ردیاب خودرو

بررسی مهم‌ ترین تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو

رهیاب خودرو در مقابل ردیاب خودرو
5
(5)

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که در میان مردم پیش می‌آید این است که تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو را نمی‌دانند و این دو دستگاه را یکی به حساب می‌آورند. 

در نگاه اول شاید این دو ابزار به صورت یکسان از ماهواره‌های موقعیت‌یابی جهانی استفاده کنند، اما هر کدام کاربری و فعالیت متفاوتی دارند. در این مقاله سعی داریم تفاوت‌های میان ردیاب و مسیریاب را بررسی کنیم تا این سوال را برای همیشه در ذهن شما عزیزان پاسخ دهیم.

در خصوص مقایسه و تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو :

ردیاب خودرو یا همان جی پی اس ماشین که با استفاده از اطلاعات ماهواره‌های مکان یابی مسیر خودرو را ضبط می‌کند کاربری کاملا متفاوتی نسبت به مسیریاب خودرو یا رهیاب ماشین دارد که با استفاده از ماهواره‌های مکان‎‌یابی بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد جهت مسیریابی دقیق در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

تنها شباهت آنها این است که هر دو با استفاده از ماهواره‌های GNSS اطلاعات مکانی خودرو را دریافت می‌کنند اما در نظر داشته باشید که ردیاب خودرو اطلاعات موجود در گذشته را به شما نشان می‌دهد که شامل وقایع پیش آمده است اما رهیاب اطلاعات موجود در آینده را برای شما نشان می‌دهد برای بهتر رسیدن به مقصد.

مقایسه رهیاب و ردیاب

هدف استفاده از مسیریاب خودرو

در خصوص تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو زمانی که افراد در مورد رهیاب خودرو صحبت می‌کنند منظور این است که این دستگاه با همراه داشتن یک مانیتور که در داخل خودرو معمولا نصب می‌شود سعی به راهنمایی راننده برای رسیدن به مقصد با استفاده از بهترین مسیرها دارد.

رسالت این دستگاه این است که بهترین مسیر را به راننده نشان دهد و از گم شدن او جلوگیری کند.

همچنین مسیریاب در برخی مواقع از آنتن‌های مخابراتی یا سیگنال‌های WI-FI برای مسیریابی به برنامه یا دستگاه در شناخت مکان شما استفاده می‌کنند تا مسیر دقیق‌تری برای کاربر ترسیم شود.

همچنین در برخی دستگاه‌ها اطلاعاتی از میزان ترافیک، فاصله مکانی، زمان رسیدن به مقصد، وجود هرگونه تصادف در طول مسیر و … در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد.

ساده‌ترین تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو این است که مسیریاب مورد استفاده قرار می‌گیرد تا مکانی جدید را کشف کند.

معمولا مسیرها در رهیاب به صورت گرافیکی و زیبا بر روی یک نمایشگر نمایش داده می‌شوند و فرد می‌تواند ببیند که برای رسیدن به مقصد از کجا باید به کجا برود.

هدف استفاده از ردیاب خودرو

ردیاب خودرو یا جی پی اس ماشین امروزه دستگاهی است که مردم برای حفظ امنیت خودرو و سرنشینان و مدیریت دقیق تر خودرو از آن استفاده می‌کنند.

ردیاب خودرو با استفاده از ماهواره‌های GNSS با توجه به دقت بالایی که دارد در مرحله اول سعی بر نمایش موقعیت خودرو در زمان فیلتر شده توسط کاربر دارد.

زمانی که صحبت از ردیابی خودرو می‌شود منظور ما دستگاهی است که اطلاعات خودرو را دریافت می‌کند و توانایی نمایش این اطلاعات را کیلومترها دورتر به کاربر دارد. این دستگاه می‌تواند یک سخت افزار نسبتا متوسط از نظر ابعاد باشد یا اینکه به اندازه یک انگشت کوچک باشد.

این دستگاه اطلاعات را با استفاده از اینترنت یا پیامک برای کاربران ارسال می‌کند.

عمدتا از این دستگاه برای مکان یابی خودرو و گزارش گیری از وضعیت موجود و همچنین نظارت بر سلامتی وسایل نقلیه و سرنیشینان، میزان مصرف سوخت و … استفاده می‌کنند.

مدیریت ناوگان سازمان‌ها از ردیابی جی پی اس برای ردیابی کل ناوگان شامل کامیون‌ها، ردیابی محل حمل بار استفاده می‌کنند همچنین در مصارف شخصی علاوه بر ردیابی خودرو در یافتن حیوانات خانگی، کودکان و سالمندان نیز استفاده می‌شود.

در مقایسه ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو باید بدانید که ردیاب عملکردهای بسیار بیشتری نسبت به رهیاب دارد. 

توصیه می‌کنیم مقاله ردیاب خودرو چیست را مطالعه فرمایید و با این دستگاه به صورت دقیق‌تر آشنا شوید.

ماهواره ردیابی و مسیریابی

نحوه استفاده از این ابزارها برای درک بهتر تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو

در خصوص تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو همانطور که در بالا نیز ذکر شد هر دو ابزار قابلیت نمایش بصری را به صورت گرافیکی دارند. این مورد به کاربران اجازه می‌دهد تا در اطلاعات به صورت گرافیکی تغییرات لازم را ایجاد کنند.

نمایشگرهای مخصوص مسیریاب خودرو معمولا دارای تنظیمات متفاوت گرافیکی هستند و اطلاعات دقیق زیادی را در خصوص فواصل در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

رایج‌ترین مدل مسیریاب معمولا در اتومبیل‌ها نصب می‌شود و یا اینکه برخی خودروهای پیشرفته به صورت پیشفرض دارای مسیریاب هستند.

در زیبایی عملکرد جی پی اس این است که در هر مکانی امکان دریافت سیگنال داشته باشد می‌تواند کار کند و این کارکرد به صورت 24 ساعته است. جی پی اس کاربردهای دیگری نیز دارد همانطور که در گوشی‌های همراه مشاهده می‌شود.

ابزار GPS در طول تاریخ بهترین کاربردها را در زمینه مکان‌یابی در تمام سطح کره زمین ارائه داده است و این مسئله هیچ ربطی به دور افتاده بودن شما ندارد اگر دستگاهی که دارید بتواند به ماهواره‌ها متصل شود قابلیت ارائه اطلاعات مکانی دارد. همچنین در زمینه نقشه برداری و رسیدن به مقصد GPS خدمات بسیار زیادی را به کاربران ارائه داده است. امروزه خیلی از اپلیکیشن‌ها مجوز اتصال به مکان یاب را از شما می‌گیرند همانند اپلیکیشن‌های سلامت.

در برخی از فیلم‌ها مشاهده می‌کنید که ماموران یا افرادی هنگام ردیابی وسیله نقلیه یا تلفن مظنون در اتاقی نشسته و در نقشه را تماشا می‌کنند اما در حقیقت اینطور نیست. نحوه ردیابی ردیابی خودرو مخصوصا به این صورت است که حتما باید دستگاه ردیاب یا در خودرو قرار بگیرد یا اینکه به فرد مورد نظر متصل شود.

به طور کلی ردیابی با استفاده از GPS ابزاری بسیار ارزشمند برای تمامی مشاغل، سازمان‌ها و صنایع از جمله صنعت حمل و نقل به حساب می‌آید. همچنین برای ایمن نگه داشتن وسایل ازشمند، کودکان، بیماران آلزایمر و زوال عقل و حیوانات خانگی که در برخی موارد از ردیاب شخصی نیز استفاده می‌شود استفاده می‌شود.

مطالعه راهنمای خرید ردیاب شخصی به شما توصیه می‌شود.

در انتها در خصوص تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو ، مسیریاب GPS یا مسیریاب خودرو ردیابی نیست این ابزاری برای ناوبری است که جایگزین نقشه‌های کاغذی و قطب نما شده است و به افراد کمک می‌کند بهترین مسیر را برای رسیدن به مقصد پیدا کنند.

اگر در خصوص ردیابی و مسیریابی سوالی دارید در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: gpstechnologies

سوالات متداول در خصوص تفاوت ردیاب خودرو با مسیریاب خودرو

تفاوت اصلی ردیاب و مسیریاب چیست؟

مسیریاب برای جهت یابی، مکان یابی مقصد و رسیدن به نقطه مورد نظر استفاده می‌شود اما ردیاب در خصوص مدیریت، نظارت و ردیابی هر موضوعی از جمله حمل و نقل، انسان، حیوانات، محصولات و غیره استفاده شود.

آیا یک خودرو توسط سیستم مسیریابی نیز قابل ردیابی است؟

خیر سیستم ردیابی با سیستم مسیریابی کاملا متفاوت اس و هرکدام کاربری مخصوص به خود را دارد و در شرایط خاصی استفاده می‌شود که در مقاله به صورت کامل توضیح داده ایم.

آیا GPS یک سیستم موقعیت یابی و ناوبری است؟

سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) یک سیستم ناوبری است که از ماهواره ها ، یک گیرنده و الگوریتم ها برای همگام سازی داده ها، سرعت و زمان برای سفرهای هوایی ، دریایی و زمینی استفاده می‌‌کند.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با متخصص برق و تعمیرات خودرویی مشورت کنید. اطلاعات بیشتر

بزرگوار به این مطلب امتیاز دهید

بر روی یک ستاره کلیک کنید تا به مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 5 / 5. شمارش آرا: 5

اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *