خودرو

چگونه توان موتور خودرو را به روش تیونینگ افزایش دهیم؟

افزایش موتور خودرو به روش تیونینگ
5
(1)

در این مطلب می‌خواهیم درباره افزایش توان خودرو به روش تیونینگ صحبت کنیم. تیونینگ به معنی بهبود و ارتقاء بخش‌های مختلف خودرو است و این تغییرات می‌تواند در قدرت موتور، ظاهر خودرو و بخش‌های فنی خودرو انجام شود. یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن تقویت موتور خودرو است. به این صورت در پایان کار خودرو به یک خودرو دیگر با ظاهری زیباتر و بخش فنی قوی‌تر تبدیل شده است.

مقاله تعویض موتور خودرو را نیز به شما توصیه می‌کنیم.

نحوه افزایش توان خودرو به روش تیونینگ

افزایش توان خودرو به روش تیونینگ به دو صورت انجام می‌شود. روش اول یک روش حرفه‌ای است و برای آن لازم است فردی متخصص تغییراتی را بخش‌های مختلف خودرو ایجاد کند. در نهایت توان، شتاب و سرعت خودرو افزایش می‌یابد. در روش دوم صاحب خودرو می‌تواند با دانش مختصر و کمک گرفتن از یک تعمیرکار توان خودرو را افزایش دهد. در اینجا به معرفی راه‌کارهایی که فرد خود می‌تواند توان موتور را افزایش دهد می‌پردازیم.

دقت داشته باشید که با خرید ردیاب خودرو می‌توانید به راحتی کنترل خودرو را در دست داشته باشید و همچنین موارد حیاتی نسبت به خودرو را مورد بررسی قرار دهید.

 

تقویت موتور خودرو با راه‌کارهایی ساده و قابل دسترس

شما می‌توانید با تقویت موتور خودروی خود توان حرکتی آن را افزایش دهید. به این صورت لازم است اقداماتی را انجام دهید. در ادامه چندین روش ساده و قابل انجام برای داشتن موتوری قدرتمند گفته شده است و می‌توانید با انجام این کار قدرت موتور خودرو را افزایش دهید.

توان موتور خودرو را به روش تیونینگ

نصب فیلتر هوا یا کیت هوای خنک

موتور برای فعالیت خود نیاز به اکسیژن دارد و هر چه میزان اکسیژن بیشتر باشد سرعت احتراق موتور بیشتر است. هوای سرد هم چگالی بیشتری دارد و تعداد مولکول‌های اکسیژن بیشتری را در خود جای می‌دهد. هنگام فشار دادن پدال گاز، محفظه ورودی هوا به موتور باز شده و هوا از بیرون وارد می‌شود. در حالت وجود فیلترهای معمولی هوا فیلتر شده و بدون آلودگی به موتور می‌رسد. اما می‌توان با نصب فیلتر هوای اسپرت خنک کننده در زمان ثابت مقدار اکسیژن بیشتری را به موتور رساند و شاهد افزایش توان خودرو به روش تیونینگ با تغییر فیلتر هوا بود.

مقالات پیشنهادی: مبدل گشتاور گیربکس چیست؟

آموزش رانندگی با خودرو اتوماتیک

اثر تعویض شمع بر افزایش توان خودرو به روش تیونینگ

هرچه احتراق بهتر انجام شود قدرت موتور بیشتر می‌شود. یکی از اقداماتی که برای بهتر شدن عمل احتراق می‌توان انجام داد تعویض شمع‌ها است. شما می‌توانید به جای استفاده از شمع‌های معمولی از شمع‌های سوزنی و ایریدیوم استفاده کنید و موتور را تقویت کنید.

کاهش وزن خودرو

یکی از راه‌کارهای افزایش سرعت خودرو، کاهش وزن آن است. به طور کلی هر چه وزن جسم سبک‌تر باشد سرعت حرکت آن بیشتر است. تاثیر وزن خودرو بر سرعت را می‌توان با مشاهده ماشین‌های مسابقه‌ای هم دید. در ماشین‌های مسابقه‌ای سعی شده وزن خودرو به کمترین حالت ممکن درآید و برای این کار صندلی‌های عقب هم برداشته شده است. برای این‌کار می‌توانید رینگ آهنی را با آلومینیومی تغییر دهید، سیستم ترمز کاسه‌ای را با دیسکی عوض کنید و لوازم اضافی داخل خودرو را حذف کنید. تغییر شیشه‌ها با تلق و خارج کردن بخش‌هایی از داشبورد نیز می‌تواند به سبک‌تر شدن خودرو کمک کند.

تغییر چیپ ECU

کامپیوتر خودرو یا ECU یکی از قطعات اصلی خودرو است و تمام رفتارهای خودرو را کنترل می‌کند. برای افزایش توان خودرو به روش تیونینگ لازم است ECU را تغییر دهید و با تنظیم دوباره آن شرایط دیگری را برایش تعریف کنید. ردیاب‌هایی نیز هستند که به ECU متصل می‌شوند و اطلاعات مناسبی در خصوص خودرو در اختیار شما قرار می‌دهند و معروف به ردیاب دیاگی هستند.

شرکت‌های بزرگی همچون تلتونیکا، کوبان، کانکاکس و … ارائه دهنده این خدمات هستند. 

چطور توان موتور خودرو را به روش تیونینگ

افزایش توان خودرو به روش تیونینگ با تغییر سیستم تخلیه دود

مسیر اگزوز نقش مهمی در میزان شتاب خودرو دارد. به طور معمولی اگزوز دارای پیچ و تاب است تا صدای خروج دود را کاهش دهد و این امر باعث کاهش شتاب خروج گاز و حتی برگشت دود به موتور می‌شود. با اسپرت کردن اگزوز مسیر خروج دود کم شده و شتاب خودرو بیشتر می‌شود. البته این کار باید کاملا اصولی و با دانش انجام شود. همچنین می‌توانید هر یک از قسمت‌های اگزوز که شامل منیفولد دود، کاتالیزور و منبع اگزوز می‌شود را ارتقاء دهید. در مقاله‌ای به بررسی انواع رنگ دود اگزوز پرداختیم.

استفاده از کاتالیست برای افزایش توان موتور

کاتالیست برای تصفیه گازهای موتور از اگزوز طراحی شده است و دارای بافت اسفنجی است تا آلاینده‌ها را در خود جذب کند. به مرور زمان فضای اسنفجی آن پر شده و شتاب خودرو کم می‌شود. به این منظور لازم است تا کاتالیست تعویض شود. در خودرو‌هایی که اگزوز اسپرت شده از کاتالیست استفاده نمی‌شود.

تغییر سایز تایر

استفاده از تایرهایی با سایز کوچک‌تر باعث افزایش شتاب خودرو می‌شود. البته این امر باعث ایجاد خطا در کیلومتر شمار نیز می‌شود. استفاده از تایرهای فیبر کربنی هم به دلیل وزن کمتر می‌تواند سرعت خودرو را افزایش دهد.

نکات طلایی در خرید لاستیک

نصب سوپرشارژر

سوپرشارژرها نقش مهمی در افزایش توان خودرو به روش تیونینگ دارند. سوپرشارژر با فشرده کردن هوای ورودی، هوای بیشتری را به موتور می‌رسانند و سوخت با اکسیژن بیشتری ترکیب شده و احتراقی قوی‌تر در سیلندر رخ می‌دهد. نصب سوپرشارژر یکی از بهترین راه‌کارهای افزایش قدرت موتور است و در عین حال از کارهای گران قیمت افزایش توان خودرو به شمار می‌رود.

استفاده از توربو

توربو شارژ عملکردی مانند سوپرشارژر دارد و باعث افزایش چگالی اکسیژن در قسمت ورودی موتور می‌شود. توربو شارژرها می‌توانند قدرت موتور را تا ۱۵۰ اسب بخار افزایش دهند و القا اجباری خودرو تا ۵۰٪ تقویت شود.

نقش روان کننده مصنوعی در افزایش توان خودرو به روش تیونینگ

یکی دیگر از روش‌های افزایش توان خودرو استفاده از روان‌کننده‌های مصنوعی است. این مواد موجب کاهش اصطکاک شده و عمر خودرو را افزایش می‌دهند. این روان کننده‌های مصنوعی نسل جدید روغن‌های سنتی هستند و موجب روان سازی قطعات می‌شوند. همچنین از موتور در برابر شرایط بد آب و هوایی محافظت کرده و قدرت و گشتاورد موتور را افزایش می‌دهند.

استفاده از سوخت باکیفیت

یکی از راه‌های افزایش توان خودرو استفاده از سوخت و روغن موتور باکیفیت است. استفاده از محصولات باکیفیت موجب تقویت موتور شده و عمر خودرو را افزایش می‌دهد.

کلام آخر درباب افزایش توان خودرو به روش تیونینگ

برای افزایش توان خودرو به روش تیونینگ راه‌کارهای مختلفی وجود دارد بسته به میزان هزینه‌ای که می‌خواهید بکنید می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید. بهترین و گران‌ترین راه سپردن خودرو به فرد متخصص است. اما اگر خودتان می‌خواهید دست به کار شوید می‌توانید از توربو یا سوپر شارژرها استفاده کنید. راه‌کارهای ارزان قیمت‌تری هم هست که در بالا به آنها اشاره شده است.

توصیه ما در تمامی مقالات ردیاب من این است که از مشاور در زمینه موارد مهم خودرویی کمک بگیرید.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *