ردیاب

کاربرد GPS و ردیاب در صنعت کشاورزی چگونه است؟

gps در صنعت کشاورزی
5
(2)

امروزه استفاده از انواع تجهیزات ارتباطی مانند ردیاب در صنعت کشاورزی ، کمک بزرگی به مراحل کاشت، داشت و برداشت در این صنعت می‌کند.

این وسایل و تجهیزات کار کشاورزی و مدیریت منابع در این صنایع را آسان‌تر کرده و به رشد و توسعه کشاورزی و بالا بردن بهره‌وری و افزایش محصول کمک می‌کند و همچنین منجر به افزایش امنیت و کنترل بهتر این وسایل می‌گردد.

در این مقاله قصد داریم تا با انواع کاربرد تجهیزات و فناوری‌های مبتنی بر جی پی اس در کشاورزی آشنا شویم و ببینیم استفاده از این گونه تجهیزات چه مزایایی برای کشاورزی مدرن و دقیق دارد.

چرا استفاده از GPS و ردیاب در صنعت کشاورزی مهم است؟

کشاورزی امروز یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه در کشورهای مختلف و یک فعالیت استراتژیک برای تامین غذای انسان است. اهمیت کشاورزی آن هم با ابعاد بزرگ و مزارع عظیم در اقتصاد جهانی غیرقابل انکار است.

ابعاد مزارع و مراکز کاشت محصول رو به زیاد شدن می‌رود و روش‌های سنتی کشاورزی دیگر نمی‌تواند به طور کامل جوابگوی نیازهای کشاورزان باشد. استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های نو می‌تواند کمک بزرگی به شکوفایی این صنعت و  افزایش محصول و سودآوری این گونه از کسب و کارها نماید.

ردیاب در صنعت کشاورزی

به لطف فناوری‌هایی مانند تجهیزات ردیابی مبتنی بر GPS، کشاورزی بسیار کارآمدتر و جذاب‌تر از گذشته است. کاربردهای مبتنی بر GPS منجر به کشاورزی دقیق، بهبود برنامه‌ریزی در مزرعه، نقشه‌برداری بهتر و اصولی در مزرعه، نمونه‌برداری از خاک، هدایت تراکتور، جستجوی محصول، نقشه‌برداری بهتر و کارآمدتر و مزایای بسیار زیاد دیگر شده است.

همه این مزایا باعث می‌شوند تا کارایی نیروی انسانی در این بخش افزایش پیدا کند و تجهیزات و منابع با دقت بیشتر و کارآمدتر مورد مصرف قرار گیرد. در نهایت استفاده از فناوری‌های نو مانند ردیاب در صنعت کشاورزی، به افزایش محصول و سودآوری بازدهی بیشتر سرمایه‌گذاری در این بخش منجر خواهد شد.

کشاورزی دقیق چیست؟

کشاورزی دقیق، نوعی از نگاه به صنعت کشاورزی است که در آن با استفاده از فناوری‌های نو و روش‌های جدید برای افزایش کارایی و بازدهی تولید محصول در مزارع با توجه به ملاحظات زیست محیطی، توجه می‌شود. کشاورزی دقیق، نحوه نگاه کشاورزان به زمین و نحوه سود آن‌ها از آن را تغییر داده است.

در گذشته کشاورزان با تمام مزارع خود یکسان رفتار می‌کردند و روش‌های مدیریتی سنتی و همانندی بر تمام آن‌ها اعمال می‌کردند. امروز اما معرفی ابزارهای با فن آوری بالا، مانند سنسورهای جمع‌آوری داده‌ها و سیستم‌های ردیابی GPS، به کشاورزان اجازه می‌دهد تا هر مزرعه را به عنوان یک قطعه زمین جداگانه در نظر بگیرند و روش‌های متناسب با هر محصول را در پیش بگیرند.

تاثیر فن آوری در کشاورزی

برخی از کشاورزان بر این باورند که کشاورزی دقیق تنها می‌تواند برای مزارع بزرگ با سرمایه گذاری‌های کلان، مشاغل بزرگ کشاورزی و کسانی که تجربه فناوری اطلاعات دارند، سودآور باشد. خوشبختانه، این دید درست نیست. این فناوری‌ها هم مقرون به صرفه و هم کاربر پسند هستند و می‌توانند به نفع همه کشاورزان باشند و کارایی و بازدهی در تمام مزارع، چه بزرگ و چه کوچک را افزایش دهند.

کاربرد فناوری‌های نو مانند ردیاب در صنعت کشاورزی دقیق

امروزه کشاورزان در فعالیت‌های کشاورزی دقیق، به لطف استفاده از GPS مولدتر و کارآمدتر می شوند. بسیاری از آن برای نقشه برداری از مرزهای مزارع، جاده‌ها و سیستم‌های آبیاری استفاده می‌کنند.

مقاله پیشنهادی: جایگاه جی پی اس در پروژه‌های شهرسازی، راه سازی و عمران

کشاورزان همچنین می‌توانند با استفاده از این ابزارها، مناطق مشکل‌دار در محصولات کشاورزی مانند علف‌های هرز، آفات یا بیماری‌ها را به منظور اتخاذ تصمیمات مدیریتی در آینده مشخص کنند. GPS حتی به کشاورزان اجازه می‌دهد در شرایط میدانی با دید کم مانند باران، گرد و غبار، مه و تاریکی کار کنند. کارایی بالاتری داشته باشند.

دقت GPS و ردیاب در صنعت کشاورزی به کشاورزان این امکان را می‌دهد که سال به سال به طور دقیق، مکان‌های خاصی در مزرعه را پیمایش کنند، نمونه‌های خاک را جمع آوری کنند یا شرایط محصول را با دقت بیشتری، نظارت کنند.

در مرحله داشت نیز استفاده از وسایل و امکانات مجهز به GPS می‌توانند کمک بزرگی به کشاورزان باشد. با استفاده از ردیاب و GPS کارگران و کشاورزان می‌توانند با دقت بیشتری عمل کرده، مواد شیمیایی را فقط در جاهایی که لازم است بکار ببرند، و میزان استفاده از کود و سموم شیمیایی مورد نیاز را کاهش دهند. به علاوه استفاده از این روش‌ها به حفظ محیط زیست و سلامت افرادی که از این محصولات استفاده می‌کنند نیز کمک بزرگی خواهد کرد.

ردیاب در صنعت کشاورزی و کشت

از چه زمانی استفاده از GPS در کشاورزی مرسوم شد؟

وزارت دفاع ایالات متحده استفاده از GPS را در دهه 1970 آغاز کرد. از دهه 1990، مهندسان کشاورزی از تجهیزات ردیابی GPS برای کمک به ایجاد نقشه‌های عملکرد محصول استفاده کردند. با این حال، تا اوایل سال2000 بود که گیرنده های GPS کوچک و مقرون به صرفه برای استفاده در انواع مکان‌ها و موقعیت‌ها تولید و به بازار عرضه شد.

مقاله پیشنهادی: ماژول جی پی اس

از آن زمان، جی پی اس در کشاورزی بسیار محبوب شده است، و اکنون توسط کشاورزان در سراسر جهان استفاده می‌شود. همانطور که تکنولوژی به پیشرفت خود ادامه می‌دهد، دقت و سودمندی GPS برای کشاورزی نیز افزایش می‌یابد.

مزایای استفاده از ردیاب در صنعت کشاورزی چیست؟

استفاده از فناوری‌های پیشرفته مانند GPS و ردیاب‌های مبتنی بر این تکنولوژی، کمک بزرگی به کشاورزان برای مدیریت زمین و مزرعه می‌کند. در ادامه قصد داریم تا با مهم‌ترین این مزایا آشنا شویم. برای بررسی انواع ردیاب در وب سایت ردیاب من به صفحه محصولات ردیاب من بروید.

1. ایجاد مرزهای مجازی در زمین کشاورزی

با استفاده از این وسایل و تکنولوژی‌ها، کاربر می‌تواند به صورت مجازی مزرهایی برای زمین و منطقه کشاورزی خود تنظیم نماید.

به این ترتیب، هنگامی که یک دستگاه GPS از حصار مجازی ایجاد شده عبور می‌کند، یک پاسخ فعال می‌شود و آلارمی برای کاربر ارسال می‌شود.

این مرزهای مجازی اگر برای مثال، وسیله نقلیه یا وسیله دیگری از زمین شما برداشته شود، به شما هشدار می‌دهند. همچنین در هنگام وارد شدن انسان و یا هر موجود دیگر، در مورد یک منطقه ممنوعه یا منطقه‌ای که باید برای مدتی برای کشت خاک تنها بماند نیز به شما هشدار می‌دهد.

محدوده جغرافیایی و جئوفنس در صنعت ردیابی

این ‌فنس‌های مجازی همچنین به کشاورزان کمک می‌کنند تا مناطقی را که نیاز به نگهداری دارند، به عنوان مثال برای کوددهی یا برداشت محصول علامت‌گذاری کنند.

با استفاده از تعریف این مرزها، همچنین کاربر می‌تواند مکان‌هایی را که با آفت‌کش‌ها درمان شده یا مناطق رشد ارگانیک محسوب می‌شوند شناسایی کند. یکی دیگر از کاربردهای مهم استفاده از مرزهای مجازی با استفاده از ردیاب در صنعت کشاورزی این است که کشاورز می‌تواند زمین‌هایی را که ممکن است دام‌ها در آن در حال چرا هستند، جدا کند تا از حوادث یا جراحت حیوانات مزرعه جلوگیری شود.

2. مکان‌یابی تجهیزات مزرعه و کارگران

امروزه مزارع بزرگ و عظیم بیشترین میزان تولیدات غذایی جهان را تولید می‌کنند. سطوح وسیعی که در این زمین‌های کشاورزی استفاده می‌شود می‌تواند ردیابی وسایل نقلیه و تجهیزات کشاورزی گران قیمت را به یک کار چالش برانگیز تبدیل کند. دستگاه‌های ردیابی GPS و ابزارهای مدیریت ناوگان، شناسایی محل قرارگیری وسایل نقلیه و تجهیزات را آسان می‌کنند.

فرض کنید یک طوفان بزرگ پیش بینی می‌شود که از بخشی از مزرعه شما عبور کند. با استفاده از این گونه از تجهیزات، شما می‌توانید بررسی کنید که آیا هر یک از دارایی‌های شما در معرض آسیب است یا خیر و در صورت لزوم برای جلوگیری از آسیب، آن‌ها را جابجا کنید.

تجهیزات ردیابی GPS همچنین امکان دسترسی به مکانی که کارگران در هر زمان مستقر هستند، را نیز می‌دهد. این عملیات با استفاده از ردیاب شخصی می‌افتد.

این موضوع می‌تواند به تصمیم گیری و بهبود ارتباطات و مدیریت فعالیت‌ها در مزارع کمک کند. بعلاوه، با نظارت آنلاین بر تجهیزات، نظارت و مدیریت کمتری مورد نیاز است. این موضوع به این معنی است که کارگران کمتری می‌توانند مناطق بزرگ‌تری را مدیریت کنند. این واقعیت تا حد زیادی می‌تواند هزینه کارگران فصلی را کاهش دهد.

محافظت در برابر سرقت| ردیاب در صنعت کشاورزی

یکی دیگر از مزایای استفاده از ردیاب در صنعت کشاورزی، محافظت از تجهیزات گران قیمت کشاورزی در محدوده مزرعه و زمین است. با استفاده از این فناوری‌ها، نه تنها همیشه می‌دانید وسایل نقلیه و تجهیزات شما کجا هستند، اگر یکی از آن‌ها به سرقت رفته باشد، ردیابی بسیار آسان‌تر است زیرا پلیس می‌تواند ردیاب‌های GPS را دنبال کند.

3. مدیریت بهتر مسیرهای حمل و نقل در مزرعه

هنگامی که مزرعه و زمین کشاورزی بسیار بزرگ باشد، مدیریت آن دشوارتر است و کارآمد بودن می‌تواند دشوار باشد در این شرایط، رانندگان و اپراتورهای ماشین آلات سنگین همیشه باید مسیر درست را بپیمایند و از آن آگاهی داشته باشند.

با ردیابی با استفاده از ابزارهای مبتنی بر GPS برای تجهیزات مزرعه، ناوبری به تجهیزات و ماشین‌های حمل و نقل آسان‌تر می‌شود. با دنبال کردن مسیرها با استفاده از این ابزارها، کارآمدترین مسیرها انتخاب می‌شوند و مصرف سوخت و فرسودگی وسایل نقلیه و تجهیزات نیز کاهش پیدا می‌کند.

4. عمر تجهیزات مزرعه بهینه می‌شود

تجهیزات مزرعه با استفاده از ردیاب در صنعت کشاورزی دوام بیشتری دارند خواهند داشت و از استهلاک آن‌ها در زمان کوتاه جلوگیری خواهد شد.

کشاورزان می‌توانند با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر GPS برای مدیریت فعال تعمیر و نگهداری تجهیزات از طریق ردیابی کارکرد، عمر تجهیزات خود را افزایش دهند. علاوه بر این، نظارت بر اطلاعات مهم تشخیصی وسیله نقلیه و تجهیزات می‌تواند به شناسایی مشکلات احتمالی در مراحل اولیه کمک کند تا بتوان آن‌ها را زودتر سرویس کرد.

این موضوع با اعمال تعمیرات کوچک که هزینه کمتری دارند، نیاز به تعمیرات گران قیمت را کاهش می‌دهد.

به این ترتیب، وقتی زمان فروش و جایگزینی یک قطعه است، کشاورزانی که از تجهیزات جی پی اس در کشاورزی استفاده کرده‌اند، مدیریت و نگهداری بهینه‌تری بر روی تجهیزات و وسایل دارند و به خوبی ارزش دارایی‌های خود را در دراز مدت حفظ خواهند کرد.

5. نمونه برداری از خاک

نمونه‌برداری دقیق از خاک، جمع‌آوری داده‌ها و تجزیه و تحلیل داده‌ها، به کشاورزان کمک می‌کند تا در همه مراحل کاشت، داشت و برداشت، مدیریت بهینه‌تری داشته باشند. به علاوه استفاده از ردیاب‌ها در کشاورزی تنوع موضعی کاربردهای شیمیایی و تراکم کاشت را متناسب با مناطق خاص مزرعه امکان‌پذیر می‌سازد.

GPS داده‌های لازم را برای تعیین دقیق تنوع خاک و تعیین این موضوع که آیا یک نوع خاک معین برای رشد یک محصول خاص ایده‌آل است یا خیر فراهم می‌کند. نمونه‌برداری از خاک همچنین به تعیین پروفیل خاک‌ها کمک می‌کند تا بین خاک‌های زنده و غیر زنده تمایز قائل شوند.

6. مکان‌یابی علف‌های هرز

با استفاده از تکنیک‌های نمونه برداری خطی، می توان از GPS برای جداسازی لکه‌های علف‌های هرز در مناطق وسیعی از زمین‌ها استفاده کرد. علف های هرز معمولاً مانع از رشد مؤثر یک محصول شده و مانع از عملکرد نهایی در یک دوره زمانی معین می‌شود.

7. کاشت دقیق

ردیاب در صنعت کشاورزی همچنین هنگام برنامه‌ریزی برای کاشت یک محصول خاص مفید است. هر دانه بسته به نوع خاک، فاصله و عمق خاصی برای کاشت نیاز دارد. با استفاده از GPS، تشخیص این که یک بذر به چه فاصله‌ای نیاز دارد و در چه عمقی باید کاشته شود تا حداکثر بازدهی حاصل شود، آسان‌تر است.

8. نقشه برداری هواشناسی

با استفاده از تجهیزات ردیابی می‌توان به دقیق‌ترین شکل، نقشه‌برداری هواشناسی را مانند الگوهای آب و هوایی انجام داد. GPS نقش مهمی در تهیه نقشه برخیاز شرایط آب و هوایی ایفا می‌کند که ممکن است نوع محصولی را که می‌تواند در یک منطقه خاص رشد کند، تعیین کند.

9. برداشت محصول

GPS نقش مهمی در تعیین این که چه منطقه‌ای از یک مزرعه آماده برداشت است و چگونه برداشت انجام می‌شود، ایفا می‌کند. GPS همچنین تخمینی از اندازه منطقه در حال برداشت و بازده مورد انتظار از منطقه را ارائه می‌دهد.

10. کنترل زیست محیطی

استفاده از علف کش‌ها یا آفت کش‌ها بر اساس ظرفیت هر متر مربع، میزان کاربرد آفت کش مورد استفاده را کاهش می‌دهد. با استفاده از ردیاب در صنعت کشاورزی این کار بهتر و دقیق‌تر انجام می‌شود. این موضوع به خاک اجازه می‌دهد تا تمام آفت کش‌ها را جذب کند و در نتیجه احتمال آلودگی محیط و آب‌های جاری و زیرزمینی کاهش پیدا می‌کند.

11. استفاده بهینه از منابع آب

GPS در ارزیابی در دسترس بودن آب یا منابع آب در یک منطقه خاص استفاده می‌شود. منابع آب مانند چاه‌ها یا کانال‌ها را می‌توان به راحتی با استفاده از GPS مشخص کرد. همچنین می‌توان از GPS برای شناسایی مناطقی که محصولات آبیاری شده و آبیاری نشده وجود دارد، استفاده کرد.

معرفی سخت افزار ردیاب

ردیاب یک سخت افزار کوچک و جمع و جور است است که از یک برد الکترونیکی به همراه دیگر قطعات الکترونیکی ، تشکیل شده است. مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده این ردیاب‌های GPS، ماژول GPS و ماژول GSM است. ماژول GPS وظیفه برقراری ارتباط با ماهواره‌های مکان‌یابی جهانی را به عهده دارد و موقعیت مکانی ردیاب را تشخیص داده و از طریق نرم افزارهای خاص، به کاربر اطلاع می‌دهد. ماژول GSM نیز اطلاعات دریافتی از GPS را با استفاده از سیم کارت داخل دستگاه ردیاب، برای کاربر ارسال می‌‎کند.

سوالات متداول در خصوص استفاده از ردیاب در کشاورزی

کاربرد ردیاب در کشاورزی چیست؟

کاربرد ردیاب در صنعت کشاورزی گسترده است و با توجه به مزایای نام برده شده می‌تواند کارایی و بازدهی کشاورزی را در مزارع کوچک و بزرگ، افزایش دهد. برای بازدید از انواع این ردیاب‌ها می‌توانید به وب سایت «ردیاب من» مراجعه نمایید و در صورت نیاز به مشاوره، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

بهترین راه کار برای افزایش امنیت وسایل کشاورزی چیست؟

بهترین راه کار برای صاحبین مشاغل کشاورزی در راستای افزایش امنیت وسایل مهم صنعنی و نقلیه آنها استفاده از ردیاب است.

 

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *