خودرو

12 راه برای افزایش عمر خودرو – نگهداری از ماشین

افزایش عمر خودرو
5
(1)

خودروی شخصی در راحتی و آسایش زندگی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و ما هم باید برای افزایش عمر خودرو کارهایی انجام دهیم تا خودروی ما طول عمر بیشتری پیدا کند و کمتر دچار خرابی و مشکلات فنی شود. برای نگهداری از ماشین باید نکاتی را رعایت کنید و در این مقاله سعی کردیم این نکات را با شما در میان بگذاریم. اگر شما نیز به این موضوع علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله در کنار ما بمانید.

مقاله نگهداری خودرو در تابستان نیز به شما توصیه می‌شود.

با رعایت چه نکاتی می‌توان باعث افزایش عمر خودرو شد؟

با رعایت کردن نکات زیادی می‌توانید باعث افزایش عمر خودرو شوید. همیشه باید قطعات یدکی مصرفی را در زمان مناسب و متناسب با طول عمر قطعه تعویض نمایید تا دچار مشکل نشوید. همچنین انجام معاینه فنی در زمان مقرر نیز می‌تواند از بروز مشکلات جدی پیشگیری کند. در ادامه به مواردی که به بهبود عملکرد خودروی شما کمک می‌کند و باعث افزایش عمر ماشین می‌شود اشاره شده است.

تعویض فیلترها به طور منظم| افزایش عمر خودرو

یکی از قطعات مصرفی خودرو فیلتر هوا و فیلتر روغن است که باید در زمان مشخص شده خود تعویض شوند. از فیلترهای ارزان و بی‌کیفیت استفاده نکنید زیرا به موتور ماشین آسیب می‌رساند.

مقاله پیشنهادی: بهترین زمان تعویض روغت گیربکس ماشین

یکی از مواردی که باعث افزایش طول عمر موتور ماشین می‌شود این است که بیش از حد به موتور ماشین فشار وارد نکنید. دقت در رانندگی علاوه بر اینکه باعث حفظ سلامت جانتان می‌شود در افزایش طول عمر پدال‌ها، فرمان و گیربکس نیز نقش دارد.

از کولر خودرو استفاده کنید

یکی از اشتباهاتی که اکثر رانندگان درگیر آن هستند این است که از کولر ماشین زیاد استفاده نمی‌کنند. این موضوع نتیجه خوبی به همراه ندارد. زیرا علاوه بر تحمل گرما اگر در دراز مدت از کولر ماشین استفاده نکنید گاز کولر به مرور خارج شده و زودتر از زمان مقرر مجبور به شارژ گاز کولر خواهید شد.

افزایش عمر خودرو

وضعیت سلامت شمع و وایرها را بررسی کنید

یکی دیگر از مواردی که در افزایش عمر خودرو تاثیر گذار است بررسی وضعیت سلامت شمع و وایر است. هر شمع سالم دو الکترود قهوه‌ای روشن دارد و اگر به ظاهر آن نگاه کنید اثری از ذوب شدگی، شکاف یا ترک در آن مشاهده نخواهید کرد. در مورد وایرها هم باید دقت کنید که اگر دچار علائم پارگی بودند باید تعویض شوند. بهتر است برای تعویض شمع و وایر به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

بررسی روغن موتور | افزایش عمر خودرو

یکی از مواردی که نقش بسیار مهمی در نگهداری از ماشین و بهبود وضعیت عملکرد ماشین ایفا می‌کند بررسی مرتب روغن موتور است. با استفاده از گیج روغن می‌توانید حجم و رنگ روغن موتور را بررسی کنید. روغن موتور باید دارای رنگ شفاف و روشنی باشد و اگر رنگ آن تیره بود وقت آن است که روغن را تعویض کنید.

بررسی آب رادیاتور و نقش آن در افزایش عمر خودرو

آب رادیاتور ترکیبی از ۵۰ درصد آب مقطر و ۵۰ درصد ضد یخ است که حتما باید میزان آب را چک کنید. به خصوص در فصول گرم سال یا در شهرهای کویری که هوا گرم است هر ۱۰ روز یک‌بار میزان آب رادیاتور را چک کنید تا به مشکل برنخورید.

آب شیشه شور را هم مرتب چک کنید و بهتر است از شوینده‌های خانگی برای ترکیب با آب شیشه‌شور استفاده نکنید. زیرا ممکن است روی رنگ ماشین اثر نامطلوبی باقی بگذارد. برای این‌کار از شیشه شورهای آماده و استاندارد که در بازار موجود است استفاده کنید.

سرویس‌های دوره‌ای و دیاگ کردن خودرو

یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش عمر خودرو می‌شود انجام سرویس‌های دوره‌ای است. دیاگ کردن خودرو به تعمیرکار کمک می‌کند تا بخش‌های دچار مشکل را در ماشین شناسایی کند و به رفع مشکل بپردازد.

مراقبت از باتری ماشین

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند نقش بسیار مهمی در نگهداری از ماشین ایفا کند مراقبت از باتری ماشین است. بهتر است حداقل هفته‌ای یک‌بار ماشین روشن شود تا باتری نخوابد. همچنین رانندگی در هوای سرد هم باعث استهلاک بیشتر باتری می‌شود. اگر در شهرهای سردسیر زندگی می‌کنید ممکن است در زمان‌های کوتاه‌تری مجبور به تعویض باتری ماشین خود شوید. در خصوص عمر مفید باتری خودرو و روش‌های نگهداری آن نیز مقاله ارزشمندی برای شما همراهان قرار دادیم.

بررسی باد تایرها

یکی از مهمترین قسمت‌های خودرو تایرها هستند که همیشه باید در وضعیت سالمی قرار بگیرند. بهتر است هر ۱۰ روز یک‌بار باد تایرها را بررسی کنید. برای انجام این کار بهتر است به تعمیرگاه مراجعه کنید. تنظیم باد بسیار سریع انجام می‌شود و هزینه بسیار کمی دارد. اما در کاهش میزان مصرف سوخت و روانی رانندگی تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد.

افزایش عمر خودرو

قرار ندادن بار اضافی در ماشین

فشار آوردن زیاد به ماشین باعث می‌شود تا اصطکاک بیشتری در قطعاتی مانند لنت ترمز، تایرها و قطعات مصرفی ایجاد شود و طول عمر آن‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین وزن زیاد باعث افزایش مصرف سوخت ماشین نیز می‌شود.

استفاده از قطعات یدکی با کیفیت| افزایش عمر خودرو

قطعات یدکی در ماشین بعد از مدتی باید تعویض شوند. این کار به افزایش عمر خودرو کمک بسیار زیادی می‌کند. این قطعات مصرفی هستند و وقتی طول عمرشان تمام شود دور انداخته می‌شوند و قطعه جدیدی جایگزین آن‌ها می‌شود. همیشه از بهترین و باکیفیت‌ترین قطعات مصرفی استفاده کنید. با این کار وضعیت سلامت ماشین را ارتقا خواهید بخشید.

مراقب قطعات زنگ زده در ماشین باشید

یکی از موارد بسیار مهم که حتما باید به آن توجه کنید این است که قطعات آهنی دچار خوردگی و فرسایش می‌شوند و از این نظر باید مراقب باشید. اگر خوردگی یا زنگ زدگی در قطعه‌ای مشاهده کردید فورا آن‌ را با قطعه نو تعویض کنید. هیچ‌گاه به دنبال تعمیر این قطعات زنگ زده نباشید زیرا اصلا توجیه اقتصادی ندارد و عملکرد قطعه هم به هیچ عنوان مانند قطعه نو نخواهد بود.

شما با خرید ردیاب برای خودرو خود می‌توانید تا حد بسیار زیادی در امنیت و رسیدگی به خودرو نیز کمک کنید.

کلام آخر

افزایش عمر خودرو موضوع بسیار مهمی است که تمام دارندگان خودرو باید به آن توجه کنند. هر چقدر بیشتر مراقب خودروی خود بمانید برای مدت بیشتری می‌توانید از آن استفاده کنید. نگهداری از ماشین می‌تواند به کاهش هزینه‌های شما کمک بسیاری نماید.   

چه مواردی به افزایش عمر خودرو کمک می‌کند؟

تعویض فیلترها به طور منظم - از کولر خودرو استفاده کنید - وضعیت سلامت شمع و وایرها را بررسی کنید - بررسی روغن موتور - بررسی آب رادیاتور و نقش آن در افزایش عمر خودرو و .... در افزایش عمر خودرو تاثیر مستقیم دارند.

آیا خرید ردیاب نیز در افزایش عمر خودرو تاثیر دارد؟

به صورت غیر مستقیم بله، ردیاب قابلیتی دارد که سرویس های دوره ای خودرو را به شما یادآوری می‌کند همچنین به شما کمک می‌کند مدیریت بهتری در خصوص خودرو داشته باشید.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *