خودرو

عملکرد بوق خودرو چگونه است؟ – در صورت خراب شدن بوق چه کنیم؟

5
(2)

بوق خودرو وسیله ای است که در اکثر خودروها یا بهتر است بگوییم تمامی وسایل نقلیه وجود دارد  و با فعال شدن یا ضربه زدن بر روی آن صدای بلندی تولید می‌شود. هدف از تولید و استفاده از بوق خودرو این است که سایر رانندگان و عابرین پیاده را از حضور وسیله نقلیه آگاه کنیم و قصد پیچیدن یا تغییر مسیر را را به آنها هشدار دهیم، همچنین اگر فردی حرکتی غیر مطمئن و ناگهانی داشت در مقابل آن رویکردی صحیح داشته باشیم. اصل کار یک بوق خودرو نسبتا ساده است، اما درک آن می تواند به رانندگان کمک کند تا مشکلات یا خرابی اگر برای بوق خودرو پیش آمد آن را عیب‌یابی و برطرف کنند یا درک درستی از تعمیر این دستگاه توسط کارشناس داشته باشند.

در ادامه مقاله به سوالات مهمی همچون، بوق خودرو چطور کار می‌کند؟ – چطور بوق خودرو را درست کنیم؟ و … می‌پردازیم.

مقاله پیشنهادی: آشنایی ابتدایی با برق خودرو

گرمکن صندلی خودرو چطور کار می‌کند؟

عمکرد بوق خودرو

اجزای اصلی یک بوق خودرو شامل موتور الکتریکی، دیافراگم اصلی و دکمه یا کلیک بوق است. با فشار دادن دکمه بوق، برق باتری خودرو به موتور الکتریکی برق می‌دهد، پس از آن موتور یک چرخ را در داخل بوق می چرخاند که به نوبه خود دیافراگم اصلی بوق را به لرزه در می‌آورد. دیافراگم اصلی بوق قطعه نازکی از فلز یا پلاستیک است که بر روی دهانه بوق کشیده شده است و وظیفه آن ایجاد امواج صوتی تشکیل دهنده از کلیک شما بر روی بوق است.

معمولا حرکت دیافراگم داخل ساختار بوق ناشی از چرخش چرخ یا روتور در داخل بوق است که منجر به ارتعاش آن می‌شود. ارتعاش سریع دیافراگم امواج فشاری را در هوا ایجاد می‌کند که از طریق شاخ اصلی عبور کرده و به محیط اطراف پخش می‌شود. این امواج فشار همان چیزی است که ما به عنوان صدای بوق می شنویم.

صدای بوق را می توان با تغییر شکل بوق یا استفاده از مواد مختلف در دیافراگم تغییر داد. به عنوان مثال، یک بوق با دهانه گشاد، صدای بلندتر و نافذتری نسبت به بوق با دهانه مستقیم تولید می کند. به طور مشابه، دیافراگم ساخته شده از فلز صدایی متفاوت از دیافراگم ساخته شده از پلاستیک تولید می کند.

کلید یا دکمه بوق نیز جزء مهمی از سیستم بوق است. منظور از کلید همان دکمه‌ای است که شما میفرشاید و پس از فشردن آن صدای بوق بلند می‌شود. کلید یا سوئیچ بوق، جریان الکتریکی را به موتور الکتریکی بوق می فرستد که در ادامه منجر به چرخش روتور و لرزش دیافراگم می‌شود. برخی از خودروها دارای چندین بوق هستند که هر کدام کلید یا دکمه مخصوص به خود را دارند، در حالی که برخی دیگر دارای یک بوق هستند که توسط یک دکمه کنترل می‌شود.

مشکلات رایج بوق خودرو

مشکلات رایج برای بوق خودرو | تعمیر بوق خودرو

یکی از رایج ترین مشکلات بوق خودروها، معیوب بودن کلید اصلی بوق است. اگر کلید اصلی بوق به درستی کار نمی کند، ممکن است بوق هنگام فشار دادن دکمه به صدا در نیاید یا فقط صدای ضعیف دهد یا اینکه به صورت ممتد شروع به بوق زدن بکند. در این صورت باید کلید بوق خودرو را تعویض کنید.

یکی دیگر از مشکلات رایج در مورد بوق خودرو، شارژ باتری است. بوق برای عملکرد به برق از باتری خودرو نیاز دارد و اگر باتری ضعیف یا تمام شده باشد، ممکن است بوق به صدا در نیاید یا ضعیف به صدا درآید. در این صورت با استارت زدن خودرو یا تعویض باتری می توان به راحتی مشکل را برطرف کرد.

در برخی موارد ممکن است بوق به دلیل مشکل در موتور الکتریکی یا روتور داخل بوق کار نکند. اگر موتور یا روتور آسیب ببیند یا فرسوده شود، ممکن است به درستی نچرخد و نتواند دیافراگم را برای تولید صدا به لرزش در آورد. در این حالت ممکن است بوق نیاز به تعویض کامل داخلی داشته باشد.

چطور بوق خودرو را تعمیر کنیم؟

چند دلیل وجود دارد که چرا بوق ماشین کار نمی‌کند؟!

1- مشکل الکتریکی و برق : اگر سیم‌کشی برقی که بوق را به باتری متصل می‌کند مشکلی وجود داشته باشد، ممکن است بوق کار نکند.

2- مشکل فیوز خودرو : اگر فیوزی که کار رساندن برق بوق را انجام می‌دهد به درستی کار نکند ممکن است بوق نیز کار نکند.

3- مشکل مکانیکی : در صورت وجود مشکل در قطعات مکانیکی که باعث ایجاد صدای بوق می شود..

4- مشکل فرمان : کلیدی روی فرمان تعبیه شده است که با فشردن آن جریانی به بوق می فرستد. این سوئیچ ممکن است معیوب شده باشد و قادر به رساندن جریان الکتریکی برای ایجاد صدای بوق نیست.

5- خوردگی : در صورت خوردگی و کنتاکت کردن ممکن است بوق کار نکند و از عبور جریان جلوگیری کند.

اگر بوق کار نمی کند، بهتر است توسط مکانیک حرفه ای بررسی و تعمیر شود زیرا کاری تخصصی است.

جمع بندی

به طور کلی، اصل کار یک بوق خودرو نسبتا ساده است. دستگاهی است که از موتور الکتریکی، دیافراگم و کلید یا دکمه بوق برای تولید صدای بلند و قابل شنیدن در هنگام فشردن کلیک استفاده می‌کند. نحوه تغیر صداب بوق اینطور است که  استفاده از مواد مختلف برای دیافراگم را تغییر داد. رایج ترین مشکلات بوق خودروها معیوب بودن سوئیچ های بوق و باتری های خراب خودرو است، اما در برخی موارد ممکن است در صورت آسیب دیدن یا فرسودگی موتور بوق نیاز به تعویض داشته باشد.

سوالات متداول در خصوص بوق خودرو

علت از کار افتادن بوق ماشین چیست؟

بوق خودرو می تواند به دلیل مشکلات رایجی همچون مشکل الکتریکی، سوختن فیوز، مشکلات مکانیکی، کلیک بوق فرمان معیوب یا خوردگی و کنتاکت کردن از کار بیفتد.

چگونه بفهمم که فیوز بوق خودرو من سوخته است؟

فیوز سوخته شده اغلب باعث از کار افتادن بوق می شود. می توانید فیوز را با نگاه کردن به جعبه فیوز در ماشین خود که معمولاً در زیر کاپوت قرار دارد بررسی کنید. این کار با مولتی متر بسیار سریع و راحت انجام می‌شود، اگر فیوز به طور آشکار آسیب دیده یا شکسته به نظر می رسد، ممکن است منفجر شده و نیاز به تعویض داشته باشد.

آیا بوق ماشین قابل تعمیر است؟

بله، بوق ماشین قابل تعمیر است. اگر مشکل سوختگی فیوز یا خوردگی باشد، به راحتی می توان آن را برطرف کرد. اگر مشکل مربوط به سیم کشی برق یا قطعات مکانیکی باشد، ممکن است نیاز به تعمیرات گسترده تری داشته باشد اما در کل نگران نباشید تمام این موارد قابل حل است.

هزینه تعمیر بوق ماشین چقدر است؟

هزینه تعمیر بوق ماشین بسته به علت مشکل متفاوت خواهد بود. تعویض فیوز سوخته یا تمیز کردن تماس های خورده شده نسبتاً ارزان است. اگر موضوع پیچیده تر باشد، مانند یک مشکل مکانیکی یا الکتریکی، هزینه می تواند بیشتر شود.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 2

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *