت ملی
 • یک قطعه عکس رنگی سه‌درچهار با پس‌زمینه سفید.

سخن آخر

در این مقاله در ارتباط با مدارک لازم برای تمدید یا تعویض گواهینامه و مراحل انجام آن صحبت کردیم. پیش از اقدام برای تمدید آن خوب است مدارک و مراحل آن را بدانید تا دچار سردرگمی نشوید. خوشبختانه با وجود دانستن مراحل و ارائه تمامی مدارک لازم برای تمدید، ثبت درخواست فقط یک روز طول می‌کشد و دردسری برای متقاضی ندارد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از پایان اعتبار برای تمدید گواهینامه رانندگی اقدام کنید. اگر این کار را به تأخیر بیندازید و از اعتبار گواهینامه‌تان بگذرد، علاوه‌بر اینکه رانندگی پرخطر می‌شود، جریمه دیرکرد هم باید بپردازید. بنابراین بهتر است تا دیر نشده است، اقدام کنید!

آیا تمدید گواهینامه رانندگی در ایران امری ضروری و مهم است؟

بله در واقع زمانی که تاریخ گواهینامه رانندگی شما تمام شود اگر تصادفی برای شما رخ دهد مقصر هستید و جریمه نیز به همراه خواهد داشت.

چقدر زمان می‌برد که گواهینامه را تمدید کنیم؟

به صورت کلی کم تر از 1 ساعت پس از مراجعه به دفاتر مربوطه در صورت شلوغ نبودن انجام می‌شود، تا مدتی که گواهینامه جدید به دست شما برسد به شما یک برگه می‌دهند که همانند گواهینامه معتبر است و تا زمان آدم گواهینامه اصلی باید از آن استفاده فرمایید.

آیا فردی خارج از کشور می تواند گواهینامه خود را تمدید کند؟

بله در این صورت شما باید به فردی در ایران وکالت این کار را داده باشید تا بتواند برای شما اقدامات لازم را انجام دهد.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4.4 / 5. شمارش آرا: 34

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

6 نظر در “مدارک لازم جهت تمدید گواهینامه رانندگی

 1. مصطفی قصری گفت:

  باسلام دستتان درد نکنه خیلی مفید و جامع تمامی سطوح را اطلاع رسانی کرده اید و جای کوچکترین سؤالی دیگر نمی ماند .خدا قوت و با آرزوی موفقیت روز افزون برایتان

  1. تیم فنی گفت:

   سلام و روز بخیر – خواهش می‌کنم
   خداروشکر که به کار آمده است

 2. رضا رزاقی گفت:

  بسیاری از سوالات من را پاسخ دادید ممنون از زحمات شما

  1. تیم فنی گفت:

   با سلام – خواهش می کنم – موفق باشید

 3. Yegane گفت:

  سلام وقت بخیر
  اگر تاریخ گواهینامه یک ماه گذشته باشد، مدارک دیگه ای لازم است؟

  1. تیم فنی گفت:

   با سلام و احترام – بعید می دانیم اما برای پاسخ دقیق تر با پلیس +10 نزدیک به محل سکونت خود در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *