ردیاب خودرو

ردیاب ضد آب چیست و چطور کار می‌کند؟

ردیاب ضد آب چیست
5
(1)

در این مطلب قصد داریم در مورد ردیاب ضد آب مخصوص وسایل نقلیه صحبت کنیم. زمانی که اتومبیل خود را در محوطه پارکینگ پارک می‌کنید و برای مدتی مجبور هستید از آن فاصله بگیرید، قطعاً انتظار دارید زمانی که برمی‌گردید اتومبیل شما همان جایی که آن را پارک کرده‌اید باشد.

درک این موضوع که اتومبیل شما خیلی وقت است دزدیده شده حتماً باعث می‌شود وحشت‌زده شوید. همچنین سریع به این فکر می‌افتید که آیا پلیس می‌تواند قبل از اینکه ماشین شما برای همیشه ناپدید شود رد آن را بزند؟

درواقع پیدا کردن اتومبیل‌هایی که ردیاب خودرو ندارند خیلی دشوار است. به همین دلیل است که باید به فکر نصب یک ردیاب بر روی وسیله نقلیه خود باشید. یکی از بهترین گزینه‌هایی که در دسترس دارید ردیاب ضد آب است. در ادامه این مطلب قصد داریم ویژگی‌های ردیاب‌های ضد آب را بررسی کنیم و سپس با مقایسه چند مورد از بهترین ردیاب‌های ضد آب در بازار گزینه مناسب شما را پیدا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

در نظر داشته باشید در همین ابتدا خدمت شما همراهان عزیز باید بگوییم که ردیاب‌های ضد آب در مصارف شخصی مناسب افرادی است که از خودروهای آفرودی استفاده می‌کنند و یا اینکه ماشین آنها در معرض رطوبت و آب زیادی قرار دارد که در این شرایط امکان سوختن برد بیشتر می‌شود اما در حالت عادی توصیه ما استفاده از ردیاب‌های خودرویی همانند تلتونیکا FMB920 است.

همچنین ردیاب‌های ضد آب در مصارف سازمانی نیز کاربرد زیادی دارد همانند ردیاب تلتونیکا FMB202

برای خرید ردیاب خودرو شخصی توصیه می‌کنیم حتما محتوای راهنمای خرید ردیاب خودرو را مطالعه فرمایید.

راهنمای خرید ردیاب ضد آب خودرو

ردیاب ضد آب چطور کار می‌کند؟

GPS ها با استفاده از ماهواره‌هایی که در مدار زمین می‌چرخند کار می‌کنند. این ماهواره‌ها به صورت مداوم موقعیت مکانی و وضعیت خود را منتشر می‌کند. مرکز کنترل GPS و سایر مراکز ردیابی بر روی این داده‌ها نظارت و برای اطمینان از عملکرد صحیح، آن‌ها را کنترل می‌کنند.

یک دستگاه ردیاب ضد آب بر روی زمین این سیگنال‌ها را دریافت کرده و داده‌های منحصر به فرد هر یک را تفسیر می‌کند. سپس با مشخص کردن موقعیت چهار ماهواره یا تعداد بیشتری از آن‌ها که در ارتباط با دستگاه ردیابی هستند می‌روند موقعیت دقیق خود را در فضای سه بعدی و مثلثی شکل مشخص کند. ماهواره‌های بیشتر هم معمولاً برای آزمایش اعتبار داده‌ها و مشاهده موقعیت مکانی دقیق مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی مهم ردیاب‌های ضد آب این است که می‌توانند در تمامی شرایط آب و هوایی کار کنند و در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت مشکلی برای برد آن‌ها ایجاد نمی‌شود.

راهنمای خرید ردیاب ماشین ضد آب

 

زمان خرید ردیاب ضد آب چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

زمان خرید ردیاب‌های مخصوص وسایل نقلیه باید به انواع و ویژگی‌های مختلف این دستگاه‌ها توجه داشته باشید. برای مثال زمان پیش‌فرض ردیابی برای GPS های وسایل نقلیه معمولاً 60 ثانیه است اما دستگاه‌های بهتری با گزینه‌های قابل تنظیم وجود دارند که زمان ردیابی را تا 30 و 10 ثانیه هم کاهش می‌دهند.

از جمله ویژگی‌های دیگر می‌توانیم به حصار جغرافیایی یا ژئوفنس اشاره کنیم. ردیاب‌های دارای این قابلیت زمانی که اتومبیل شما وارد یک منطقه معین شده یا از آن خارج می‌شود به شما هشدار می‌دهد. یک گزینه SOS هم در اغلب ردیاب‌های ضد آب خودرو وجود دارد که در موقعیت‌های اضطراری به کار می‌رود.

دستگاه‌های پیشرفته‌تر می‌توانند قابلیت‌های اضافی مانند تشخیص ضربه، اعلام مراکز خدمات رسانی و پوشش خرابی خودرو و هشدار در زمان وضعیت‌های بد آب و هوایی هم ارائه دهند.

انواع ردیاب‌های ضد آب مخصوص خودرو

ردیاب‌های ضد آب مخصوص خودروها از نظر نحوه استفاده از انرژی به سه دسته تقسیم می‌شوند. در ادامه می‌توانید با این سه دسته ردیاب ضد آب آشنا شوید.

1.ردیاب‌هایی که برای اجرا به باتری نیاز دارند

بسیاری از ردیاب‌های GPS با استفاده از باتری کار می‌کنند و شما باید مدام این نوع دستگاه‌ها را چک کنید در غیر این صورت ممکن است در بدترین شرایط ممکن باتری ردیاب شما تمام شود. اما به دلیل اینکه این نوع ردیاب‌ها کوچک و بدون سیم هستند به راحتی می‌توانید آن‌ها را پنهان کنید. با مخفی نگه داشتن این ردیاب‌ها اگر اتومبیل شما دزدیده شود دیگر سارقان نمی‌توانند ردیاب را از اتومبیل جدا کنند. در خصوص این مدل ردیاب می‌توان به مدل تلتونیکا TMT250 به طور مثال اشاره کرد که استفاده شخصی نیز دارد.

2.ردیاب‌های ضد آب شارژی

ردیاب‌های شارژی از پریز 12 ولت خودرو یا پورت OBD II انرژی مورد نیاز خود را دریافت می‌کنند، پس دیگر لازم نیست نگران عوض کرد‌ن باتری آن‌ها باشید. این ردیاب‌ها بهترین گزینه برای در ارتباط نگه داشتن اعضای خانواده هستند.

اما اگر قصد دارید از یک ردیاب GPS به عنوان یک دستگاه ضد سرقت استفاده کنید باید به این نکته دقت داشته باشید که پنهان کردن این نوع دستگاه‌ها سخت است. همچنین باید به میزان انرژی که این ردیاب‌ها از اتومبیل شما می‌گیرند توجه داشته باشید زیرا ممکن است فشار زیادی بر روی باتری ماشین وارد شود.

ردیاب خودرو ضد آب آفرودی

ردیاب ضد آب Hardwired

این نوع دستگاه‌های ردیاب ضد آب دارای سیمی هستند که مستقیماً به داخل خودرو متصل می‌شود. دلیل استفاده از این نوع ردیاب‌ها اغلب این است که خودرو پورت OBD II ندارد و به همین دلیل هم نمی‌توان از دستگاه‌های بی‌سیم استفاده کرد.

از ردیاب‌های آهنربایی نیز می‌توانید در این موارد استفاده کنید.

برای مصارف شخصی توصیه ما خرید پک کامل ردیاب من به همراه اپلیکیشن ردیابی ردیاب من است.

برخی از خودروهای قدیمی این پورت را ندارند یا با آن ناسازگار هستند، درنتیجه ردیاب‌های hardwired تنها گزینه‌ای است که می‌توان برای ردیابی این خودروها استفاده کرد. مزیت این نوع دستگاه‌ها امکان پنهان کردن بهتر آن‌ها است. از آنجایی که لازم نیست این نوع ردیاب‌ها را به پورت OBD متصل کرد می‌توانید GPS در زیر داشبورد و هر جایی که مایل هستید قرار دهید.

مشخصات ردیاب ضد آّب

ویژگی‌های ردیاب‌های ضد آب خودرو

همانطور که ذکر کردیم ردیاب‌های ضد آب خودروها باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند. در ادامه مطلب ویژگی‌های این دستگاه‌ها را بررسی می‌کنیم. توجه داشته باشید که برخی از ویژگی‌هایی که نام می‌بریم در تمام ردیاب‌ها قابل مشاهده هستند اما برخی دیگر فقط در دستگاه‌های پیشرفته دیده می‌شوند.

دسترسی به سیگنال

برخی از ردیاب‌ها شامل خدمات بین‌المللی هستند ولی بسیاری از آن‌ها خدمات خارج از کشور را ارائه نمی‌دهند. البته بعضی از شرکت‌ها این امکان را فراهم کرده‌اند که با پرداخت کارمزد به ردیاب خود کشورهای دیگری هم اضافه کنید.

برای جلوگیری از ایجاد هزینه‌های اضافی یا از دست دادن سیگنال باید میزان دسترسی دستگاه GPS خودرو خود را بررسی کنید. اگر قصد داشتید خودرو خود را از کشور خارج کنید باید قبل از این کار کشور مقصد را به برنامه ردیاب خود اضافه کرده باشید، به این ترتیب می‌توانید در آن کشور نیز از ردیاب ضد آب خود استفاده کنید.

گزینه SOS

ایمنی یکی از ویژگی‌های اصلی یک دستگاه ردیاب GPS است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در وضعیت اضطراری باشید می‌توانید گزینه SOS ردیاب خودرو را فعال کنید. با این کار ردیاب موقعیت شما را به نزدیک‌ترین مراکز خدمات رسانی اطلاع خواهد داد. چنین ویژگی می‌تواند در شرایط اضطراری از هدر رفتن زمان جلوگیری کند.

ردیابی به صورت لحظه‌ای

بسیاری از ردیاب‌های ضد آب موجود در بازار حالا می‌توانند به صورت لحظه‌ای بر روی موقعیت مکانی نظارت داشته باشند. با وجود این ویژگی بسیاری از کاربران می‌توانند مکان دقیق وسیله نقلیه خود را از طریق نقشه و پیام‌های هشدار مشاهده کنند.

همچنین کاربران می‌توانند آدرس و مسیر رسیدن به خودرو خود را (حتی اگر خودرو در حال حرکت باشد) مشاهده کنند.  بیشتر ردیاب‌ها این امکان را برای شما فراهم می‌کنند که اطلاعات مربوط به خودرو خود را روی چند دستگاه مشاهده کنید. در صورتی که خودرو دزدیده شود کاربران با استفاده از این ویژگی کاربران می‌توانند به سرعت مکان وسیله نقلیه خود را شناسایی کنند.

نمایش سابقه سفر

یکی از ویژگی‌های جالب و کلیدی که در بسیاری از ردیاب‌های ضد آب وجود دارد نمایش سابقه سفرهای مختلف راننده خودرو است. ویژگی سفر ردیاب GPS مکان و نحوه حرکت خودرو را به صورت گرافیکی بر روی نقشه نشان می‌دهد.

ردیاب سایر اطلاعات تاریخچه سفر مانند کیلومتر یا مایل، مکان‌هایی که خودرو توقف کرده است، زمان استفاده از موتور، متوسط سرعت خودرو و… را هم نشان می‌دهد. بعضی از ردیاب‌های GPS گزینه‌ای هم برای پخش مجدد کل سفر دارند. در این صورت اگر خودرو دزدیده شود می‌توانید از سابقه سفر برای پیدا کردن مکان‌های قبلی خودرو و مکانی که در حال حاضر در آن قرار دارد استفاده کنید.

ویژگی ردیاب ضد آب: آلارم ها

برای مشاهده اطلاعات ضروری ردیاب ضد آب خودرو خود لازم نیست همیشه به سیستم نگاه کنید. بیشتر ردیاب‌ها این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند که برای اطلاع از وضعیت خودرو خود پیام هشدار تنظیم کنند. شما می‌توانید آلارم‌ها را برای سرعت، شروع روز، انحراف از مسیر، رفتار راننده و بسیاری از حالت‌های دیگر تنظیم کنید. داده‌های موجود در این ردیاب‌ها به کابران کمک می‌کنند مصرف سوخت بهینه‌ای داشته باشند و بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصدهای معمول انتخاب نمایند. کاربرانی که به دنبال بررسی و حفظ ایمنی خودرو خود هستند می‌توانند از این ویژگی مفید استفاده کنند.

حصار جغرافیایی

ردیاب‌های GPS ضد آبی که دارای قابلیت حصار جغرافیایی هستند می‌توانند از ویژگی آلارم به شکل پیشرفته‌تری استفاده کنند. کاربران می‌توانند در اطراف یک منطقه بر روی نقشه ردیاب خود محدوده‌های جغرافیایی به نام ژئوفنس یا حصار جغرافیایی ایجاد کنند. به این ترتیب هر زمان که خودرو وارد این حصار جغرافیایی شده یا از آن خارج می‌شود کاربر یک آلارم دریافت می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از این اطلاعات میزان بهره‌وری و امنیت وسیله نقلیه خود را افزایش دهید.

ردیاب ضد آب در ایران بخریم

انواع ردیاب ضد آب

قطعاً امن‌ترین مکان برای نگهداری ردیاب‌ها در داخل خودرو است اما بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند ردیاب خود را در بخش خارجی خودرو پنهان کنند. در این صورت بهترین گزینه پیش روی شما خرید دستگاه ردیابی است که در برابر رطوبت و سایر زباله‌هایی که توسط لاستیک‌ها به بخش زیری خودرو پرتاب می‌شوند مقاومت کند.

جمع‌بندی

با توجه به مواردی که ذکر شد حالا با نحوه عملکرد و انواع ردیاب ضد آب آشنا شدیم. ردیاب‌های ضد آب از جمله وسایل ضروری هستند که برای حفظ امنیت خودروها در تمام شرایط آب و هوایی به کار می‌روند و به دلیل کیفیت بالا و مقاومت زیادی که دارند می‌توانند در وضعیت‌های اضطراری هم مفید باشند.

 

ردیاب خودرو ضد آب چه تفاوتی با ردیاب خودرو معمولی دارد؟

معمولا ردیاب خودروهای ضدآب در برابر رطوبت، پاشیدن آب یا حتی فرورفتن در آب مقاومت بسیار بیشتری دارند تا برد آنها تحت تاثیر قرار نگیرد اما نکته اینجاست که این ردیاب‌ها مخصوص افرادی است که وسایل نقلیه آنها در معرض آب یا رطوبت زیاد هستند.

آیا شکل ظاهری ردیاب ضد آب متفاوت است؟

بله معمولا ردیاب‌های ضد آب بدنه محکم تر و همچنین بسته تری دارند به صورتی که تمام منافذ آنها در برابر رطوبت و آب بسته است.

 

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *