ردیاب خودرو

راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت | اگر خودروی‌مان دزدیده شد، چه کنیم؟

پیدا کردن خودرو پس از سرقت
0
(0)

با در نظر گرفتن هزاران دستگاه خودرویی که سالیانه به سرقت می‌روند، می‌توان گفت که سرقت خودرو هم‌اکنون یکی از جرائم رایج در کشور است. معمولا برای موضوعات منفی رایج در جامعه، راهکارهایی از قبل پیش‌بینی می‌شوند تا در هنگام وقوع اتفاقاتی که آنها را دوست نداریم، در ذهن خود دستورالعملی مناسب برای اداره کردن موقعیت داشته باشیم. به هنگام وقوع یک حادثه، در اکثر اوقات می‌توان از تبعات آن جلوگیری کرد. اما انسان‌ها معمولا دست و پای خود را گم می‌کنند و اتفاقی را که به سادگی می‌توان حل کرد، تبدیل به یک تراژدی می‌کنند. بنابراین هدف ما از نگارش مقاله “راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت”، ایجاد دستوراتی در ذهن شما، برای مواقع ضروریست. با ما همراه باشید.

پیدا کردن ماشین بعد از دزدیده شدن

پیشگیری بهتر از درمان است!

اولین نکته‌ای که باید به‌شما بگویم، این است که لطفا در مرحله اول، سعی کنید از به سرقت رفتن خودرو پیشگیری کنید. اینکه هیچگاه خودروی شما دزدیده نشود، لذتی دارد که فقط بعد از به سرقت رفتنش آن را (یا بهتر بگویم، خلاء آن را) حس خواهید کرد. بنابراین به دیدگاه خودم، این بخش از مقاله مهم‌ترین نکاتی که نوشته‌ام را در خود جای می‌دهد.

در حالی که ممکن است برای محافظت از خودروی سرقتی شما بسیار دیر باشد، چندین کار را می‌توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که وسیله نقلیه بعدی شما در برابر سارقان ایمن‌تر است. برخی از این اقدامات حتی به کاهش هزینه بیمه خودرو نیز کمک می‌کند. قبل از آنکه به راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت نیاز پیدا کنید، می‌توانید با رعایت چند نکته احتمال این اتفاق ناگوار را پایین بیاورید.

نکات بسیار ساده و قابل انجام هستند و حتی گاهی از شدت سادگی فراموشمان می‌شوند.

آنها عبارتند از:

 • اطمینان از بسته بودن پنجره‌ها به‌هنگام ترک خودرو
 • نصب سیستم هشدار دهنده و دزدگیر خودرو
 • نصب سیستم ردیابی جی پی اس
 • مخفی کردن اشیاء قیمتی در مکان‌هایی مانند داشبورد، کنسول و…
 • اطمینان از قفل شدن درب‌های خودرو
 • پارک کردن وسیله نقلیه در نقاط امن و در دیدرس انسان یا دوربین مداربسته
 • نگهداری و محافظت با دقت بالا از سوییچ خودرو
 • خاموش کردن موتور خودرو هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید
 • استفاده از دستگاه‌های فیزیکی ضد سرقت (مانند قفل فرمان و…)

توصیه می‌کنیم مقاله راه‌های افزایش امنیت خودرو را حتما مطالعه فرمایید.

یافتن خودرو بعد از سرقت

راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت به وسیله ردیاب و GPS

خب، حالا فرض کنیم که یک دزد اتومبیل شما را به سرقت برد. اتفاق بسیار ناخوشایند و ناراحت کننده‌ای رخ داده‌است؛ اما خونسردی خود را حفظ کنید. هیچ‌کس هرگز نباید برای یافتن یک ماشین سرقتی، احساس کند که تمام مشکلات دنیا گریبان‌گیر او شده است. مقاله را به دقت بخوانید و برای روز مبادا، آن‌را در ذهن خود ذخیره کنید. اطلاعات داده شده، موضوعاتی کاملا واضح هستند که همه آنها را می‌دانند. اما به من اعتماد کنید. شما این مسائل را می‌دانید اما آیا مطمئن هستید که وقتی از استرس و اضطراب دست و پای خود را گم کرده‌اید، به راحتی آنها را به یاد خواهید آورد؟

قبل از هرچیزی، آیا ماشین شما به یک سیستم ردیابی GPS متصل است؟ اگر بله، پس شانس شما برای دیدن دوباره خودروتان بسیار بیشتر است. اما اگر این سیستم روی خودروی شما نصب نشده است، نگران نباشید. هنوز امیدهایی وجود دارد که در همین مقاله به آنها خواهیم پرداخت. اکنون، وظیفه شما حفظ خونسردی و مدیریت بحران است. بنابراین بیایید ببینیم چگونه می‌توان با استفاده از جی پی اس، خودروی به سرقت رفته را بازیابی کرد؟ راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت به وسیله جی پی اس، پاسخ مناسبی برای شما خواهد داشت.

اگر سیستم ردیابی GPS را در اتومبیل خود نصب کرده‌باشید، شرکت ردیاب می‌تواند به شما کمک کند که ماشین خود را پیدا کنید و حتی ممکن است آن را برای شما قفل کند. به شرط آنکه به آنها شناسنامه و مدارک مورد نیاز را بدهید. در صورت بروز چنین اتفاق ناگواری، سرمایه گذاری روی سیستم GPS می‌تواند مفید واقع شود.

ممکن‌است به این فکر کنید که GPS چگونه می‌تواند برای من مفید باشد؟ چگونه می‌تواند به من در پیدا کردن ماشین کمک کند؟ پاسخ ساده است. GPS به شما امتیاز بیشتری نسبت به افرادی می‌دهد که خودروهایشان فاقد این سیستم هستند. این سیستم ماشین شما را ردیابی می‌کند و مکان دقیق آن‌را به شما نشان می‌دهد. به دلیل این ویژگی، می‌توانید در کمتر از چند دقیقه پس از سرقت خودرو، از موقعیت مکانی آن مطلع شوید. در چنین مواردی تلفن هوشمند شما واقعاً می‌تواند مفید باشد. همچنین، اگر سیستم GPS ماشین شما پنهان باشد، ممکن است سارق حتی از این واقعیت که شما می‌دانید چه‌کسی ماشینتان دزدیده، بی‌خبر باشد. در نهایت، می‌توانید با به اشتراک گذاشتن اطلاعات GPS خود با پلیس، به سرعت متخلف را ردیابی کنید.

در حال حاضر، شما باید ادامه مطلب راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت را مطالعه فرموده و مراحلی که باید برای دستیابی به این سیستم طی کنید را یاد بگیرید.

یافتن خودرو بعد از گم شدن

نوع سیستم GPS

با نصب ردیاب خودرو و نوع سیستمی که در اتومبیل خود نصب کرده‌اید، بر شانس و سرعت پیدا شدن خودرو تأثیر می‌گذارد. یک سیستم GPS منفعل، مکان دستگاه را ثبت می‌کند اما آن را به سرور منتقل نمی‌کند. این نوع سیستم ممکن است برای پلیس یا شرکت ردیاب کمک خاصی نباشد. زیرا آنها هیچ اطلاعاتی در مورد موقعیت فعلی وسیله نقلیه شما ندارند. با این حال، یک سیستم فعال GPS به طور مداوم مکان ماشین شما را در زمان واقعی به سرور شرکت منتقل می‌کند. این سیستم است که امکان دارد به شما در ردیابی راحت خودرو کمک کند.

گزارش سرقت خودرو به پلیس

فرقی ندارد که ماشین شما دارای سیستم GPS باشد با نباشد. اما اگر به سرقت رفته است، باید به پلیس گزارش دهید. این موضوع مهم است؛ زیرا پلیس می‌تواند به شما کمک کند تا سریع ماشین خود را پیدا کنید. علاوه بر این، پلیس اختیارات و قدرت‌هایی دارد که من و شما، قطعا به آنها دسترسی نخواهیم داشت. پس حتی اگر خودروی شما به سیستم ردیابی مجهز باشد و مکان آن را بدانید، سازمان مرکزی‌ای ندارید تا با فرمانده برای بستن جاده هماهنگ شوید.

 همچنین، اگر راه افتاده و ماشین خود را به تنهایی ردیابی می‌کنید، آماده باشید تا با چند گلوله یا سلاح سرد روبرو شوید. کاملا واضح است و شما احتمالاً با یک تبهکار روبرو خواهید شد. کسی نمی‌تواند به شما بگوید در این صورت، شرایط به نفع شما پیش خواهد رفت. به همین دلیل بهتر است از پلیس کمک بگیرید.

هنگام ثبت شکایت به پلیس، با تمام مشخصات خودرو از جمله شماره ثبت، شماره VIN، شماره بیمه و سایر اطلاعات مورد نیاز در مرکز پلیس حضور پیدا کنید. با استفاده از نکاتی که در راهنمای خودرو پس از سرقت آموزش خواهید دید، می‌توانید هنگام حضور در دفتر پلیس، آرامش داشته باشید.

بیمه خود را مطالبه کنید

پس از ثبت شکایت به پلیس، در صورت عدم اطمینان از پس گرفتن ماشین خود، همیشه می‌توانید بیمه خود را برای بازیابی هزینه اقلام گمشده مطالبه کنید. هنگام درخواست بیمه، به بیمه کننده بگویید که قبلاً گزارش پلیس را ثبت کرده‌اید.

حالا، فرض کنید شما همه کارها را انجام داده‌اید و بهترین تلاش خود را برای بازگشت ماشین خود به کار گرفته‌اید. اکنون کار زیادی نمی‌توانید انجام دهید تنها کاری که از دستتان بر می‌آید، این است که بنشینید و امیدوار باشید. معمولاً خودروهای سرقتی ظرف یک یا دو روز و گاهی هفته‌ها، بازیابی می‌شوند و گاهی دیگر هرگز قابل مشاهده نیستند. اما حداقل شما برای یافتن ماشین خود تمام تلاشتان را کرده‌اید.

توصیه ما این است حتما از ردیاب خودرو یا سیستم‌های امنیتی در خودرو خود استفاده کنید.

راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت بدون جی پی اس

بسیار خب، فرض را بر این می‌گیریم که خودروی شما به این سیستم متصل نبوده‌است. آیا حقتان است که هیچگاه خودرو خود را نبینید؟ قطعا خیر!! هرکس همچین ادعایی کرد، خودتان بهتر می‌دانید که باید چکارکنید!! فعلا بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و به ادامه مطالعه بپردازید.

چگونه به سرقت رفتن خودرو را به پلیس گزارش دهیم؟

اگر خودروی شما به سرقت رفت، باید با نیروی انتظامی تماس بگیرید و ابتدا گزارش خودروی مسروقه را ثبت کنید. تا زمانی‌که گزارش پلیس ارائه نشود، بیمه‌گران ادعای سرقت خودرو را محترم نمی‌شمارند.

شما باید آمادگی داشته باشید که هر آنچه در مورد وسیله نقلیه سرقت شده خود می‌دانید به پلیس اطلاع دهید. اداره‌های پلیس روش‌های متفاوتی دارند. به این معنی که ممکن است از شما خواسته شود گزارش خود را به صورت آنلاین یا تلفنی ارسال کنید.

جزئیات مربوط به ماشین شما که برای پلیس مفید خواهد بود عبارتند از:

 • هر ویژگی متمایزی که ماشین شما دارد
 • رنگ
 • شماره پلاک
 • شماره تولید، مدل و سال ساخت
 • شماره شناسایی خودرو

تماس با نیروی انتظامی برای پیدا کردن خودرو

چگونه خودروی سرقتی خود را به شرکت بیمه خود گزارش دهیم؟

قدم بعدی که در راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت به شما آموزش خواهم داد، این است که با شرکت بیمه اتومبیل خود تماس بگیرید و خودروی به سرقت رفته را گزارش کنید. در حالی که چیزی به عنوان “بیمه اتومبیل سرقتی” وجود ندارد، اگر بیمه نامه جامع خودرو داشته باشید، برای خودروی سرقتی تحت پوشش قرار می‌گیرید. بیمه جامع در پوشش کامل بیمه نامه‌های اتومبیل گنجانده شده است.

با این حال، حتی اگر بیمه جامع خودرو ندارید، باید بیمه را در مورد سرقت مطلع کنید. در صورت صدمه دیدن شخص یا صدمه به اموال در حالی که وسیله نقلیه در اختیارتان نیست، این امر از شما محافظت می‌کند.

آماده کردن اطلاعات زیر به تسریع روند مطالبات بیمه گذار کمک می کند:

 • اطلاعات تماس شرکت لیزینگ یا تأمین مالی خود (در صورت وجود)
 • شرح وسیله نقلیه
 • اطلاعات مربوط به آخرین محل نگهداری خودروی
 • لیست وسایل شخصی که در زمان سرقت در خودرو بوده است
 • محل قرارگیری کلیدهای خودرو
 • عنوان خودرو

مهم این است که همه چیز در ادعای شما سازگار و صادقانه باشد. پرداخت هزینه خودروی سرقتی برای بیمه‌گرها، بسیار گران است. قبل از متحمل شدن چنین هزینه هنگفتی، بیمه‌گر معمولاً تحقیقاتی را آغاز می‌کند.

ناسازگاری بین گزارش پلیس و ادعای بیمه خودرو می‌تواند یک پرچم قرمز باشد، حتی اگر غیر عمدی باشد. ارائه سریع گزارش پلیس از شک و تردید شرکت‌های بیمه در مورد تاخیر در گزارش جلوگیری می‌کند.

اگر وسیله نقلیه شما به سرقت رفت، احتمالاً به روش دیگری برای حمل و نقل نیاز خواهید داشت. در صورت داشتن پوشش بازپرداخت اجاره، بیمه‌گر شما بخشی از هزینه حمل و نقلتان را پوشش می‌دهد.

پوشش بازپرداخت بیمه گذاران متفاوت است. بنابراین باید با شرکت بیمه خود مشورت کنید تا ببینید حداکثر پوشش در روز چقدر است و چند روز را پوشش می‌دهند.

اقدامات لازم پس از پیداشدن یا پیدا نشدن خودرو

آخرین نکته آموزشی در مقاله راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت، مربوط به زمانی است که به پایان کار رسیده‌اید. اگر ماشین شما به سرقت رفت و سپس بازیابی شد، باید بررسی کنید و ببینید آیا اموال شخصیتان پس گرفته شده است یا خیر. پوشش جامع شامل اموال مسروقه که قسمتی از خودرو نبوده است، مانند تلفن یا لپ تاپ نمی‌شود.

در مرحله بعد، شما باید خودروی خود را توسط تنظیم کننده مطالبات معاینه کنید تا هرگونه خسارت وارده به خودروی سرقتی را در زمانی که خارج از کنترل شما بوده، مشخص کنید. اگر بعد از سرقت وسیله نقلیه با شرکت بیمه تماس گرفته شود، شما مسئول این خسارت نخواهید بود. بیمه گذاران معمولاً حدود 30 روز قبل از پذیرش خسارت ناشی از خودروی سرقتی، انتظار دارند که گزارش مربوطه را تسلیم کرده باشید.

پس از رسیدن به آستانه انتظارات بیمه گذار، شما مبلغی را منعکس می‌کنید که ارزش خودرو شما را منهای کسر و مبلغ استهلاک مشخص می‌کند. در صورت تأمین مالی یا اجاره خودرو، این مبلغ به شرکت تامین کننده یا لیزینگ پرداخت می‌شود. اگر مالک خودرو هستید، می‌توانید با بیمه گر خود برای ارزش بالاتری نسبت به پیشنهاد اولیه مذاکره کنید.

داشتن ارزیابی شخص ثالث برای وسیله نقلیه، می‌تواند به مذاکره شما کمک کند. شما باید به طور منظم ارزیابی کنید. اما در صورت نداشتن آن، می‌توانید اتومبیل‌های قابل مقایسه ای را در اینترنت، از برنامه‌هایی مانند دیوار و شیپور پیدا کنید تا ارزش وسیله نقلیه به سرقت رفته خود را تعیین کنید.

سخن پایانی راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت

در حالی که متأسفانه نکات مطمئنی برای تضمین بازگشت ایمن خودروی سرقتی شما وجود ندارد، این نکات به شما کمک می‌کند تا آرامش خود را حفظ کرده و روند رسیدگی به پرونده و درخواست بیمه را تسریع کنید.

در ابتدا باید از انجام اعمال ضدسرقت اطمینان حاصل کنید. سپس در ص.رت سرقت، در ابتدا باید به پلیس گزارش دهید. اگر خودروی شما به سیستم جی پی اس متصل باشد، پیدا کردن آن بسیار آسان خواهد بود. در مرحله بعد، باید به بیمه کننده خود مراجعه کنید و مطالبات مربوطه را به عمل آورید.

امیدوارم هیچگاه نیاز به استفاده از راهنمای یافتن خودرو پس از سرقت نداشته باشید.

چه مدارکی جهت ارائه به پلیس در زمان سرقت خودرو نیاز داریم؟

جزئیات مربوط به خودرو شما که برای پلیس مفید خواهد بود عبارتند از:
هر ویژگی متمایزی که ماشین شما دارد
رنگ
شماره پلاک
شماره تولید، مدل و سال ساخت
شماره شناسایی خودرو و...

برای پیشگیری از سرقت بهترین راه کار چیست؟

استفاده از دستگاه‌های امنیتی همانند ردیاب خودرو، دزدگیر و ... که حتی پس از سرقت ردیاب خودرو به یاری شما می‌آید و ماشین خود را آسان تر پیدا می‌کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصصین نیز مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. شمارش آرا: 0

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *