ردیاب

ردیابی کارمندان و بازاریابان با استفاده از ردیاب شخصی | ردیابی بازاریابان

5
(1)

اگر قصد آشنایی با نحوه ردیابی بازاریابان و کارمندان با استفاده از ردیاب شخصی را دارید در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ورود و اپیدمی شدن بیماری کرونا، بسیاری از شرکت‌ها را مجبور کرد که به جای کار در دفتر به دورکاری بپردازند.

در چنین شرایطی، مدیران، آمادگی رهبری یک تیم را از راه دور نداشتند. اگرچه، در برخی موارد، مدیریت یک تیم از راه دور مانند مدیریت یک تیم در دفتر است، اما برخی از جنبه‌های منحصر به فرد مدیریت از راه دور ممکن است، برای بسیاری از کارفرمایان طبیعی به نظر نرسد. یکی از این جنبه‌ها اعتماد است.

ردیاب کارمندان

ردیابی کارمندان و بازار یابان با استفاده از ردیاب شخصی

ردیابی بازاریابان و کارمندان بدان معنا نیست که کارفرمایان به کارکنان خود اعتماد ندارند. با این حال، وقتی همه در دفتر کار می‌کنند، برای یک مدیر آسان است که پشت یک ردیف میز حرکت کند و ببیند چه کسی کار می‌کند و چه کسی آخرین اطلاعات بیماری کرونا را بررسی می‌کند.

برخی از شرکت‌ها برای کمک به کارفرمایان در ردیابی بازاریابان و کارمندان از انواع نرم افزار ردیابی و نظارت را پیشنهاد می‌کنند. اگرچه مراقبت از کارکنان چیز جدیدی نیست، اما در مورد نظارت بر کارکنان از راه دور باید مسائل قانونی و اخلاقی را نیز در نظر گرفت.

چرا شرکت‌ها کارکنان خود را ردیابی و نظارت می‌کنند؟  به طور کلی، دو دلیل وجود دارد که چرا یک شرکت ممکن است کارکنان خود را ردیابی و نظارت کند. اولین دلیل حول محور امنیت است. اگر شرکتی برای کارکنان خود تلفن‌همراه مخصوص تهیه کند و آنها از طریق تلفن خود به ایمیل شرکت دسترسی پیدا کنند، شرکت از این طریق اطمینان حاصل می‌کند که در صورت گم شدن یا سرقت تلفن می‌تواند دسترسی به ایمیل را غیرفعال کند.

 دلیل دوم که کارفرمایان ممکن است کارکنان را ردیابی و نظارت کنند این است که به کارمندان کمک کنند تا کارکنان مولد و کارآمدتری باشند. به عنوان مثال، اگر یک کارفرما، زمان و وظایف کارمندی را به صورت آشکار زیر نظر داشته باشد، ممکن است کارمند متوجه شود و تمرکزش از بین برود. بنابراین استفاده از روش‌های غیرمستقیم ردیابی بازاریابان و کارمندان می‌تواند باعث رفع این مشکل و بهبود این عملکرد شود.

معمولا برای ردیابی کارمندان و بازاریابان با خرید ردیاب شخصی از این دستگاه استفاده می‌کنند.

ردیابی کارمند شرکت

نحوه پیگیری و نظارت بر شرکت‌ها  از طریق ردیابی بازار یابان و کارمندان

ردیابی و نظارت کارکنان نه تنها چیز جدیدی نیست، بلکه به مرور در حال رایج‌تر شدن است. در سال 2018، نظرسنجی گارتنر از 239 شرکت بزرگ نشان داد که بیش از 50 درصد از آنها از نوعی نظارت “غیر مستقیم” برای ردیابی کارکنان استفاده می‌کنند. با توجه به شرایط پیش آمده و بزرگ‌تر شدن بسیاری از شرکت‌ها انتظار می‌رود که تا پایان سال 2021 ، 80 درصد از شرکت‌ها به این شکل بر کارکنان خود نظارت داشته باشند.

انواع مختلف نظارت و ردیابی بازاریابان و کارمندان

به لطف فناوری، شرکت‌ها شیوه‌های نظارت و ردیابی شخصی کارکنان را به صورت متنوع گسترش داده‌اند. برخی از نمونه‌ها عبارتند از:

نرم افزارKeylogging

این برنامه تک تک حرکات را در یک صفحه کلید ردیابی و ضبط می‌کنند. این حرکات شامل زمان تایپ و حذف اطلاعات، سرعت تایپ (یا تایپ نکردن افراد) و گذرواژه‌ها می‌شود.

نظارت از راه دور با کمک این برنامه‌ها کارهایی را که یک کارمند روی لپ تاپ خود انجام می‌دهد و روی صفحه دسکتاپ در دفتر نمایش داده می‌شود را منعکس می‌کند. آنها می‌توانند وب سایت‌هایی را که هر شخص از آنها بازدید می‌کند، ردیابی و ضبط کنند و همچنین می‌توانند بدون اطلاع کاربر، به صورت دوره‌ای از صفحه عکس بگیرند و صدا و تصویر ضبط کنند.

نظارت از راه دور با این برنامه حتی می‌تواند زمانی را که کاربر به طور فعال از رایانه استفاده نمی‌کند ضبط کند، سپس تایم‌های آن زمان “بیکاری” را ارسال و مدیر را مطلع کنند.

ردیابی بازاریابان در ایران

ردیابی بیومتریک

این نوع ردیاب یکی از انواع جالب از ردیاب کارمندان است. برخی از شرکت‌ها برای تشخیص میزان رضایت یا ناراضی بودن کارکنان، ردیابی بیومتریک را بر روی رایانه‌های خود نصب کرده‌اند. این نوع ردیاب‌ها به طور تصادفی دوربین رایانه را فعال می‌کنند تا از کاربر عکس بگیرد و احساس کارکنان، هنگام انجام یک کار خاص را پایش کند.

خواندن ایمیل و تقویم: به طورکلی برای کارفرمایان قانونی است که ایمیل‌های کاری را بخوانند. با این حال، برخی از کارفرمایان در ایمیل‌ها تقویم کارکنان را نظارت می‌کنند تا ببینند با چه کسانی ملاقات می‌کنند و برای چه مدت!

  نظارت بر چت شرکت‌ها: با این ردیاب همچنین می‌توان بر چت‌ها نظارت کرد. به عنوان مثال، در بخش Slack ، مدیران نه تنها می‌توانند چت‌های عمومی را ببینند ، بلکه می‌توانند چت‌های خصوصی را نیز ملاحظه کنند.

ردیابی GPS (از مهم‌ترین سیستم‌های ردیابی بازاریابان)

بسیاری از شرکت‌ها از ردیابی GPS در خودروهای شرکت و دستگاه ها استفاده می‌کنند. تا به امروز بسیاری از مدیران از دستگاه‌های نصب شده در تلفن‌همراه به نام MDM(برنامه مربوط به GPS) استقبال زیادی کرده‌اندMDM . برنامه‌ای است که بر روی تلفن‌همراه یا رایانه نصب می‌شود و برای ردیابی دستگاه‌ها و پاک کردن اطلاعات آنها از راه دور در صورت گم شدن یا سرقت دستگاه، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا پیگیری و نظارت کارکنان با GPS قانونی است؟

هم بله و هم خیر. قوانین مربوط به نظارت و ردیابی بازاریابان و کارمندان در محل‌کار و همچنین حریم خصوصی کارکنان، از ایالتی به ایالت دیگر و کشوری به کشور دیگر متفاوت است. با این حال، در ایالات متحده، اکثر ایالت‌ها موافقند که کارکنان انتظاراتی در خصوص حریم‌شخصی در محل کار ندارند. بنابراین می‌توان از انواع ردیابی برای بازاریان و کارمندان استفاده کرد.

 به عنوان مثال، داشتن یک دوربین مداربسته در مناطق مشترک محل‌کار (مانند اتاق استراحت یا پذیرایی) برای کارفرما قانونی است. از این دوربین‌ها می‌توان برای جلوگیری از سرقت یا نظارت بر فعالیت کارکنان استفاده کرد. با این حال، داشتن دوربین‌های ضبط کننده ویدئویی در مناطق خاصی از دفتر که در آن انتظار حریم خصوصی منطقی وجود دارد (مانند حمام یا رختکن) غیرقانونی است.

کارفرما حق ردیابی و نظارت بر هرگونه دارایی صادره از شرکت را دارد. و همچنین حق دارند هر چیزی که در ارتباط با استفاده از آن دارایی است را  با استفاده از انواع سیستم‌های ردیابی بازاریابان تحت نظر داشته باشند. به عنوان مثال، اگر یک کارمند با استفاده از یک دستگاه خریداری شده توسط شرکت و از طریق سرورهای شرکت به حساب ایمیل خصوصی و غیرکاری خود دسترسی پیدا کند، کارفرما حق دارد به آن ایمیل‌ها نگاه کند.

در توجیح این قانون، به عنوان مثال، فرض کنید شما به کارکنان اجازه می‌دهید از تلفن‌های شخصی خود برای کارهای مربوط به شرکت استفاده کنند، و برای آن مبلغی به عنوان حق‌الزحمه پرداخت می‌کنید. اگر آن شخص تلفن خود را گم کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ چگونه مطمئن می‌شوید که داده‌های شرکت شما امن است؟

برای حفظ امنیت، ممکن است از کارکنان بخواهید MDM ها را در دستگاه‌های خود بارگیری کنند MDM. ها می‌توانند اطلاعات را از صفحه مانیتور یا گوشی موبایل، در زمان‌های تصادفی ضبط کنند.

اگر از پیمانکاران مستقل استفاده می‌کنید، باید در نظر بگیرید که چگونه استفاده از هر نوع نرم‌افزار ردیابی و نظارت می‌تواند بر وضعیت کاری آنها در شرکت شما تأثیر بگذارد. بنا به تعریف، پیمانکاران مستقل مجازند کارهای خود را به نحوی و هر زمان که مایلند انجام دهند. اگر شما  به عنوان کارفرما، آنها را ردیابی و نظارت می‌کنید، ممکن است کار آنها را کنترل یا هدایت کرده و وضعیت آنها را از پیمانکار مستقل به وضعیت کارمند تبدیل کنید.

فناوری GPS

با افزایش فناوری GPS و سایر سیستم‌های ردیابی کارمندان، کارفرمایان دسترسی بی سابقه‌ای به محل‌کارکارکنان خود دارند و با کمک تکنولوژی‌های جدیدتر، کارفرمایان می‌توانند مکان حضور آنها را از طریق برنامه‌های GPS در تلفن‌های هوشمند ردیابی کنند.

ردیابی مکان و فعالیت کارکنان از طریق GPS می‌تواند مزایای زیادی برای یک سیستم تجارتی داشته باشد، از جمله:

  • افزایش بهره‌ وری کار از طریق افزایش سفرهای کاری(به علت بیشتر شدن کنترل).
  • نظارت بر اضافه کار و رعایت قوانین کار.
  • اطمینان از رعایت مقررات.
  • تأیید صحت سوابق در خصوص زمان حضور، پیروی از سیاست‌های شرکت و رفتار ایمن کارکنان.

علاوه بر این، در صورت مشکوک بودن کارفرما نسبت به کار محول شده، کارفرما می‌تواند از ردیابی GPS به عنوان بخشی از تحقیقات داخلی خود درباره کارمند استفاده کند.

با این حال، قبل از اینکه کارفرما برای نظارت بر کارکنان از GPS (یا سایر ابزار‌های ردیابی بازاریابان) استفاده کند، باید پیامدهای قانونی مربوطه و مسائل مربوط به حریم خصوصی کارکنان را در نظر بگیرد. کارفرمایان همچنین باید بهترین شیوه‌ها را برای رعایت قانون و اطمینان از نقض اعتماد کارکنان به کار گیرند.

gps بازاریابان

نظارت بر خودروهای کارکنان

در درجه‌ی اول، یک کارفرما باید هرگونه قوانین مربوطه را که در خصوص ردیابی( GPS) افراد قابل اجرا است، در نظر بگیرد. به عنوان مثال، یک قانون ایلینوی در سال 2014 تصویب شده است که استفاده از ردیاب خودرو برای نظارت بر مکان وسیله نقلیه، بدون رضایت مالک وسیله نقلیه را یک جرم جنایی محسوب می‌کند، مگر اینکه ردیابی به طور قانونی توسط یک سازمان اجرای قانون انجام شود.

کارفرما با ردیابی مکان وسیله نقلیه متعلق به شرکت که توسط کارکنانش مورد استفاده قرار می‌گیرد، این قانون را نقض نمی‌کند، زیرا کارفرما (مالک وسیله نقلیه) با ردیابی موافق است. با این حال، کارفرما مجاز به نصب دستگاه ردیاب GPS در وسیله نقلیه متعلق به کارکنان بدون رضایت کارمند نیست. ایالت‌های دیگر، از جمله کالیفرنیا، کانکتیکات، دلاور و تگزاس، قوانینی دارند که به طور خاص برای ردیابی GPS اعمال می‌شود.

ثانیاً، یک کارفرما باید قوانین جرائم دولتی را که ممکن است در صورت ردیابی بازاریابان و کارکنان بدون اطلاع یا رضایت آنها، مانند تجاوز به حریم خصوصی، نقض کنند را در نظر بگیرد. چندین دادگاه اعلام کرده‌اند که درصورتی که کارفرما دستگاه ردیابی GPS را به وسیله نقلیه متعلق به شرکت وصل کند، کارمندی که با آن وسیله نقلیه رانندگی می‌کند، نمی‌تواند وقتی کارفرما محل خودرو را ردیابی می‌کند، ادعای نقض حریم خصوصی را مطرح کند اما زمانی که با خودرو شخصی در ماموریت است این عمل مصداق نقص حریم فرد عنوان می‌شود.

با این وجود، برای زمانی که یک کارفرما بخواهد کارمندانی را که از وسایل نقلیه شخصی خود برای مشاغل شرکت استفاده می‌کنند، ردیابی کند، این قانون کمتر تعیین کننده است. به عنوان مثال، از طرف کانینگهام اعلام شده که اگر تنها در ساعات اداری کارمند را زیر نظر داشته باشند، احتمالاً قانونی خواهد بود، اما اگر دولت بعد از ساعت کاری بر رفت و آمد کارمند نظارت داشته باشد، کار جستجو خلاف قانون خواهد بود.

آنچه که از یک برنامه ردیابی GPS انتظار می‌رود:

  • انواع برنامه‌های ردیابی بازاریابان و کارمندان باید شما را در هر زمان، نسبت به مکان کارمند مطلع کند.
  • باید بتوانید از این داده‌ها برای ارزیابی نحوه برنامه‌ریزی کارکنان برای سفر استفاده کنید.
  • باید بتوانید کارکنان حوزه خود را در چندین مکان مدیریت کنید.

به طور کلی باید بتوانید به اطلاعات مربوط به سابقه سفر آنها، مسیر و زمان سفر فعلی آنها و اینکه در حال حاضر، در چه پروژه‌ای مشغول به کار هستند دسترسی پیدا کنید.

توصیه میکنیم حتما اپلیکیشن ردیابی ردیاب من و سامانه وب ردیاب من را بررسی فرمایید.

نرم افزار موبوترک

نرم افزار موبوترک mobotrack یک اپلیکیشن اندروید است که تلفن همراه و تبلت اندرویدی شما را تبدیل به ردیاب می کند.

رای تبدیل گوشی به ردیاب دسترسی به اینترنت لازم بوده و با فعال بودن موقعیت نویگیشن (GPS) و دیتای اینترنت (DATA)، نرم افزار ردیابی موبوترک mobotrack به خوبی عمل نموده و می توانید به راحتی فرزندان، اعضای خانواده، سالمندان، بازاریابان و کارمندان خود را کنترل و مدیریت کنید.

با استفاده از لینک زیر می توانید اپلیکیشن موبوترک mobotrack را دانلود نموده و بر روی گوشی ای که قصد ردیابی آن را دارید نصب نمایید.

نرم افزار موبوترک

سیستم ردیاب Geofencing

این نوع ردیاب به شما امکان می‌دهد که مکان‌های خاصی به عنوان سایت‌های کاری تنظیم کنید تا نرم افزار بتواند زمان ورود یا خروج کارکنان را مشخص کند. همه‌ی برنامه‌های زمان‌بندی خودکار، اطلاعات ورود و خروج را ارائه نمی‌دهند. حتی اگر از فناوری مکان‌یابی قوی برخوردار باشند. برخی فقط اعلاناتی را به کارمند می‌فرستند تا به آنها یادآوری کند کارهای خود را به موقع شروع یا متوقف کند.

Geofencing  از داده‌های مربوط به حضور و غیاب برای تکمیل خودکار برگه‌های زمانی استفاده می‌کنند. برگه‌های زمانی کارکنان شما، از این طریق بسیار دقیق تنظیم می‌شوند، بنابراین زمان کمتری را برای بررسی مجدد صرف می‌کنید.

Hubstaff (iOS, Android)

Hubstaff یک سیستم مناسب برای انواع نیروی‌های کار سیار(دورکار)، از جمله تیم‌های فروش جهت ردیابی بازاریابان است. این ردیاب به شما کمک می‌کند تا به طور دقیق از ساعت ورود و خروج کارکنان مطلع باشید. همچنین خدمات مکان‌یابی دقیق GPS آن، حداکثر نظارت را بر کارمندان به شما ارائه می‌دهد.

این سیستم یک ابزار مفید برای کنترل تیم‌ها است. به جای استفاده از ابزارهای متعدد برای اطمینان از حضور تیم خود، به داده‌های موقعیت مکانی همه کارکنان با تنظیم فقط یک دستگاه، دسترسی خواهید دارید.

 Hubstaff Field متصل شده به خودرو‌های شرکت، مسیرهای طی شده، توقف‌های انجام شده و زمان صرف شده در هر مکان را از با استفاده از پیامک به شما اطلاع می‌دهد. بنابراین این ویژگی‌ها Hubstaff را به یک از عالی‌ترین برنامه های ردیابی تبدیل کرده است.

در نهایت پیشنهاد می‌شود که در خصوص ردیابی بازاریابان و کارمندان خود از دوره‌های آزمایشی با زمان بندی متعدد، استفاده کنید تا مطمئن شوید این برنامه، همه کارهایی را که انتظار دارید انجام می‌دهد. بررسی آزمایشی همچنین فرصت خوبی، برای بررسی بازخورد کارکنان است. ضمنا پیشنهاد می‌شود که قبلا از نصب ردیاب‌ها حتما در خصوص قوانین مربوط به حریم خصوصی کارمندان مطلع باشید. از برخی از ردیاب‌های کارمندان و بازاریابان برای ردیابی کودکان و سالمندان نیز می‌توانید استفاده کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصصین نیز مشورت شود. اطلاعات بیشتر

 

آیا استفاده از ردیاب برای بازاریابان و کارمندان واجب است؟

این مورد بستگی به فعالیت شرکت و ضرورت در استفاده از ردیاب دارد و معمولا توسط کارفرما با توافق با بازاریابان و کارمندان صورت می‌گیرد.

بهترین مدل ردیابی بازاریابان به چه صورت است؟

ردیابی با جی پی اس یا ردیاب بهترین روش به حساب می‌رود که در مقاله به صورت مفصل خدمت شما بزرگواران توضیح داده شده است.

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 1

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *